Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Śliwa wiśniowa

Kwitnące wczesną wiosną śliwy wiśniowe to widok niezwykle malowniczy: drzewa obsypane drobnymi kwiatami barwy białej lub różowej mogą stanowić piękną ozdobę ogrodu. Rośliny te prezentują się bardzo dekoracyjnie także po kwitnieniu, ponieważ mają barwne liście:  zielone, żółte, purpurowe, ciemnoczerwone, brązowoczerwone (w zależności od odmiany). Śliwy wiśniowe są łatwe w uprawie, można je sadzić pojedynczo lub w formie żywopłotu.

Pochodzenie i występowanie

Śliwa wiśniowa inaczej ałycza (Prunus cerasifera) to roślina należąca do gatunku różowatych, który w środowisku naturalnym występuje w Azji Środkowej i Zachodniej, a także na Kaukazie i w południowo-wschodniej Europie. Śliwę wiśniową spotkać można także w Wielkiej Brytanii, USA, w Australii i Nowej Zelandii. W Polsce gatunek ten występuje zarówno jako roślina uprawna oraz jako roślina zdziczała. W uprawie wykorzystywana jest głównie jako roślina ozdobna, w naturze natomiast tworzy ekspansywne zarośla.

Wygląd

Śliwy wiśniowe to duże krzewy albo niezbyt wysokie drzewa, które mogą dorastać do około 8-10 m wysokości. Mają wyprostowane, smukłe pnie pokryte ciemną korą i dość luźną, nieregularną koronę, która rozrasta się dosyć szeroko. Gałązki śliwy wiśniowej często pokryte są cierniami, a jej młode pędy mają barwę zielonkawą.

Rośliny te posiadają bardzo ozdobne liście, które (w zależności od odmiany) mogą być zielone, żółte, purpurowe, ciemnoczerwone, brązowoczerwone. Liście mają kształt eliptyczny lub jajowaty, są dość długie (5-6 cm), subtelnie piłkowane i przeważnie pojawiają się dopiero po kwitnieniu.

Śliwa wiśniowa z reguły ma kwiaty białe, u poszczególnych odmian płatki często mają odcień różowy. Kwiaty są dość duże – mają około 2,5 cm średnicy – i osadzone pojedynczo na długich szypułkach. Rośliny te kwitną dosyć wcześnie, przeważnie na przełomie marca i kwietnia. U wielu odmian kwitnienie poprzedza pojawienie się liści. Kwitnące śliwy wiśniowe prezentują się niezwykle malowniczo. Niestety nie trwa to długo – zaledwie kilka dni. Potem płatki opadają.

Owoce śliwy wiśniowej to nieduże, twarde pestkowce, które mogą mieć barwę żółtą, czerwoną lub fioletową. Owoce mogą być kuliste lub jajowate, o średnicy do około 3 cm. Są osadzone na długich ogonkach, a ich pestki dość trudno oddzielają się od miąższu. Owoce śliwy wiśniowej dojrzewają latem, w smaku mogą być słodkie lub kwaśne i cierpkie. Kiedy dojrzeją – opadają. Owoce nadają się zarówno do spożycia na surowo, jak i na przetwory.

Stanowisko, podłoże, sadzenie

Śliwy wiśniowe powinny być sadzone na stanowiskach bardzo słonecznych, ciepłych. Wymagają tego szczególnie odmiany o barwnych liściach, które najpiękniej wybarwiają się w pełnym słońcu. Jednak rośliny te poradzą sobie także w półcieniu. Śliwy wiśniowe powinny rosnąć w miejscach zacisznych, osłoniętych od mroźnych, wysuszających wiatrów. Zimą niekiedy mogą przemarzać.

Śliwy wiśniowe najlepiej rosną w podłożu żyznym, próchniczym, przepuszczalnym i dość wilgotnym. Ziemię ogrodową można wzbogacić kompostem – użyźni to podłoże i wpłynie na poprawę struktury gleby. Ziemię zbitą i gliniastą można wymieszać z piaskiem, dzięki temu stanie się bardziej przepuszczalna. Jednak rośliny te są dość tolerancyjne jeśli chodzi o jakość gleby. Z powodzeniem mogą rosnąć w gorszym podłożu, a poradzą sobie nawet na piaszczystych, jałowych nieużytkach.

Śliwy wiśniowe najlepiej sadzić wczesną wiosną, wykorzystując rośliny z tzw. gołym korzeniem. Rośliny takie przed posadzeniem warto namoczyć przez kilka godzin. Dołek powinien być dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa i wypełniony żyznym podłożem. Rośliny po posadzeniu obficie podlewamy, a ziemię wokół delikatnie ugniatamy i uzupełniamy jeśli zajdzie taka konieczność.

