Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Zasady feng shui w ogrodzie

Ogród odpowiednio zaprojektowany może zapewnić nam dobrobyt i pomyślność, zobaczcie jak zaplanować ogród według zasad feng shui.
Zobacz więcej
Wiatr i woda
Przyjmuje się, że pierwsze zasady feng shui narodziły się ponad 6000 lat temu na południu Chin, a dotyczyły organizacji przestrzeni rolnej. Sama nazwa „Feng Shui” ma znaczenie symboliczne i oznacza wiatr i wodę, dwa czynniki, które mają wpływ na życie człowieka.
Wiatr i woda
Podział ogrodu
Narzędziem do podziału ogrodu według zasad feng shui jest kompas. Zgodnie z jego wskazaniami, rozplanowujemy przestrzeń i dobieramy do niej właściwe rośliny. Na południu sadzimy pnącza, oraz rośliny, które kwitną na czerwono. Na południowym-zachodzie sadzimy drzewa takie jak np. jarzębina, jest to też dobre miejsce do usytuowania grilla.
Podział ogrodu
Rośliny
Na zachodzi i północnym-zachodzie sadzimy rośliny srebrne np. świerki, a na północy dobrze sprawdzą się rośliny o ciemnym zabarwieniu liści. Na północnym-wschodzie rośliny kwitnące na żółto i pomarańczowo. Na wschodzie dobrze sprawdzą się rośliny pnące. Wszędzie możemy posadzić róże; róże białe na stronie zachodniej, a róże czerwone na południu i na południowym-zachodzie.
Rośliny
5 żywiołów
Według feng shui w ogrodzie jest 5 żywiołów: woda, ogień, powietrze, ziemia i metal. Niektóre połączenia mogą być bardzo niekorzystne. Miejsce szczególne w ogrodzie do miejsce usytuowania wody. Miejsce to wprowadza ład, harmonię i równowagę. Harmonijnym zestawieniem jest również połączenie ognia i drewna, czy też ziemi i metalu.
5 żywiołów
Jing i Jang
Ważną zasadą w ogrodach zgodnych z feng shui jest odpowiednia równowaga między pierwiastkiem żeńskim Jing i męskim Jang. Elementy męskie to elementy twarde, takie jak skały, metal czy wysokie drzewa. Elementy żeńskie to elementy miękkie, takie jak: woda, trawa czy niskie rośliny.
Jing i Jang
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
zobacz inne porady