Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Lawenda – odrobina Prowansji w ogrodzie

Fioletowoniebieskie lub różowe kwiaty, srebrzystozielone liście i intensywny, charakterystyczny zapach – lawenda posadzona w ogrodzie zdecydowanie dodaje mu uroku. Pochodzi ze słonecznej Europy Południowej, a w naszym klimacie radzi sobie całkiem dobrze.

WYSTĘPOWANIE

Lawenda (Lavandula) w naturze porasta kamieniste, nasłonecznione stoki krajów południowoeuropejskich – Francji, Włoch czy Chorwacji. Spotkać ją można także w Afryce Północnej. Nieodparcie kojarzy się przede wszystkim z Francją, gdzie jest uprawiana na skalę przemysłową.

ZASTOSOWANIE LAWENDY

W Prowansji produkuje się z lawendy pyszny miód, który jednak nie jest zbyt popularny w Polsce. Olejek lawendowy wykorzystywany jest do aromaterapii, ponieważ ma działanie uspokajające i łagodzące stres. Używa się go także w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Kwiaty lawendy idealnie nadają się do sporządzania suchych bukietów lub pachnących ozdób. Zasuszone rośliny zawieszone w szafie skutecznie odstraszają mole, nadając przy tym naszym ubraniom delikatny zapach. Poza tym lawendę można stosować także jako przyprawę. Ta aromatyczna roślina dobrze komponuje się przede wszystkim z jagnięciną i daniami z królika. Wykorzystywana jest także do sporządzania marynat.

LAWENDA FRANCUSKA

Nie musimy jechać aż do Francji, by korzystać ze wszystkich dobrodziejstw lawendy. Ten półkrzew, tworzący zwarte i regularne kępy, z powodzeniem może rosnąć także w naszym klimacie. W ogrodzie pięknie wyglądać będzie lawenda francuska (Lavandula stoechas), która kwitnie na purpurowo. Jest to roślina bardzo dekoracyjna, ponieważ posiada kwiaty płone, płodne oraz barwne podsadki.

LAWENDA WĄSKOLISTNA

Najpopularniejsza w naszych ogrodach jest lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia), która posiada szarozielone, owłosione, bardzo pachnące liście oraz lawendowo-niebieskie, drobne kwiaty osadzone na kłosowatym kwiatostanie. Lawenda może osiągać nawet 80 cm wysokości, przeważnie spotyka się jednak krzewy wysokie na około 40-50 cm. Do ogrodu polecam szczególnie odmianę ‘Hidcote blue’ o ciemnych, intensywnie wybarwionych kwiatach w kolorze niebiesko-fioletowym. Jasnofioletowe kwiaty ma odmiana ‘Dwarf blue’, a na różowo kwitnie odmiana ‘Hidcote pink’. Ciekawą odmianą jest odmiana ‘Alba’ o kwiatach koloru białego. Lawenda należy do roślin miododajnych, dlatego jej kwiaty często odwiedzane są przez owady zapylające (przede wszystkim przez pszczoły i trzmiele, ale także motyle).

STANOWISKO I PODŁOŻE

Lawenda nie ma dużych wymagań i jest dość łatwa w uprawie. Roślina ta preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe, a także suche. Najlepiej rośnie na przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej glebie. Lubi podłoża żyzne i przewiewne, które szybko się nagrzewają i nie są zbyt wilgotne. Nie przeszkadza jej natomiast podłoże piaszczyste. Bardzo dobrze rośnie na glebach zasadowych, wiec jeśli mamy w ogrodzie glebę zbyt kwaśną, należy ją przed posadzeniem lawendy wzbogacić w wapń. Roślina ta nie toleruje natomiast gleb ciężkich, gliniastych i podmokłych.

PODLEWANIE I OCHRONA PRZED ZIMĄ

Lawenda bardzo źle znosi zalanie, więc nie przesadzajmy z podlewaniem. Jest za to odporna na suszę. Lawenda to roślina zimozielona, jednak w czasie bezśnieżnych i bardzo mroźnych zim może przemarzać. Dlatego przed nadejściem mrozów należy wokół krzewów usypać kopczyk z kompostu, torfu i kory. Na przemarzanie narażone są szczególnie rośliny uprawiane w pojemnikach. Późną jesienią należy je przenieść do widnego miejsca, gdzie temperatura nie spada poniżej zera. Przemarzać może także lawenda francuska, więc możemy są sadzić tylko w najcieplejszych rejonach kraju, w miejscach słonecznych, zacisznych i ciepłych.

PRZYCINANIE I ROZMNAŻANIE

Aby miała piękny, gęsty i zwarty pokrój, należy ją regularnie przycinać. Pierwsze cięcie wykonujemy wiosną, przed wytworzeniem się pąków kwiatowych. Drugie cięcie, bardziej intensywne, wykonujemy jesienią po przekwitnieniu. Jeśli chodzi o rozmnażanie lawendy, to najlepszym sposobem jest podział kęp, który wykonujemy wiosną lub jesienią. Roślinę tą można rozmnażać także poprzez ukorzenianie sadzonek. Nie polecam natomiast rozmnażania z nasion, które nie zawsze kończy się powodzeniem.

LAWENDA – ROŚLINA UNIWERSALNA

Lawenda może stanowić ozdobę naszego ogrodu przez wiele miesięcy, ponieważ kwitnie bardzo długo – od czerwca do października. Najpiękniej wygląda posadzona w ogródkach skalnych oraz na suchych, nasłonecznionych zboczach. Lawenda bardzo dobrze komponuje się także z różami. Można posadzić ją również wzdłuż ogrodowej ścieżki lub zastosować jako obwódkę rabaty. Nadaje się także na niskie żywopłoty. Może być również uprawiana w pojemnikach i donicach. Lawenda może być także ozdobą naszych balkonów i tarasów. Pięknie pachnie i jest bardzo dekoracyjna, więc sadźmy ją tam, gdzie często przebywamy i odpoczywamy: w okolicy altany, ogrodowej ławki czy huśtawki.

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...