Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe idealnie nadają się do obsadzania skarp i pochyłości oraz jako alternatywa dla trawnika. Będą rosły tam, gdzie inne rośliny sobie nie poradzą: na stanowiskach zacienionych i wilgotnych albo w miejscach bardzo suchych i słonecznych. Są wśród nich mało wymagające jałowce oraz rośliny zimozielone.

JAŁOWIEC PŁOŻĄCY

Jałowce płożące idealnie nadają się na rośliny okrywowe, ponieważ mają bardzo małe wymagania co do gleby: mogą rosnąć nawet w podłożu suchym, piaszczystym i jałowym. Najlepiej czują się w miejscach bardzo słonecznych i ciepłych. Do tego są mrozoodporne i mają wiele ciekawych odmian o barwnych igłach: szarozielonych, niebieskawych, złotych.

Do najpiękniejszy odmian jałowców płożących należą np.:

‘Blue Chip’ – to gęsty, szybko rosnący krzew, który dorasta do około 30-40 cm wysokości. Srebrzysto-niebieskie igły tej odmiany w czasie zimy przybierają delikatnie fioletowy odcień. Odmiana ta nadaje się do zadarniania powierzchni oraz jako okrywowa.

‘Douglasii’ – to najbardziej niebieska odmiana ze wszystkich odmian jałowca płożącego. Rośnie nieregularnie, tworząc rozległe dywany do 2 m średnicy. Długie i proste pędy wypiętrzają się do około 40 cm wysokości. Niebieskawe łuski krzewu w czasie zimy przybierają barwę fioletowo-purpurową.

‘Golden Carpet’ – to bardzo niska (około 0,2 m) i szeroko rozrastająca się (około 1,5 m) odmiana o intensywnie żółtych pędach. Krzew ten najpiękniej wybarwia się posadzony w pełnym słońcu. Jałowiec ten może rosnąć nawet w bardzo piaszczystym i suchym podłożu. ‘Mother Lode’ – żółte pędy tej odmiany na jesieni stają się bardziej pomarańczowe. Krzew ten rośnie bardzo wolno i szeroko rozrasta się na boki. Roślina ta nie ma dużych wymagań siedliskowych. Dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak w lekkim cieniu.

‘Plumosa’ – bardzo oryginalna odmiana o szarozielonych igłach, które jesienią i zimą stają się czerwono-brązowo- fioletowe. Odmiana ta rozrasta się na szerokość około1,5-2 m, a starsze egzemplarze osiągają około 50 cm wysokości.

‘Wiltonii’ – to bardzo niska i wolno rosnąca odmiana, która dorasta zaledwie do około 15 cm wysokości przy średnicy około 2,5 m. Krzew ten idealnie nadaje się jako roślina okrywowa i tworzy zwarte kobierce o srebrzysto-niebieskiej barwie. Roślina ta może rosnąć nawet na glebach bardzo suchych i piaszczystych.

BARWINEK POSPOLITY

Barwinek pospolity to zimozielona roślina płożąca, która rozrasta się do szerokości pół metra przy wysokości około 30 cm. Ma ciemnozielone, skórzaste liście i kwitnie dość długo, bo od maja do września na biało, niebiesko lub fioletowo (w zależności od odmiany). Barwinki preferują miejsca wilgotne i zacienione, ale pięknie kwitną także na stanowiskach słonecznych. Świetnie sprawdzają się jako rośliny okrywowe np. pod koronami wielkich drzew, gdzie występuje dość znaczne zacienienie. Nadają się także do posadzenia na skarpach i dobrze wyglądają w ogródkach skalnych. Rozmnażają się dość szybko przez rozłogi, więc trzeba pilnować, by nie zdominowały innych roślin. Ciemnozielony dywan z barwinków może być ozdobą ogrodu nawet w czasie bezśnieżnych zim, ponieważ jest to roślina odporna na mróz. Poszczególne odmiany mają różne kolory kwiatów, dzięki czemu można mieć w ogrodzie jednobarwny lub wielokolorowy dywan: np. odmiana ‘Ralph Shugert’ kwitnie na niebiesko, ‘Aureovariegata’ na niebiesko-fioletowo, ‘Alba’ ma kwiaty białe, ‘Atropurpurea’ purpurowe z jasnoróżowym środkiem, a odmiana ‘Illumination’ oprócz fioletowo-niebieskich kwiatów ma także złotożółte liście z zielonym obrzeżem.

