Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Tawuły kwitnące latem

Tawuły to długo i pięknie kwitnące rośliny, które mogą być ozdobą naszego ogrodu od wiosny do wczesnej jesieni. Krzewy te nie mają zbyt dużych wymagań, co do gleby i stanowiska, są odporne na mróz i suszę, więc z ich uprawą poradzą sobie nawet amatorzy.

POCHODZENIE I WYGLĄD

Tawuła (Spiraea) to roślina z rodziny różowatych, którą w naturze spotkać można głównie na półkuli północnej (strefa klimatów umiarkowanych i chłodnych). Obecnie znanych jest około 100 gatunków tych bardzo ozdobnych krzewów. Tawuły, w zależności od gatunku i odmiany, kwitną od wiosny do jesieni. Zebrane w baldachogrona kwiaty mogą mieć kolor biały, różowy albo czerwony w różnych odcieniach. Niezwykle dekoracyjne są także liście tawuł, które mogą być ciemno- lub jasnozielone, a także brązowo-czerwone lub złoto-żółte. Liście wielu odmian zmieniają barwy jesienią: stają się wtedy żółte, pomarańczowe lub czerwone. Liście innych odmian pozostają niezmienne przez cały sezon wegetacyjny. Bardzo często młode listki mają inny kolor niż liście starsze. Poszczególne gatunki i odmiany różnią się między sobą przede wszystkim wysokością, pokrojem i terminem kwitnienia, a także wymaganiami (rodzaj podłoża, stanowisko).

UPRAWA, PIELĘGNACJA I ZASTOSOWANIE

Tawuły preferują stanowiska słoneczne (wtedy najpiękniej i najobficiej kwitną), ale mogą rosnąć także w półcieniu. Najlepiej się czują posadzone w podłożu lekkim i przepuszczalnym, a także w glebie dobrze odchwaszczonej.Są to rośliny odporne na suszę i niewrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, dlatego idealnie nadają się do posadzenia w warunkach miejskich. Tawuły są także dosyć odporne na mróz, dlatego można je sadzić w chłodniejszych rejonach naszego kraju. Krzewy kwitnące latem (na pędach tegorocznych), należy przycinać wczesną wiosną. Warto przyciąć je także zaraz po kwitnieniu, wtedy mogą zakwitnąć powtórnie (ale o wiele słabiej).Krzewy te rozmnażamy z sadzonek zielnych, które pobiera się w czerwcu. Można je także rozmnażać z sadzonek zdrewniałych, pobieranych w czasie zimy z pędów dwuletnich.Tawuły idealnie nadają się na niskie żywopłoty nieformowane. Można z nich tworzyć barwne rabaty i wielokolorowe klomby, a odmiany karłowe warto posadzić w ogródku skalnym.

NAJCIEKAWSZE GATUNKI I ODMIANY TAWUŁ, KTÓRE KWITNĄ LATEM

Tawuła gęstokwiatowa (Spiraea densiflora) to dosyć niski krzew, który może dorastać do około 60 cm wysokości. Roślina ta ma fantazyjnie powyginane pędy koloru czerwono-brązowego i ciemnozielone, wyraźnie pomarszczone liście, które na jesieni zmieniają barwę na pomarańczowo-żółtą. Krzew ten najpiękniej wygląda w czerwcu i lipcu: ma ciemnoróżowe kwiaty, które zebrane są w gęste baldachy, umieszczone na szczytach pędów. Tawuła gęstokwiatowa jest bardzo odporna na suszę i można ją sadzić nawet w chłodniejszych rejonach naszego kraju, ponieważ nie jest wrażliwa na mróz. Krzewy te doskonale nadają się na niskie, niestrzyżone żywopłoty.

 

 

 

 

Tawuła brzozolistna (Spiraea betulifolia) tworzy bardzo gęste i zwarte krzewy, które mogą osiągać od 50 do 100 cm wysokości. Pędy tego gatunku mają kolor czerwono-brązowy, a liście o szeroko jajowatym kształcie są ciemnozielone z wierzchu i szarozielone od spodu. Przypominają nieco liście brzozy – stąd nazwa gatunku. Tawuły brzozolistne kwitną w czerwcu i mają białe kwiaty, które zebrane są w baldachogrona. Krzewy te mogą rosnąć niemal wszędzie: poradzą sobie zarówno w podłożu suchym, jak i podmokłym; dobrze rosną w pełnym słońcu lub na stanowiskach zacienionych.

 

 

 

 

Tawuła japońska (Spiraea japonica) to gęsty, szeroko rozrastający się krzew, który może osiągać około 1 m wysokości. Ma sztywne, wzniesione pędy i duże, podwójnie piłkowane liście o jajowatym kształcie. Tawuła japońska kwitnie bardzo długo i obficie (od czerwca do września) i ma jasnoróżowe lub ciemnoróżowe kwiaty. Kwiaty pojawiają się na szczytach pędów jednorocznych i zebrane są w dość duże i płaskie podbaldachy. Poniżej prezentuję i krótko charakteryzuję najpiękniejsze odmiany tawuły japońskiej, które różnią się między sobą przede wszystkim kolorem kwiatów i liści, a także terminem kwitnienia, siłą wzrostu i wysokością.

