Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Kalanchoe – ciekawa ozdoba w czasie zimy

Ciemnozielone, mięsiste liście kalanchoe i kwiaty w kolorach białym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym i różowym – to główne zalety kalanchoe. Ta popularna roślina kwitnie od listopada do marca, więc może być ciekawą ozdobą naszych mieszkań w czasie zimy.

POCHODZENIE I NAZWA

Kalanchoe należy do rodziny gruboszowatych (Crassulaceae) i w naturze spotkać można tą roślinę w rejonach klimatów tropikalnych (na obu półkulach). Przywędrowała do nas z Madagaskaru, gdzie porasta górskie lasy deszczowe. Kalanchoe to sukulent, czyli roślina, która przystosowała się do życia w bardzo ciężkich i trudnych warunkach (upały, susza i brak wody). A to dzięki temu, że potrafi i magazynować wodę w swoich tkankach. Inna nazwa kalanchoe to żyworódka lub płodnolist. Nazwy te pochodzą od sposobu rozmnażania się: na brzegach liści roślina ta wytwarza rozmnóżki z korzeniami, które bardzo szybko i łatwo się ukorzeniają. Taki sposób rozmnażania to rozmnażanie wegetatywne, czyli bezpłciowe (w odróżnieniu od rozmnażania generatywnego, czyli płciowego, w którym uczestniczą osobniki męskie i żeńskie). Soczyste liście rozmnóżek są wyposażone w zapas wody, dzięki czemu mogą przez pewien czas przetrzymać okres suszy. Wykiełkują dopiero wtedy, kiedy zwiększy się wilgotność podłoża.

ZASTOSOWANIE

Kalanchoe to bardzo popularna, doniczkowa roślina ozdobna. Ma mięsiste, grube, ciemnozielone liście ozdobione ząbkowanym brzegiem. Kwiatostany kalanchoe zebrane są w dekoracyjne baldachogrona. Kwiaty mogą mieć kolor biały, żółty, pomarańczowy, różowy albo czerwony w wielu różnych odcieniach. Nie wydzielają zapachu. Kalanchoe przeważnie kwitnie w okresie zimowym (od listopada do marca). Jest to roślina dnia krótkiego. Kiedy kupujemy kalanchoe w kwiaciarni, warto wybrać egzemplarze, które mają dużo pąków kwiatowych. Wtedy mamy gwarancję, że nasza roślina będzie długo kwitła. Najładniejszy pokrój mają rośliny niewielkie (wysokości około 10 cm), z czasem ich łodygi wydłużają się nieatrakcyjnie i kalanchoe zaczyna produkować rozmnóżki (małe, białe korzonki na przegubach pędów). Sukulent ten warunkach domowych może dorastać do nawet około 30-50 cm wysokości. Warto wiedzieć, że sok kalanchoe posiada właściwości lecznicze, np. przyspiesza gojenie się drobnych ran i oparzeń.

UPRAWA

Kalanchoe to roślina dość łatwa w uprawie. Bardzo dobrze znosi suche powietrze, jakie panuje w naszych mieszkaniach w okresie zimowym, a które jest niekorzystne dla większości roślin. Kalanchoe najlepiej czuje się w temperaturze około 12-15 st. C (w okresie zimowym). Latem najlepsza temperatura do uprawy kalanchoe to około 27 st. C. Roślina ta bardzo dobrze znosi suszę, więc należy ją podlewać dopiero wtedy, kiedy podłoże w doniczce wyraźnie przeschnie. Odstaną, miękką wodę o temperaturze pokojowej należy lać na podstawkę, a jej nadmiar usuwać. Trzeba bardzo uważać, aby nie zalać kalanchoe, ponieważ zbyt duża ilość wody doprowadzi do zgnicia korzeni i rośliny nie da się już uratować. Kalanchoe może rosnąć w półcieniu, roślina ta dobrze będzie czuła się na parapecie o wystawie północnej. Ale kiedy zapewnimy jej bardziej słoneczne stanowisko, będzie kwitła zdecydowanie obficiej, a jej liście będą miały bardziej intensywną, ciemnozieloną barwę. Nie stawiajmy kalanchoe w pobliżu grzejników i innych źródeł ciepła (np. kuchenek gazowych), ponieważ roślinie będzie tam zbyt gorąco. Kalanchoe preferuje podłoże przepuszczalne i próchnicze (pH od 6 do 6,5). Ziemię ogrodniczą warto wymieszać z gruboziarnistym piaskiem (w proporcji 1:1). Kalanchoe nawozimy w okresie od maja do sierpnia, mniej więcej dwa razy w miesiącu. Najlepiej do zasilania tej rośliny użyć specjalnego nawozu przeznaczonego dla sukulentów. Najodpowiedniejszy będzie płynny nawóz rozpuszczony w wodzie. Kalanchoe najłatwiej rozmnożyć z sadzonek pędowych. Sadzonki pobieramy w maju lub w czerwcu i umieszczamy je w doniczce wypełnionej mieszanką piasku i gliny. Pędy powinny ukorzenić się dosyć szybko. Można zastosować ukorzeniacz, ale nie jest to konieczne.

