Sadzenie i przycinanie róż

RODZAJE RÓŻ


DATY SADZENIA


Najkorzystniejszy okres sadzenia róż trwa:


Od końca września do mrozów oraz od marca do połowy kwietnia.Przez cały rok (oprócz pory kwitnienia i mrozów) w przypadku róż w pojemnikach (doniczkach).UWAGA

Należy unikać sadzenia róż podczas mrozów, kiedy gleba jest zbyt twarda, lub latem, kiedy gleba jest zbyt sucha.ILOŚCI ROŚLIN


5-7 sztuk na m2 - róże rabatowe i wielkokwiatowe


1-3 sztuk na m2 - róże parkowe


3-5 sztuk na m2 - róże okrywowe


2-3 sztuki na m2 - róże pnąceDATY KWITNIENIA


Róże powtarzające kwitnienie


Kwitnienie wielokrotne w ciągu roku od połowy maja aż do pierwszych mrozów. Do grupy tej należą róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące oraz okrywowe z niewielkimi wyjątkami.


Róże nie powtarzające kwitnienia


Kwitnienie raz w roku, ale bardzo obficie na wiosnę. Do grupy tej należą róże niektórych odmian parkowych i pnących.PRZYGOTOWANIA


Wybór zależnie od warunków:Róże o nagich korzeniach


Korzenie powinny być zdrowe, o długości minimum 20 cm i zdrewaniałe. Pędy na przekroju powinny mieć kolor zielony. Dostępne od listopada do końca lutego.Róże z bryła korzeniową, zabezpieczone dużą ilością torfu. Pędy na przekroju powinny mieć kolor zielony. Dostępne od końca września do mrozów oraz od marca do połowy kwietnia.Róże w doniczkach


Rośliny powinny być dobrze zakorzenione w doniczce. Dostępne przez cały rok.


SADZENIE


Narzędzia


1. motyka
2. szpadel
3. rękawice ogrodowe
4. paliki
5. sznurki
6. krata
7. sekator

Wybrać nasłonecznione miejsce o dobrym przepływie powietrza.


Usunąć chwasty.


Wykonać w ziemi dołek o wymiarach:


- 30x30 cm w przypadku róż krzaczastych


- 50x50 cm w przypadku róż krzewiastych lub pnących


Wsypać ziemię przeznaczoną do sadzenia róż, lub kompost ogrodowy, albo dodać do ziemi w ogrodzie nawozu organicznego typu mączka kostna lub obornikWAŻNE

Nie należy dorzucać świeżego nawozu podczas sadzenia, ponieważ może on uszkodzić korzenie rośliny.PRZYGOTOWAĆ ROŚLINYRóże o nagich korzeniach


Skrócić korzenie o jedną trzecią, usunąć korzenie uszkodzone (B). Podciąć pędy na wysokości 10-20 cm od miejsca szczepienia (A).


Zanurzyć korzenie w mieszance wytworzonej na bazie hormonu wpływającego korzystnie na przyjęcie się róży i przyspieszającego wegetację. Po zanurzeniu korzeni w mieszance rozłożyć je dokładnie w dołku.Róże w pojemnikach


Zanurzyć roślinę w doniczce w wiadrze z wodą, do nasiąknięcia podłoża, a następnie usunąć doniczkę i włożyć korzenie do dołka.Róże z bryłą korzeniową


Nie zanurzać korzeni, wsadzić różę do dołka nie zdejmując siatki. Należy pamiętać o usunięciu torebki.Wypełnić dołek wybraną mieszanką:


- podłoże ogrodowe + nawóz


- podłoże do różUbić ziemię, aby zapobiec powstawaniu przestrzeni wypełnionych powietrzem, a także w celu uzyskania lepszej odporności na działanie wiatru. Wpłynie to korzystnie na zakorzenienie się rośliny.


Utworzyć nieckę na powierzchni gleby wokół rośliny, tak, by woda z podlewania nie wyciekała i podlać obficie zasadzoną różę, nawet, jeśli pada deszcz.PRAKTYCZNE RADY ZWIĄZANE Z SADZENIEM

Odmiany pnące


Należy palikować je w odległości ok. 10 cm od kraty dekoracyjnej.


Odmiany płaczące


Potrzebują metalowego stelaża w kształcie parasola. Obie odmiany przywiązać do podpórek nie zaciskając sznurków z powodu osiadania gruntu. Sznurki można zacisnąć dopiero po upływie tygodnia.


Odmiany pienne


Wbić palik przed zasadzeniem róży, ustawić go po stronie kierunku, z którego najczęściej wieje wiatr.


Odmiany płożące


Najlepiej sadzić te odmiany na lekkim wzniesieniu terenu. W czasie sadzenia ułożyć korzenie w stronę nachylenia krzewu.PIELĘGNACJA PO ZASADZENIU


Jesienią:


Okopać krzew róży, aby ochronić go przed mrozem: przykryć ziemią lub torfem miejsce szczepienia, formując wokół krzewu niewielki kopczyk o wysokości około 15 cm.


