Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Pigwowce ozdobą ogrodu przez cały rok

Pigwowce są popularne w naszych ogrodach, ponieważ mają piękne kwiaty o ciepłych intensywnych barwach, ciemnozielone, błyszczące liście i ozdobne, jadalne owoce, które idealnie nadają się na przetwory i nalewki. Poza tym są to krzewy dość łatwe w uprawie.

WYSTĘPOWANIE I ZASTOSOWANIE

Pigwowiec (Chaenomeles) pochodzi z Azji Wschodniej. Obecnie znamy trzy gatunki tych ozdobnych krzewów i wszystkie z nich można uprawiać w Polsce. Pigwowce pięknie prezentują się posadzone pojedynczo lub w niewielkich grupach. Dobrze wyglądają w zestawieniach kompozycyjnych z roślinami o kontrastowym zabarwieniu liści (np. złocistym lub purpurowym). Krzewy te idealnie nadają się na cierniste, niezbyt wysokie żywopłoty formowane lub nieformowane. Niższe odmiany można z powodzeniem sadzić w ogródkach skalnych.

OPTYMALNE WARUNKI UPRAWY

Krzewy te preferują miejsca słoneczne, zaciszne i osłonięte od silnego wiatru. W cieniu gorzej kwitną i słabiej owocują. Najlepiej rosną w żyznym i dostatecznie wilgotnym podłożu, które dość szybko się nagrzewa. Trzeba zadbać o to, aby gleba nie była zasobna w wapń, ponieważ prowadzi to do chlorozy liści pigwowca (liście żółkną i opadają). Pigwowce nie tolerują także gleb podmokłych, za to nieźle sobie radzą w podłożu suchym i piaszczystym. Krzewy te wytwarzają bardzo głęboki system korzeniowy, więc mogą czerpać wodę z głębszych warstw gleby. Jednak ten typ systemu korzeniowego sprawia, że pigwowce bardzo źle znoszą przesadzanie. Należy więc dobrze się zastanowić, gdzie zamierzamy posadzić pigwowca, by mógł rosnąć na jednym stanowisku przez wiele lat.

PRZYCINANIE I ROZMNAŻANIE

Krzewy te nie wymagają zbyt częstego i intensywnego przycinania, ponieważ kwitną i owocują na pędach dwuletnich i starszych. Warto jednak dość silnie przyciąć je zaraz po posadzeniu. Krzewy te rozmnaża się z nasion (gatunki) oraz przez sadzonki zielne, które sporządza się w czerwcu i lipcu (poszczególne odmiany). Wczesną wiosną możemy też zrobić odkłady zwykłe. W czasie bardzo mroźnych i bezśnieżnych zim pigwowce mogą przemarzać, jednak roślina dość szybko się zregeneruje, jeśli przytniemy ją wczesną wiosną.

PIGWOWIEC POŚREDNI

Pigwowiec pośredni (Chaenomeles x superba) to mieszaniec, który powstał ze skrzyżowania ze sobą pigwowca japońskiego z pigwowcem okazałym. Tworzy cierniste, silnie rozrastające się krzewy, które mogą osiągać około 1,5 m wysokości. Roślina ta ma skórzaste, błyszczce liście o jajowatym kształcie, które do późnej jesieni mają intensywnie ciemnozielony kolor. Pędy pigwowca pośredniego mogą przemarzać w czasie bardzo mroźnych i bezśnieżnych zim, jednak roślina ta dość szybko się zregeneruje, jeśli przytniemy ją wczesną wiosną.

PIGWOWIEC POŚREDNI – KWIATY

Pigwowiec okazały najpiękniej wygląda w maju, w okresie kwitnienia. Wtedy to jego pędy obsypane są pięknymi, miododajnymi kwiatami w ciepłych, intensywnych barwach. Kwiaty mogą być czerwone, różowe, żółte lub białe (w zależności od odmiany). Zdarzają się kwiaty pełne lub półpełne, a niektóre odmiany powtarzają kwitnienie jesienią. Pigwowce pośrednie przeważnie zakwitają w maju, jednak jeśli krzewy posadzimy na stanowisku bardzo słonecznym i zacisznym (np. przy szybko nagrzewającej się ścianie o wystawie południowej) mogą zakwitnąć już w kwietniu.

PIGWOWIEC POŚREDNI – OWOCE

Krzew ten może być także ozdobą ogrodu w okresie jesiennym, kiedy jego pędy wprost oblepione są owocami. Owoce swym kształtem przypominają nieco małe jabłuszka, są twarde, aromatyczne i wybarwione na złocisty kolor. Z owoców pigwowca pośredniego także można robić dżemy, konfitury, galaretki i nalewki. Co ciekawe są one bogate w kwasy organiczne, garbniki, pektyny i mają bardzo dużo witaminy C.

