Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Jodła koreańska

Jodły koreańskie to niezwykle malownicze drzewa iglaste, które charakteryzują się powolnym wzrostem i regularnym, stożkowatym pokrojem. Ponadto mają bardzo dekoracyjne szyszki, które początkowo przybierają barwę fioletowo-niebieską, co ładnie kontrastuje z ciemnozielonymi igłami. Jodły koreańskie najpiękniej wyglądają posadzone pojedynczo. Nadają się do ogrodów orientalnych, japońskich, reprezentacyjnych, a niższe odmiany także na skalniaki i wrzosowiska.

Pochodzenie i występowanie

Jodły (Abies) to bardzo dekoracyjne drzewa iglaste, które rosną głównie w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej. Obecnie znanych jest kilkadziesiąt gatunków jodeł, z których najwyższe mogą osiągać nawet 100 m wysokości. W Polsce w naturze występuje tylko jodła pospolita (Abies alba). Jedna z najpiękniejszych i najpopularniejszych jodeł, która często wykorzystywana jest jako roślina ozdobna, to jodła koreańska (Abies koreana). To drzewo iglaste należy do rodziny sosnowatych i pochodzi z terenów górzystych Korei Południowej. W naturze spotkać ją można w górach na wysokości od 1000 do 2000 m n.p.m. Rośnie w lasach deszczowych, gdzie lata są stosunkowo chłodne i wilgotne, a zimą jest dużo śniegu. Jodła koreańska została odkryta na początku XX wieku i obecnie posiada wiele ciekawych odmian. Jest bardzo popularna ze względu na dekoracyjny wygląd, regularny pokrój, niewielkie rozmiary i powolny wzrost.

Wygląd

Jodła koreańska ma bardzo regularny, szeroko-stożkowaty pokrój. To jedna z niższych jodeł, w naturze może dorastać do około 15-18 m, w naszym klimacie jest nieco niższa. Jodła koreańska rośnie bardzo powoli – po 10 latach osiąga około 1,5-2 m wysokości, po 30 latach może mieć około 3-4 m przy średnicy około 1,2 m.

Igły jodły koreańskiej są krótkie (1-2 cm), płaskie, na wierzchołku zaokrąglone lub tępo wcięte i łukowato sterczą ku górze. Z wierzchu są ciemnozielone i błyszczące, od spodu mają barwę kredowobiałą. Jodły koreańskie to drzewa jednopienne, rozdzielnopłciowe. Kwiaty męskie wyrastają na pędach bocznych, są pokryte żywicą i mają barwę czerwonobrązową, kwiaty żeńskie mają barwę purpurową albo ciemnoczerwoną.

Jodła koreańska posiada bardzo dekoracyjne szyszki, które początkowo są fioletowoniebieskie lub purpurowofioletowe, a z czasem stają są zielonobrązowe. Szyszki mają 5-7 cm długości, w kształcie są walcowate lub cylindryczne. Szyszki jodły koreańskiej są sztywne i pionowo skierowane do góry, pojawiają się bardzo licznie już u młodych egzemplarzy – nawet na drzewkach metrowej wysokości. Wyglądają niezwykle malowniczo na tle ciemnozielonych igieł. Szyszki po dojrzeniu rozsypują się.

Warunki uprawy

Jodły koreańskie są dość wymagające w uprawie. Powinny rosnąć na stanowiskach słonecznych lub półcienistych, zacisznych i osłoniętych przed mroźnymi, wysuszającymi wiatrami. Warto pamiętać, że odmiany o żółtym zabarwieniu igieł nie powinny być sadzone w pełnym słońcu, bo ich delikatne igły mogłyby zostać poparzone.

Jodły koreańskie preferują gleby żyzne, próchnicze, zasobne w składniki pokarmowe, piaszczysto-gliniaste, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Podłoże powinno być także dostatecznie wilgotne, ale dobrze zdrenowane. Jodły koreańskie lubią też wysoką wilgotność powietrza, dlatego najlepiej sadzić je w pobliżu stawów i oczek wodnych.

Jodły koreańskie nie lubią upałów, suszy i silnych, mroźnych wiatrów, młode przyrosty mogą być uszkadzane przez późnowiosenne przymrozki. Ponadto drzewa te źle znoszą suche i zanieczyszczone powietrze.

Zabiegi pielęgnacyjne

Jodły koreańskie nie wymagają cięcia – mają ładny, regularny pokrój. Na wiosnę można jednak wyciąć połamane, uszkodzone i uschnięte pędy.

Jodły koreańskie jako gatunek można rozmnażać z nasion, natomiast poszczególne odmiany rozmnaża się przez szczepienie.

Drzewa te mogą być narażone na szkodniki takie jak np.: fytoftoroza (choroba o podłożu grzybowym, powodująca brązowienie igieł i gnicie tkanek) czy zamieranie pędów. Do szkodników jodły koreańskiej należy: ochojnik jodłowy (mszyca powodująca uszkadzane i opadanie igieł, a nawet całych gałęzi), obiałka pędowa (mszyca, której larwy uszkadzają igły i pędy, w konsekwencji czego mogą obumierać całe gałęzie i wierzchołki drzew).

