Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Rojniki i rozchodniki

Rojniki i rozchodniki to jedne z niewielu roślin, które świetnie się czują na lekkich, przepuszczalnych, silnie nagrzewających się glebach pełnych słońca. Suche, piaszczyste i jałowe podłoże oraz bardzo nasłonecznione stanowisko to miejsce wprost idealne dla tych ozdobnych bylin. Ponadto rojniki i rozchodniki pięknie kwitną i są mrozoodporne.

Warunki uprawy i zastosowanie

Rojniki i rozchodniki to rośliny które mają bardzo małe wymagania glebowe, dobrze rosną nawet w podłożu piaszczystym i jałowym. Bardzo dobrze znoszą suszę, ponieważ posiadają grube i mięsiste liście pokryte skórką, w których gromadzi się woda. Wiele odmian tych roślin jest także mrozoodpornych. Byliny te idealnie nadają się do posadzenia w mocno nasłonecznionych miejscach o małej wilgotności podłoża – czyli tam, gdzie inne rośliny sobie nie poradzą. Rośliny te nie tolerują cienia oraz zbyt wilgotnego podłoża i częstego podlewania – jeśli gleba będzie za mokra, rojniki i rozchodniki zgniją. Rojniki i rozchodniki kwitną od maja do października i charakteryzują się szybkim wzrostem. Już po kilku latach od posadzenia gęsto pokrywają dostępną powierzchnię i są ciekawą ozdobą ogrodu. Szczególnie dekoracyjne są rojniki, których liście tworzą mięsiste rozety. Rojniki i rozchodniki idealnie nadają się do posadzenia w ogródkach skalnych oraz jako rośliny okrywowe w bardzo nasłonecznionych miejscach.

Ciekawe gatunki i odmiany rojników (Sempervivum)

Rojnik ‘Otello’ (Sempervivum ‘Otello’) – bardzo dekoracyjna odmiana o dużych rozetach i liściach barwy czerwono-brązowej. Roślina ta kwitnie w czerwcu i lipcu i ma różowoczerwone kwiaty. Po kwitnieniu cała rozeta zamiera. Odmiana ta jest bardzo łatwa w uprawie i pięknie wygląda w ogródkach skalnych.

 

Rojnik murowy (Sempervivum tectorum) – to najpopularniejsza roślina na skalniaki. Liście tej odmiany są sztywne i mięsiste i tworzą okazałe, płaskie rozety, które mogą osiągać nawet 20 cm średnicy. Rojniki te kwitną w lipcu na wysokich nawet na 40 cm, silnie ulistnionych pędach kwiatowych. Liczne kwiaty mają kolor ciemnoróżowy bądź purpurowy. Po kwitnieniu rozeta mateczna zamiera, ale wcześniej wyrastają z niej nowe, młode rozety.

 

Rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum) – odmiana ta tworzy małe, kuliste rozetki, które pokryte są charakterystycznym, pajęczynowatym woskiem. Kwiaty barwy różowej pojawiają się w lipcu i umieszczone są na wysokich na około 10-12 cm pędach kwiatowych. Odmiana ta idealnie nadaje się do ogródków skalnych oraz zazieleniania dachów. Bardzo dobrze znosi susze i jałowe podłoża.

 

Rojnik (Sempervivum x hybridum)Rubin’ – odmiana ta ma czerwono-fioletowe liście oraz różowe kwiaty. Kwitnie w czerwcu oraz lipcu. Najlepiej rośnie na ubogich, lekko wapiennych glebach. Dobrze wygląda w ogródkach skalnych oraz na skarpach.

Ciekawe gatunki i odmiany rozchodników (Sedum)

Rozchodnik kaukaski (Sedum spurium) ‘Variegatum’ – odmiana ta nazywana jest także ‘Tricolor’, ponieważ ma szarozielone liście z szerokim białym brzegiem, który czerwienieje na słońcu. Ponadto wierzchołki młodych pędów stają się różowe przy znacznych różnicach temperatur między nocą a dniem. Odmiana ta kwitnie na jasnoróżowo oraz gubi liście na zimę, ale jest mrozoodporna. Idealnie nadaje się do ogródków skalnych oraz na obwódki i obrzeża.

 

Rozchodnik kaukaski (Sedum spurium) ‘Fuldaglut’ – odmiana ta ma płożące się pędy oraz mięsiste liście koloru brązowo-czerwonego, które najpiękniej wybarwiają się w pełnym słońcu (w cieni liście zielenieją). Pędy kwiatostanowe mają około 15 cm wysokości, a kwiaty mają kolor ciemnoróżowy. Odmiana ta kwitnie w lipcu oraz sierpniu.

 

Rozchodnik ościsty (Sedum reflexum) – roślina ta może osiągać wysokość od 15 do 30 cm. Ma nisko rozłożone pędy, które są gęsto ulistnione i czasem drewnieją. Liście mają kolor szaroniebieski, są regularnie rozłożone na pędach, spiczaste i skierowane do góry. Rozchodnik ościsty zakwita w lipcu i w sierpniu, a jego kwiaty mają kolor żółty i są zebrane w kuliste baldachy.

 

Rozchodnik ościsty (Sedum rupestre) ‘Angelina’ – to bardzo dekoracyjna odmiana o intensywnie żółtych pędach i liściach, które jesienią przybierają barwę pomarańczową. Roślina ta dorasta do około 15-30 cm wysokości. Kwitnie w lipcu, a kwiaty mają barwę złotożółtą i zebrane są w kuliste baldachy. Odmiana ta nadaje się do posadzenia na skalniaku oraz do zadarniania powierzchni jako roślina okrywowa na stanowiskach jałowych i słonecznych.