 

 

 

NAJPIĘKNIEJSZE ODMIANY TAWUŁY JAPOŃSKIEJ

Tawuła japońska to jeden z najpopularniejszych gatunków tawuł, jakie spotkać można w naszych ogrodach. Pochodzi z Dalekiego Wschodu i ma wiele ciekawych odmian, które różnią się między sobą kolorem kwiatów i liści oraz pokrojem, siłą wzrostu, wysokością.

 

‘Albiflora’ – to wolno rosnący, niski krzew, który dorasta do około 50 cm wysokości. Ma sztywne, wyprostowane pędy i jasnozielone liście (do 7 cm długości) o lancetowatym kształcie. Krzew ten kwitnie w lipcu i sierpniu i ma drobne kwiaty barwy białej, które zebrane są w gęste podbaldachy.

‘Anthony Waterer’ – to dosyć niski krzew (dorasta do około 80 cm wysokości), który ma zwarty, półkolisty pokrój i sztywne, cienkie pędy. Duże (7 cm długości), ostro piłkowane liście początkowo mają odcień czerwonawy, a z czasem stają się ciemnozielone. Ich dodatkową ozdobą są białe lub żółte plamki. Odmiana ta najpiękniej prezentuje się od czerwca do września, kiedy kwitnie. Ma intensywnie czerwone kwiaty, które zebrane są w płaskie podbaldachy o średnicy około 8 cm. Krzewy tej odmiany są odporne na mróz i bardzo dobrze znoszą suszę. Aby w pełni docenić ich urodę, warto sadzić je w niewielkich grupach lub stworzyć z nich nieformowany żywopłot.

‘Crispa’ – ten wolno rosnący krzew jest dosyć niski (może dorastać do około 50-60 cm wysokości) i ma „kędzierzawe”, ostro piłkowane liście. Młode listki mają barwę czerwoną, z czasem stają się jednak ciemnozielone. Krzew ten najpiękniej wygląda w pełni lata: kwitnie w lipcu i sierpniu i ma piękne, czerwono-różowe kwiaty.

‘Froebelli’ – ten gęsty, zwarty krzew szeroko się rozrasta i może osiągać około 1 m wysokości. Jego szerokoeliptyczne liście na początku są brązowo-czerwone, później jednak mają kolor ciemnej zieleni. Odmiana ta kwitnie od lipca do września i ma bardzo ciemne, czerwono-purpurowe kwiaty, które zebrane są w szerokie podbaldachy.

‘Golden Princess’ – odmiana o bardzo dekoracyjnych liściach, które wiosną są brązowo-pomarańczowe, latem stają się żółte, a jesienią zmieniają barwę na czerwono-miedzianą.

‘Goldenflame’ – to gęsty i zwarty, wolno rosnący krzew, który osiąga wysokość około 80 cm. Ma bardzo dekoracyjne pędy oraz liście, które wiosna są żółto-pomarańczowe, latem stają się złoto-żółte lub zielono-żółte, a na jesieni przybierają ciepłe, miedziano-pomarańczowe barwy.  Kwiaty tej odmiany zebrane są w niewielkie podbaldachy i mają czerwono-różowy kolor.

‘Goldmound’ – to bardzo dekoracyjny krzew, który ma żółte liście i liliowo-różowe kwiaty, rozwijające się w lipcu oraz w sierpniu. Co ciekawe liście pozostają intensywnie żółte aż do późnojesiennych miesięcy. Odmiana ta tworzy bardzo gęste i niskie krzewy, którą dorastają do około 40 cm wysokości.

‘Little Princess’ – ten wolno rosnący, gęsty krzew ma kopulasty pokrój i może osiągać około 60 cm wysokości. Ma drobniutkie (około 2-3 cm długości) liście w kolorze ciemnej zieleni i liliowo-różowe kwiaty

‘Macrophylla’ – krzew ten ma sztywne, wyprostowane pędy i może dorastać do około 1,5 m wysokości. Odmiana ta charakteryzuje się bardzo dekoracyjnymi, dużymi (do 15 cm długości) liśćmi. Liście wierzchołkowe w czasie letnich miesięcy mają ciemnoczerwony kolor, a jesienią zmieniają barwy na pastelowe i mogą być czerwone, pomarańczowe lub żółte. Kwiaty tej odmiany są niepozorne i drobne. Krzewy te najpiękniej prezentują się posadzone pojedynczo lub w grupach. Można z nich także tworzyć niskie żywopłoty nieformowane.

‘Pruhoniciana’ – to bardzo gęsty i szeroko rozrastający się krzew, który może osiągać około 60 cm wysokości. Liście tej odmiany są ciemnozielone, a na jesieni zmieniają barwę na czerwono-pomarańczową. Krzew kwitnie w czerwcu i lipcu i ma ciekawe kwiaty: jasnoróżowe z ciemniejszymi środkami. Kwiaty zebrane są w dość duże podbaldachy. Odmiana ta idealnie nadaje się na rabaty i niskie żywopłoty nieformowane. Krzewy te można także sadzić w ogródkach skalnych.

‘Shirobana’ – ten gęsty, zwarty krzew jest dosyć niski i może dorastać do około 1 m wysokości. Ma jasnozielone liście o wydłużonym kształcie i dwukolorowe kwiaty: różowo-białe. Odmiana ta kwitnie od lipca do września.

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...