Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Ogród na miarę

Ogród na miarę

Zaprojektuj swój zielony azyl, tak żeby w stu procentach spełniał twoje oczekiwania. Mamy kilka podpowiedzi dla entuzjastów ogrodowych prac i dla tych, którzy wolą leżeć na leżaku.

JAK ZACZĄĆ?
Nieważny jest kształt i rozmiar działki. Każdy ogród może pasować do twoich marzeń i potrzeb, jak dobrze skrojony kostium. Trzeba tylko podjąć kilka strategicznych decyzji.
POMYSŁY Najpierw powiedz, czego chcesz, a potem zastanów się, czy to pasuje do warunków w twoim ogrodzie i... życiu.
DAJ SOBIE CZAS Nawet specjalista nie wymyśli idealnego miejsca w jedno popołudnie. Jak mówią Anglicy, eksperci w tej dziedzinie, ogród może poczekać, więc i ty też.
NIE BÓJ SIĘ BŁĘDÓW Popełniają je też fachowcy. Ogród żyje i wciąż się zmienia, więc jeśli jakieś rozwiązanie się nie sprawdzi, zawsze możesz to poprawić.
PIERWSZY ROK Nie nastawiaj się na sadzenie, a na obserwację: gdzie operuje słońce, jakie gatunki dobrze rosną w okolicy, jaką masz ziemię. Czy chcesz więcej kameralności, planujesz zasłonić nieciekawe widoki?
TWÓJ STYL Lubisz ogrody uporządkowane czy raczej nieformalne? Ile czasu możesz poświęcić na pielęgnację? Kto będzie z niego korzystał? Pomyśl, czy potrzebujesz miejsca do zabawy, na grilla, altanę, warzywniak itd.
PLAN Dopiero teraz warto zaplanować konkretnie, jak urządzisz swój ogród, co i gdzie posadzisz. Stwórz harmonogram na cały rok, miesiąc po miesiącu.

Dla romantyków
■ Idealny dla – wielbicieli ekologii, tęskniących za wsią i dziką przyrodą.
■ Jakie rośliny – najlepiej drzewa owocowe, które kwitną na wiosnę. Potem, gdy dojrzewają owoce, kolorami pyszni się rabata z długo kwitnącymi bylinami. Jeżówka purpurowa cieszy oczy od lipca do września, a wiechowate kwiatostany ozdobnej trawy, miskanta cukrowego, od sierpnia aż do zimy. Rośliny sadzimy w grupach, bo wyglądają wtedy bardziej naturalnie.
■ Jakiej ziemi i warunków potrzebują – służy im każdy rodzaj gleby z wyjątkiem ciężkiej i podmokłej. Słońce i regularne podlewanie gwarantują im bujny wzrost.
■ Jak o niego dbać – taki ogród wymaga pracy. Dobrze jest nawozić ziemię wokół roślin, najlepiej kompostem. Powinno się też usuwać przekwitłe kwiaty, co pobudza rośliny do ponownego kwitnienia. Zbyt intensywnie rozrastające się kępy bylin należy otoczyć zakopaną pionowo w ziemi przeszkodą.

Dla leniuchów
■ Idealne dla – osób, które lubią uporządkowane ogrody, ale niespecjalnie chcą poświęcać czas na ich pielęgnację.
■ Jakie rośliny – sprawdzą się zielone przez cały rok iglaki. Warto wybrać gatunki o oryginalnym pokroju, np. świerk biały Conica o kształcie stożka albo sosnę gęstokwiatową Umbraculifera o półkulistej koronie na gołym pniu. Dla urozmaicenia warto posadzić kilka krzewów liściastych, np. derenia o biało obrzeżonych liściach.
■ Jakiej ziemi i warunków potrzebują – wystarczy zwykła ziemia ogrodowa, nawet dość sucha. Rośliny najlepiej rosną w miejscu nasłonecznionym.
■ Jak o niego dbać – jest łatwy w utrzymaniu, na wschodzie kraju lepiej unikać sadzenia odmian wrażliwych na mróz. Karłowe świerki (w tym Conica) trzeba czasami opryskiwać, bo atakują je przędziorki.

Dla pasjonatów
■ Idealne dla – entuzjastów, którzy lubią wprowadzać nowe odmiany.
■ Jakie rośliny – wysokie i niskie byliny rozmieszczone są tak, by cały sezon coś kwitło. Wśród nich góruje strzelista dziewanna jedwabista. Ogrodzenie przysłonięto pnączami. W donicach posadzony jest powojnik o fioletowych kwiatach i funkia z biało obrzeżonymi liśćmi.
■ Jakiej ziemi i warunków potrzebują – byliny na tej słonecznej rabacie lubią glebę przepuszczalną, piaszczystą. Krótkotrwała susza im nie zaszkodzi. Donice z powojnikiem i funkią lepiej ustawić w półcieniu. Ziemia w pojemniku musi być próchniczna i stale lekko wilgotna.
■ Jak o niego dbać – trzeba koniecznie pamiętać o podlewaniu roślin w donicach, bo podłoże wysycha bardzo szybko. Z rabat należy regularnie usuwać chwasty, by nie zabierały roślinom wody i składników pokarmowych. Kora ogrodnicza, która dobrze wygłusza chwasty, tutaj się nie sprawdzi. Zakwasza glebę, a byliny najczęściej lubią podłoże o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Dla zapracowanych
■ Idealne dla – rodzin z dziećmi, osób intensywnie pracujących zawodowo.
■ Jakie rośliny – drzewa niewymagające pielęgnacji, trawy o niewielkich potrzebach, np. turzyca.
■ Jakiej ziemi i warunków potrzebują – najlepiej wykorzystać drzewo, które już rośnie na działce. Jeśli chcemy posadzić je sami, dobierzmy gatunek do gleby, a nie na odwrót. Turzycę można rozmieścić pojedynczo lub w grupie, w miejscu słonecznym lub półcienistym. Okresowy brak wody nie powinien jej zaszkodzić.
■ Jak o niego dbać – pracy tu niewiele, lecz by stworzyć taki ogród, trzeba jednorazowo zainwestować pewną sumę, by od razu wykonać nawierzchnię z kamiennych płyt, taras i drewniany płot, który zapewni prywatność w miejskim sąsiedztwie.

tekst Agnieszka Kuźnik

Komentarze (1):
~blada (niezalogowany, 83.22.17.*) 2014.09.07, 19:19

Propozycja "ogrodu dla leniuchów" dla mnie mało wiarygodna. Słyszałam, ze wbrew pozorom iglaki + trawnik to udręka. Żeby iglaki były piękne, nierzadko trzeba je właśnie opryskiwać, podcinać, nawozić. Trawniczek jak dywanik - jak na obrazku to zadanie dla pasjonata, a nie dla leniucha. Ogród dla zapracowanych - pustynia, a nie oaza - nie w moim guście. Ogród dla mnie - romantyczny. Plusy: nikt nie zauważy, jeśli trochę zarośnie. Dla mnie to opcja dla zapracowanych :) Tylko trzeba mieć romantyczną naturę, żeby się skusić na tę stylizację :)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...