Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Lucky Bamboo

Dracena Sandera często nazywana jest Lucky Bamboo ze względu na długie i proste łodygi, które pokryte są charakterystycznymi węzami, przypominającymi nieco kolanka bambusa. Z bambusem jednak nie ma nic wspólnego. Roślina ta jest bardzo łatwa w uprawie, może rosnąć nawet w pojemniku z wodą. Preferuje ciepłe (min. 15° C) i jasne pomieszczenia, ale nie należy wystawiać jej na działanie bezpośrednich promieni słonecznych.

Występowanie, nazwa

Dracena Sandera (Dracaena sanderiana) to roślina z rodziny szparagowatych, która pochodzi z południowej Azji, można ją jednak spotkać także w Afryce (Kongo, Kamerun). Ma lancetowato-owalne liście, które w naturze osiągają nawet 20 cm długości i około 3 cm szerokości. Lucky Bamboo może osiągać nawet 1,5 m wysokości, jednak w uprawie doniczkowej jest to roślina zdecydowanie mniejsza. Fantazyjne kształty draceny Sandera są wynikiem specjalnej uprawy, a nie cechą charakterystyczną rośliny. Dracen Sandera sowi wyglądem zdecydowanie nie pasuje do innych dracen.

Pomimo swojej potocznej nazwy – Lucky Bamboo – z bambusem nie jest spokrewniona. Nazwa „Szczęśliwy Bambus” (albo „bambus przynoszący szczęście”) została nadana przez Chińczyków i w ich języku oznacza „bogactwo, energia, bambus” („Fu Gwey Zchu).

Nazwa Lucky Bamboo nawiązuje też do charakterystycznego wyglądu rośliny – jej długie i proste łodygi pokryte są węzłami, które przypominają kolanka bambusa. Roślina ta stała się popularna niemal na całym świecie. Bez problemu można ją kupić w kwiaciarniach i dobrych sklepach ogrodniczych. Największe uprawy Lucky Bamboo usytuowane są na Tajwanie.

Symbolika

Lucky Bamboo w Azji jest symbolem szczęścia i często kupowany jest z okazji powitania chińskiego Nowego Roku. Za talizman uważany jest już od czterech tysięcy lat. Symboliczne znaczenie ma także liczba łodyg Lucky Bamboo –  trzy: mają przynosić szczęście, pięć: mają przyciągać bogactwo, sześć: mają gwarantować dobre zdrowie, dwadzieścia jeden: to szczęście, bogactwo i zdrowie. Nie należy kupować  Lucky Bamboo z czterema łodygami, ponieważ wyraz „cztery” po chińsku bardzo przypomina wyraz „śmierć”.

Symbolika Lucky Bamboo ponadto nierozerwalnie związana jest z filozofią Feng Shui: roślina ta stanowi idealne połączenie elementu drewna z elementem wody. Aby zapewnić sobie dobry przepływ energii w najbliższym otoczeniu, warto do Lucky Bamboo dodać jeszcze element ognia, czyli coś czerwonego (czerwony wazon, wstążkę, kryształy).

Podlewanie, nawożenie, rozmnażanie

Lucky Bamboo z reguły uprawia się w wysokich i wąskich naczyniach wypełnionych wodą. Roślinę zanurzamy w wodzie na około 2-4 cm od jej podstawy, a wodę w naczyniu powinniśmy wymieniać raz na tydzień (opcjonalnie – raz na dwa tygodnie). Warto zadbać o jakość wody, którą podlewamy naszego „bambusa” – nie może być to woda bezpośrednio z kranu, ponieważ duża zawartość chloru prowadzi do żółknięcia liści draceny. Kranówkę trzeba najpierw przegotować, a potem dodatkowo pozostawić ją w otwartym pojemniku na około dobę, żeby odstała. Lucky Bamboo możemy także podlewać niegazowaną wodą źródlaną albo wodą destylowaną.

Rośliny w uprawie hydroponicznej do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują nawożenia. Można do tego celu użyć specjalnego nawozu do roślin hodowanych w wodzie lub zastosować płynny nawóz wieloskładnikowy, odpowiednio rozcieńczony. Nawóz należy rozcieńczyć nawet dziesięciokrotnie w stosunku do tego, co podaje producent na opakowaniu. W przeciwnym razie korzenie Lucky Bamboo mogłyby zostać poparzone nadmiarem związków chemicznych.

