Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Powojniki wielkokwiatowe i botaniczne

Powojniki wielkokwiatowe to mieszańce, które powstały dzięki krzyżowaniu przeróżnych gatunków i odmian. Rośliny te zachwycają przede wszystkim różnorodnością barw kwiatów. Pnącza te kwitną długo i obficie, nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

ODPOWIEDNIE PODPORY

Powojniki to rośliny pnące, które przyczepiają się do podpór dzięki ogonkom liściowym lub szypułkom kwiatowym. Najlepiej prezentują się posadzone przy pergolach, trejażach, altanach lub specjalnych kratownicach. Podpory te nie mogą być jednak zbyt grube (max 1 cm średnicy). Powojniki mogą piąć się także po ścianach budynków lub po ogrodzeniach. Rośliny te w zależności od gatunku i odmiany mogą kwitnąć od końca kwietnia aż do października.

WARUNKI UPRAWY

Powojniki preferują miejsca zaciszne, osłonięte od silnych wiatrów. Najlepiej rosną na stanowiskach umiarkowanie słonecznych: nie służą im południowe ściany budynków, gdyż jest tam zbyt ciepło i za sucho. Powojniki są wrażliwe na suszę, dlatego nie można dopuścić do wyraźnego przesuszenia podłoża. Glebę wokół pnącza najlepiej wyściółkować, co zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody. Powojniki najlepiej rosną w żyznym, przepuszczalnym podłożu o odczynie lekko zasadowym lub obojętnym. Nie tolerują gleb podmokłych i ciężkich, a także zbyt jałowych i suchych. Powojniki zaczynamy nawozić w drugim roku po posadzeniu i nawozimy je dobrze rozłożonym obornikiem lub gnojowicą. Można też stosować wieloskładnikowe nawozy mineralne.

ZABIEGI PIELĘGNACYJNE

Powojniki hodowane w uprawie pojemnikowej można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Warto pamiętać, że rośliny sadzimy około 10 cm głębiej, niż rosły w doniczce. Powojniki są dość wrażliwe na mróz, dlatego trzeba zabezpieczać je przed zimą. Do koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych zaliczyć można także przycinanie. Pnącza kwitnące późnym latem na tegorocznych pędach przycinamy wczesną wiosną. Rośliny kwitnące wiosną na pędach zeszłorocznych przycinany zaraz po kwitnieniu.

POWOJNIKI WIELKOKWIATOWE

Powojniki wielkokwiatowe kwitną bardzo długo i obficie i mają bardzo duże kwiaty (od 5 do nawet 20 cm średnicy). Pnącza te mogą kwitnąć na biało, czerwono, różowo, fioletowo lub niebiesko, w różnych odcieniach. Zdarzają się także kwiaty dwubarwne. W zależności od odmiany kwiaty powojników mogą być pełne, półpełne lub pojedyncze. Poszczególne odmiany różnią się między sobą także terminem kwitnienia, siłą wzrostu oraz wymaganiami co do gleby i stanowiska. Obecnie znanych jest już kilkaset odmian tych niezwykle ozdobnych pnączy, a każdego roku powstaje wiele nowych. W tworzenie nowych odmian swój wkład wnieśli także polscy hodowcy np. jezuita Stefan Franczak. Powojniki tego zakonnika są znane na całym świecie i wielokrotnie były nagradzane na wystawach kwiatów.

POWOJNIKI WIELKOKWIATOWE – NAJCIEKAWSZE ODMIANY

‘Błękitny Anioł’ – odmiana ta ma piękne, jasnoniebieskie kwiaty ozdobione białym, postrzępionym brzegiem. Kwitnie od czerwca do sierpnia i może dorastać do około 3 m wysokości.

‘Comtesse de Bouchaud’ – jasnoróżowe kwiaty tej odmiany ciekawie kontrastują z intensywnie żółtymi pylnikami. Roślina ta kwitnie bardzo obficie i długo (od czerwca do września). Może osiągać około 3-4 m wysokości.

‘Dr. Ruppel’ – odmiana ta ma duże kwiaty barwy czerwono-różowej. Najlepiej sadzić ją w lekkim półcieniu, ponieważ silne słońce powoduje blaknięcie kwiatów. Pnącze to zakwita w maju i powtarza kwitnienie późnym latem (sierpień – wrzesień).

‘Ernest Markham’ – odmiana ta ma intensywnie czerwone, duże kwiaty, które są ozdobą rośliny od lipca aż do października. Najlepiej rośnie i najpiękniej kwitnie na stanowiskach słonecznych.

‘Etoile Violette’ – to silnie rosnąca odmiana o kwiatach barwy ciemnofioletowej. Kwitnie od czerwca do września i może dorastać do około 3-4 m wysokości.

Generał Sikorski’ – odmiana ta ma duże kwiaty barwy niebieskiej, które najpiękniej wybarwiają się na stanowiskach słonecznych. Roślina ta kwitnie od czerwca do października.

