Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Ozdobne klony

Klony to okazałe drzewa, które spotkać można głównie w lasach czy parkach. Ze względu na swoje rozmiary rzadko sadzone są w przydomowych ogródkach. Warto jednak przyjrzeć się bliżej klonom palmowym i polnym, które są niższe i mają wiele ciekawych odmian.

KLON PALMOWY

Klony palmowe (Acer palmatum) w naturze spotkać można głównie w górach. Występują w Japonii, we wschodniej części Chin oraz na Półwyspie Koreańskim. Klony palmowe to wolno rosnące, okazałe krzewy o delikatnej budowie lub niezbyt duże drzewa, które mogą osiągać wysokość około 3-5 m (niekiedy 8 m). Drzewa te mają cienkie pędy w różnych odcieniach koloru czerwonego. Klony palmowe charakteryzują się bardzo dekoracyjnymi liśćmi o „wachlarzowatym” kształcie: mają one długie, piłkowane klapy (od 5 do 11), a wraz ze zmianami pór roku zmienia się także ich kolor (jest to związane z różną intensywnością światła słonecznego). Rośliny te najpiękniej wyglądają jesienią, kiedy ich liście stają się szkarłatnoczerwone. Kolory i kształty liści różne są także u poszczególnych odmian klonu palmowego i na jesieni mogą przybrać barwę czerwoną, pomarańczową lub żółtą. Klony palmowe preferują ciepłe i osłonięte od wiatru stanowiska. Mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w lekkim półcieniu. Powinniśmy im zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza. W tym celu warto posadzić te ozdobne rośliny w pobliżu oczka wodnego bądź stawu. Klony palmowe najlepiej czują się posadzone w podłożu próchnicznym, świeżym i dostatecznie wilgotnym. Gleba powinna mieć lekko kwaśny odczyn. Klony palmowe są dość wrażliwe na suszę, więc musimy zadbać o to, by podłoże wokół nich zawsze było lekko wilgotne. Są także niezbyt odporne na mróz, więc nie należy ich sadzić w najzimniejszych rejonach naszego kraju. Młode egzemplarze na zimę trzeba dokładnie zabezpieczyć, bo inaczej przemarzną. Aby klony miały kształtne korony i ładnie się zagęszczały, można je przycinać. Rośliny przycinamy późną jesienią lub zimą, ponieważ wiosną, kiedy rośliny budzą się do życia, rany po cięciu bardzo trudno się goją: z ran wyciekają soki (rośliny „płaczą). Klony palmowe są tak dekoracyjne, że warto sadzić je pojedynczo na wyeksponowanym miejscu. Rośliny te idealnie nadają się do ogrodów typu japońskiego. Ładnie też wyglądają na wrzosowiskach i w pobliżu oczek wodnych.

NAJPIĘKNIEJSZE ODMIANY KLONU PALMOWEGO:

‘Atropurpureum’ – to wolno rosnąca odmiana, która nadaje się nawet do małych ogrodów, ponieważ dorasta do około 3 m wysokości. Ma bardzo regularny pokrój i drobne liście koloru czerwono-purpurowego, które najpiękniej wyglądają wiosną, kiedy są intensywnie wybarwione. Odmianę tą rozmnaża się z nasion, więc liście poszczególnych egzemplarzy mają inną barwę.

‘Dissectum’ – to niezbyt wysoka odmiana, która może dorastać do około 2 m wysokości. Ma bardzo gęstą i szeroką koronę o parasolowatym kształcie. Odmiana ta ma bardzo dekoracyjne liście: delikatne, piłkowane i głęboko powcinane. Liście wiosną i latem mają kolor zielony. Najpiękniej jednak wyglądają jesienią, kiedy zmieniają barwę na żółto-czerwoną.

‘Dissectum Atropurpureum’ (lub ‘Dissectum Ornatum) – ta wolno rosnąca odmiana ma bardzo gęstą koronę o szerokokulistym kształcie i może dorastać do około 2-3 m wysokości. Jej piłkowane i głęboko powcinane liście koloru purpurowo-brązowego na jesieni stają się całkowicie brązowe.

‘Dissectum Garnet’ – ta odmiana chętnie sadzona w bardzo małych ogrodach i w ogródkach skalnych, ponieważ jest niska i może dorastać do zaledwie 1,5 m wysokości. Ma bardzo dekoracyjne liście: piłkowane i głęboko powcinane. Liście mają barwę purpurowo brązową i pozostają takie do późnej jesieni.

KLON POLNY

Klon polny (Acer campestre) to wolno rosnące, dość wysokie drzewo, które dorastać może do około 10-20 m wysokości. W naturze spotkać je można głównie w Europie (oprócz rejonów północnych), a także w północno-zachodniej części Afryki, na Kaukazie i w południowo-zachodniej Azji. Klon polny ma bardzo gęstą koronę o zaokrąglonym kształcie. Jego pięcioklapowe liście najpiękniej prezentują się jesienią, kiedy przybierają soczyste, żółte barwy. Drzewa te bardzo dobrze znoszą ciecie, dlatego idealnie nadają się na formowane żywopłoty oraz szpalery. Regularne przycinanie pobudza roślinę do wytwarzania nowych pędów, w związku z czym drzewo dość szybko się zagęszcza. Klon polny może rosnąć w niemal każdej glebie, jednak najlepiej się czuje w podłożu o lekko zasadowym pH (gleby wapienne). Bardzo dobrze znosi suszę i toleruje niewielkie zasolenie. Jest także odporny na mróz i zanieczyszczenia powietrza, dlatego idealnie nadaje się do posadzenia w warunkach miejskich. Dobrze sobie radzi zarówno w miejscu słonecznym, jak i zacienionym (warto wiedzieć, że klon polny może rosnąć nawet w głębokim cieniu, gdzie inne rośliny zamierają).

NAJPIEKNIEJSZE ODMIANY KLONU POLNEGO

‘Carnival’ – to niezbyt wysoka odmiana, która dorastać może do około 3 m wysokości. Odmiana ta jest niezwykle dekoracyjna: jej młode liście i pędy zabarwione są na kolor różowy. Później liście ozdabia kremowo-białe obrzeże. Odmiana ta najpiękniej wygląda w formie piennej: jako małe drzewko szczepione na pniu.

‘Nanum’ – odmiana ta tworzy bardzo gęste i zwarte krzewy, które idealnie nadają się na niskie, nieformowane żywopłoty (roślina ta dorasta do około 2 m wysokości). Można z niej także tworzyć niewielkie drzewka szczepione na pniu. Krzewy tej odmiany mają ciekawe, kuliste korony i bardzo ładnie prezentują się posadzone pojedynczo na dobrze wyeksponowanych miejscach. Można je sadzić zarówno w ogrodach czy na działkach, jak i w pojemnikach na balkonie czy tarasie.

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...