Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Uprawa drzewka cytrynowego

Kwitnące (a nawet obsypane owocami!) drzewko cytrynowe na parapecie może być ciekawą ozdobą mieszkania i domu. Uprawa cytryny nie powinna nastręczać trudności także początkującym ogrodnikom. Wystarczy zapewnić tej egzotycznej roślinie odpowiednie warunki.

POCHODZENIE I WYSTĘPOWANIE

Cytryna zwyczajna (Citrus limon) inaczej zwana jest cytryną właściwą i należy do rodziny roślin rutowatych. Pochodzi z południowo-wschodniej części Azji (Chiny), jednak obecnie nie występuje tam w środowisku naturalnym. Do Europy pierwsze drzewka cytrynowe trafiły w okresie średniowiecza. Sprowadzili je z Azji Arabowie w wieku XI. Dziś sady cytrynowe znajdują się przede wszystkim w Grecji, Hiszpanii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz we Włoszech. W krajach basenu Morza Śródziemnego (czyli tam, gdzie dostatecznie ciepło) drzewka cytrynowe uprawiane są jako rośliny ozdobne. Można spotkać je w parkach i ogrodach, a także przy skwerach czy drogach. W klimacie umiarkowanym można hodować cytryny w szklarniach i oranżeriach, a także w domach – jako rośliny doniczkowe. Do uprawy w warunkach domowych wyhodowane zostały specjalne gatunki mieszane, które mają bardziej zwarty i gęsty pokrój i mogą osiągać maksymalnie 2-2,5 m wysokości.

WYGLĄD

Drzewa cytrynowe w naturze przeważnie dorastają do około 5 m wysokości, mogą jednak osiągać nawet 10 m wysokości. Pędy i gałęzie pokryte są kolcami. Cytryna zwyczajna ma błyszczące, piłkowane na brzegach liście, które mają kolor jasnozielony. Liście po roztarciu wydziałają charakterystyczny, cytrynowy zapach. Kwiaty cytryny są białe, mają około 3 cm średnicy i pięknie, intensywnie pachną. Co ciekawe roślina ta może kwitnąć właściwie przez cały czas. Bardzo często kwiaty pojawiają się obok dojrzewających i już dojrzałych owoców.

OWOCE

Owoce – także zwane cytrynami – to jadalne jagody o jajowatym, wydłużonym kształcie. Mają bardzo grubą skórkę koloru żółtego, która pokryta jest woskowatym nalotem. Miąższ cytryny jest bardzo soczysty i kwaśny i także ma barwę żółtą. Cytryny zawierają sporo witaminy C (która zapobiega wystąpieniu groźnej choroby jaką jest szkorbut oraz ma kluczowe znaczenie w budowaniu odporności organizmu) oraz innych witamin (miedzy innymi witaminę A oraz witaminy z grupy B), a także kwas cytrynowy, który wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym. Podobne jak olejki eteryczne, które pozyskuje się ze skórki. Owoce cytryny znajdują także zastosowanie w farmakologii i kosmetologii (np. przy produkcji perfum czy kremów).

Uprawa drzewka cytrynowego w warunkach domowych

STANOWISKO, PODŁOŻE I TEMPERATURA

Cytryny w naturze rosną w ciepłym klimacie, gdzie lato jest bardzo gorące i suche, a zima jest niezbyt chłodna (temperatura nie spada poniżej 10 stopni Celsjusza). Aby z sukcesem uprawiać drzewko cytrynowe w warunkach domowych, musimy zapewnić mu odpowiednie warunki. Cytryny wymagają ciepłego i jasnego stanowiska, gdzie jest dużo rozproszonego światła. Najlepszy będzie parapet okna z wystawą południową. Pojemnika z drzewkiem cytrynowym nie należy zbyt często przestawiać, ponieważ źle to wpływa na roślinę. Latem możemy jednak donicę z cytryną wynieść na słoneczny taras czy balkon. Zimą, kiedy roślina przechodzi w stan spoczynku, trzeba zapewnić jej nieco niższą temperaturę (około 12-15 stopni Celsjusza). Warto pamiętać, że cytryna nie toleruje skoków temperatury oraz przeciągów. Jeśli chodzi o podłoże to drzewko cytrynowe najlepiej będzie rosło w glebie lekkiej i przepuszczalnej o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym.