 

Rozchodnik ogrodowy (Sedum) ‘Herbstfreude’ – odmiana ta tworzy bardzo okazałe, płaskie kwiatostany o kwiatach barwy brązowo-czerwonej, które pojawiają się we wrześniu oraz w październiku. Kwiatostany mogą być ozdobą rośliny także po przekwitnieniu, aż do pierwszych przymrozków. Odmiana ta jest jedną z najwyższych odmian rozchodników i może osiągać około 30-40 cm wysokości. Idealnie nadaje się na rabaty i skalniaki.

 

Rozchodnik ogrodowy (Sedum) ‘Matrona’ – jest to najwyższa odmiana rozchodnika, jaką spotkać można w naszych ogrodach: może dorastać do 60 cm wysokości. Pędy oraz liście tej rośliny mają kolor purpurowy. Rozchodnik ten kwitnie od sierpnia do końca września, a jego kwiaty mają barwę jasnoróżową.

 

Rozchodnik okazały (Sedum spectabile) ‘Brillant’ – odmiana ta ma grube, nierozgałęzione pędy oraz mięsiste liście koloru niebieskozielonego. Kwitnie we wrześniu oraz w październiku, a jaskraworóżowe kwiaty zebrane są w płaskie baldachy o średnicy około 10-15 cm. Odmiana ta ma bardzo regularny pokrój, dlatego często wykorzystywana jest w kompozycjach geometrycznych na rabatach.

 

Rozchodnik okazały (Sedum spectabile) ‘Stardust’ – odmiana ta może osiągać około 30-50 cm wysokości i ma mięsiste, zielononiebieskie liście o szeroko jajowatym kształcie. Rozchodnik ten kwitnie we wrześniu oraz w październiku i ma piękne kwiaty koloru białego. Odmiana ta idealnie nadaje się na rabaty i do ogródków skalnych. Ma bardzo regularny pokrój.

 

Rozchodnik ostry (Sedum acre) ‘Aureum’ – to jedna z najniższych odmian rozchodników: dorasta zaledwie do wysokości 5 cm. Ma drobne, grube liście koloru intensywnie żółtego. Rozchodnik ten zakwita w czerwcu, a jego kwiaty mają barwę żółtą. Odmiana ta jest dekoracyjna prze cały rok, idealnie nadaje się na skalniaki oraz do zadarniania powierzchni. Może także służyć jako roślina okrywowa do zazieleniania dachów.

 

Rozchodnik biały (Sedum album) ‘Murale’ – to zimozielona i bardzo niska odmiana, która może wyrastać zaledwie kilka centymetrów nad powierzchnię gleby. Ma bardzo dekoracyjne liście barwy czerwonobrązowej. Kwiaty pojawiają się w czerwcu, są drobne i różowe. Kwiaty umieszczone na pędzie kwiatostanowym, który ma wysokość około 15 cm. Odmiana ta najlepiej nadaje się na skalniaki.

 

Rozchodnik lubczykowy (Sedum anacampseros) – roślina ta ma ciekawy pokrój: jej łodygi płożą się i pokładają. Pędy wznoszą się na wysokość około 15 cm i są gęsto pokryte liśćmi barwy niebieskawo-zielonej. Drobne kwiaty koloru niebiesko-purpurowego pojawiają się w sierpniu, nie są jednak tak dekoracyjne, jak kwiaty innych rozchodników. Roślina ta dobrze wygląda w ogródkach skalnych.

 

Rozchodnik naskalny (Sedum cauticolum) ‘Lidakense’ – ta niska odmiana rozchodnika ma długie na 30 cm, płożące się pędy barwy czerwonobrązowej. Drobne, jajowate liście mają szaroniebieski nalot, a ich brzegi są barwy purpurowej. Odmiana ta kwitnie w sierpniu oraz we wrześniu, a jej kwiatostany początkowo są purpurowe, a z czasem przybierają kolor czerwony.

 

Rozchodnik lebiodkowaty (Sedum oreganum) – roślina ta dorasta do zaledwie 5 cm wysokości, ale rośnie bardzo szybko. Ma błyszczące, czerwonawe pędy, na końcach których znajdują sie rozetki zielonych liści. Liście pod pływem promieni słonecznych stają się czerwonobrązowe. Odmiana ta kwitnie w lipcu i sierpniu, a kwiaty mają długie, wąskie płatki koloru żółtego. Rozchodnik te jest całkowicie zimozielony i odporny na mróz.

 

Rozchodnik Ewersa (Sedum ewersii) – roślina ta ma płożące się pędy barwy czerwonobrązowej, które wznoszą się na wysokość około 15-20 cm i gęsto pokryte są drobnymi, mięsistymi listkami. Liście mają niebieskawy odcień, a ich brzegi są czerwonobrązowe. Roślina ta kwitnie w sierpniu i we wrześniu, a jej drobne, różowe kwiaty zebrane są w gęste kwiatostany. Co ciekawe, w czasie kwitnienia liście rozchodnika Ewersa opadają, więc po kwitnieniu należy ściąć wszystkie części naziemne – roślina szybko odbije.

 

Rozchodnik łopatkowaty (Sedum spathulifolium) – roślina ta ma ciekawy krzaczasty pokrój, ale dorasta do zaledwie 5 cm wysokości. Młode liście mają biało-srebrny nalot, z czasem jednak stają się czerwono-purpurowe. Rozchodnik ten kwitnie dość długo, bo od maja do lipca i ma żółte kwiaty. Bardzo dobrze sprawdzi się w ogródku skalnym, w suchym i piaszczystym podłożu.

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...