Aby uzyskać gęsty żywopłot, rośliny należy sadzić w odstępach co około 30-50 cm. Świeżo posadzony żywopłot przycinamy, aby ładnie się zagęścił. Natomiast rośliny sadzone pojedynczo warto zaopatrzyć w podpory lub paliki, które zabezpieczą je przed złamaniem w przypadku wystąpienia silnych wiatrów.

Podlewanie i nawożenie

Śliwa wiśniowa to roślina dość odporna na suszę. Obfitego podlewania wymaga tylko po posadzeniu oraz w czasie długotrwałej suszy, kiedy jest wybitnie gorąco i sucho. Roślina ta dość ma głęboki i rozbudowany system korzeniowy, więc prawidłowe podlewanie powinno być rzadsze, ale bardzo obfite. W przeciwnym razie woda nie dotrze do głębszych warstw korzeni, a tylko wsiąknie przy tuż powierzchni. Wokół rośliny warto wykopać zagłębienie, aby woda nie rozlewała się na boki, a wsiąkała w podłoże wprost do korzeni.

Uprawiane pojedynczo śliwy wiśniowe posadzone na podłożu dobrej jakości nie wymagają częstego nawożenia. Co kilka lat na jesieni można zasilić je dobrze rozłożonym kompostem. Jeśli natomiast chcemy śliwy wiśniowe posadzić w formie żywopłotu i zależy nam na  szybkim wzroście i zagęszczaniu się roślin, regularne nawożenie jest jak najbardziej potrzebne. Do zasilania śliwy wiśniowej najlepsze będą nawozy organiczne (obornik i kompost). Wiosną można także zastosować  wieloskładnikowy, wolnodziałający nawóz mineralny, które będzie stopniowo uwalniał do gleby potrzebne roślinie składniki odżywcze.

Przycinanie

Śliwa wiśniowa uprawiana jako pojedyncze drzewo nie wymaga radykalnego cięcia. Roślina ta ma ładną, luźną koronę o rozłożystym pokroju. Zbyt silne cięcie mogłoby zaburzyć jej naturalny kształt. Co roku na wiosnę warto za to usuwać pędy połamane, przemarznięte, suche. Wycinamy również pędy porażone przez choroby.

Śliwy wiśniowe dobrze prezentują się także posadzone w formie luźnego, nieformowanego żywopłotu (szpaleru) – nie trzeba ich wtedy zbyt często przycinać. Regularnego cięcia wymagają za to żywopłoty formowane, które tniemy dwukrotnie w okresie sezonu wegetacyjnego – pierwszy raz w czerwcu, a kolejny w sierpniu. Późniejsze cięcie nie jest wskazane, bo pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą i mogą przemarzać.

Świeżo posadzone rośliny, z których chcemy stworzyć żywopłot formowany, przycinamy dosyć silnie na wysokości około 20-30 cm. Wpłynie to pozytywnie na rozkrzewianie się roślin. Młody żywopłot wymaga silnego, corocznego cięcia na wiosnę – aby ładnie zagęszczał się od samego dołu. Rośliny formujemy w taki sposób, aby żywopłot zwężał się ku górze.

Zastosowanie

Śliwy wiśniowe to rośliny niewymagające i dość łatwe w uprawie. Stosuje się je jako rośliny ozdobne ze względu na barwne liście (purpurowe, żółte) i wczesną porę kwitnienia. Kwitnące śliwy na wiosnę prezentują się niezwykle malowniczo. Odmiany o barwnych liściach pięknie kontrastują z zielenią innych roślin w ogrodzie. Ponadto roślina ta wykorzystywana jest jako podkładka, na której można szczepić inne gatunki śliw.

Śliwa wiśniowa dobrze wygląda posadzona pojedynczo na trawniku lub w formie żywopłotu (formowanego lub nieformowanego). Warto jednak wiedzieć, że rośliny prowadzone jako żywopłot nie owocują i rzadko kwitną.

Śliwy wiśniowe to rośliny miododajne, chętnie odwiedzane przez owady zapylające. Uprawiane jako szpaler tworzą geste zarośla, które mogą stanowić schronienie dla ptaków i drobnych gryzoni.

Owoce śliwy wiśniowej mogą być słodkie lub kwaśne, zawierają witaminę C i nadają się zarówno do spożycia na surowo, jak i na przetwory – można z nich robić np. nalewki, konfitury, dżemy.

Ciekawe odmiany

'Elvins' – ma białe kwiaty z różowym odcieniem.

'Hessei' – ma oryginalne, zdeformowane, czerwonawe liście z kremowym brzegiem.

'Hollywood' – liście purpurowe, zielone z wierzchniej strony.

'Nigra' – ma ciemno purpurowe liście, różowe kwiaty i bordowe owoce.

'Pissarda' – ma błyszczące, purpurowe liście i różowe kwiaty.

'Woodii' – ma purpurowe liście i różowe kwiaty.

'Złoty Obłok' – oryginalne liście barwy żółtej.

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
zobacz inne porady