PIELĘGNACJA

Kiedy kalanchoe przekwitnie, pędy rośliny przycinamy nad pierwszą parą liści. Suche kwiaty trzeba wyciąć razem z łodyżkami. Roślinę przenosimy do dość chłodnego pomieszczenia, gdzie panuje temperatura około 10 st. C (ale nie niższa). Miejsce musi być jasne, ale nie bezpośrednio na słońcu. W okresie spoczynku kalanchoe podlewamy bardzo rzadko, dopiero wtedy, kiedy ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie. Po około miesiącu kalanchoe należy przesadzić do większej doniczki wypełnionej świeżą ziemią i umieścić pojemnik na słonecznym parapecie (najlepiej przesadzać kalanchoe co roku na wiosnę). Zaczynamy też nawozić roślinę nawozem dla sukulentów (od maja do sierpnia, co około dwa tygodnie). Aby pobudzić roślinę do wytwarzania pąków kwiatowych, należy zaciemniać ją przez około półtora miesiąca. Wystarczy odciąć jej dostęp światła na około 14 godzin dziennie (np. nakrywając ją kartonem). Jeśli chcemy wyczyścić liście kalanchoe, należy je delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką. Liści nie należy nabłyszczać. Warto też pamiętać, że kalanchoe nie toleruje spryskiwania.

BŁĘDY W PIELĘGNACJI, CHOROBY I SZKODNIKI

Kiedy postawimy kalanchoe w zbyt ciemnym miejscu, łodygi zaczną się nieatrakcyjnie wyciągać, a liście zbledną i przybiorą barwę żółtą. Roślinę należy wtedy przenieść do jasnego pomieszczenia i zapewnić jej większy dostęp do światła. Jeśli pędy zaczynają się wydłużać, a liście zwisają, to znak, że roślinie jest zbyt gorąco i za mokro. Trzeba wtedy ograniczyć podlewanie i przenieść kalanchoe do chłodniejszego pomieszczenia. Kiedy liście zaczynają usychać i opadać, musimy częściej podlewać kalanchoe, ponieważ roślinie jest za sucho. Jeżeli na liściach pojawiają się plamy i zauważymy pleśń, to znak, że kalanchoe zostało zaatakowane przez chorobę grzybową. W pomieszczeniu zapewne panuje zbyt duża wilgotność powietrza. Roślinę należy w takim przypadku opryskać środkiem grzybobójczym i przenieść w miejsce suche i przewiewne. Musimy też pamiętać, że kalanchoe nie toleruje zraszania. Kiedy liście opadają, a łodygi zaczynają czernieć, to najprawdopodobniej roślinie jest za zimno i za mokro. Należy wtedy przenieść kalanchoe o cieplejszego pomieszczenia i zdecydowanie ograniczyć podlewanie. Jeśli zaś chodzi o szkodniki, to kalanchoe najczęściej atakowane jest przez wełnowce oraz opuchlaki. Z wełnowcami mamy do czynienia, jeżeli na liściach pojawia się charakterystyczna wata. Szkodniki należy usunąć mechanicznie (szmatką lub pędzelkiem umoczonym w denaturacie). Roślinę należy też opryskać odpowiednim preparatem ochrony roślin. Objawem żerowania opuchlaków są natomiast nadgryzione brzegi liści. Do zwalczania tych szkodników używa się specjalnych pałeczek, które należy umieścić w ziemi w doniczce.

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...