Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Robinia akacjowa

Robinie akacjowe to duże drzewa liściaste, które najpiękniej prezentują się w okresie kwitnienia przypadającym na maj i czerwiec. Białe, motylkowe kwiaty zebrane są w długie, zwisające kwiatostany, bardzo pięknie pachną i przyciągają owady zapylające, ponieważ są miododajne (powstaje z nic miód akacjowy). Robinie akacjowe często wykorzystuje się w nasadzeniach zieleni miejskiej. Ozdobne, niższe odmiany chętnie uprawiane są przydomowych ogrodach (np. 'Umbraculifera' o kulistym pokroju).

Pochodzenie i występowanie

Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia) to roślina należąca do rodziny bobowatych, która wywodzi się z obszaru zachodniej i środkowo zachodniej Ameryki Północnej. Rodzaj ten obejmuje około 20 gatunków i rozprzestrzenił się niemal na cały świat (oprócz wiecznie pokrytej lodem Antarktydy), a do Europy został sprowadzony na początku XVII wieku. Robinia akacjowa występuje także w Polsce – jako roślina ozdobna wykorzystywana jest w nasadzeniach zieleni miejskiej (parki, skwery, aleje), można ją także spotkać w lasach. Drzewo to rozmnaża się przez odrośla, w związku z czym bardzo szybko się rozprzestrzenia i jest traktowane jako gatunek inwazyjny.

Swą popularność robinia akacjowa zawdzięcza przede wszystkim pięknym, silnie pachnącym kwiatom oraz ciekawym, ażurowym liściom. W przydomowych ogrodach przeważnie sadzi się liczne odmiany robinii akacjowej, które różnią się między sobą przede wszystkim pokrojem, siłą wzrostu oraz kolorem kwiatów.

Nazwa „robinia” pochodzi od nazwiska francuskiego botanika – Jeana Robina. Inne nazwy tej rośliny to robinia biała, grochodrzew biały, grochodrzew akacjowaty. Nie należy mylić robinii akacjowej z akacją, która występuje w strefie klimatów tropikalnych i subtropikalnych (głównie w Afryce oraz w Australii).

Wygląd

Robinia akacjowa to drzewo o ulistnieniu sezonowym, które może dorastać do około 20-25 m wysokości. Rośnie przez około 40 lat, potem nie powiększa już swoich rozmiarów. Ma luźny, nieregularny pokrój i grube konary, a starsze okazy charakteryzują się parasolowatą koroną. Młode pędy mają barwę zieloną, starsze stają się brązowo-czerwone. U nasady liści umieszczone są prostopadle dwa duże, brązowe ciernie, które są przekształconymi przylistkami.

Listki robinii akacjowej mają kształt jajowaty lub eliptyczny, zebrane są w długie (nawet na ponad 20 cm), nieparzystopierzaste liście złożone z 7-21 listków. Liście z wierzchu są zielone, od spodu szarawe. Rozwijają się dosyć późno, ale też późno opadają. Liście prezentują się bardzo dekoracyjnie i po przekwitnięciu to właśnie one stanowią główną ozdobę drzewa.

Robinie akacjowe kwitną od maja do czerwca, czasem powtarzają kwitnienie. Ich motylkowe, białe (w odmianach także różowe i fioletowe) kwiaty zebrane są w zwisające, długie na 10-20 cm kwiatostany. Kwiaty bardzo silnie pachną i są miododajne – uzyskuje się z nich miód akacjowy.

Owoce robinii akacjowej mają postać długich na 10-12 cm strąków, które są spłaszczone, gładkie, brązowe. Utrzymują się na drzewie od września, przez całą zimę, aż do wiosny. Wewnątrz strąków znajduje się kilka czarnych lub brązowych nasion.

Robinie akacjowe początkowo mają długi korzeń palowy, z czasem silnie zaczynają się rozrastać korzenie boczne. System korzeniowy starszych okazów jest więc szeroki i głęboki.

Warunki uprawy

Robinie akacjowe to rośliny światłolubne, preferujące ciepłe, słoneczne stanowiska – w naturze porastają widne lasy, zarośla, pola. Optymalne podłoże dla robinii powinno być piaszczyste, średnio żyzne, niezbyt wilgotne, o odczynie lekko zasadowym. Robinie źle rosną w glebie podmokłej, zbitej, gliniastej. Bardzo dobrze znoszą suszę i są w pełni mrozoodporne (przemarzać mogą tylko młode egzemplarze lub młode pędy niektórych odmian). Robinie akacjowe nie są wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza i zasolenie gleby, dlatego idealnie nadają się do posadzenia w warunkach miejskich.

