Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Wymagające kamelie o pięknych kwiatach

Kamelie to niezwykle ozdobne rośliny doniczkowe, które kwitną o dość nietypowej porze: późną zimą i wczesną wiosną. Są to rośliny trudne w uprawie: źle znoszą zmiany miejsca, temperatury i wilgotności, wymagają specjalnego podłoża, nawożenia i podlewania. Ale jeśli zapewnimy kameliom optymalne warunki do wzrostu i rozwoju oraz będziemy je prawidłowo pielęgnować – odwdzięczą się pięknym i długim kwitnieniem.

POCHODZENIE I WYSTĘPOWANIE

Kamelia japońska (Camellia japonica) to zimozielona roślina, która należy do rodziny herbatowatych. Środowiskiem naturalnym kamelii jest wschodnia oraz południowa-wschodnia część Azji. Spotkać ją można w górzystych rejonach Japonii, na północy Chin oraz na Półwyspie Koreańskim. Tam gdzie panuje dość łagodny klimat i jest duża wilgotność powietrza, kamelie uprawiane są jako ogrodowe rośliny ozdobne. W miejscach o klimacie chłodniejszym kamelie uprawiać można tylko w szklarniach lub w warunkach domowych. Do Europy kamelie trafiły w drugiej połowie XVII wieku. Uprawiane są także w Ameryce Północnej, Australii i Nowej Zelandii. Mimo że nie są łatwe w uprawie, warto mieć je w domu, ponieważ uroda ich kwiatów rekompensuje wszelkie trudy hodowli.

WYGLĄD

Kamelie w środowisku naturalnym tworzą wysokie drzewa, które mogą dorastać nawet do 15 m wysokości. W naszych warunkach klimatycznych dorastają do maksymalnie 2 m wysokości i mają wzniesiony, rozgałęziony i krzaczkowaty pokrój. Zimozielone liście kamelii są skórzaste i błyszczące i mają kolor ciemnej zieleni. Główną ozdobą kamelii są bardzo dekoracyjne kwiaty, które kształtem przypominają nieco kwiaty róży lub begonii bulwiastej. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne; są bezwonne. Kamelie kwitną na biało, różowo, czerwono, a ich kwiaty mogą być także dwubarwne, a nawet wielobarwne. Kwiaty – w zależności od gatunku i odmiany – mogą być naprawdę duże: od 3 do nawet 10 cm średnicy (niektóre odmiany mają kwiaty jeszcze większe). Obecnie znanych jest prawie trzysta gatunków tej ozdobnej rośliny (i tysiące odmian!) i wciąż powstają nowe mieszańce. Kamelie kwitną w okresie zimowo-wiosennym (od lutego do kwietnia).

UPRAWA KAMELII

Rośliny te preferują stanowiska jasne, ale nie należy ich wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ ich skórzaste liście mogłyby zostać poparzone przez silne słońce. Kamelie powinny rosnąć w dość wilgotnym, żyznym, próchniczym podłożu o odczynie lekko kwaśnym. Rośliny podlewamy umiarkowanie, aby nie dopuścić do zalania korzeni – nadmiar wody może doprowadzić do ich zgnicia i roślinę trzeba będzie wyrzucić. W okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni kamelie można wystawić na balkon czy taras, a nawet do ogrodu. Trzeba tylko uważać, aby roślina nie była narażona na porywiste wiatry, silne słońce (najlepszy będzie półcień) i obfite opady deszczu. Jesienią przenosimy donicę z kamelią do jasnego i dość chłodnego pomieszczenia (temperatura powinna wynosić około 10 stopni Celsjusza, max 15 stopni). Kamelie w okresie zimowym i w czasie kwitnienia najlepiej będą się czuły na chłodnej werandzie, w oranżerii lub w ogrodzie zimowym, gdzie będzie panować temperatura około 5-10 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura może prowadzić do gubienia liści i zaschnięcia rośliny. Warto jednak pamiętać, że zbyt niska temperatura też nie służy kameliom – rośliny zamierają już przy temperaturze 0 stopni Celsjusza.

