Sadzenie i przycinanie róż

RODZAJE RÓŻ


DATY SADZENIA


Najkorzystniejszy okres sadzenia róż trwa:


Od końca września do mrozów oraz od marca do połowy kwietnia.Przez cały rok (oprócz pory kwitnienia i mrozów) w przypadku róż w pojemnikach (doniczkach).UWAGA

Należy unikać sadzenia róż podczas mrozów, kiedy gleba jest zbyt twarda, lub latem, kiedy gleba jest zbyt sucha.ILOŚCI ROŚLIN


5-7 sztuk na m2 - róże rabatowe i wielkokwiatowe


1-3 sztuk na m2 - róże parkowe


3-5 sztuk na m2 - róże okrywowe


2-3 sztuki na m2 - róże pnąceDATY KWITNIENIA


Róże powtarzające kwitnienie


Kwitnienie wielokrotne w ciągu roku od połowy maja aż do pierwszych mrozów. Do grupy tej należą róże wielkokwiatowe, rabatowe, pnące oraz okrywowe z niewielkimi wyjątkami.


Róże nie powtarzające kwitnienia


Kwitnienie raz w roku, ale bardzo obficie na wiosnę. Do grupy tej należą róże niektórych odmian parkowych i pnących.PRZYGOTOWANIA


Wybór zależnie od warunków:Róże o nagich korzeniach


Korzenie powinny być zdrowe, o długości minimum 20 cm i zdrewaniałe. Pędy na przekroju powinny mieć kolor zielony. Dostępne od listopada do końca lutego.Róże z bryła korzeniową, zabezpieczone dużą ilością torfu. Pędy na przekroju powinny mieć kolor zielony. Dostępne od końca września do mrozów oraz od marca do połowy kwietnia.Róże w doniczkach


Rośliny powinny być dobrze zakorzenione w doniczce. Dostępne przez cały rok.


SADZENIE


Narzędzia


1. motyka
2. szpadel
3. rękawice ogrodowe
4. paliki
5. sznurki
6. krata
7. sekator

Wybrać nasłonecznione miejsce o dobrym przepływie powietrza.


Usunąć chwasty.


Wykonać w ziemi dołek o wymiarach:


- 30x30 cm w przypadku róż krzaczastych


- 50x50 cm w przypadku róż krzewiastych lub pnących


Wsypać ziemię przeznaczoną do sadzenia róż, lub kompost ogrodowy, albo dodać do ziemi w ogrodzie nawozu organicznego typu mączka kostna lub obornikWAŻNE

Nie należy dorzucać świeżego nawozu podczas sadzenia, ponieważ może on uszkodzić korzenie rośliny.PRZYGOTOWAĆ ROŚLINYRóże o nagich korzeniach


Skrócić korzenie o jedną trzecią, usunąć korzenie uszkodzone (B). Podciąć pędy na wysokości 10-20 cm od miejsca szczepienia (A).


Zanurzyć korzenie w mieszance wytworzonej na bazie hormonu wpływającego korzystnie na przyjęcie się róży i przyspieszającego wegetację. Po zanurzeniu korzeni w mieszance rozłożyć je dokładnie w dołku.Róże w pojemnikach


Zanurzyć roślinę w doniczce w wiadrze z wodą, do nasiąknięcia podłoża, a następnie usunąć doniczkę i włożyć korzenie do dołka.Róże z bryłą korzeniową


Nie zanurzać korzeni, wsadzić różę do dołka nie zdejmując siatki. Należy pamiętać o usunięciu torebki.Wypełnić dołek wybraną mieszanką:


- podłoże ogrodowe + nawóz


- podłoże do różUbić ziemię, aby zapobiec powstawaniu przestrzeni wypełnionych powietrzem, a także w celu uzyskania lepszej odporności na działanie wiatru. Wpłynie to korzystnie na zakorzenienie się rośliny.


Utworzyć nieckę na powierzchni gleby wokół rośliny, tak, by woda z podlewania nie wyciekała i podlać obficie zasadzoną różę, nawet, jeśli pada deszcz.PRAKTYCZNE RADY ZWIĄZANE Z SADZENIEM

Odmiany pnące


Należy palikować je w odległości ok. 10 cm od kraty dekoracyjnej.


Odmiany płaczące


Potrzebują metalowego stelaża w kształcie parasola. Obie odmiany przywiązać do podpórek nie zaciskając sznurków z powodu osiadania gruntu. Sznurki można zacisnąć dopiero po upływie tygodnia.


