Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Krzewuszka cudowna

Krzewuszki cudowne to jedne z najpiękniej kwitnących krzewów. Od końca maja do końca lipca obsypane są dzwonkowatymi kwiatami w kolorze białym, różowym, czerwonym lub czerwono-fioletowym w różnych odcieniach. Niektóre odmiany mają także ozdobne liście.

POCHODZENIE I WYGLĄD

Krzewuszka cudowna (Weigela florida) w naturze występuje w Azji Wschodniej, głównie w Japonii i Chinach. Jest to zwarty, dosyć wysoki krzew, który dorastać może do około 2,5-3 m wysokości. Krzewuszki mają sztywne, wyprostowane pędy i ciemnozielone liście o eliptycznych kształcie. Liście pozostają zielone bardzo długo, żółkną dopiero przed opadnięciem. Główną ozdobą krzewuszek są kwiaty: duże (nawet 4 cm średnicy), o dzwonkowatym, wydłużonym, oryginalnym kształcie. Krzewy te kwitną od końca maja do końca lipca, a czasem powtarzają kwitnienie pod koniec lata (we wrześniu), jednak jest ono wtedy o wiele słabsze.

UPRAWA

Krzewy te najlepiej rosną i najobficiej kwitną na stanowiskach słonecznych lub delikatnie ocienionych. Posadzone w cieniu także sobie poradzą, jednak będą kwitły zdecydowanie słabiej. Krzewuszki lubią miejsca ciepłe i zaciszne, osłonięte przed silnymi wiatrami. Preferują gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne, a także dobrze odchwaszczone i umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Krzewy te bardzo źle znoszą suszę, więc w czasie upalnych dni trzeba je obficie podlewać. Krzewuszki rozmnażamy z sadzonek zielnych, które pobieramy z czerwcu i w lipcu albo z sadzonek półzdrewniałych, pobieranych w sierpniu.

PIELĘGNACJA

Krzewuszkę nawozimy dwa razy w ciągu sezonu wegetacyjnego: wczesną wiosną oraz latem, w okresie kwitnienia. Wiosną można zasilić krzewy kompostem, latem natomiast warto zastosować wieloskładnikowe nawozy mineralne. Aby krzewuszka miała ładny pokrój, dobrze się zagęszczała i obficie kwitła, warto przycinać ją co roku po kwitnieniu, a raz na trzy-cztery lata należy wykonać cięcie prześwietlające. Polega ono na wycięciu najstarszych pędów tuż przy samej ziemi. Krzewuszki są dość wrażliwe na mróz. W czasie bezśnieżnych, mroźnych zim trzeba je więc odpowiednio zabezpieczyć. Jeśli krzew jednak przemarznie, należy wczesną wiosną wyciąć wszystkie uszkodzone pędy. Roślina bardzo szybko się zregeneruje. Na przemarzanie narażone są szczególnie krzewy młode oraz te, które rosną we wschodnich rejonach naszego kraju, gdzie zimy są przeważnie ostrzejsze.

ZASTOSOWANIE

Krzewuszki cudowne bardzo dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza, dlatego idealnie nadają się do posadzenia w warunkach miejskich. Krzewy te dobrze wyglądają posadzone pojedynczo lub w grupach. Można z nich tworzyć luźne, ażurowe, nieformowane żywopłoty. Po kwitnieniu nie wyglądają już także okazale, więc nie powinny być sadzone w centralnych częściach ogrodu. Krzewy te będą dobrze rosły w pobliżu oczek wodnych i stawów. Dobrym towarzystwem dla krzewuszek są rośliny, które także preferują wilgotne stanowiska (np. azalie, tawułki, parzydła). Ciemnozielone liście krzewuszek ładnie kontrastują z roślinami o liściach żółtych (np. pęcherznica) czy srebrno-białych (np. niektóre odmiany derenia). Krzew ten dobrze współgra z innymi kwitnącymi krzewami np. jaśminowcami, kalinami, kolkwicjami, żylistkami.

CIEKAWE ODMIANY KRZEWUSZKI CUDOWNEJ

Krzewuszka cudowna ma wiele odmian, które różnią się miedzy sobą przede wszystkim siłą wzrostu i pokrojem oraz barwą kwiatów i liści. Do najciekawszych odmian należą np.:

‘Alba’ – kwiaty tej odmiany początkowo są białe, z czasem stają się jasnoróżowe.

‘Bristol Ruby’ – to dość wysoka odmiana, której krzewy dorastają do około 2-2,5 m wysokości. Ma owalne liście barwy ciemnej zieleni oraz bardzo liczne kwiaty koloru karminowego. Odmiana ta kwitnie na przełomie maja i czerwca, a jesienią powtarza kwitnienie.

‘Candida’ – odmiana ta ma liście barwy jasnej, soczystej zieleni oraz piękne, śnieżnobiałe kwiaty.

Eva Rathke’ – to wolno rosnąca odmiana, która dorasta do około 1,5 m wysokości. Kwitnie bardzo obficie i długo, bo od czerwca do jesieni, a jej kwiaty są niezwykłe dekoracyjne: początkowo są ciemnoczerwone, a z czasem stają się wręcz brązowo-czerwone.

‘Nana Variegata’ – odmiana ta tworzy zwarte, gęste krzewy o kulistym pokroju, które dorastać mogą do około 1,5 m wysokości. Ma piękne, różowe kwiaty, które prezentują się bardzo efektownie na tle dekoracyjnych, zielono-żółtych liści.

‘Purpurea’ – bardzo dekoracyjna odmiana o brązowo-czerwonych, ciemnych liściach i ciemnoróżowych kwiatach. Odmiana ta tworzy bardzo gęste i niezbyt wysokie krzewy (do 1,5 m wysokości).

‘Rumba’ – to odmiana karłowa, którą można sadzić nawet w małych ogrodach. Ma piękne, bordowe kwiaty.

‘Variegata’ – krzewy tej odmiany ożywią każdy ogród, ponieważ mają bardzo dekoracyjne liście o nieregularnym, kremowo-żółtym brzegu oraz piękne kwiaty barwy ciemnoróżowej.

‘Versicolor’ – bardzo ciekawa odmiana, której kwiaty z upływem czasu zmieniają kolor. Początkowo są ciemnoróżowe, a w miarę rozkwitania stają się kremowe.

‘Victoria’ – odmiana ta tworzy szerokie, gęste i dość niskie krzewy, które osiągają zaledwie 1 m wysokości, więc nadają się nawet do małych ogrodów. Skórzaste liście mają brunatno-czerwonawy kolor, a kwiaty są purpurowo-czerwone z nieco jaśniejszym środkiem. Odmiana ta jest wyjątkowo odporna na mróz.

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...