Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Mahonia – ozdoba ogrodu przez cały rok

Mahonia to zimozielona roślina, która jest ozdobna przez cały rok. Ma ciemnozielone, błyszczące liście, które jesienią zmieniają barwę na czerwonobrunatną – mahoniową. Wiosną  kwitnie na jasnożółto, a latem pojawiają się ciemnogranatowe, jadalne owoce.

MAHONIOWE LIŚCIE

Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium) to krzew z rodziny berberysowatych, który pochodzi z zachodniej części Ameryki Północnej. Spotkać go można także w wielu miejscach w Europie, również w Polsce. Mahonia to niezbyt wysoki krzew, który dorastać może do około 1-1,5 m wysokości. Ma sztywne, słabo rozgałęzione pędy i skórzaste, błyszczące, twarde liście z kolczastymi ząbkami (stąd inna nazwa mahonii to ościał). Ciemnozielone liście mahonii na jesieni zmieniają barwę na czerwonobrunatną, czyli mahoniową. Liście pod koniec zimy mogą zasychać i brunatnieć. Jest to związane z niską temperatura oraz z niekorzystnym działaniem silnych, wysuszających wiatrów. Roślina nie może uzupełnić niedostatków wody, ponieważ korzenie nie pobierają jej z zamarzniętego podłoża. Jednak wiosną krzew szybko się odradza i wypuszcza nowe liście. Aby pomóc przetrwać roślinie okres suszy fizjologicznej, warto podlać ją obficie przed nastaniem mrozów, a ziemię wokół krzewu wyściółkować, co zapobiegnie parowaniu wody z gleby.

KWIATY I OWOCE

Krzew ten najpiękniej wygląda wiosną, kiedy pojawiają się na nim cytrynowożółte kwiaty. Mahonia kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Dekoracyjne kwiaty zebrane są w gęste, wyprostowane grona i umieszczone są na szczytach zeszłorocznych pędów. Złotożółte kwiatostany są bardzo aromatyczne i miododajne, więc przyciągają owady zapylające (np. pszczoły, trzmiele). Latem (przeważnie w sierpniu) dojrzewają owoce mahonii – kuliste, ciemnogranatowe jagody, pokryte woskowym nalotem. Owoce mahonii są jadalne i mogą być wykorzystywane do sporządzania np. kompotów, galaretek, wódki czy wina. Dzięki swojej intensywnej, ciemnogranatowej barwie używane są także do barwienia produktów spożywczych. W przeszłości do barwienia tkanin używano także kwiatów mahonii, które nadawały materiałom żółtego koloru.

UPRAWA I ZABIEGI PIELĘGNACYJNE

Mahonia pospolita preferuje stanowiska cieniste i osłonięte od silnego wiatru. Krzew ten lubi żyzną, wilgotną, próchniczą glebę o lekko kwaśnym pH (5-6,5). Przed sadzeniem trzeba odpowiednio przygotować podłoże: wymieszać glebę z torfem kwaśnym. Ziemię wokół krzewu warto wyściółkować korą sosnową. Mahonia to roślina dosyć odporna na niskie temperatury. Jednak jeśli posadzimy mahonię na stanowisku bardzo słonecznym i w piaszczystej, suchej glebie, wtedy krzew ten stanie się bardziej wrażliwy na mróz. W czasie ostrej, bezśnieżnej, mroźnej zimy liście mahonii mogą wtedy brązowieć i zasychać. Na szczęście nawet kiedy mahonia przemarznie, potrafi szybko odrodzić się na wiosnę. Mahonia właściwie nie wymaga przycinania, jednak co jakiś czas warto ją nieco odmłodzić. Usuwamy wtedy stare, uschnięte i połamane pędy. Nadajemy też roślinie ładny pokrój, a cięcie pobudza ją do wytwarzania nowych pędów. Warto pamiętać, że cięcie wykonujemy zawsze po kwitnieniu. Mahonia źle znosi przesadzanie. Przesadzać można jedynie rośliny młode z dużą bryłą ziemi. Krzewy rozmnaża się głównie przez nasiona, które wysiewamy od razu po zbiorze (jesienią). Mahonię można także rozmnażać z sadzonek półzdrewniałych, które pobieramy w sierpniu lub we wrześniu. Roślina ta bardzo często rozmnaża się sama, tworząc odrosty korzeniowe. Krzewy nawozimy wczesną wiosną nawozami wieloskładnikowymi. Trzeba pamiętać, aby wszelkie zabiegi pielęgnacyjne wykonywać w rękawiczkach, ponieważ kolce umieszczone na liściach mahonii mogą pokaleczyć nam dłonie. Trzeba także uważać na dzieci i nie sadzić mahonii tam, gdzie często się bawią się najmłodsi (np. przy placach zabaw).

ZASTOSOWANIE

Mahonia pospolita bardzo dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza, dlatego idealnie nadaje się do posadzenia w warunkach miejskich. Mahonia często stosowana jest jako roślina okrywowa w cieniu wielkich drzew. Bardzo dobrze znosi niedostatek światła i w krótkim czasie zapełnia powierzchnię wokół ogołoconych z liści pni. Można ją sadzić tam, gdzie brak światła uniemożliwia prawidłowy wzrost i rozwój innych roślin (np. przy budynkach od strony północnej). Krzew ten nadaje się także na niezbyt wysokie żywopłoty nieformowane (dorasta do 1,5 m wysokości). Zaletą mahonii jest to, że jest to roślina zimozielona, która może stanowić ozdobę ogrodu także zimą. Z jej sztywnych, błyszczących, ciemnozielonych liści można robić wieńce i wiązanki.

Do ciekawych odmian mahonii pospolitej zaliczyć można np.:

 

‘Apollo’ – odmiana ta tworzy gęste, zwarte i szeroko rozrastające się krzewy, które mogą osiągać około 60 cm wysokości. Kwiaty tej odmiany mają kolor ciemnożółty i zebrane są duże, zwarte grona.

 

‘Smaragd’ – odmiana ta ma błyszczące liście koloru szmaragdowego, które nie zmieniają swojej barwy na jesień. Krzew ten jest mrozoodporny i może być sadzony nawet w zimniejszych rejonach naszego kraju. Odmiana ta tworzy szerokie krzewy, dorastające do około 70 cm wysokości. Na przełomie kwietnia i maja ozdobą rośliny są złocistożółte kwiaty zebrane gęste grona.

Komentarze (6):
Dodaj komentarz
~Madzia G. (niezalogowany, 83.12.146.*) 2015.05.18, 08:00

Pozdrawiam Magda Gessler

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 1 ) Opinia przydatna dla 67% użytkowników
~architekt (niezalogowany, 83.12.146.*) 2015.05.18, 07:58

nie może

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~ciekawy (niezalogowany, 83.22.7.*) 2015.05.10, 19:27

czy ktoś może odpowiedzieć na powyższe pytania ?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~gosia (niezalogowany, 83.22.8.*) 2015.05.05, 18:45

moja mahonia wprawdzie kwitnie pięknie na żółto ale prawie nie ma liści , nie wiem co się stało . Czy powinnam ją zlikwidować czy jednak można doprowadzić ją do pięknego wyglądu ? ma 5 lat /

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~duzyerni (niezalogowany, 77.88.178.*) 2015.02.03, 16:46

Mam wiele krzewów mahonii i nie wiem co się stało że na jesień prawie nie miały liści . W ubiegłych latach było wszystko OK

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~5o (niezalogowany, 91.228.204.*) 2013.07.19, 15:07

jest piekna a w okresie kwitnienia zapach roznosi sie na cala 5 ar dzialke

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...