Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Perukowiec podolski

Perukowiec podolski to bardzo dekoracyjny krzew. Swoją nazwę zawdzięcza efektownym owocostanom, które na przełomie lipca i czerwca przybierają formę puszystej peruki. Różowo-szare lub brązowo-czerwone włoski stanowią ozdobę rośliny do wczesnej jesieni.

WYGLĄD I POCHODZENIE

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria) to jedyny gatunek perukowca, który uprawiany jest w naszym kraju. W naturze perukowce spotkać można w Ameryce Północnej, Europie i Azji. Krzew ten ma zaokrąglony pokrój i dosyć szeroko rozrasta się na boki. Może osiągać około 3-4 m wysokości. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, a jego niepozorne kwiaty barwy żółto-zielonej są zebrane w dość długie wiechy, umieszczone na szczytach pędów. Jednak perukowiec podolski najpiękniej wygląda po przekwitnięciu (przełom czerwca i lipca), kiedy to z szypułek kwiatów męskich wyrastają bardzo dekoracyjne, różowo-szare lub brązowo-czerwone włoski. Owocostany przypominają nieco peruki, są duże (nawet do 20 cm) i prezentują się bardzo efektownie. Puszyste peruki stanowią ozdobę krzewu od początku lipca aż do końca września, a potem opadają. Niezwykle dekoracyjne są także przebarwiające się jesienią jasnozielone, okrągłe liście perukowca, umieszczone na długich ogonkach. Liście, w zależności od odmiany, mogą zmienić kolor na żółty, pomarańczowy albo czerwony. Są także odmiany perukowca, których liście mają barwę zieloną aż do samej zimy.

UPRAWA

Krzewy te najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i ciepłych. Dużej ilości słońca potrzebują przede wszystkim odmiany o kolorowych liściach, ponieważ tylko w pełnym słońcu liście będą się pięknie i intensywnie wybarwiać. Perukowce nie należą do roślin wybrednych, mogą więc rosnąć w niemal każdej glebie. Dobrze sobie radzą nawet w podłożu suchym, jałowym, skalistym. Są także odporne na lekkie zasolenie gleby. Warto jednak pamiętać, że perukowce dobrze się czują w podłożu zasobnym w wapń (czyli zasadowym), więc nie należy sadzić ich w ziemi o zbyt kwaśnym pH.

Perukowce rozmnażać możemy z nasion (najlepiej w sierpniu lub we wrześniu). Rozmnażamy je także przez sadzonki zielne, które powinniśmy pobrać w czerwcu (wtedy pędy kończą już swój wzrost, a liście wierzchołkowe nie są jeszcze całkowicie rozwinięte). Perukowca podolskiego możemy także rozmnożyć przez odkłady płaskie.

PIELĘGNACJA

Krzewy te nie wymagają przycinania. Tniemy je tylko wtedy, kiedy chcemy wyraźnie ograniczyć ich wzrost albo by nadać im bardziej kulisty pokrój. Warto pamiętać, aby nie przycinać najgrubszych konarów, ponieważ perukowce tego nie lubią. Krzewy te są bardzo odporne na mróz i nie przemarzają nawet w czasie najostrzejszych zim, można je więc sadzić na ternie całego kraju. Rośliny te bardzo dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza. Krzewy te rzadko atakowane są przez choroby i szkodniki. Wyjątkiem jest przędziorek chmielowiec, którego larwy (jak i osobniki dorosłe) żerują na spodniej stronie liści. Efektem ich żerowania są mozaikowate, czerwone przebarwienia, które uwidaczniają się na górnej stronie liści. Niekiedy perukowca atakują także grzyby z rodzaju Verticillium: wtedy liście więdną, a pędy zasychają. W przypadku pojawienia się szkodników lub chorób grzybowych, należy wykonać niezbędne opryski.

ZASTOSOWANIE

Perukowce najlepiej prezentują się posadzone pojedynczo w wyeksponowanym miejscu. Można je także sadzić po kilka egzemplarzy obok siebie, w niewielkich grupach. Krzewy te, ze względu na swoje małe wymagania, można spotkać tam, gdzie inne rośliny sobie nie poradzą: w miejscach suchych, jałowych, słonecznych i gorących. Perukowce często wykorzystywane są przy nasadzeniach zieleni miejskiej: są ozdobą parków, skwerów, osiedli, przydrożnych klombów i rabat w mieście. Bardzo chętnie sadzone są także na działkach i w przydomowych ogródkach, ponieważ mają niezwykle dekoracyjne owocostany i ozdobne, kolorowe liście (w zależności od odmiany liście mogą być zielone, fioletowe czy purpurowe), które dodatkowo pięknie przebarwiają się na jesieni. Do najpiękniejszych odmian perukowca podolskiego zaliczyć można np.:

‘Purpureus’ – to odmiana, której liście przez cały sezon wegetacyjny mają barwę zieloną. Dekoracyjne owocostany są purpurowe.

‘Royal Purple’ – bardzo dekoracyjna odmiana o ciemnych, fioletowo-purpurowych liściach i ciemnoróżowych kwiatach, które zebrane są w dosyć luźne wiechy.

‘Rubrifolius’ – jest to bardzo ciekawa odmiana o ciemnoczerwonych liściach, które z czasem nabierają zielonkawego odcienia. Owocostany mają kolor różowo-czerwony.  

Komentarze (1):
~kicia791 (niezalogowany, 83.31.18.*) 2015.04.18, 23:57

perugowiec

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...