Należy pamiętać o oczyszczeniu krzewu z obumarłych gałązek i ostatnich zwiędłych kwiatów (przyciąć 40 cm).Wiosną:


Usunąć kopczyki wokół krzewów i rozsypać wokół nich warstwę odkwaszonej kory o grubości 5 cm.


W chwili, gdy młode pędy osiągną długość około 20 cm, dodać szybko działającego nawozu albo nawozu płynnego, aby przyspieszyć wzrost i zapewnić obfite i regularne kwitnienie.


Podlewać regularnie.PRZYCINANIE RÓŻ


Przycinanie róż odbywa się raz w roku, ponieważ nowe róże wyrastają z młodych pędów. Wykonuje się je w marcu, po ustąpieniu silnych mrozów. W listopadzie należy oczyścić krzew, usuwając obumarłe gałęzie i ostatnie zwiędłe kwiaty.1) Zasady przycinania krzewówUsunąć: Martwe gałęzie i odrosty z podkładki, słabe gałązki i pędy, które ocierają się o gałęzie.


Zachować: zdrowe pędy o podobnej sile wzrostu, aby utrzymać równowagę. Są to pędy skierowane na zewnątrz rośliny.Przycinać krzewy ukośnie (rys. 6), 0,5-1 cm, nad pąkiem (oczkiem).2) Przycinanie odmian rabatowych, wielkokwiatowych, parkowych i miniaturowychZachować 3-7 głównych gałęzi.


Pozostawiać raczej młode pędy i redukować pędy zdrewniałe.


Przycinać pędy na wysokości 3 - 5 oczek (pęków) lub 15-20 cm.


Przerzedzać środek krzewu.3) Przycinanie odmian pnącychZachować 3 - 5 gałęzi, które stanowią szkielet konstrukcyjny rośliny. Nie przycinać ich.


Przyciąć boczne pędy o 5 - 6 oczek pozostawiając 30 - 40 cm pędu.4) Przycinanie odmian pnących i szczepionych na pniuZachować 6 - 7 głównych gałęzi.


Przyciąć na 2 oczka gałęzie boczne.5) Przycinanie starych krzewówNie przycinać systematycznie tych krzewów.


Usuwać obumarłe lub zbyt liczne odnogi.6) Przycinanie odmian krzewiastych i płożącychPrzycinać krzewy dopiero po upłynięciu trzeciego i czwartego roku od zasadzenia.


Usuwać nadmiar pędów. Czynność tę powtarzaj co 3 lata.PIELĘGNACJA RÓŻ


Podlewanie


W okresie kwitnienia jest bardzo ważne. Niezbędne w pierwszym roku od zasadzenia. Podczas podlewania należy uważać, by nie zmoczyć liści i kwiatów.


Okopywanie


W okresie marca do września należy opielać krzewy raz w miesiącu, by rozbić skorupę, która tworzy się na powierzchni gleby. Dzięki temu ziemia jest lepiej napowietrzona, a po podlaniu woda lepiej wnika ją nawadnia i szybciej dociera do korzeni.


Okrywanie wyściółką


Wiosną należy rozsypać wokół krzewu warstwę odkwaszonej kory o grubości 5 cm. Pozwala to utrzymać lepszą wilgotność gleby i spowalnia rozrost chwastów.


Usuwanie chwastów


Należy zadbać, by ziemia nie była zanieczyszczona, wyrywać chwaty i zbierać opadłe suche liście, aby nie dopuścić do zarażenia krzewu jakąkolwiek chorobą.


Odrosty:


Usuwać odrosty wyrastające z miejsca szczepienia i poniżej niego. Są to małe pędy dzikiej róży (podkładki).


Zwiędłe kwiaty


Należy regularnie usuwać zwiędłe kwiaty - wpływa to korzystnie na obfitość kwitnienia i zapobiega formowaniu się owoców, które obciążają krzew róży.


Nawożenie


Stosować nawóz w postaci granulek lub płynu. Wiosną rozsypać lub wylać nawóz na powierzchni gleby pod rośliną. Następnie wymieszać go z ziemią, lekko okopując krzew. Wpływa to korzystnie na przyjęcie się rośliny i zapewnia obfite kwitnienie.


Do róż już rosnących w ogrodzie należy używać wiosną nawozów o spowolnionym działaniu.STOSOWANIE PREPARATÓWPreparaty grzybobójcze:


Stosuje się w przypadku występowania białych, rdzawych, czarnych lub żółtych plam na liściach. Po wystąpieniu pierwszych objawów opryskiwać rośliny co 10 dni, do ustąpienia objawów chorobowych.