ZABIEGI PIELĘGNACYJNE

Kamelia wymaga regularnego podlewania w okresie zimowym i wiosennym (w porze kwitnienia), natomiast latem roślinę podlewamy oszczędniej, co pobudzi ją do wytwarzania pąków kwiatowych. Trzeba jednak zadbać o to, aby ziemia w doniczce była stale lekko wilgotna, aby nie dopuścić do nadmiernego przesuszenia podłoża. W czasie kwitnienia kamelię należy dość często zraszać, aby podwyższyć wilgotność powietrza i zapewnić roślinę warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych warunków jej występowania. Do zraszania używajmy miękkiej, odstanej wody o temperaturze pokojowej. Kamelię nawozimy nawozami do roślin wrzosowatych (kwasolubnych), możemy zastosować nawóz do azalii lub różaneczników. Nawóz rozcieńczamy bardziej niż podaje producent na opakowaniu. Roślinę zasilać powinno się regularnie w okresie kwitnienia (czyli zimą), a także wiosną i latem. Zaprzestajemy nawożenia w okresie jesiennym. Te ozdobne rośliny należy przesadzać co około 2-3 lata. Najbardziej optymalną porą przesadzania jest późna wiosna, zaraz po przekwitnięciu. Kamelię delikatnie wyjmujemy ze starej doniczki i umieszczamy w nowym, nieco większym pojemniku wypełnionym świeżym podłożem (najlepiej mieszanką ziemi ogrodowej i torfu kwaśnego). Na dno donicy należy wysypać warstwę drenażu np. z małych kamyków. Kamelie nie wymagają corocznego przycinania. Cięcie odmładzające wykonuje się co kilka lat. Kamelię przycinamy po kwitnieniu, wycinając pędy krzyżujące się i niepotrzebnie zagęszczające roślinę. Kamelia może być atakowana przez mszyce oraz tarczniki. Jeśli zauważymy te szkodniki żerujące na roślinie, należy zastosować odpowiednie środki ochrony roślin (oprysk lub specjalne pałeczki doglebowe).

ZASTOSOWANIE

Kamelia jest rośliną dość trudną w uprawie, ponieważ jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany: miejsca, wilgotności powietrza, temperatury. A w naszym klimacie ta dekoracyjna roślina wciąż narażona jest na zmiany: cztery pory roku, zmiany temperatury sięgające nawet 60 stopni Celsjusza – od -30 do +30 (a nawet więcej), stale zmieniająca się wilgotność powietrza, konieczność przenoszenia z podwórka do pomieszczenia, zbyt suche i ciepłe powietrze w okresie zimowym (kaloryfery). Jednak jeśli zapewnimy kamelii optymalne warunki do wzrostu i rozwoju, a także będziemy ją prawidłowo pielęgnować – ta ozdobna roślina odwdzięczy się pięknym i długim kwitnieniem. Dekoracyjne kwiaty kamelii pojawiają się wtedy, kiedy za oknem zima albo kapryśne przedwiośnie. Zimozielone liście kamelii mogą być ozdobą przez cały rok. Ponadto kamelie to rośliny idealne do tworzenia bonsai. Jeśli chcemy kupić kamelie, warto zrobić to w bezwietrzny dzień, kiedy nie będzie mrozu, gdyż rośliny te są bardzo wrażliwe nawet na niewielkie przymrozki. Donicę z kamelią należy bardzo dobrze zabezpieczyć i jak najszybciej przewieźć do odpowiedniego pomieszczenia. Wybierajmy rośliny z dużą ilością pąków kwiatowych, zdrowe – bez żadnych oznak chorób i żerowania szkodników.

Komentarze (13):
Dodaj komentarz
Jarosław 2016.08.05, 21:53

Kupiłem kamelię, była obsypana kwiatami. Stoi na balkonie w półcieniu. Po 2 miesiącach zaczynają brązowieć końcówki liści. Jaka może być przyczyna i jak temu zapobiec?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~engela (niezalogowany, 188.146.137.*) 2016.04.14, 10:52

co zrobic jak liscie opadaja

Czy opinia jest przydatna?
( 10 / 2 ) Opinia przydatna dla 83% użytkowników
~janina (niezalogowany, 83.26.247.*) 2016.02.22, 21:02

kupilam kamelie 3 lata temu zaczela kwitnac przez pierwszy rok paki sie nie rozwinely tylko opadly w drugim roku zakwitly tylko dwa kwiaty reszta spadla obecnie liscie czarnieja i opadaja co jest tego przyczyna prosze o rade

Czy opinia jest przydatna?
( 22 / 8 ) Opinia przydatna dla 73% użytkowników
~Barbara nie zalogowana (niezalogowany, 37.152.19.*) 2015.11.07, 16:15

mam kwiat camellie z tarasu wnioslam do salonu i liscie zaczely brazowiec co to ma oznaczac

