Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Żurawki o ciekawych liściach

Żurawki to bardzo dekoracyjne rośliny, które mogą być ozdobą ogrodu przez niemal cały rok, ponieważ mają wiecznie zielone, duże, często fantazyjnie powcinanie liście. Liście żurawek mogą być zielone, żółte, pomarańczowe, czerwone, w zależności od odmiany.

POCHODZENIE I WYGLĄD

Żurawki (Heuchera) to rośliny z rodziny skalnicowatych, które przywędrowały do nas zza Oceanu – w naturze rosną głównie w Ameryce Północnej (w Kanadzie i Meksyku). Spotkać je można na skałach i stromych zboczach. Obecnie znanych jest około 50 gatunków tych ozdobnych roślin, a cały czas powstają nowe odmiany. Żurawki to wiecznie zielone rośliny wieloletnie (byliny), które popularne są przede wszystkim ze względu na swoje dekoracyjne liście. Liście żurawek są bardzo duże i mają sercowaty lub zaokrąglony kształt. Często są karbowane lub fantazyjnie powcinanie albo mają dobrze widoczne unerwienie w kontrastowej barwie. Liście wyrastają na długich ogonkach, jest ich bardzo dużo i – w zależności od odmiany – mogą mieć kolor zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony lub bordowo-fioletowy. Rośliny te kwitną późną wiosną oraz latem i mają drobne, dzwonkowate kwiaty, które zebrane są w delikatne wiechy. Kwiaty mogą mieć barwę białą, kremową lub różową. Żurawki mają kulisty pokrój i najpiękniej wyglądają posadzone w grupach.

STANOWISKO, UPRAWA I ROZMNAŻANIE

 Żurawki najlepiej się czują posadzone w półcieniu, a niektóre odmiany mogą rosnąć nawet w miejscach bardzo zacienionych. Nie należy żurawek sadzić w pełnym słońcu, ponieważ na stanowiskach słonecznych ich liście mogą ulec poparzeniu. Byliny te preferują żyzne i przepuszczalne podłoże, które będzie dostatecznie wilgotne. Żurawki rozmnażamy przez podział karp. Karpy oddzielamy od rośliny matecznej (wraz z częścią korzeni), a następnie czyścimy je z martwych liści i resztek roślinnych. Sadzonki sadzimy w rozstawie co 20-30 cm. Ważne jest, aby posadzić je na tej samej głębokości, na jakiej rosły wcześniej. Nowo posadzone rośliny podlewamy obficie i dbamy o to, by podłoże wokół nich było stale wilgotne.

PIELĘGNACJA

Żurawki mają zimozielone liście, które po zimie mogą jednak nie prezentować się zbyt dobrze. Dlatego wczesną wiosną watro przyciąć je dość mocno, co pobudzi roślinę do wytwarzania nowych przyrostów. Co około 4-5 lat, kiedy kępy żurawek są już bardzo zagęszczone, przydałoby się podzielić je i rozsadzić. Podzielone karpy sadzimy w dobrze odchwaszczonym, oczyszczonym i przekopanym podłożu. Przed sadzeniem można także zastosować kompost. Żurawki nawozimy od wiosny do połowy sierpnia co około dwa tygodnie. Do zasilania tych bylin najlepiej używać płynnego nawozu uniwersalnego lub nawozu do roślin o ozdobnych liściach. Żurawki to rośliny mrozoodporne, więc nie wymagają okrywania na zimę. Jeśli uprawiamy te ozdobne rośliny w donicach i pojemnikach, to należy je przenieść do widnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada poniżej 0°C. Można je także zadołować w zacisznym miejscu w ogrodzie i okryć gałązkami krzewów iglastych. Żurawki są dość odporne na choroby i szkodniki, jednak kiedy rosną na stanowisku bardzo cienistym i w nadmiernie wilgotnym podłożu, mogą być narażone na choroby grzybowe. Byliny należy wtedy przesadzić w inne miejsce i opryskać stosownym środkiem ochrony roślin. Niekiedy żurawki atakowane są także przez opuchlaki, czego objawem jest więdniecie rośliny. Larwy tego chrząszcza wgryzają się w korzenie. Szkodniki te można zwalczyć stosując odpowiednie opryski chemiczne.

ZASTOSOWANIE

Żurawki mogą być ozdobą ogrodu niemal przez cały rok, ponieważ mają zimozielone liście. Wyglądają pięknie nawet wtedy, kiedy inne rośliny już przekwitną i stracą ulistnienie. Odmiany żurawek o dużych liściach można sadzić pojedynczo, jednak rośliny te najpiękniej prezentują się posadzone w grupach. Żurawki idealnie nadają się do posadzenia z innymi roślinami o kontrastowych barwach liści. Ze względu na bogactwo barw poszczególnych odmian można z nich tworzyć piękne kompozycje na rabatach i klombach. Żurawki można także sadzić w ogródkach skalnych. Nadają się także na obwódki. Sprawdzają się również jako rośliny okrywowe.

 

Ciekawe odmiany:

‘Can Can’ – to odmiana o mocno powcinanych, bordowych liściach.

‘Green Spice’ – odmiana ta ma srebrzyste liście z ciemnozielonymi brzegami i wyraźnie widocznym unerwieniem. Jesienią liście przebarwiają się na kolor pomarańczowy.

‘Beauty of Color’ – to bardzo dekoracyjna odmiana o  zielonych i purpurowych liściach, które są silnie posrebrzane. W chłodniejszych regionach naszego kraju liście stają się pomarańczowe.

‘Creme Brule’ – odmiana ta ma ciekawe liście w kolorze karminowo-brzoskwiniowym.

‘Velvet Night’ – odmiana ta ma duże, niebiesko-purpurowe liście. Może rosnąć nawet w pełnym słońcu.

‘Peach Flambe’ – liście tej odmiany wczesną wiosną mają kolor czerwono-pomarańczowy, a jesienią zmieniają barwę na fioletową. Odmiana ta ma białe kwiaty.

‘Key Lime Pie’ – odmiana ta ma ciekawe liście w kolorze limonki.

Lime Ricky’ – liście tej odmiany mają kolor jasnozłoty, natomiast kwiaty są koloru białego. Odmiana ta potrafi rozjaśnić nawet najciemniejszy zakątek ogrodu.

Peach Melba’ – odmiana uniwersalna i bardzo dekoracyjna. Jest bardzo odporna na mróz i może rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak na stanowisku bardzo zacienionym. Ma ciekawe liście koloru brzoskwiniowego z czerwonym i czarnym oznaczeniem. Kwiaty mają kremową barwę.

Creme de Menthe’ – odmiana o bardzo dekoracyjnych liściach koloru ciemnej zieleni, które ozdobione są srebrnymi żyłkami. Jest to roślina bardzo odporna na mróz.

‘Sparkling Burgundy’ – wiosną liście tej odmiany mają kolor jasno bordowy, a kiedy pojawiaja się pierwsze przymrozki, liście ciemnieją. Łodygi kwiatów są purpurowo-czerwone, a kwiaty mają barwę białą.

Strawberry Candy’ – ładna odmiana marmurkowa ze srebrzystym nalotami.

‘Obsidian’ – ma niespotykane liście barwy niemal czarnej. W przeciwieństwie do niektórych innych ciemnych odmian, utrzymuje ciemny kolor wszystkich liści.

‘Plum Pudding’ – odmiana o bardzo dekoracyjnych liściach w odcieniu śliwkowym z purpurowymi żyłkami i z ciemniejszymi brzegami. Odmiana ta preferuje półcień (wtedy najpiękniej się wybarwia).

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...