Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Rośliny do ozdabiania nagrobków

Na Święto Zmarłych i Zaduszki porządkujemy groby naszych bliskich i ozdabiamy je zniczami i okolicznościowymi wiązankami. Najbardziej trwałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne są wieńce ze sztucznych kwiatów. Do zrobienia wiązanek i bukietów można wykorzystać także świeże kwiaty – będą stanowić ozdobę nagrobka przez kilka dni. Jako dekoracja mogiły posłużyć mogą także rośliny uprawiane w pojemnikach (np. astry czy chryzantemy), które będą pięknie wyglądać aż do pierwszych przymrozków. Całoroczną ozdobę stanowić mogą krzewy i drzewa iglaste, a także rośliny zimozielone (np. bluszcz czy barwinek).

KWIATY CIĘTE

Do ozdabiania nagrobków wykorzystać można świeże kwiaty jako rośliny do wazonu oraz jako element wieńca czy bukietu. Kwiaty cięte dostępne są w wielu kolorach, więc wzbogacą monochromatyczne kompozycje z gałązek iglastych. Białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone czy fioletowe barwy kwiatów będą ładnie kontrastować z ciemną zielenią roślin iglastych lub z błyszczącymi, skórzastymi liśćmi ostrokrzewu. Niestety kwiaty cięte są nietrwałe i bardzo wrażliwe na niską temperaturę, więc będą stanowić krótkotrwałą ozdobę nagrobka. Poniżej kilka gatunków roślin, które nadają się na kwiat cięty jako ozdoba na Święto Zmarłych.

 

Lilie symbolizują życie wieczne, dlatego często wykorzystuje się je jako element wieńców na cmentarz. W zależności od odmiany kwiaty lilii mogą mieć barwę białą, żółtą, pomarańczową, różową. Kwiaty mogą być też wielobarwne. Niektóre odmiany lilii wydzielają silny, charakterystyczny zapach.

Na wiązanki nadają się także irysy, które w kwiaciarniach dostępne są przez cały rok. Ich kwiaty mają niebiesko-fioletową barwę i symbolizują zmartwychwstanie oraz żałobę i smutek.

Dostępne cały rok, a także bardzo trwałe są również goździki. Ich kwiaty mogą być jednobarwne lub wielokolorowe, pojedyncze lub pełne. Wzbogacą cmentarne wiązanki o kwiaty w kolorze białym, kremowym, różowym, czerwonym lub bordowym.

Uniwersalną rośliną, która także nadaje się na wiązanki, jest róża. Jej kwiaty mogą być białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe. Róże mogą być wykorzystywane zarówno przy wiązankach tradycyjnych, jak i do sporządzania nowoczesnych bukietów. Niestety są to kwiaty nietrwałe i bardzo wrażliwe na mróz.

Do ozdabiania grobów na Święto Zmarłych wykorzystuje się także kapustę ozdobną. To jedyny gatunek kapusty, który uprawia się tylko w celach ozdobnych. W środowisku naturalnym spotkać ją można na południu Europy oraz w Azji. Ma bardzo dekoracyjne, kędzierzawe liście, które mogą przybierać bardzo różne barwy – od białej i różowej, przez czerwoną, fioletową, do ciemnozielonej i jasnozielonej. Kapuściane rozety często są wielobarwne np. biało-zielono-fioletowe. Kapusty ozdobne kwitną w okresie jesienno-zimowym i mają drobne, żółte kwiaty. Mogą stanowić bardzo ciekawą ozdobę od września do grudnia – ze względu na nietypową porę kwitnienia oraz dekoracyjne, kolorowe liście.

ROŚLINY W DONICACH

Rośliny w donicach, które mają ozdabiać nagrobki i mogiły, można kupić w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych oraz w okolicy cmentarzy. W pojemnikach sprzedawane są głównie astry kwitnące na biało, fioletowo czy niebiesko, a także wrzosy o ozdobnych kwiatach i liściach oraz chryzantemy, których kwiaty mogą być białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone, fioletowe, różowe. Warto wiedzieć, ze rośliny w uprawie pojemnikowej nie nadają się do uprawy w gruncie.