Czy opinia jest przydatna?
( 10 / 7 ) Opinia przydatna dla 59% użytkowników
~ogrodniczka (niezalogowany, 176.123.60.*) 2015.04.14, 06:29

Mam pytanie. Nabyłam dwie kamelie, które chcę trzymać na balkonie, a na zimę wstawić do chłodnego pomieszczenia. Jeżeli podczas zmiany miejsca kamelia pozrzuca np. wszystkie liście czy to oznacza, że jej żywot dobiegł końca i nadaje się do wyrzucenia? Czy w takim wypadku trzeba cierpliwie czekać aż liście pojawią się ponownie? Czytałam wiele relacji osób, którym kamelia ( doniczkowa) padła definitywnie po zrzuceniu liści.

Czy opinia jest przydatna?
( 24 / 5 ) Opinia przydatna dla 83% użytkowników
~Wera (niezalogowany, 5.172.247.*) 2015.04.06, 22:21

Do "anna 72". Proszę napisz jak ociepliłaś swoje kwiaty agrowłukniną, czy całkowicie je zawinęłaś? Nie mam doświadczenia w uprawie a teź wysadziłam dwie kamelie do gruntu, są piękne i mają dużo kwiatow, ale obawiam sie, że może jest zbyt chłodno w nocy dla nich. Pozdrawiam

Czy opinia jest przydatna?
( 12 / 2 ) Opinia przydatna dla 86% użytkowników
~anna72 (niezalogowany, 83.7.173.*) 2015.03.21, 21:12

kupiłam 2 kamelie właśnie w leroymerlin w 2014, ponieważ nie wiedziałam o nich wiele posadziłam je na działce, na zimę owinęłam białą agrowłukniną. Dziś sprawdziłam i pięknie przezimowała. Pąki które zawiązała na jesieni zaczynają pomału coraz bardziej pęcznieć. Jeszcze nie odwijam całkiem ale to cudo będzie jak rozkwitną.

Czy opinia jest przydatna?
( 6 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~jaska (niezalogowany, 94.254.132.*) 2015.03.07, 07:26

Zwijanie lisci to mszyca

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 1 ) Opinia przydatna dla 67% użytkowników
~barbara (niezalogowany, 109.199.87.*) 2015.01.06, 15:28

Mam już bardzo duży krzew kamelii(czerwony) no i trochę mniejszy biały. Mam jednak problem z dużym krzewem. Może ktoś może poradzić jaka jest przyczyna zawijania się liści. Czy to jest za małe nawożenie, czy może to jakieś szkodniki.Będę wdzięczna za poradę. barbara

Czy opinia jest przydatna?
( 6 / 2 ) Opinia przydatna dla 75% użytkowników
~nina (niezalogowany, 83.5.170.*) 2014.10.15, 18:33

nie wiem co jest przyczyną opadania liści a wytworzone jest dużo pąkow kwiatowych.

Czy opinia jest przydatna?
( 5 / 2 ) Opinia przydatna dla 71% użytkowników
~Uska (niezalogowany, 86.178.28.*) 2014.06.25, 21:05

Niemam prosze uzywaj slownika ortograficznego, bo ciezko sie czyta takie niedbale napisane teksty. Kamelie sa piekne, ale nie jedyne wsrod roslin kwitnacych. Poszukaj latwiejszych roslin w rozmnazaniu, tez bedziesz zachwycona kwiatami.

Czy opinia jest przydatna?
( 7 / 1 ) Opinia przydatna dla 88% użytkowników
~niemam (niezalogowany, 62.226.237.*) 2014.03.26, 17:18

bardzo malo piszecie jak morzna camelie rozmnarzac aszkoda bo nie kajrzdy morze ja kupic nie wszystkich NATO stac a swiat bylby piekniejszy nawet ijedna comelie dziekuje halina

Czy opinia jest przydatna?
( 6 / 5 ) Opinia przydatna dla 55% użytkowników
~Judyta (niezalogowany, 87.206.167.*) 2014.02.15, 20:36

Kupilam kamelie bez wiedzy na temat jej pielegnacji. Znalazlam tu bardzo uzyteczne informacje. Dziekuje i Pozdrawiam.

Czy opinia jest przydatna?
( 6 / 3 ) Opinia przydatna dla 67% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...