Odmiany pienne


Wbić palik przed zasadzeniem róży, ustawić go po stronie kierunku, z którego najczęściej wieje wiatr.


Odmiany płożące


Najlepiej sadzić te odmiany na lekkim wzniesieniu terenu. W czasie sadzenia ułożyć korzenie w stronę nachylenia krzewu.PIELĘGNACJA PO ZASADZENIU


Jesienią:


Okopać krzew róży, aby ochronić go przed mrozem: przykryć ziemią lub torfem miejsce szczepienia, formując wokół krzewu niewielki kopczyk o wysokości około 15 cm.


Należy pamiętać o oczyszczeniu krzewu z obumarłych gałązek i ostatnich zwiędłych kwiatów (przyciąć 40 cm).Wiosną:


Usunąć kopczyki wokół krzewów i rozsypać wokół nich warstwę odkwaszonej kory o grubości 5 cm.


W chwili, gdy młode pędy osiągną długość około 20 cm, dodać szybko działającego nawozu albo nawozu płynnego, aby przyspieszyć wzrost i zapewnić obfite i regularne kwitnienie.


Podlewać regularnie.PRZYCINANIE RÓŻ


Przycinanie róż odbywa się raz w roku, ponieważ nowe róże wyrastają z młodych pędów. Wykonuje się je w marcu, po ustąpieniu silnych mrozów. W listopadzie należy oczyścić krzew, usuwając obumarłe gałęzie i ostatnie zwiędłe kwiaty.1) Zasady przycinania krzewówUsunąć: Martwe gałęzie i odrosty z podkładki, słabe gałązki i pędy, które ocierają się o gałęzie.


Zachować: zdrowe pędy o podobnej sile wzrostu, aby utrzymać równowagę. Są to pędy skierowane na zewnątrz rośliny.Przycinać krzewy ukośnie (rys. 6), 0,5-1 cm, nad pąkiem (oczkiem).2) Przycinanie odmian rabatowych, wielkokwiatowych, parkowych i miniaturowychZachować 3-7 głównych gałęzi.


Pozostawiać raczej młode pędy i redukować pędy zdrewniałe.


Przycinać pędy na wysokości 3 - 5 oczek (pęków) lub 15-20 cm.


Przerzedzać środek krzewu.3) Przycinanie odmian pnącychZachować 3 - 5 gałęzi, które stanowią szkielet konstrukcyjny rośliny. Nie przycinać ich.


Przyciąć boczne pędy o 5 - 6 oczek pozostawiając 30 - 40 cm pędu.4) Przycinanie odmian pnących i szczepionych na pniuZachować 6 - 7 głównych gałęzi.


Przyciąć na 2 oczka gałęzie boczne.5) Przycinanie starych krzewówNie przycinać systematycznie tych krzewów.


Usuwać obumarłe lub zbyt liczne odnogi.6) Przycinanie odmian krzewiastych i płożącychPrzycinać krzewy dopiero po upłynięciu trzeciego i czwartego roku od zasadzenia.


Usuwać nadmiar pędów. Czynność tę powtarzaj co 3 lata.PIELĘGNACJA RÓŻ


Podlewanie


W okresie kwitnienia jest bardzo ważne. Niezbędne w pierwszym roku od zasadzenia. Podczas podlewania należy uważać, by nie zmoczyć liści i kwiatów.


Okopywanie


W okresie marca do września należy opielać krzewy raz w miesiącu, by rozbić skorupę, która tworzy się na powierzchni gleby. Dzięki temu ziemia jest lepiej napowietrzona, a po podlaniu woda lepiej wnika ją nawadnia i szybciej dociera do korzeni.


Okrywanie wyściółką


Wiosną należy rozsypać wokół krzewu warstwę odkwaszonej kory o grubości 5 cm. Pozwala to utrzymać lepszą wilgotność gleby i spowalnia rozrost chwastów.


Usuwanie chwastów


Należy zadbać, by ziemia nie była zanieczyszczona, wyrywać chwaty i zbierać opadłe suche liście, aby nie dopuścić do zarażenia krzewu jakąkolwiek chorobą.


Odrosty:


Usuwać odrosty wyrastające z miejsca szczepienia i poniżej niego. Są to małe pędy dzikiej róży (podkładki).