‘Gipsy Queen’ – to silnie rosnąca odmiana, której nie powinno sadzić się na stanowiskach cienistych, ponieważ wtedy kwitnie zdecydowanie słabiej. Roślina ta kwitnie od końca czerwca do września i ma purpurowo-fioletowe kwiaty.

‘Jackmanii’ – duże kwiaty tej odmiany mogą mieć nawet 15 cm średnicy i są ozdobą rośliny od czerwca do września. Kwiaty mają ciemne, niebiesko-fioletowe barwy i kontrastowe, zielonkawo-kremowe pylniki.

‘Jan Paweł II’ – jest to bardzo dekoracyjna odmiana o dużych, białych kwiatach, które ozdobione są różowym paseczkiem, biegnącym przez środek płatków. Odmiana ta kwitnie w czerwcu, a w sierpniu i we wrześniu powtarza kwitnienie.

‘Kardynał Wyszyński’ – odmiana ta ma bardzo duże kwiaty barwy intensywnie czerwonej. Kwitnie od czerwca do września.

‘Matka Siedliska’ – przepiękna odmiana o pełnych, białych kwiatach, które są ozdobą rośliny od maja do sierpnia. Najlepiej rośnie i najpiękniej kwitnie na stanowiskach słonecznych.

‘Niobe’ – ta niezbyt wysoka odmiana dorasta do około 1,5 m wysokości. Kwitnie w czerwcu, a w sierpniu i we wrześniu powtarza kwitnienie. Kwiaty tej odmiany są duże i mają ciemnoczerwoną barwę.

‘Polish Spirit’ – odmiana ta kwitnie w lipcu i w sierpniu i ma ciekawe kwiaty o purpurowo-niebieskim kolorze.

Rouge Cardinal’ – odmiana ta ma duże, szkarłatnoczerwone kwiaty, które są ozdobą rośliny od maja do września. Dekoracyjne są także pylniki: początkowo czerwone, z czasem stają się białe. Nie należy tej odmiany sadzić w pełnym słońcu, ponieważ intensywny kolor kwiatów zblednie.

‘The President’ – to niezbyt wysoka odmiana, która może dorastać do około 1,5-2 m wysokości. Kwitnie od maja do września i ma duże kwiaty barwy fioletowo-granatowej oraz ozdobne, brązowe pylniki.

‘Warszawska Nike’ – odmiana ta idealnie nadaje się do posadzenia w miejscach zacienionych. Kwitnie od czerwca do września i ma intensywnie fioletowe kwiaty.

POWOJNIKI BOTANICZNE

Powojniki botaniczne w naturze spotkać można w górzystych terenach na półkuli północnej, w strefie klimatu umiarkowanego. Są mniej wymagające niż powojniki wielkokwiatowe i mają wiele cennych gatunków i odmian, więc warto zaprosić je do swojego ogrodu.

 

Powojnik alpejski

Powojnik alpejski (Clematis alpina) to roślina objęta w Polsce ochroną. W naturze spotkać go można w Karpatach i Tatrach. Powojnik alpejski zakwita najwcześniej ze wszystkich spotykanych w naszym kraju powojników (na przełomie kwietnia i maja, niekiedy powtarza kwitnienie w lipcu). Jest to także najniższy z powojników (może dorastać do około 2-3 m wysokości). Pnącze to ma fioletowo-niebieskie kwiaty (około 3 cm średnicy), które mają dzwonkowaty kształt i osadzone są na delikatnych, długich szypułkach. Roślina ta może być ozdobą ogrodu także jesienią, ponieważ posiada bardzo dekoracyjne, puszyste owocostany barwy srebrzystej.

 

Powojnik alpejski – uprawa

Powojniki alpejskie preferują stanowiska półcieniste i chłodne. Najlepiej rosną w wilgotnym podłożu o lekko zasadowym (lub obojętnym) odczynie. Źle znoszą duże zasolenie gleby, dlatego nie można ich zbyt często i intensywnie nawozić. Rośliny te kwitną na pędach dwuletnich albo starszych. Co parę lat warto je nieco odmłodzić, usuwając najstarsze pędy. Cięcie wykonujemy zaraz po kwitnieniu. Powojnik alpejski idealnie nadaje się do obsadzania murków czy niezbyt wysokich ogrodzeń. Może być także wykorzystywany jako roślina ozdobna na trejaże czy pergole.

 

Powojnik alpejski – najciekawsze odmiany

 ‘Bettina’ – odmiana o pięknych, bordowych kwiatach.

‘Frances Rivis’ – odmiana ta posiada bardzo duże kwiaty (o średnicy 8 cm), które mają barwę niebiesko-fioletową. Dodatkowo kwiaty ozdobione są białym środkiem.

‘Pamela Jackman’ – odmiana ta ma wydłużone kwiaty barwy ciemnoniebieskiej.

