Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Trzmieliny

Wśród trzmielin w zależności od gatunku i odmiany znajdziemy niskie krzewinki, dorodne krzewy i wysokie drzewa. Niektóre z nich zrzucają liście na zimę, inne są zimozielone. Wszystkie za to mają bardzo dekoracyjne owoce: różowe, czerwone, pomarańczowe. Na świecie znanych jest obecnie ponad 170 gatunków trzmielin. Te ozdobne rośliny spotkać można w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Środkowej, a nawet w Australii. Większość z nich jest łatwa w uprawie i z powodzeniem może rosnąć także w naszym klimacie.

TRZMIELINA ZWYCZAJNA

Trzmielina zwyczajna, zwana też pospolitą lub europejską (Euonymus europaeus L.) to jeden z dwóch gatunków trzmielin, które występują w naturze na terenie Polski. Spotkać ją można w widnych lasach liściastych lub na ich obrzeżach. Trzmielina zwyczajna jest dość łatwa w uprawie i nie ma zbyt dużych wymagań: dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, na niemal każdej glebie. Trzmielina europejska może dorastać nawet do 10 m wysokości, przeważnie jest to jednak dość okazały krzew. Krzew dobrze znosi cięcie, więc nadaje się na żywopłoty formowane. Roślina ta pięknie wygląda jesienią, kiedy jej liście przybierają krwistoczerwone barwy. Bardzo dekoracyjne są też owoce trzmieliny pospolitej, które utrzymują się na krzewie od sierpnia do listopada. Czarne nasionka otoczone pomarańczowymi osnówkami ukryte są w pękatych torebkach koloru różowego, które z czasem pękają. Trzmielina europejska jest rośliną bardzo trującą, a najbardziej trujące są jej owoce. Objawami zatrucia są: wymioty, biegunka, dreszcze, konwulsje, zaburzenia w pracy serca, paraliż. Toksyny zawarte w owocach mogą nawet doprowadzić do śmierci.

TRZMIELINA BRODAWKOWATA

Trzmielina brodawkowata (Euonymus verrucosus Scop) to nasz drugi rodzimy gatunek trzmieliny. Swą nazwę zawdzięcza temu, że jej pędy pokrywają charakterystyczne guzki koloru brązowego. Trzmielina brodawkowata jest niższa od trzmieliny zwyczajnej i dorasta do około 2 m wysokości. Jesienią jej liście przybierają odcień bladego różu. Krzew ten jest odporny na mróz i mało wymagający jeśli chodzi o warunki glebowe.

TRZMIELINA PNĄCA

Trzmielina pnąca (Euonymus fortunei) pochodzi z Chin. Jest to krzew bardzo popularny w polskich ogrodach. Trzmielina pnąca to krzew zimozielony, którego pędy płożą się po ziemi lub wspinają się po podporach (np. po drzewach, murkach, kamieniach) za pomocą korzeni przybyszowych (podobnie jak bluszcz). Idealnie nadaje się do posadzenia jako roślina okrywowa, można ją także sadzić na skalniakach, na obrzeżach rabat czy w pojemnikach. Dobrze znosi przycinanie i nawet po silnym cięciu szybko się odradza i ładnie rozkrzewia. Trzmielina pnąca preferuje żyzne, próchnicze i wilgotne gleby oraz stanowiska osłonięte od wiatru. Dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak w cieniu, jednak warto pamiętać, że odmiany o pstrych liściach najpiękniej wybarwiają się w pełnym słońcu. Jest to roślina mrozoodporna, jednak młode egzemplarze mogą przemarzać, dlatego warto okryć ja na zimę. Krzew ten posiada wiele ciekawych odmian, które różnią się między sobą pokrojem, siłą wzrostu i kolorem liści.

Do najpopularniejszych odmian należą:

‘Emerald Gaiety’ – to duży i rozłożysty krzew o zielonoszarych liściach ozdobionych białym, wąskim brzegiem.

‘Emerald’n Gold’ – to niewysoki (około 1 m), zwarty krzew o bardzo dekoracyjnych zielonych liściach z szerokim, złotym brzegiem. Brzegi listków na jesieni stają się pomarańczowo-czerwone.

‘Variegatus’ – bardzo dekoracyjne szarawe liście tej odmiany zmieniają się wraz ze zmianami pór roku. Wiosną są obrzeżone na złoto, latem na biało, a jesienią obwódka zmienia się na kolor czerwony.

‘Sunspot’ – zielone liście tej odmiany ozdobione są kremowo-żółtym brzegiem.

TRZMIELINA OSKRZYDLONA

Trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus) pochodzi z Dalekiego Wschodu. Jest to rozłożysty, wolno rosnący krzew, który dorasta do około 2-3 m wysokości. Swą nazwę zawdzięcza szerokim korkowym skrzydełkom (listewkom), które ułożone są w 4 rzędach wzdłuż pędów. Trzmielina oskrzydlona najpiękniej wygląda jesienią, kiedy jej liście przybierają krwistoczerwoną barwę (niekiedy trzmielina ta nazywana jest „płonącym krzewem”). Dekoracyjne są także owoce tego krzewu: pomarańczowe torebki kryją w sobie brązowe nasiona. Gatunek ten dobrze rośnie w słońcu, jak i w cieniu, preferuje żyzne i wilgotne podłoże. Jest to roślina całkowicie mrozoodporna, dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego idealnie nadaje się do ogrodów miejskich. Dobrze też znosi ciecie, więc można z niej tworzyć niskie żywopłoty. Godną polecenia odmianą karłową jest „Compactus”, która osiąga zaledwie 1 m wysokości i ma kulisty pokrój. Trzmielinę oskrzydloną można także uprawiać w pojemniku na tarasie czy balkonie.

