Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Ligustr okrągłolistny

Ligustry okrągłolistne to krzewy o ozdobnych, żółto-zielonych liściach, idealnie nadające się na żywopłoty. Szybko rosną, bardzo dobrze znoszą przycinanie, ładnie się zagęszczają i rozkrzewiają, a do tego nie są zbyt wymagające w uprawie.  Ligustry spotkać można w parkach i przy skwerach. Można z nich tworzyć zarówno żywopłoty formowane jak i nieformowane, a także szpalery. Sprawdzają się także jako rośliny ozdobne do ogrodu czy na działkę.

Wygląd

Ligustry okrągłolistne to rośliny pochodzące z Japonii. Tworzą szeroko rozrastające się, gęste i dosyć wysokie krzewy, które nieprzycinane mogą dorastać do około 3-5 m wysokości. Mają sztywne, wyprostowane pędy, które są mocno rozgałęzione.

Krzewy te swą nazwę zawdzięczają skórzastym, długim (do około 10 cm) liściom, które mają jajowato eliptyczny kształt. Liście tego gatunku mają też ciekawe zabarwienie – z wierzchu są błyszczące i ciemnozielone, a od spodu mają kolor żółto-zielony. Ligustr jajolistny to roślina częściowo zimozielona. W cieplejszym klimacie liście pozostają na roślinie przez cały rok, w chłodniejszym – opadają na zimę.

Ligustr jajolistny kwitnie w czerwcu i lipcu, a jego drobne, białe lub kremowe kwiaty zebrane są w gęste i długie wiechy (długości około 10 cm). Kwiaty ligustru przypominają nieco kształtem kwiaty lilaka pospolitego. Poza tym są miododajne i mają charakterystyczny, odurzający zapach.

Jesienią dojrzewają owoce ligustru: małe, błyszczące, czarne jagody, które zebrane są w grona. Owoce ligustru są niejadalne i trzeba uważać, aby nie zrywały ich dzieci, ponieważ jagody te zawierają substancje trujące. Stanowią za to idealnie pożywienie dla ptaków, szczególnie późną jesienią oraz zimą – owoce ligustru utrzymują się na krzewie aż do wiosny.

Warunki uprawy

Ligustry to rośliny dość łatwe w uprawie. Mogą rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i w lekkim półcieniu. Jednak posadzone w miejscu bardzo cienistym nie będą aż tak gęsto się rozrastać. Odmiany o barwnych liściach najpiękniej wybarwiają się posadzone na stanowiskach słonecznych. Ligustry jajolistne nie są w pełni mrozoodporne i w czasie bardzo mroźnych, bezśnieżnych zim mogą przemarzać. Dlatego lepiej sadzić je tylko w najcieplejszych rejonach naszego kraju, w miejscach ciepłych, zacisznych, osłoniętych przed porywistymi wiatrami.

Krzewy te preferują żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, piaszczysto-gliniaste gleby o lekko kwaśnym odczynie. Poradzą sobie także posadzone w podłożu suchym, jałowym, ubogim w składniki pokarmowe, o odczynie obojętnym. Nie służą im natomiast podmokłe i zimne gleby gliniaste – mogą wtedy przemarzać.

Jeśli chodzi o nawożenie to można ligustry od czasu do czasu zasilać dobrze rozłożonym kompostem. Rośliny te jednak nie wymagają częstego nawożenia, ponieważ mają bardzo rozbudowany system korzeniowy i niezbędne składniki odżywcze czerpią z głębszych warstw gleby. Podobnie jest z wodą – ligustry bardzo dobrze znoszą suszę, więc nie wymagają częstego podlewania.

Pochodzenie i występowanie

Ligustry (Ligustrum) to rośliny z rodziny oliwkowatych, które w naturze spotkać można w Afryce, Azji oraz w Europie, a także w Australii. Obecnie znanych jest około 50 gatunków tych roślin, z czego w Polsce w stanie dzikim występuje tylko jeden – ligustr pospolity. W nasadzeniach zieleni miejskiej, na działkach i w ogrodach spotyka się natomiast gatunki ozdobne ligustrów. Należą do nich ligustr okrągłolistny zwany także jajolistym (Ligustrum ovalifolium) oraz ligustr Gibbsa (Ligustrum x vicaryi), który jest mieszańcem międzygatunkowym, powstałym ze skrzyżowania ligustru pospolitego i jajolistnego.

Sadzenie i rozmnażanie

Krzewy sadzimy wczesną wiosną lub jesienią. Najlepiej kupić rośliny z tzw. gołym korzeniem, które są tańsze niż te sprzedawane w pojemnikach. Aby w dość krótkim czasie uzyskać zwarty i gęsty żywopłot, należy sadzić rośliny naprzemiennie w dwóch rzędach (około 4-6 sadzonek na każdy metr w każdym rzędzie).