PODLEWANIE I WILGOTNOŚĆ POWIETRZA

Musimy zadbać o to, aby ziemia w doniczce z drzewkiem cytrynowym była stale lekko wilgotna. Przesuszenie rośliny może doprowadzić do opadnięcia kwiatów i owoców, natomiast zalanie drzewka cytrynowego doprowadzić może do zgnicia korzeni. Latem roślinę należy dość często zraszać, ponieważ cytryny potrzebują dużej wilgotności powietrza. Zimą oczywiście podlewanie i zraszanie ograniczamy, ponieważ roślina przechodzi okres spoczynku. Warto jednak pamiętać, że cytryna w okresie jesienno-zimowym nie powinna stać w pomieszczeniu suchym i gorącym (np. w pobliżu kaloryfera). Nie stawiajmy jej też w pobliżu kuchenki gazowej. Do podlewania oraz zraszania powinno używać się miękkiej, odstanej wody o temperaturze pokojowej. Woda powinna mieć odczyn obojętny lub lekko kwaśny, ponieważ woda o pH zasadowym (czyli z dużą zawartością wapnia) utrudnia roślinie wchłanianie żelaza.

NAWOŻENIE I PRZYCINANIE

Jeśli chodzi o nawożenie, to w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju (wiosną oraz latem) należy zasilać drzewko cytrynowe raz w tygodniu lub co dwa tygodnie. Najlepiej do tego celu użyć specjalnego nawozu do cytrusów. Można także zastosować uniwersalny nawóz wieloskładnikowy o nieco wyższym stężeniu niż zaleca producent na opakowaniu, ponieważ w okresie intensywnego wzrostu roślina ta potrzebuje dużej dawki składników pokarmowych. W okresie jesienno-zimowym drzewko cytrynowe nawozimy raz na miesiąc, a stężenie nawozu zmniejszamy. Pod koniec września warto przyciąć nieco drzewko cytrynowe, co pobudzi roślinę do wytwarzania nowych pędów, dzięki czemu cytryna dobrze się zagęści. Przycinanie pozwoli też nadać roślinie ładny pokrój.

ROZMNAŻANIE I PRZESADZANIE

Cytryny rozmnażamy przez sadzonkowanie, a sadzonki zielne najlepiej pobierać latem. Powinny mieć one co najmniej trzy listki. Sadzonki umieszczamy w wilgotnym podłożu i przenosimy w miejsce, gdzie temperatura jest nie niższa niż 25 stopni Celsjusza. Musimy zadbać o to, aby ziemia w pojemniku była stale lekko wilgotna. Cytryny można także rozmnażać z nasion, jednak egzemplarze wyhodowane w taki sposób nigdy nie powtórzą cech rośliny matecznej. Mogą zacząć owocować nawet kilkanaście lat po posadzeniu lub też nigdy nie wydadzą owoców. Młode drzewka cytrynowe rosną bardzo szybko, w związku z czym w pierwszych latach uprawy roślina ta wymaga corocznego przesadzania. Starsze egzemplarze rosną wolniej, więc przesadzamy je rzadziej – dopiero wtedy, kiedy pojemnik stanie się wyraźnie zbyt ciasny.

OCHRONA PRZED CHOROBAMI I SZKODNIKAMI

Drzewka cytrynowe bardzo często atakowane są przez przędziorki. Rośliny te są także mało odporne na ataki innych szkodników, do których należą przede wszystkim wełnowce, tarczniki oraz miseczniki cytrusowe. W przypadku stwierdzenia objawów żerowania tych szkodników, należy wykonać oprysk chemiczny odpowiednim preparatem ochrony roślin. Aby nie dopuścić do pojawienia się tych szkodników, należy zapewnić roślinie optymalne warunki do wzrostu i rozwoju, o których mowa powyżej.

