Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Pielęgnacja fiołków alpejskich

Cyklameny mogą być prawdziwą ozdobą naszych mieszkań w czasie jesiennych i zimowych miesięcy. Fiołki alpejskie (albo perskie) to rośliny dość kapryśne. Aby prawidłowo rosły i pięknie kwitły, musimy zapewnić im odpowiednie warunki i prawidłowo o nie dbać.

WYSTĘPOWANIE I ODMIANY

Cyklameny (Cyclamen persicum) w środowisku naturalnym rosną w górskich rejonach Europy południowej aż po Bliski Wschód (Iran), a także w północnej części Afryki (np. w Libanie czy Algierii). Wszystkie dostępne obecnie odmiany (a jest ich kilka tysięcy) pochodzą od fiołka perskiego, który został udomowiony na początku XVIII wieku. Poszczególne odmiany różnią się między sobą przede wszystkim kolorem kwiatów (mogą być one białe, różowe, czerwone, fioletowe w różnych odcieniach, zdarzają się także kwiaty dwubarwne) oraz kształtem płatków (mogą być gładkie lub fantazyjnie postrzępione).

CYKL ŻYCIOWY

Rośliny te charakteryzuje ciekawy cykl życiowy: w czasie letnich miesięcy, kiedy jest sucho i gorąco, cyklameny gubią liście i zapadają w stan spoczynku. Dzięki zakopanej w glebie bulwie potrafią przetrwać niekorzystny dla siebie czas i odradzają się dopiero wtedy, gdy robi się chłodniej i bardziej wilgotno. Zakwitają wtedy, kiedy dzień staje się krótszy, a temperatura powietrza spada. Według cyklu życiowego dziko rosnących gatunków żyją także rośliny uprawiane w doniczkach. Fiołki alpejskie zaczynają pojawiać się w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych późną jesienią i –odpowiednio pielęgnowane – mogą stanowić ozdobę parapetu aż do wiosny. Warto wiedzieć, że kwiaty cyklamenów rosnących w naturze są dużo mniejsze niż te, które hodujemy w doniczce.

CHŁÓD I DUŻA WILGOTNOŚĆ POWIETRZA

Fiołki alpejskie w naturze rosną w chłodnych i wilgotnych miejscach, preferują stanowiska cieniste i półcieniste. Świeżo kupiona roślina powinna się na początku zaaklimatyzować, najlepiej umieścić ją w dość chłodnym miejscu, gdzie panuje duża wilgotność powietrza (np. na ogrzewanej werandzie). Następnie doniczkę z cyklamenem należy ustawić w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio na słońcu. W warunkach domowych fiołkom perskim jest przeważnie za ciepło i za sucho, szczególnie zimą, kiedy ogrzewamy nasze mieszkania. Zbyt duża temperatura i za mała wilgotność powietrza powodują, że kwiaty cyklamenów usychają, a ich liście żółkną. Aby temu zapobiec, należy fiołki perskie przechowywać w chłodnych pomieszczeniach. Najlepiej będą się czuły w temperaturze około 15-18 st. C. Nie możemy jednak dopuścić, by cyklameny przebywały w miejscu, gdzie temperatura spada poniżej zera. Są to rośliny bardzo wrażliwe na mróz i nawet w czasie wietrzenia pokoju mogą zostać uszkodzone.

PODELWANIE

Fiołki alpejskie muszą mieć stale wilgotne podłoże, wtedy będą kwitły długo i obficie. Podlewajmy je odstałą wodą o temperaturze pokojowej. Aby nadmiernie nie zamoczyć bulw, które mogą spleśnieć, wodę należy lać do podstawki, a jej nadmiar usuwać. Można także zanurzyć doniczkę w pojemniku z wodą, a po kilkunastu minutach odsączyć ją i odstawić na podstawkę. Pamiętajmy, aby woda nie wlała się do doniczki i nie zamoczyła bulwy. Rośliny podlewamy wtedy, kiedy podłoże wyraźnie przeschnie. Zbyt częste i obfite podlewanie także nie służy cyklamenom, gdyż może prowadzić do gnicia bulw i korzeni, a także przyczyniać się do rozwoju chorób grzybowych.