 

Astry

Astry (zwane także marcinkami) to jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów. Zakwitają pod koniec sierpnia i mogą być ozdobą nawet do listopada. Dekoracyjne są przede wszystkim ich kwiaty we wszystkich odcieniach fioletu, błękitu, różu i czerwieni. Kwitną wtedy, kiedy większość roślin już przekwitła, a intensywne barwy ich kwiatów potrafią ożywić każdy jesienny zakątek. Do uprawy w pojemnikah nadają się głównie niższe odmiany astrów np. astry krzaczaste (kwitną na różowo, niebiesko lub biało w różnych odcieniach) czy astry wrzosolistne, które mają nie tylko piękne kwiaty (białe, niebieskie, różowe), ale także ozdobne, wąskie liście.

 

Chryzantemy

Do Europy chryzantemy (złocienie) trafiły w XVII wieku. W Polsce ten niezwykle ozdobny kwiat kojarzy się przede wszystkim z dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami. Często ozdabia się nim groby, ponieważ chryzantemy mogą kwitnąć aż do przymrozków, niekiedy nawet do końca listopada. To jedne z najpopularniejszych jesiennych kwiatów. Chryzantemy mogą mieć kwiaty pojedyncze, półpełne lub pełne. W zależności od odmiany kwitną na czerwono, fioletowo, różowo, pomarańczowo, żółto, kremowo lub biało, w różnych odcieniach. W szerokiej palecie barw nie pojawia się właściwie tylko kolor niebieski. Kupowane w pojemnikach chryzantemy nie nadają się do uprawy w gruncie. Są to kwiaty przeznaczone tylko do ozdabiania grobów (ewentualnie balkonów i tarasów). Pojemnikowe odmiany mają inne wymagania (podłoże, nawóz, zimowanie) niż rośliny przeznaczone do uprawiania w gruncie.

 

Wrzosy

Do ozdabiania nagrobków idealnie nadają się wrzosy uprawiane w pojemnikach. W donicach najlepiej sprawdzą się długo kwitnące odmiany wrzosów pączkowych. Ich kwiaty nie rozwijają się i pozostają zamknięte, w związku z czym nie zostają zapylone przez owady i są ozdobną rośliny nawet przez dwa-trzy miesiące. Wrzosy pączkowe idealnie nadają się również na suche bukiety. Małe, dzwonkowate kwiaty wrzosów mogą przybierać barwę białą, różową, fioletową, purpurową. Rośliny te mają także ozdobne liście: seledynowe, ciemnozielone, szare, czerwone, a nawet cytrynowożółte. Najniższe odmiany wrzosów osiągają zaledwie 10 cm wysokości.

ROŚLINY POSADZONE W GRUNCIE

Jako ozdoba nagrobków i pomników świetnie nadadzą się miniaturowe iglaki oraz rośliny zimozielone. Iglaki mogą mieć pokrój kulisty lub kolumnowy, rosną dość wolno, są łatwe w uprawie i nie brudzą – w przeciwieństwie do roślin zrzucających liście na zimę. Ponadto iglaki mogą mieć ciekawe zabarwienie igieł – złocistożółte, niebieskawe, szarawe, jasnozielone lub ciemnozielone, a igły niektórych odmian jałowców pod wpływem mrozu stają się fioletowe. Całoroczną ozdobą będą też rośliny zimozielone np. barwinek, bluszcz czy bukszpan. W bardzo zacenionych zakątkach sprawdzą się hosty, które będą ozdobą grobu aż do pierwszych mrozów.

 

Barwinek pospolity

Barwinki sadzono przy grobach już w średniowieczu – symbolizują nieśmiertelność. To zimozielone rośliny płożące, które rozrastają się do szerokości pół metra przy wysokości około 30 cm. Mają ciemnozielone, skórzaste liście i kwitną dość długo, bo od maja do września na biało, niebiesko lub fioletowo (w zależności od odmiany).

Barwinki preferują miejsca wilgotne i zacienione, ale pięknie kwitną także na stanowiskach słonecznych. Świetnie sprawdzają się jako rośliny okrywowe np. pod koronami wielkich drzew, gdzie występuje dość znaczne zacienienie. Rozmnażają się dość szybko przez rozłogi, więc trzeba pilnować, by nie zdominowały innych roślin. Ciemnozielony dywan z barwinków może być ozdobą nawet w czasie bezśnieżnych zim, ponieważ jest to roślina odporna na mróz.