‘Ruby’ – kwiaty tej odmiany mają piękny, purpurowo-różowy kolor, który jest najbardziej intensywny wtedy, kiedy posadzimy roślinę na stanowisku słonecznym. Odmiana ta powtarza kwitnienie latem.

‘Willy’ – odmiana ta ma ciemnoróżowe kwiaty, które ozdobione są jasnym brzegiem. Pnącze to powtarza kwitnienie.

 

Powojnik górski

Powojnik górski (Clematis montana) może dorastać nawet do 8 m wysokości. Zakwita dość wcześnie (na przełomie maja i czerwca) na zeszłorocznych pędach i kwitnie bardzo obficie. Białe kwiaty powojnika górskiego są osadzone na długich szypułkach i są dość duże (około 5 cm średnicy). Pnącze to rozwija się wczesną wiosną, w związku z tym niekiedy może przemarzać. Najbezpieczniej sadzić je tylko w cieplejszych rejonach naszego kraju, gdzie zimy są łagodniejsze. Ciekawe odmiany powojnika górskiego to np.:

‘Freda’ – odmiana ta ma bardzo dekoracyjne kwiaty barwy purpurowo-różowej, które ozdobione są ciemniejszym brzegiem i mają żółte pręciki. Ozdobne są także liście tej rośliny: mają kolor purpurowo-zielony. Pnącze to dorastać może do około 4-6 m wysokości.

‘Pink Perfection’ – odmiana ta ma pachnące kwiaty koloru ciemnoróżowego.

 

Powojnik pnący

Powojnik pnący (Clematis vitalba) to dziko rosnące w naszym kraju pnącze, które spotkać możemy na słonecznych obrzeżach lasów lub w widnych zaroślach. Roślina ta rośnie bardzo szybko i silnie się rozrasta, często osiąga nawet 12 m wysokości. Powojnik pnący kwitnie bardzo obficie i długo – od początku lipca do października. Ma białe, liczne, drobne kwiaty o średnicy około 2 cm, które zebrane są w wiechy. Dekoracyjne są także puszyste owocostany barwy srebrzysto-białej, które zdobią roślinę do późnej jesieni. Powojnik pnący dobrze sobie radzi w niemal każdych warunkach, ale najlepiej rośnie (i najpiękniej kwitnie) posadzony w podłożu żyznym, wilgotnym, o lekko zasadowym odczynie. Jest to roślina odporna na suszę i niewrażliwa na mróz. Powojnik pnący wykorzystywany jest do obsadzania niezbyt estetycznie wyglądających budynków, ścian i murów. Idealnie nadaje się do posadzenia w ogrodach w stylu angielskim i do kompozycji naturalistycznych.

 

Powojnik wielopłatkowy

Powojnik wielopłatkowy (Clematis macropetala) może dorastać do około 3-4 m wysokości. Zakwita dosyć wcześnie (koniec kwietnia – początek maja) i ma duże (nawet 7 cm średnicy) kwiaty w kolorze niebiesko-lawendowym. Ozdobą tego pnącza są także bardzo dekoracyjne, puszyste i delikatne owocostany, które pozostają na roślinie aż do jesieni. Powojnik wielopłatkowy preferuje stanowiska półcieniste oraz wilgotne i przepuszczalne podłoże. Najciekawsze odmiany tej rośliny to np.:

‘Blue Bird’ – odmiana ta kwitnie bardzo obficie i ma półpełne kwiaty barwy intensywnie niebieskiej.

‘Markham’s Pink’ – półpełne kwiaty tej odmiany mają kolor ciemnoróżowy i dodatkowo ozdobione są jaśniejszym, różowym brzegiem.

‘White Swan’ – półpełne kwiaty tej odmiany mają biały kolor. Odmiana ta zakwita najpóźniej z całego gatunku.

 

Powojnik wschodni

Powojnik wschodni (Clematis orientalis) dorasta do około 5-6 m wysokości. Ma bardzo duże (nawet 6 cm średnicy), zwisające kwiaty barwy żółto-pomarańczowej, które swym kształtem przypominają nieco lampiony. Pnącze to zakwita późnym latem (w sierpniu) i może stanowić ozdobę ogrodu aż do października. Pod koniec sierpnia lub na początku września dodatkową ozdobą tej rośliny są bardzo dekoracyjne, puszyste owocostany. Powojnik wschodni bardzo dobrze znosi suszę i jest niewrażliwy na mróz. Nie trzeba go przycinać. Roślina ta idealnie nadaje się do obsadzania ogrodzeń, murków, płotów, furtek i bram. Do ciekawych odmian powojnika wschodniego zaliczyć można np.:

‘Bill MacKenzie’ – odmiana ta ma duże (około 5-6 cm średnicy) kwiaty barwy żółtej, które bardzo intensywnie pachną.

‘Orange Peel’ – kwiaty tej odmiany mają intensywnie pomarańczowe barwy i brązowe pylniki, co daje ciekawy kontrast. Liście tej odmiany są niebiesko-zielone.

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...