Dracenę Sandera można rozmnażać przez ukorzenianie odrostów bocznych, które odcina się tuż przy łodydze i umieszcza w wodzie. Boczne pędy powinny mieć co najmniej 15 cm długości i muszą być dobrze rozwinięte. Nowe rośliny zaczynają wypuszczać korzenie po około tygodniu.

Stanowisko, uprawa w ziemi, przycinanie

Lucky Bamboo preferuje dość jasne stanowiska, jednak nie bezpośrednio na słońcu. W naturze rośnie w tropikalnych lasach deszczowych, gdzie panuje półcień. Zbyt mocne promienie słoneczne prowadzą do poparzenia i żółknięcia liści, a za mała ich ilość powoduje nieatrakcyjne „wyciąganie się” liści. Najlepsze będzie światło równomierne i rozproszone, przez cały rok.

Lucky Bamboo najlepiej rośnie w temperaturze pokojowej – 18-23 stopnie C to temperatura optymalna (jednak nie może być niższa nić 15 stopni C). Nie stawiajmy rośliny w pobliżu piecyków i grzejników, powietrze jest tam zbyt suche, a temperatura za wysoka. Lucky Bamboo nie lubi także przeciągów.

Lucky Bamboo może być także uprawiany w pojemniku z żyznym, próchniczym podłożem. Ziemia w doniczce powinna być lekka i porowata. W sklepach ogrodniczych można kupić specjalną mieszankę do dracen. Na dno donicy należy wysypać warstwę drenażową, która umożliwi swobodny odpływ nadmiaru wody. Dobry drenaż zapobiegnie zagniwaniu korzeni. Lucky Bamboo uprawiany w ziemi wymaga częstego podlewania (podłoże powinno być stale wilgotne). Roślinę trzeba też często zraszać. Woda do spryskiwania powinna być takiej samej jakości, jak woda do podlewania: źródlana, miękka, przegotowana i odstana (albo destylowana) o temperaturze pokojowej.

Jeżeli chodzi o przycinanie draceny Sandera, to należy skracać odrosty, a nie łodygę główną. Łodyga ma już określoną wysokość, a wielkość rośliny można regulować tylko wysokością odrostów.

Fantazyjne kształty

Lucky Bamboo to roślina często wykorzystywana do dekoracji wnętrz. Ma fantazyjne, powyginanie pędy, które nie są cechą charakterystyczną rośliny, a wynikiem wielu miesięcy (czasem nawet lat) specjalnej uprawy w szklarni. Pędy draceny umieszczane są w pozycji bocznej na płaskiej powierzchni. Są wielokrotnie przekręcane i przekładane, aby łodyga zmieniła kierunek wzrostu (roślina wygina się w stronę światła). Im dłużej roślina uprawiana jest w taki sposób i im częściej jest przekładana, tym ma bardziej ciekawe kształty.

Zastosowanie

Dracena Sandera najlepiej prezentuje się w wysokich i wąskich szklanych naczyniach. Urodę Lucky Bamboo można podkreślić, umieszczając w wazonie kolorowe kamienie, korale, drobne muszelki. Rośliny te można także uprawiać w hydrożelu. Po dodaniu do żelu barwnika otrzymamy barwną galaretkę, w której powyginany „bambus” będzie prezentował się bardzo oryginalnie. Hydrożel często wzbogacony jest w składniki odżywcze, więc roślina nie wymaga już dodatkowego nawożenia. Silnie rozrastające się draceny można podeprzeć patykiem, przesadzić do donicy z ziemią lub podzielić roślinę (to także dobry sposób na rozmnożenie Lucky Bamboo).

W sprzedaży dostępne są rośliny młode, jednołodygowe, bez liści, o wysokości do kilkunastu-kilkudziesięciu centymetrów oraz dużo większe (nawet do 1,5-2 m), posiadające kilka pędów, efektownie rozrośnięte. Łodygi Lucky Bamboo mogą być proste lub fantazyjnie powykręcane, zaplecione w piramidki, schodki. Można z nich tworzyć oryginalne, wielowymiarowe kompozycje. Najtańsze rośliny dostępne są w sprzedaży już za kilka złotych. Większe i bardziej okazałe egzemplarze to wydatek rzędu nawet kilkudziesięciu złotych.

Warto pamiętać, że Lucky Bamboo to roślina trująca zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...