 

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to roślina, która zakryje niezbyt estetyczny pomnik, zniszczony nagrobek czy krzyż. To jedyne całkowicie zimozielone pnącze, jakie występuje w Polsce, więc może stanowić ozdobę nagrobka przez cały rok, a nie tylko w okresie Święta Zmarłych.

Roślina ta wspina się po podporach przy pomocy czepnych ogonków przybyszowych, wyrastających na pędach. Idealnie nadaje się także jako roślina okrywowa.

Jest to roślina długowieczna, która może żyć nawet kilkaset lat. Rośnie powoli, ale z czasem szczelnie pokrywa powierzchnię dywanem skórzastych, ciemnozielonych liści. Ponadto jest rośliną odporną na zanieczyszczenia środowiska, więc idealnie nadaje się do uprawy w warunkach miejskich. Bluszcz pospolity jest dość odporny na mróz, jednak w czasie bezśnieżnych i mroźnych zim może przemarzać, dlatego należy go sadzić tylko w najcieplejszych rejonach naszego kraju (południowa i południowo-zachodnia Polska).

Bluszcz pospolity to roślina cieniolubna i cienioznośna, więc z powodzeniem może rosnąć tam, gdzie inne rośliny sobie nie poradzą z powodu niedoboru światła.

 

Bukszpan wieczniezielony

Bukszpan to roślina zimozielona, więc może stanowić ozdobę nagrobków przez cały rok. Roślina ta znana była już w starożytnym Rzymie, a do Polski bukszpan trafił w okresie średniowiecza i do dziś cieszy się dużą popularnością. Bukszpany to bardzo zwarte i gęste krzewy o drobnych, eliptycznych, błyszczących liściach, które mają barwię ciemnej zieleni. To właśnie listki są główną, całoroczną ozdobą tej rośliny. Rośliny te preferują miejsca ciepłe, zaciszne i osłonięte od silnych wiatrów. Bukszpany mogą rosnąć w miejscu słonecznym, ale nie w pełnym słońcu, bo tam narażone są na poparzenia liści. Dobrze sobie radzą także na stanowiskach zacienionych. Bukszpan to roślina odporna na suszę, zanieczyszczenia powietrza oraz przemarzanie.

Te zimozielone rośliny bardzo dobrze znoszą przycinanie: bukszpan idealnie nadaje się do tworzenia niskich, formowanych żywopłotów. Można z niego tworzyć labirynty oraz proste figury geometryczne (np. kule, stożki), a także wyrafinowane ogrodowe rzeźby. Wszystko zależy od umiejętności i wielkości krzewu. Rośliny te można także sadzić w pojemnikach.

 

Funkie

Funkie (hosty) sprawdzą się szczególnie tam, gdzie panuje duże zacienienie i inne rośliny sobie nie poradzą – dobrze czują się np. w cieniu wielkich drzew, których nie brakuje na starych cmentarzach. Jeśli pierwsze jesienne przymrozki nie zważą liści, rośliny te mogą stanowić piękną ozdobę nagrobka także na Święto Zmarłych.

Funkie najpiękniej wyglądają posadzone pojedynczo, jednak ładnie prezentują się także w grupie. Swą popularność zawdzięczają głównie dużym, błyszczącym lub matowym liściom, które (w zależności od odmiany) mogą być ciemnozielone, seledynowe, niebieskoszare, żółtawe. Zdarzają się także odmiany wielobarwne: zielono-białe lub zielono-żółte, w paski, smugi, pokryte barwnym nalotem lub ozdobione kolorowym marginesem. Atrakcyjnie wygląda również silne zaznaczone unerwienie. Liście różnią się także wielkością i kształtem, mogą być one sercowate, nerkowate, lancetowate. Niektóre miniaturowe odmiany osiągają wysokość zaledwie 10 cm, inne dorastają do 1m, a nawet wyżej. Liście tworzą barwne, zwarte kępy.

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...