Zwiędłe kwiaty


Należy regularnie usuwać zwiędłe kwiaty - wpływa to korzystnie na obfitość kwitnienia i zapobiega formowaniu się owoców, które obciążają krzew róży.


Nawożenie


Stosować nawóz w postaci granulek lub płynu. Wiosną rozsypać lub wylać nawóz na powierzchni gleby pod rośliną. Następnie wymieszać go z ziemią, lekko okopując krzew. Wpływa to korzystnie na przyjęcie się rośliny i zapewnia obfite kwitnienie.


Do róż już rosnących w ogrodzie należy używać wiosną nawozów o spowolnionym działaniu.STOSOWANIE PREPARATÓWPreparaty grzybobójcze:


Stosuje się w przypadku występowania białych, rdzawych, czarnych lub żółtych plam na liściach. Po wystąpieniu pierwszych objawów opryskiwać rośliny co 10 dni, do ustąpienia objawów chorobowych.


Preparaty owadobójcze:


Rozpylić preparat przeciwko czerwcom i mszycom - ich obecność może sygnalizować pojawienie się mrówek.Komentarze (24):
Dodaj komentarz
~NescafeWhite (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.03.08, 11:36

dziekuję..nie wiedziałam ja przycinać i pielegnować róże

~basia (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.03.30, 22:40

dziękuję róze przycinałam nieprawidłowo.Teraz juz wiem jak mam to robic

~Danusia (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.09.20, 21:05

Pięknie zrozumiale opisana informacja .Wielkie dzięki ,,jestem początkującą wielbicielką róż w swoim ogrodzie .Teraz już znam sposób ich sadzenia oraz pielęgnacji Pozdrawiam serdecznie

~agakos (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.09.25, 16:39

nice nice;)

~IWO (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.03.25, 03:18

WITAM, MAM INNE ZDANIE CO DO KWITNIENIA .MIANOWICIE KWTNĄ PRZEZ CAŁ SEZON,NIERZADKO AŻ DO PRZYMROZKÓWI TO WSZYSTKIE ODMIANY ALE NAJOBFITSZE KWITNIENIE W NASZYM KLIMACIE PRZYPADA NA CZERWIEC ,OCZYWIŚCIE RÓŻE UWIELBIAJĄ SŁOŃCE I GLEBĘ GLINIASTĄ A NAJLEPSZY NAWÓŻ TO KROWIENIEC ROSLINĄ KTÓRĄ WARTO SADZIĆ W POBLIŻU TO CZOSNEK,KTÓRY DSTRASZA MSZYCE ORAZ NIEKTÓRE CHOROBY GRZYBOWE.

~Danutka (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.04.02, 23:28

Zakupiłam właśnie 2 róże: pnącą i rabatową.Jestem bardzo wdzięczna za wyczerpujące informacje dotyczące przycinania,sadzenia i pielęgnacji.Dziękuję...i czekam,aż ,,ucieszą" mnie latem.

~jola (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.06.05, 15:09

a jak obcinać przekwitnięte kwiaty?

~bog-marslupca@wp.pl (niezalogowany, 178.37.226.*) 2012.10.15, 13:51

czy mozna dsadzic roze po rozach jezeli nie to co zrobic zeby bylo mozna

~rozany (niezalogowany, 77.253.34.*) 2012.10.29, 13:26

ogodnicy mowa ze trzeba wybrac ziemie tak do glebokowsci ok 50 cm i dac nowa i dopiero sadzic roze nowe. Zwiazane jest to z wegorkami ktore zamieszkuja korznie rozane i nie przeszkadzxaja rozy ,ale podobno zle je znosza korzenie nowych roz posadzone w ty samym miejscu.

~Ania Rzeszów (niezalogowany, 93.105.136.*) 2013.04.20, 19:03

Świetny opis!!!!

~OLA (niezalogowany, 83.20.132.*) 2013.05.16, 16:24

A ja mam inny problem. W lisopadzie dostałm różę z kwiaciarni od męża, wsadzilam ją w butelkę, postawilam na okno i o niej zapomnialam, Dziś mam 10 centymetrowe korzenie dość mocno rozrosnięte. I co teraz mam ją włożyć do ziemi do doniczki ? czy co ? Może ktoś miły mi poradzić?