Ligustry bardzo łatwo jest rozmnożyć z sadzonek zielnych, które pobieramy w czerwcu oraz w lipcu, a także z sadzonek zdrewniałych, które należy pobrać na przedwiośniu. Sadzonki należy posadzić w wilgotnym podłożu i umieścić w ciemnym pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura około 6-10 stopni C. Sadzonki dość szybko się ukorzeniają i już po kilku miesiącach będzie można je posadzić jako samodzielne rośliny. Nowo posadzone rośliny należy przyciąć.

Zabiegi pielęgnacyjne

Ligustry okrągłolistne bardzo dobrze znoszą cięcie. Przycinanie pobudza roślinę do wytwarzania nowych pędów, w związku z czym regularnie strzyżony krzew bardzo szybko rośnie (roczne przyrosty to nawet kilkadziesiąt centymetrów) oraz ładnie się zagęszcza. Aby osiągnąć wymierne efekty, należy ligustry przycinać dwa razy w ciągu sezonu wegetacyjnego: wiosną oraz latem. Pędów nie można przycinać zbyt późno, aby zdążyły zdrewnieć przed zimą. Warto pamiętać, że krzewy posadzone jesienią przycinamy dopiero na wiosnę. Skracamy wtedy pędy do wysokości około 25-30 cm. Nowe przyrosty tniemy ponownie latem, skracając je o połowę. W kolejnym roku ligustry przycinamy wiosną do wysokości około 50 cm, a latem skracamy nowe pędy o połowę. Krzewy przycinamy w ten sposób aż do momentu, kiedy osiągną pożądaną przez nas wysokość. Cięcie w kolejnych latach powinno zapewnić roślinie ładny pokrój. Wycinamy też pędy uschnięte, zmarznięte i chore.

Zastosowanie

'Aureum'– krzew ten ma błyszczące, zielone liście ozdobione szeroką, nieregularną, żółtą obwódką. Niekiedy liście są całkowicie zabarwione na kolor złotożółty. Jest to niezbyt wysoka odmiana, która idealnie nadaje się na niskie żywopłoty formowane oraz na obwódki rabat czy klombów. Bardzo znosi cięcie. Kwitnie w czerwcu i lipcu, a kremowe kwiaty zebrane w wiechy pachną bardzo intensywnie i są miododajne.

'Argenteum'– odmiana ta ma ciemnozielone liście ozdobione nieregularną, kremowo-białą obwódką. Krzew ten kwitnie od maja do czerwca, niekiedy także w lipcu. Białe, intensywnie pachnące kwiaty zebrane są w wiechy. W naszych warunkach klimatycznych nie jest rośliną w pełni zimozieloną.

Inne gatunki ligustrów

Ligustr pospolity(Ligustrum vilgare) to gatunek, który w naturze spotkać można na południu Polski. Występuje dość powszechnie na obrzeżach lasów i w widnych zaroślach. Ma sztywne pędy i drobne liście koloru ciemnej zieleni, które nie zmieniają swej barwy do późnej jesieni. Ciekawe odmiany:

‘Atrovirens’ – zwarte, gęste krzewy o wyprostowanym pokroju, które rosną dosyć wolno i mogą osiągać około 2-3 m wysokości. Mają jajowato-eliptyczne, wąskie liście, które jesienią zmieniają barwę z ciemnozielonej na brązowo-purpurową.

‘Aureum’ – bardzo dekoracyjna odmiana, która ma owalne, zielone, błyszczące liście, ozdobione żółtym, szerokim brzegiem.

‘Chlorocarpun’ – ma ciekawe zielono-żółte owoce.

‘Lodense’ – odmiana ta dorasta zaledwie do około 50-70 cm wysokości. Ma drobne, wąskie liście, które na jesieni zmieniają barwę z ciemnozielonej na brunatną.

(Ligustrum x vicaryi) to mieszaniec międzygatunkowy, który powstał ze skrzyżowania ligustru pospolitego i jajolistnego. Jest to bardzo gęsty krzew, który może dorastać do około 1,5-2 m wysokości. Ma dekoracyjne, jajowate liście barwy złocistożółtej, które na jesieni stają się bardziej zielone. Krzew ten najpiękniej wybarwia się wtedy, kiedy rośnie na stanowisku słonecznym. Ligustr Gibbsa kwitnie na przełomie lipca i sierpnia, a jego białe kwiaty zebrane są w gęste, charakterystycznie owłosione wiechy. Krzew ten idealnie nadaje się na niezbyt wysokie, barwne żywopłoty. Ładnie prezentuje się także posadzony z roślinami o innym zabarwieniu liści (np. purpurowym czy ciemnozielonym). Jest to roślina bardziej odporna na mróz niż ligustr jajolistny.

zobacz produkty
Wczytywanie...
zobacz inne porady