Warto wiedzieć, że robinie akacjowe wysuszają podłoże w głębszych warstwach gleby, ponieważ mają bardzo głęboki i rozległy system korzeniowy. Co ciekawe rośliny te wzbogacają wierzchnią warstwę gleby w azot, co może powodować silne rozrastanie się roślin azotolubnych wokół robinii. Należą do nich np. pokrzywa zwyczajna czy bez czarny.

Robinie akacjowe (w odmianach) uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Przed posadzeniem bryłę korzeniową warto namoczyć, a podłoże można wzbogacić kompostem. Świeżo posadzoną roślinę obficie podlewamy.

Zabiegi pielęgnacyjne

Robinia akacjowa jest łatwa w uprawie i nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Młode egzemplarze potrzebują palikowania oraz podlewania, starsze są odporne na suszę. Rośliny te bardzo dobrze znoszą cięcie – można je przycinać w celu zagęszczenia i uformowania korony, ale pięknie prezentują się także bez przycinania. Drzewa nawozimy nawozami organicznymi (np. kompostem).

Robinię akacjową rozmnaża się przez wysiew nasion – przed posadzeniem warto je sparzyć i namoczyć. Nasiona wysiewamy wiosną. Poszczególne odmiany rozmnażamy przez szczepienie. Robinia akacjowa jest gatunkiem inwazyjnym i dość szybko się rozprzestrzenia przez odrośla – może to być problemem, jeśli robinia zacznie zagłuszać inne rośliny.

Zastosowanie i właściwości

Robinia akacjowa to roślina łatwa w uprawie, odporna na zasolenie gleby i zanieczyszczenia powietrza. Często wykorzystywana jest w nasadzeniach zieleni miejskiej. W przydomowych ogrodach uprawiane są przeważnie niższe odmiany tego wysokiego drzewa np. odmiana 'Umbraculifera' o kulistej koronie. Robinie najpiękniej prezentują się posadzone pojedynczo w wyeksponowanym miejscu albo w grupie np. w formie luźnego szpaleru.

Białe, pachnące kwiaty robinii są miododajne – uzyskuje się z nich miód akacjowy. Kwiaty nadają się także do jedzenia (można je usmażyć w cieście naleśnikowym) oraz do suszenia (mają właściwości lecznicze – korzystnie wpływają na problemy z pęcherzem moczowym oraz nerkami).  Inne części rośliny są trujące.

Odmiany

'Frisia' – jest to bardzo ozdobna odmiana o ładnie wybarwionych liściach, które wiosną są żółte, a z czasem stają się żółtozielone. Odmiana ta dorasta do około 10 m wysokości.

'Pyramidalis' – jest to odmiana o wąskim, kolumnowym pokroju. Dorasta do wysokości kilkunastu metrów przy średnicy kilku metrów.

'Rozynskiana' – jest to odmiana polska, która powstała pod koniec XIX wieku. Dorasta do kilkunastu metrów wysokości i ma bardzo dekoracyjną, rozłożystą, przewieszającą się koronę.

'Semperflorens' – odmiana o dekoracyjnych kwiatach barwy biało-różowej, która powtarza kwitnienie.

'Tortuosa' – jest to bardzo dekoracyjna odmiana o charakterystycznych, fantazyjnie powyginanych pędach. Odmiana ta czasem nazywana jest „pogiętą”. Dorasta do wysokości około 8 m i szerokości około 5 m.

'Umbraculifera' – jedna z najpopularniejszych odmian robinii akacjowej, która bardzo często wykorzystywana jest w nasadzeniach zieleni miejskiej – na skwerach, w zieleńcach, parkach, czy centrach handlowych. Odmiana ta ma kulistą koronę, która z czasem staje się bardziej płaska. Przeważnie występuje w formie szczepionej na pniu. Nie kwitnie i nie wytwarza cierni.

'Unifolia' – jest to odmiana dorastająca do kilku metrów wysokości, która nie wytwarza cierni. Odmiana jednolistkowa.

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...