~Joanna (niezalogowany, 178.36.163.*) 2013.06.28, 00:12

Świetny artykuł-czytelnie,jasno,precyzyjnie.Znalazłam wszystkie informacje w jednym miejscu.Super.Dziękuję bardzo ;)))

~maria (niezalogowany, 95.160.199.*) 2013.07.27, 21:09

mam problem moje róże zaatakowały zielone gąsiennice, żerują od spodu lisci katastrofa zbieram je i niszczę , ale one lepsze sa niż ja ,. Liscie są dziurawe lub od spodu w kropki widac wyżarte ale jeszcze co niektóre nie na wylot fatalnie to wygląda co robić??

~Beti (niezalogowany, 95.49.185.*) 2013.08.11, 18:20

Super artykuł, wszystko już wiem na temat sadzenia, pielęgnacji itp. Dzięki bardzo:)

~IZAURA22 (niezalogowany, 212.160.201.*) 2013.10.02, 20:19

PRZEPIĘKNIE

~Irena (niezalogowany, 91.219.120.*) 2013.10.15, 08:01

super porady, jeszcze tylko czy można stara karpę róży podzielić na pół tzn. oddzielić spróchniała od zdrowej częśći ?

~mela (niezalogowany, 5.173.123.*) 2014.03.06, 23:15

No,w koncu ktos porzadnie to opisał!!!!! Dzieki

~dziejba (niezalogowany, 83.30.64.*) 2014.03.09, 18:48

świetne porady, nie znalazłam lepszych. Dzięki bardzo

~proand (niezalogowany, 83.30.51.*) 2014.03.20, 09:35

bardzo dobra instrukcja, pozdrawiam

~ogrodniczka (niezalogowany, 85.14.74.*) 2014.04.17, 11:07

fajnie opisane...dziękuję

~miłośniczka (niezalogowany, 85.14.74.*) 2014.06.24, 10:32

naprawdę super opisane,,,śliczne dzięki

~Guska (niezalogowany, 82.197.45.*) 2014.07.08, 12:37

ślicznie opisane, bardzo dziękuję za cnne wskazówki, Pozdrawiam

~halina rutkowska (niezalogowany, 82.171.160.*) 2014.09.02, 00:05

dziekuje CI LE R O Y ME R L I N za rady, ktore uwaznie przeczytalam i z nich bede korzystala , jak to sie mowi nauka nie idzie w las teraz na jesien wezme sie za Wszystkie R O Z E a mam ich moze jeszcze nie tak duzo , ale chyba z 20 krzakow, krore u W A S zakupilam, A kupie ich jeszcze znacznie wiecej , bo zakochalam sie w rozach, kiedys o tym nie wiedzlalam. moje roze nie wszystkie mialy plamki na lisciach, ale ja nie wiedzialam ze to moze byc jakis grzyb, no bo niby skad, po prze4czytaniu Waszych porad dopiero do mnie to dotarlo, a ja myslalam , ze to moj Krzysztof z randapem przeszedl i je troche chlapnal. Bylam zla , ale na szczescie nie zrobilam z tego afery. teraz wiem , ze roze moga chorowac. ale ja do nich rozmawiam i bedo zdrowe, kupie srodek na grzyby, i wzmocnie je odrzywka, w przyszlym roku beda jeszcze piekniejsze , ja dopiero buduje swoj ogrod, krok po kroku, robie to sama bez niczyjej pomocy , a kwiat , ktory bedzie krolowal w moim ogrodzie to R O Z A , A tak na marginesie to bardzo kocham W A S , a co to znaczy, jestem wasza klijetka a moj ulubiony pawilon to u nas na dolnym slasku S W I D N I C K I LEROY_MERLIN. A chcialabym sie podzielic tez z Wami, ktorzy przeczytaja moj komentarz, ze Wszystcy pracownicy tegoz Markietu to wspaniali ludzie, sluza rada i pomoca na kazdym stanowisku, a przeszlismy chyba wszystkie, i nigdy nikt nas nie zawiodl wrecz przeciwnie, az nie do wiary, i mam pytanie ? gdzie wy takich ludzi znalezliscie tak oddanych klijetowi, Chce moze to nie odpowiednia rubryka z tego mojego miejsca oddalonego o 1000 km, pozdrowic personel i Kierownicvtwo LEROY_MERLIN w SWIDNICY i do zobaczenia 26 , 27, 29 wrzesnia , napewno Was odwiedze i zrobie zakupy, A co do roz to bardzo dziekuje za wskazowki

~katia (niezalogowany, 94.229.219.*) 2015.03.18, 21:13

super porady dziekuje

zobacz produkty

Polecamy
Wczytywanie rekomendacji...