Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Kwiaty na Boże Narodzenie

W czasie Bożego Narodzenia ozdabiamy nasze domy świątecznymi stroikami i stawiamy choinkę. Bardzo popularną ozdoba są też rośliny doniczkowe, które kwitną w tym okresie: gwiazda betlejemska (Euphorbia pulcherrima) i kaktus bożonarodzeniowy (Zygocactus).

GWIAZDA BETLEJEMSKA

Euphorbia pulcherrima czyli wilczomlecz piękny stał się nieodłącznym elementem bożonarodzeniowego krajobrazu. Roślina ta pochodzi z Ameryki Środkowej. Do Europy trafiła w pierwszej połowie XIX wieku z Meksyku. Gwiazda betlejemska nazywana jest także poinsecją od nazwiska meksykańskiego dyplomaty i botanika Joela Poinsettego.

 

Kwiaty i przylistki

Kwiaty gwiazdy betlejemskiej są małe, niepozorne i mają zielonkawobiały kolor. Prawdziwą ozdobą tej rośliny są barwne przylistki, które tworzą okazałą rozetę wokół kwiatów. Najpopularniejsze są poinsecje, których przylistki przybierają kolor szkarłatnej czerwieni. Pięknie kontrastuje to z ciemnozieloną barwą liści. Zdarzają się jednak odmiany, które mają białe, kremowe, żółte lub różowe przylistki.

 

Roślina dnia krótkiego

Gwiazda betlejemska należy do roślin dnia krótkiego. Aby wytworzyła kwiaty i kolorowe przylistki, potrzebuje zaciemnienia. Ograniczenie roślinie dostępu do światła pobudzi ją do wytworzenia pąków kwiatowych. Zaciemnienie musi trwać ok. 2 miesiące, a dostęp do światła musi być ograniczony do 10 godzin dziennie. Mowa tu nie tylko o świetle słonecznym, ale także o sztucznym oświetleniu. Kiedy światła będzie za dużo, rozwój kwiatów zostanie zahamowany. Doprowadzi to także do nadmiernego przyrostu liści. Aby poinsecja zakwitła na Boże Narodzenie, zaciemnianie musimy rozpocząć we wrześniu.

 

Warunki uprawy i pielęgnacji poinsecji

Gwiazda betlejemska jest rośliną ciepłolubną, nie toleruje mrozów. Nawet wietrzenie i przeciągi mogą spowodować żółkniecie i opadanie liści i przylistków. Najlepiej czuje się w temperaturze 18-20°C, ale jeśli temperatura jest nieco niższa (ok. 15-16 °C), to kwiaty i przylistki utrzymują się dłużej. Roślina ta preferuje stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio na słońcu. W czasie wzrostu i kwitnienia wymaga częstego i obfitego podlewania. Powinna być nawożona raz w tygodniu (od czerwca do października). Po przekwitnięciu (koniec lutego) gwiazdę betlejemską należy przyciąć na wysokości 10-15 cm, powinno się także zostawić 4-5 najsilniejszych pędów. Okres spoczynku potrwa do maja, w tym czasie rośliny raczej nie podlewamy. Trzeba ją za to przenieść do chłodnego (14–16°C) i ciemnego miejsca. Po ok. dwóch miesiącach (czyli na początku maja) poinsecję przesadzamy do nowej doniczki i przenosimy do ciepłego, jasnego miejsca. Okres wzrostu trwa od maja do listopada, trzeba wtedy roślinę obficie podlewać, a od czerwca – także nawozić.

 

Sok mleczny

Uwaga! Wilczomlecz piękny, jak wszystkie wilczomlecze, zawiera sok mleczny, który jest bardzo trujący – może powodować podrażnienia skóry. Dlatego do przycinania tych roślin należy używać gumowych rękawiczek. Wypływanie soku mlecznego można zatamować, obmywając pędy (w miejscu cięcia) ciepłą wodą, a następnie rany posypujemy sproszkowanym węglem drzewnym.

KAKTUS BOŻONARODZENIOWY

Rośliną, która może stanowić piękną ozdobę domu w czasie Świąt Bożego Narodzenia, jest także zygokaktus. Kwiat ten pochodzi z tropikalnych, wilgotnych lasów brazylijskich. Zygokaktus nazywany jest inaczej grudnikiem lub kaktusem bożonarodzeniowym, a to dlatego, że w warunkach polskich kwitnie na przełomie listopada i grudnia. Jeszcze inna nazwa to szlumbergera, która pochodzi od dziewiętnastowiecznego miłośnika kaktusów – Frederika Schlumbergera.

 

Warunki uprawy zygokaktusa

Zygokaktus ma ciemnozielone pędy i czerwone (np. odmiana ‘Joanne’), różowe (np. odmiana ‘Lilac Beauty’) lub kremowobiałe kwiaty przypominające kształtem dzwonki. Aby kaktus bożonarodzeniowy obficie zakwitł w czasie zimy, wymaga odpowiedniej pielęgnacji przez cały rok. Rośliny te najlepiej rosną w próchniczej, kompostowej ziemi. Preferują miejsca półcieniste, bardzo źle znoszą ostre słońce. Dobrze czują się na parapetach od strony północnej. Podłoże w doniczce grudnika powinno być stale wilgotne. Roślinę należy nawozić raz w miesiącu.

 

Pielęgnacja grudnika

Podlewanie i nawożenie ograniczamy, kiedy roślina przechodzi w stan spoczynku, czyli od lipca-sierpnia aż do pojawienia się pąków kwiatowych. W czasie kwitnienia – znów podlewamy obficiej. Od lutego do marca zygokaktus ponownie przechodzi w stan spoczynku. Po kwitnieniu jego liście tracą połysk i stają się matowe. Kaktus bożonarodzeniowy bardzo źle reaguje na zmiany miejsca i przestawianie. Zrzuca wtedy paki kwiatowe. Najlepiej czuje się w miejscach dość chłodnych: latem temperatura nie powinna przekraczać 20 °C, a zimą, w czasie kwitnienia, należy zapewnić mu temperaturę ok. 10-15 °C. Grudniki lubią zraszanie miękką wodą, a to dlatego, że w ich środowisku naturalnym (lasy tropikalne) panuje duża wilgotność powietrza.