PIGWOWIEC POŚREDNI – ODMIANY

Pigwowiec pośredni ma wiele ciekawych i bardzo dekoracyjnych odmian, które mogą być ozdobą każdego ogrodu. Poniżej prezentuję kilka z nich:

‘Crimson and Gold’ – to bardzo zwarty i szeroko rozrastający się krzew, który może dorastać do około 1 m wysokości i jest bardzo gęsto ulistniony. Ma dekoracyjne kwiaty barwy intensywnej czerwieni z żółtymi pylnikami. Na jesieni krzew ten wprost obsypany jest małymi, kulistymi owocami, które kształtem przypominają jabłuszka.

‘Elly Mossel’ – ta dekoracyjna odmiana ma duże, pojedyncze i płaskie kwiaty barwy ognistej czerwieni. Kwiaty pięknie kontrastują z ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi. Odmiana ta powtarza kwitnienie pod koniec lata, a jesienią jej główną ozdobą są owoce o jabłkowatym kształcie. Warto wiedzieć, że jest to odmiana odporna na mróz.

‘Nicoline’ – to szeroko rozrastający się krzew, który ma silnie pokładające się pędy i może dorastać do około 1 m wysokości. Wiosną krzewy kwitną bardzo obficie i mają bardzo duże, pojedyncze lub półpełne kwiaty barwy szkarłatnoczerwonej. Jesienią dojrzewają bardzo dekoracyjne owoce: jajowate w kształcie i żeberkowane.

‘Pink Lady’ – krzewy te mają sztywne, bardzo cierniste pędy i wyprostowany pokrój. Mogą dorastać do około 1,5 m wysokości. Odmiana ta kwitnie na przełomie kwietnia i maja i ma duże kwiaty koloru ciemnego różu. Jesienią ozdobę rośliny stanowią owoce o jabłkowatym kształcie.

PIGWOWIEC JAPOŃSKI

Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) pochodzi z Japonii. Jest to niezbyt wysoki krzew, który może dorastać do około 1 m wysokości. Ma rozłożysty pokrój (jego gałęzie rozrastają się na boki) i omszone, niezbyt cierniste pędy. Pigwowiec japoński bardzo dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego idealnie nadaje się do posadzenia w warunkach miejskich. Poza tym jest dość odporny na mróz i może rosnąć w niemal każdej glebie.

PIGWOWIEC JAPOŃSKI – OZDOBNY NIEMAL CAŁY ROK

Pigwowiec japoński często wykorzystywany jest jako roślina ozdobna oraz użytkowa. A to ze względu na piękne kwiaty i jadalne owoce. Pigwowiec japoński zakwita pod koniec kwietnia lub w pierwszej połowie maja i ma bardzo dekoracyjne, miododajne kwiaty barwy ceglastej czerwieni. Krzew ten kwitnie bardzo obficie, a jego kwiaty bardzo często pojawiają się jeszcze przed rozwoje liśćmi (lub równolegle z nimi). Liście pigwowca japońskiego są karbowano-piłkowane i mają duże, półkoliste przylistki. Pozostają ciemnozielone i błyszczące do późnej jesieni (nie zmieniają swojej barwy). Na początku października dojrzewają owoce: są kuliste o średnicy około 3-4 cm i mają intensywnie cytrynowożółtą barwę. Owoce są bardzo aromatyczne, twarde i kwaskowate, ale nie nadają się bezpośrednio do spożycia. Można z nich za to robić dżemy, konfitury, galaretki i nalewki.

PIGWOWIEC OKAZAŁY

Pigwowiec okazały (Chaenomeles speciosa) to roślina, która w naturze występuje w Chinach, Birmie i na Wyżynie Tybetańskiej. Krzew ten ma wyprostowane pędy i jest dość rozłożysty. W naszych warunkach klimatycznych może dorastać do około 2 m wysokości. Młode pędy pigwowca okazałego są delikatnie owłosione, starsze są nagie i silnie cierniste. Krzew ten najpiękniej wygląda w okresie kwitnienia, kiedy obsypany jest czerwonymi, różowymi bądź białymi kwiatami (w zależności od odmiany). Jesienią dojrzewają kuliste owoce, które mogą mieć od 4 do 7 cm średnicy. Pigwowiec okazały idealnie nadaje się na niezbyt wysokie żywopłoty formowane.

Komentarze (2):
~adam (niezalogowany, 213.199.214.*) 2016.05.08, 11:02

Jedynie na tej stronie jest napisane, że wapń jest niewskazany. Z moich informacji wynika, iż gleba powinna być wręcz zasobna w ten składnik. Proszę wyprowadzić mnie z błędu jeśli się mylę. Pozdrawiam :)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~elżbieta (niezalogowany, 89.79.15.*) 2014.08.08, 20:40

zapraszam do zakupu owoców pigwowca juz dojrzewa info@abc-uroda.com

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...