FIOŁKI A ZRASZANIE

Cyklameny preferują dużą wilgotność powietrza, jednak nie służy im zraszanie. Liście i kwiaty nie tolerują kontaktu z wodą i nawet w czasie czyszczenia rośliny z kurzu, lepiej nie używać wody ani mokrej szmatki. Liści nie należy także opryskiwać żadnymi preparatami do nabłyszczania. Kiedy w pomieszczeniu jest za sucho, w pobliżu doniczki z fiołkiem warto ustawić pojemnik z wodą lub zamontować w pokoju specjalny nawilżacz powietrza.

KIEDY ROŚLINA PRZEKWITNIE

Cyklameny traktujemy przeważnie jako rośliny jednego sezonu i wyrzucamy je, kiedy roślina przekwitnie. A przecież z powodzeniem można przechować je do następnego sezonu jesienni-zimowego. Kiedy rośliny przekwitną, trzeba ograniczyć podlewanie, a w momencie gdy uschną wszystkie liście – podlewania zaprzestajemy całkowicie (roślina przechodzi wtedy w stan spoczynku). Przekwitłe kwiaty i uschnięte liście usuwamy. Bulwa cyklamenu powinna być przechowywana w ciemnym i chłodnym miejscu (np. w piwnicy). Roślinę podlewamy niewielką ilością wody około 2-3 razy w miesiącu, aby nie doprowadzić do całkowitego uschnięcia korzeni. W maju lub na początku czerwca przesadzamy bulwę do doniczki o takiej samej średnicy (ponieważ cyklamen to roślina górska, która preferuje ciasne pojemniki). Doniczkę wypełniamy świeżym podłożem, najlepiej mieszanką torfu, piasku i uniwersalnej ziemi do kwiatów. Przenosimy fiołka do widnego pomieszczenia. Kiedy pojawią się pierwsze listki, roślinę zaczynamy podlewać oraz nawozić. Fiołka nawozimy co ok. dwa tygodnie nawozem do kwiatów ozdobnych z liści, a gdy zauważymy pierwsze pąki kwiatowe, zaczynamy zasilać fiołka nawozem do roślin kwitnących. Cyklamen powinien zakwitnąć ok. cztery miesiące po pierwszym obfitym podlewaniu.

OBJAWY NIEPRAWIDŁOWEJ PIELĘGNACJI

Cyklameny są dość kapryśne i nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do zaburzenia wzrostu i rozwoju rośliny. Jeżeli fiołek ma dużo nowych liści, ale nie pojawiają się kwiaty, to znak, że roślinie brakuje nawozu. Kiedy w pomieszczeniu panuje zbyt wysoka temperatura powietrza i jest za sucho, liście fiołka stają się pomarszczone i nieestetycznie zwisają. Trzeba wtedy przenieść roślinę w chłodniejsze miejsce i zapewnić jej większą wilgotność powietrza. Kiedy liście żółkną i opadają – jest za sucho i za ciemno. Cyklameny przenosimy w miejsce widne i chłodne. Natomiast gdy liście mają przypalone i wysuszone brzegi, to znak, że roślina narażona jest na działanie zbyt silnych promieni słonecznych. Wtedy przenieśmy doniczkę w jasne miejsce, ale nie umieszczajmy jej bezpośrednio na słońcu.  Roślina zamiera (kwiaty i liście opadają) kiedy bulwa gnije. Aby nie dopuścić do zgnicia bulwy, należy wlewać wodę na podstawkę, a jej nadmiar usuwać. Jeśli zalejemy bulwę, roślinę należy przesuszyć, a następnie stopniowo podlewać na podstawkę. Opadłe kwiaty i liście trzeba usunąć.

SZARA PLEŚŃ

Fiołki perskie preferują dość wilgotne podłoże, gdzie panuje duża wilgotność powietrza i niska temperatura. Niestety w takich warunkach bardzo szybko rozwijają się choroby grzybowe np. szara pleśń. Objawy tej groźnej choroby to: występowanie brunatnych plam na liściach i pojawienie się szarego nalotu. Porażone liście należy usunąć, a roślinę trzeba opryskać odpowiednim preparatem chemicznym. Aby zapobiec występowaniu szarej pleśni, trzeba regularnie usuwać przekwitłe kwiaty i uschnięte liście. Rośliny nie należy zraszać.