Preparaty owadobójcze:


Rozpylić preparat przeciwko czerwcom i mszycom - ich obecność może sygnalizować pojawienie się mrówek.Komentarze (22):
Dodaj komentarz
NescafeWhite 2011.03.08, 11:36

dziekuję..nie wiedziałam ja przycinać i pielegnować róże

basia 2011.03.30, 22:40

dziękuję róze przycinałam nieprawidłowo.Teraz juz wiem jak mam to robic

Danusia 2011.09.20, 21:05

Pięknie zrozumiale opisana informacja .Wielkie dzięki ,,jestem początkującą wielbicielką róż w swoim ogrodzie .Teraz już znam sposób ich sadzenia oraz pielęgnacji Pozdrawiam serdecznie

agakos 2011.09.25, 16:39

nice nice;)

IWO 2012.03.25, 03:18

WITAM, MAM INNE ZDANIE CO DO KWITNIENIA .MIANOWICIE KWTNĄ PRZEZ CAŁ SEZON,NIERZADKO AŻ DO PRZYMROZKÓWI TO WSZYSTKIE ODMIANY ALE NAJOBFITSZE KWITNIENIE W NASZYM KLIMACIE PRZYPADA NA CZERWIEC ,OCZYWIŚCIE RÓŻE UWIELBIAJĄ SŁOŃCE I GLEBĘ GLINIASTĄ A NAJLEPSZY NAWÓŻ TO KROWIENIEC ROSLINĄ KTÓRĄ WARTO SADZIĆ W POBLIŻU TO CZOSNEK,KTÓRY DSTRASZA MSZYCE ORAZ NIEKTÓRE CHOROBY GRZYBOWE.

Danutka 2012.04.02, 23:28

Zakupiłam właśnie 2 róże: pnącą i rabatową.Jestem bardzo wdzięczna za wyczerpujące informacje dotyczące przycinania,sadzenia i pielęgnacji.Dziękuję...i czekam,aż ,,ucieszą" mnie latem.

jola 2012.06.05, 15:09

a jak obcinać przekwitnięte kwiaty?

bog-marslupca@wp.pl 2012.10.15, 13:51

czy mozna dsadzic roze po rozach jezeli nie to co zrobic zeby bylo mozna

rozany 2012.10.29, 13:26

ogodnicy mowa ze trzeba wybrac ziemie tak do glebokowsci ok 50 cm i dac nowa i dopiero sadzic roze nowe. Zwiazane jest to z wegorkami ktore zamieszkuja korznie rozane i nie przeszkadzxaja rozy ,ale podobno zle je znosza korzenie nowych roz posadzone w ty samym miejscu.

Ania Rzeszów 2013.04.20, 19:03

Świetny opis!!!!

OLA 2013.05.16, 16:24

A ja mam inny problem. W lisopadzie dostałm różę z kwiaciarni od męża, wsadzilam ją w butelkę, postawilam na okno i o niej zapomnialam, Dziś mam 10 centymetrowe korzenie dość mocno rozrosnięte. I co teraz mam ją włożyć do ziemi do doniczki ? czy co ? Może ktoś miły mi poradzić?

Joanna 2013.06.28, 00:12

Świetny artykuł-czytelnie,jasno,precyzyjnie.Znalazłam wszystkie informacje w jednym miejscu.Super.Dziękuję bardzo ;)))

maria 2013.07.27, 21:09

mam problem moje róże zaatakowały zielone gąsiennice, żerują od spodu lisci katastrofa zbieram je i niszczę , ale one lepsze sa niż ja ,. Liscie są dziurawe lub od spodu w kropki widac wyżarte ale jeszcze co niektóre nie na wylot fatalnie to wygląda co robić??

Beti 2013.08.11, 18:20

Super artykuł, wszystko już wiem na temat sadzenia, pielęgnacji itp. Dzięki bardzo:)

IZAURA22 2013.10.02, 20:19

PRZEPIĘKNIE

Irena 2013.10.15, 08:01

super porady, jeszcze tylko czy można stara karpę róży podzielić na pół tzn. oddzielić spróchniała od zdrowej częśći ?

mela 2014.03.06, 23:15

No,w koncu ktos porzadnie to opisał!!!!! Dzieki

dziejba 2014.03.09, 18:48

świetne porady, nie znalazłam lepszych. Dzięki bardzo

proand 2014.03.20, 09:35

bardzo dobra instrukcja, pozdrawiam

ogrodniczka 2014.04.17, 11:07

fajnie opisane...dziękuję

miłośniczka 2014.06.24, 10:32

naprawdę super opisane,,,śliczne dzięki

Guska 2014.07.08, 12:37

ślicznie opisane, bardzo dziękuję za cnne wskazówki, Pozdrawiam

zobacz produkty

polecamy
Wczytywanie rekomendacji...