TRZMIELINA JAPOŃSKA

Trzmielina japońska (Euonymus japonicus) to wolno rosnący, zimozielony krzew pochodzący z Japonii, Chin i Korei. W naturze może dorastać do około 4 m wysokości, u nas osiąga max 2 m. Ma lśniące, lekko ząbkowane i skórzaste liście. Liście te są bardzo dekoracyjne: mogą być żółte (‘Aureus’), ozdobione białym brzegiem (‘Albomarginatus’) lub złotą obwódką (‘Ovatus Aureus’) albo żółte w środku i zielone na brzegu (‘Aureopictus’). Pomarańczowe nasiona otoczone są przez różowe torebki. Trzmielina japońska preferuje stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Krzew ten najlepiej rośnie w żyznym i przepuszczalnym podłożu. Gatunek ten jest mrozoodporny, ale w naszych warunkach klimatycznych może przemarzać. Trzmielina japońska idealnie nadaje się do uprawy pojemnikowej na tarasie czy balkonie. Na okres zimy donice należy przenieść do chłodnego i jasnego pomieszczenia.

TRZMIELINA NISKA

Trzmielina niska (Euonymus nanus) to niewysoki (dorasta do około 50 cm wysokości), zimozielony krzew o płożących lub pnących pędach (rozkrzewia się na powierzchni około 1,5 m²). W naturze występuje w Europie Wschodniej, na Kaukazie, w Azji Centralnej oraz w Chinach. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, a z niepozornych, purpurowych kwiatów na jesieni rozwijają się różowe owoce skrywające brązowe nasiona. W okresie jesienno-zimowym ciemnozielone liście trzmieliny niskiej przebarwiają się na kolor brązowo-purpurowy. Trzmielina niska preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste oraz żyzne, średnio wilgotnie podłoże o odczynie obojętnym. Roślina ta bardzo dobrze znosi suszę i jest mrozoodporna. Krzew ten nadaje się jako roślina okrywowa, sprawdza się też jako pnącze.

TRZMIELINA WIELKOOWOCOWA

Trzmielina wielkoowocowa, zwana też szerokolistną (Euonymus latifolius) w naturze występuje w Azji Mniejszej i na Kaukazie oraz na południu Europy. Może tam osiągać około 7 m wysokości, jednak w naszych ogrodach dorasta do około 3 m. Jest to krzew wytrzymały na mrozy, najlepiej czuje się na stanowiskach zacienionych. Może rosnąc w niemal każdej glebie. Trzmielina wielkoowocowa ma bardzo dekoracyjne, duże owoce (około 2,5 cm średnicy), które przybierają barwę ciemnoróżową bądź czerwoną. Białe nasiona okryte są pomarańczową osnówką. Trzmielina wielkoowocowa najpiękniej wygląda posadzona pojedynczo lub w niewielkich grupach.

TRZMIELINA SKĄPOKWIATOWA

Trzmielina skąpokwiatowa (Euonymus pauciflorus) w naturze występuje w Północnej i Wschodniej Azji. W Polsce jest to gatunek rzadko spotykany. Krzew ten dorasta do około 3 m wysokości i osiąga około 2 m szerokości. Preferuje żyzne i wilgotne podłoże. Ciemnozielone liście trzmieliny skąpokwiatowej na jesieni przybierają barwę czerwoną lub różowo-fioletową. Różowe owoce z pomarańczowymi nasionkami są silnie trujące.

TRZMIELINA KORKOWA

Trzmielina korkowa (Euonymus phellomanus) pochodzi z Chin. Swą nazwę zawdzięcza temu, że jej pędy pokryte są charakterystycznymi korkowymi skrzydełkami. Jest to dość rozłożysty krzew, który osiąga około 2 m szerokości i około 5 m wysokości. Na jesieni liście trzemieliny korkowej przebarwiają się na kolor czerwono-różowy. Owoce tego gatunku są duże i różowe, a nasionko ma kolor czerwony. Najobficiej owocuje posadzona w miejscu słonecznym i dość wilgotnym. Trzmielina korkowa jest wrażliwa na mróz i może przemarzać, dlatego należy ją sadzić w najcieplejszych regionach kraju. Młode egzemplarze trzeba na zimę osłaniać przed mrozem i wiatrem.

TRZMIELINA HAMILTONA

Trzmielinę Hamiltona (Euonymus hamiltonianu) w naturze spotkać można w Azji Wschodniej. Jest to niezbyt wysokie drzewo, które dorastać może do około 6 m wysokości. Ma dość rozłożystą, szeroką koronę. Najlepiej rośnie i najobficiej owocuje na stanowiskach słonecznych. Nie jest to gatunek wymagający, dobrze rośnie na niemal każdej glebie, nawet tam, gdzie panują niesprzyjające warunki i inne rośliny sobie nie poradzą. Trzmielina Hamiltona ma czerwone lub pomarańczowe nasiona. Owoce początkowo są zielone, a z czasem przybierają barwę różową.

Komentarze (1):
~gala (niezalogowany, 83.9.89.*) 2016.04.28, 18:28

mam i fajna bo rośniee bo tyko 1 dzień i kwiat super uper super fajne tylko to i to jest z marichułana

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...