Zastosowanie

Jodły koreańskie mają bardzo regularny, stożkowaty pokrój, piękne, ciemnozielone igły i niezwykle ozdobne szyszki, dlatego idealnie nadają się do posadzenia w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie. Można je także łączyć w kompozycjach z innymi roślinami o odmiennym zabarwieniu (jasnozielonym, niebieskawym, srebrzystym, złocistym) i pokroju (kolumnowym, płożącym, kulistym).
Jodły koreańskie mają wiele ciekawych odmian, które różnią się między sobą przede wszystkim siłą wzrostu, pokrojem i wybarwieniem igieł. Odmiany karłowe i miniaturowe będą się pięknie prezentować w ogrodach japońskich i orientalnych, a także na skalniakach, wrzosowiskach i reprezentacyjnych rabatach np. przed domem. Wiele z nich nadaje się także do uprawy w pojemniku – mogą być wtedy ozdobą tarasu czy balkonu.

Odmiany

'Aurea' – odmiana bardzo wolno rosnąca, po 10 latach osiąga około 1 m wysokości. Początkowo charakteryzuje się nieregularnym, płasko kulistym pokrojem, a z czasem jej pokrój staje się bardziej regularny, szeroko stożkowaty. Odmiana ta ma igły barwy zielonożółtej, najpiękniej wybarwione są młode przyrosty. Preferuje stanowiska półcieniste.

 

'Golden Glow' – odmiana o regularnym, stożkowatym pokroju, która ma igły wybarwione na żółto. W ogrodzie może stanowić ciekawy akcent kolorystyczny.

 

'Green Carpet' – bardzo wolno rosnąca odmiana, której roczne przyrosty to zaledwie 5-7 cm. Po 10 latach osiąga około 1 m wysokości i rozrasta się do szerokości około 2 m. Odmiana ta posiada nieregularny, rozłożysty pokrój, jej pędy rozrastają się poziomo. Młode, jasnozielone przyrosty ładnie kontrastują ze starszymi, ciemnozielonymi igłami, odmiana idealna do ogródków skalnych.

 

'Kórnik' – polska odmiana wyselekcjonowana w Arboretum Kórnickim. Jest to odmiana gęsta, karłowata, o szeroko kopulastym pokroju, która przy wysokości około 0,5 m osiąga około 1,5 m średnicy. Roczne przyrosty to około 8-10 cm. Odmiana odporna na mróz i zanieczyszczenia powietrza.

 

'Pinocchio' – odmiana karłowa, bardzo wolno rosnąca (roczne przyrosty to 3-5 cm). Ma bardzo gęsty, kulisty pokrój i najpiękniej wygląda w formie szczepionej na pniu. Na młodych przyrostach wyraźnie widoczna jest spodnia, kredowobiała strona igieł, co ładnie kontrastuje ze starszymi, ciemnozielonymi pędami. Odmiana ta powinna rosnąć w miejscu zacisznym i osłoniętym.

 

'Silberlocke' – odmiana wolno rosnąca o szeroko stożkowatym pokroju. Po 30 latach osiąga zaledwie około 5-6 m wysokości. Odmiana o bardzo dekoracyjnych, poskręcanych igłach, które są sierpowato wygięte ku górze – dzięki temu uwidacznia się ich spodnia, kredowobiała strona. Jodła ta jest niezwykle malownicza, srebrnobiała, dlatego najlepiej posadzić ją w wyeksponowanym miejscu w ogrodzie.

 

'Tundra' – odmiana miniaturowa o płasko kulistym, regularnym pokroju. Rośnie wolno i po 10 latach osiąga około 0,4 m wysokości i 0,6 m szerokości. Ma krótkie i cienkie pędy, które nadają roślinie poduszkowaty wygląd. Odmiana ta nadaje się do uprawy w pojemniku, można ją także uprawiać w formie piennej.

Komentarze (2):
~edek (niezalogowany, 79.191.131.*) 2016.07.01, 17:15

maja jodła ma około 5 m i jej gałęzie wywijają się okazują białe igły( tak może być) a do tego gałęzie skręcają się w kierunku wschodnim, nie chcą rosną w kierunku zachodnim. Obumierają gałązki blisko pnia i brązowieją zeszłoroczne igły. Stosuję opryski 2-3 razy środkiem Dihane i decisem - bez rezultatu. Drzewo jest brzydkie. Co mam robić?

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
Artur 2016.05.18, 20:44

Mam koreankę, która po 5 latach ma 5 m wysokości. w tym roku pierwszy raz ma szyszki (6 szt.). Jaką może osiągmąć wysokość? Jej szerokość na dole teraz to ok 7,5 m. Może to inne drzewko? Nie wywalę go, ale może ktoś mi powie co to jest.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 1 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
zobacz inne porady