Komentarze (14):
Dodaj komentarz
~mkw (niezalogowany, 193.93.158.*) 2016.08.26, 11:24

kupiłam u Was cytruska. Nie obejrzałam go dobrze w sklepie i to był błąd! Kolonia wełnowców, całe stada. Nie polecam, szczególnie przy tej cenie :|

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~benno. (niezalogowany, 89.8.7.*) 2016.07.11, 19:14

Moja cytryna wyhodowana z nasiona dopiero teraz zakwitła, ma 19 lat.

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~mleczyk (niezalogowany, 85.202.43.*) 2015.10.23, 15:57

jak dokładnie się opiekować tym dzrewem

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 3 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~Anka (niezalogowany, 83.6.126.*) 2015.05.14, 17:57

Jestem niecierpliwa i nie chce długo czekać na owoce.... Może polecicie mi jakieś inne egzotyczne owoce do hodowli dla mało cierpliwych? Bo nie chce czekać 10 lat żeby mi wyrosła jakaś cytrynka lub pomarańcza... A lubię hodować rośliny i warzywa.. I chciałabym zacząć hodować również jakiś egzotyczny owoc.... Proszę o pomoc. Pozdrowienia ;)

Czy opinia jest przydatna?
( 5 / 3 ) Opinia przydatna dla 63% użytkowników
~Aśka (niezalogowany, 83.6.126.*) 2015.05.14, 17:53

To znaczy że nie powinnam zakładać hodowli cytryny tylko coś innego? A i jeśli tak to jakie są rośliny dla mało cierpliwych oprócz imbiru?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 3 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Aśka (niezalogowany, 83.6.126.*) 2015.05.14, 17:51

A jeśli jestem niecierpliwa i chce posadzić cytrynę z nasion wydobytych z owocu i chce mieć te cytryny szybko a tu pisze że jeśli posadzę nasiona to mogę nigdy nie doczekać owoców. A do tego nie chcę kupować całego pędu

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~pestka (niezalogowany, 79.191.58.*) 2015.05.06, 07:16

Lolek kup sobie słownik ortograficzny lub powstrzymaj od udzielania rad.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~petrus (niezalogowany, 70.27.124.*) 2014.12.11, 02:01

nie rozumiem jak to jest z tym okresem spoczynku cytrusa moja <lisbon lemon> ma okolo 1,8m.mam ja drugi rok w okresie letnim wystawiam drzewko na taras ,okresjesienno zimowy rosnie sobie w domu nie przeszkadza jej okres odpoczynku bo od ok miesiaca wypuszcza paki pieknie kwitnie wiele kwiatow zawiazalo sie i ma owoce sa wielkosci grochu ciekawi mnie jak dlugo dojzewa owoc

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 1 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~cytrusy24 (niezalogowany, 80.48.31.*) 2014.05.02, 16:17

Nawóz NPK 6-6-6 najlepiej wolnodziałający. Więcej o nawożeniu i uprawie możesz przeczytać na cytrusy24.pl

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~lolek (niezalogowany, 31.174.64.*) 2014.04.06, 20:00

a na wełnowce, tarczniki oraz miseczniki zastosować poprostu pałeczki "tarcznik ultra" firmy substral lub bros, natomiast drzewko potrzebuje nawozu o stęrzeniu n-p-k 6+4+6 czyli azot,fosfor potas, najleprzym nawozem jest nawóz płynny w tedy dawka wynosi 7-10ml na 1l wody

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~lolek (niezalogowany, 31.174.64.*) 2014.04.06, 19:51

Zygmuncie środkami chemicznymi które możesz stosować na przendziorki są magus, ortus oraz vertimec który ma bardzo krótki czas karencji,

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Nerwus (niezalogowany, 84.181.88.*) 2014.04.02, 18:32

Witam mam pytanie jak dawkować nawóz dla drzewka cytrynowego, jakie są proporcje bo nigdzie tego znaleźć nie mogę ..

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~ola12345 (niezalogowany, 83.5.147.*) 2014.03.30, 20:46

super rady ale jak ktoś zasadził takie drzewko na dworzu to co ?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~zygmunt1934 (niezalogowany, 88.9.208.*) 2014.01.31, 13:07

Drzewko rośnie w warunkach naturalnych w Andaluzji.Jakim środkiem chemicznym dokonać oprysku

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 1 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...