MĄCZNIAK RZEKOMY

Szary nalot na liściach to także objaw innej choroby: mączniaka rzekomego. Roślinę opryskujemy wtedy odpowiednim środkiem grzybobójczym. Cyklameny czasem atakowane są także przez mszyce. Kiedy liście zaczynają się skręcać, a roślinę pokrywa lepka substancja, należy zastosować odpowiedni insektycyd (czyli środek na szkodniki).

Komentarze (6):
Dodaj komentarz
~aga (niezalogowany, 94.254.170.*) 2016.08.14, 11:59

Kupiłam cyklamena w marcu. Jako bonus otrzymałam ziemiórki, które zaatakowały wszystkie rośliny w mieszkaniu. Jako że zaczął się okres wysiewu roślin na działkę, ziemiórki miały używanie. Zeżarły mnóstwo siewek. Po przekwitnięciu u cyklamena zaczął się nadmierny wzrost liści. Były ogromne, na długich łodygach, jasno-zielone i matowe. Żeby go nie przesadzać, najpierw zaczęłam podlewać go roztworem wody utlenionej w proporcji 1 część wody utlenionej, 4 części odstałej ,,kranówki". Taki roztwór doskonale zabija larwy ziemiórek i napowietrza podłoże. Ma właściwości zbliżone do deszczówki. Potem zaczęłam zakwaszać ziemię roztworem wody z kwaskiem cytrynowym. W tej chwili moja roślinka ma mnóstwo kwiatów i ciągle pojawiają się nowe pączki. Usuwam nadmiernie rozrosłe liście, aby nie dopuszczać do zagęszczenia. Zwykły, domowy sposób sprawdził się bezbłędnie, choć fiołek stał na parapecie w czasie najgorszych upałów. Co prawda nie na słońcu, ale jednak w temperaturze grubo ponad 20 stopni.

Czy opinia jest przydatna?
( 4 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Ania (niezalogowany, 188.146.76.*) 2016.06.10, 15:02

Witam, zwracam się do was o pomoc ponieważ nie wiem co zrobić, dostałam od córki na dzień mamy cyklamen miał bardzo dużo różowych kwiatów a 3 dni temu zauważyłam że zaczyna się psuć, wyciągnęłam go z doniczki w której był od początku i okazało się że ma bardzo mokrą ziemię, dużo kwiatów i liści odpadło a bulwa gnije. Proszę doradźcie co zrobić żeby się pozbierał bo nie chcę żeby córce było przykro bo ma dopiero 9 lat sama poszła po niego do kwiaciarni i nie chcę sprawić jej przykrości, wystarczy że mi już przykro z tego powodu :(

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 3 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~grażka (niezalogowany, 79.184.216.*) 2016.05.11, 11:11

Mamy kwiecień, w marcu zaczął gubić liście, więc powinnam go wynieść po przekwitnięciu do piwnicy. Natomiast tu napisano, że w maju lub czerwcu go przesadzić i wystawić . To kiedy go wynieść do ciemnego i chłodnego miejsca i przesadzić?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~cyklamen (niezalogowany, 5.172.247.*) 2015.12.29, 12:13

cyklameny perskie to nie żadne fiołki alpejskie. to są dwa różne kwiaty różniące się praktycznie wszystkim począwszy od kolorystyki wyglądu samego kwiata poprzez uprawę i odporność na mrozy. nieprawidłowym jest więc nazywanie jednego kwiata drugim i jeszcze opisywanie jego pielęgnacji.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~alusia♥♡♥ (niezalogowany, 176.101.82.*) 2015.10.17, 21:45

Dziękuję za praktyczną poradę :-)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Mia (niezalogowany, 31.42.14.*) 2015.07.14, 09:05

dzięki za info, mam też fiołka i mi trochę zmarniał, doszłam do wniosku, że albo miejsce mu przestało odpowiadać albo doniczka bo strasznie liście mu wypadają, ale jednak wszystko jest w porządku , dzięki wielkie ;-) Polecam ;-)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...