RUNIANKA JAPOŃSKA

Runianka japońska jest zimozieloną krzewinką, która doskonale nadaje się na roślinę okrywową. Ten niski krzew (max 20 cm wysokości) rozmnaża się dzięki podziemnym rozłogom i szybko pokrywa dostępny teren dywanem ciemnozielonych, błyszczących, ząbkowanych liści. Runianki kwitną na przełomie kwietnia i maja, a ich niepozorne, białe kwiaty zebrane są w wąskie grona na szczytach pędów. Runianki preferują cieniste (lub półcieniste) i wilgotne stanowiska. Źle rosną w miejscach suchych i narażonych na silne wiatry. Za to bardzo dobrze radzą sobie w cieniu wielkich drzew, więc mogą być ciekawą alternatywa dla trawnika, który nie urośnie w miejscu zbyt zacienionym. Rośliny te najlepiej rosną w żyznym i próchniczym podłożu. Aby runianka japońska nie przemarzała w czasie bezśnieżnych i mroźnych zim, należy okryć ją gałązkami iglaków przed nastaniem mrozów.

Do ciekawych odmian runianki japońskiej należą:

‘Green Carpet’ – odmiana ta tworzy bardzo zwarte kobierce, niższe niż cały gatunek. Charakteryzuje się małymi, ciemnozielonymi liśćmi.

‘Variegata’ – jest to bardzo ozdobna odmiana o liściach nakrapianych białymi plamkami. Roślinę tą należy posadzić w miejscu bardzo słonecznym, wtedy najpiękniej się wybarwi.

IRGA DRAMMERA

Irga Drammera to zimozielona roślina, która będzie pięknie wyglądać w ogrodzie także jesienią i zimą, kiedy inne rośliny stracą już liście. Roślina ta jest ekspansywna i bardzo szybko rośnie, dlatego należy ją często i dość silnie przycinać, aby nie zdominowała innych roślin. Dobrze znosi cięcie i szybko się regeneruje. Stosowana jest jako roślina okrywowa, ponieważ szczelnie pokrywa dostępny teren. Dobrze rośnie także na skarpach i terenach pochyłych. Irgi kwitną na przełomie maja i czerwca, ale najpiękniej wyglądają jesienią, kiedy pojawiają się pomarańczowe lub karminowoczerwone, kuliste owoce. Roślina ta preferuje stanowiska słoneczne, lubi lekkie, przepuszczalne gleby. Bardzo źle znosi suszę, więc powinna być regularnie podlewana. W czasie bezśnieżnych i mroźnych zim może przemarzać. Lepiej okryć ją wtedy gałązkami drzew iglastych, a ziemię wokół wyściółkować (np. korą).

BLUSZCZ POSPOLITY

Bluszcz pospolity to zimozielone pnącze, które wspina się po podporach przy pomocy czepnych ogonków przybyszowych, wyrastających na pędach. Idealnie nadaje się także jako roślina okrywowa. Pędy bluszczu pospolitego przy sprzyjających warunkach mogą osiągać nawet 15-20 m długości. Jest to roślina długowieczna, która może żyć nawet kilkaset lat. Rośnie powoli, ale z czasem szczelnie pokrywa powierzchnię dywanem skórzastych, ciemnozielonych liści. Ponadto jest rośliną odporną na zanieczyszczenia środowiska, więc idealnie nadaje się do uprawy w warunkach miejskich. Bluszcz pospolity jest dość odporny na mróz, jednak w czasie bezśnieżnych i mroźnych zim może przemarzać, dlatego należy go sadzić tylko w najcieplejszych rejonach naszego kraju (południowa i południowo-zachodnia Polska). Pnącze to wymaga żyznych, próchniczych i świeżych gleb o odczynie zasadowym (pH od 7,5 do 8,5). Podłoże powinno też być dostatecznie wilgotne. Bluszcz pospolity to roślina cieniolubna i cienioznośna, więc z powodzeniem może rosnąć tam, gdzie inne rośliny sobie nie poradzą z powodu niedoboru światła.

Do ciekawych odmian bluszczu pospolitego należą np.:

‘Goldheart’ – jest to odmiana o bardzo dekoracyjnych liściach, które przy brzegach są ciemnozielone, a w środku mają dużą, nieregularną plamę barwy żółtej lub złotej. Ponadto liście są nierównej wielkości: mogą być małe lub średnie, trójklapowe i ostro zakończone. Młode pędy tej odmiany mają kolor czerwonawy, później staja się złotożółte.

‘Hibernica’ – to odmiana irlandzka, która ma duże (nawet do 10 cm długości) liście, cienkie i matowe. Jest to odmiana dość wrażliwa na mróz.

Komentarze (1):
~nick (niezalogowany, 5.172.247.*) 2014.05.03, 10:42

Wpisz treść komentarza

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...