Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Hebe w domu i ogrodzie

Hebe to ciekawa roślina o zimozielonych liściach, którą można uprawiać zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Jest dość łatwa w uprawie i jeśli zapewnimy jej optymalne warunki do wzrostu i rozwoju, będzie oryginalną ozdobą naszych mieszkań i rabat. Hebe preferuje jasne stanowiska, stale wilgotne podłoże i próchniczą glebę o kwaśnym odczynie. Pięknie wygląda na wrzosowiskach i na okiennym parapecie.

POCHODZENIE I WYSTĘPOWANIE

Hebe to zimozielona roślina z rodzina babkowatych, którą swą nazwę zawdzięcza greckiej bogini młodości. Obecnie znanych jest około 100 gatunków tych ciekawych roślin. Ich środowiskiem naturalnym jest Nowa Zelandia, jednak spotkać je można także w Tasmanii, na Nowej Gwinei i w Ameryce Południowej (Chile). Mogą rosnąć zarówno w wysokich górach, jak i na nadmorskich wybrzeżach. W Polsce hebe uprawia się głównie jako doniczkową roślinę ozdobną, jednak jest kilka gatunków, które można uprawiać w gruncie.

WYGLĄD

Hebe w środowisku naturalnym (duża wilgotność powietrza, wysokie temperatury) może dorastać do nawet 2 m wysokości. W naszych warunkach klimatycznych roślina ta ma postać niewielkiej krzewinki (niekiedy uda się wyhodować okazy dorastające do 1 m wysokości). Hebe to roślina zimozielona, która posiada niewielkie, sztywne, owalne listki pokryte woskowym nalotem – dzięki niemu rośliny lepiej znoszą suche, upalne lata oraz suszę fizjologiczną w okresie zimowym. Skórzaste liście mają różne odcienie zieleni, mogą być też wielobarwne np. ozdobione biało-żółtym brzegiem lub zabarwione na różowo. W zależności od gatunku i odmiany pędy hebe mogą być wzniesione i sztywne lub płożące się. Rośliny te mogą kwitnąć od początku czerwca aż do późnej jesieni, jednak termin kwitnienia większości gatunków rosnących w naszym klimacie przypada latem. Niewielkie kwiaty hebe zebrane są na szczytach pędów i mogą mieć kolor biały, niebieski lub fioletowy. Są dość nietrwałe i krótko utrzymują się na roślinie.

ZASTOSOWANIE

Hebe jako roślina kwasolubna idealnie nadaje się na wrzosowiska. Można ją sadzić wśród wrzosów i wrzośców, a także w towarzystwie azalii, różaneczników czy roślin iglastych. Dobrze prezentuje się także na skalniakach. Hebe może być również ozdobą tarasów i balkonów, ponieważ nadaje się do uprawy pojemnikowej. Ta oryginalna roślina może także rosnąć w donicy i być ozdobą naszego domu. W krajach o cieplejszym klimacie z hebe tworzy się niezbyt wysokie (do 2 m wysokości) żywopłoty. Roślina ta bardzo dobrze znosi cięcie, ale w naszym klimacie nie osiąga tak imponujących rozmiarów.

ROZMNAŻANIE

Hebe to roślina, którą bardzo łatwo jest rozmnożyć – wystarczy wiosną przysypać dolne pędy ziemią, a powinny się szybko ukorzenić. Należy tylko pamiętać, żeby ziemia była stale dosyć wilgotna. Latem (koniec lipca-sierpień) należy ukorzenione sadzonki oddzielić od rośliny matecznej i posadzić w osobnych doniczkach. Młode rośliny powinniśmy przenieść do jasnego pomieszczenia, gdzie zimą temperatura nie spada poniżej zera. Tak uzyskanie sadzonki sadzimy do gruntu wiosną. Inną metodą rozmnażania hebe jest pozyskiwanie sadzonek niezdrewniałych z pędów szczytowych. Najlepiej zrobić to wiosną. Sadzonki takie umieszczamy w wilgotnej glebie, można zastosować ukorzeniacz.

WARUNKI UPRAWY W DOMU

Hebe preferuje stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio na słońcu, ponieważ liście mogłyby zostać poparzone. Natomiast w zbyt ciemnym pomieszczeniu liście hebe zaczynają żółknąć i opadać. Donica z hebe powinna stać w miejscu, które nie będzie narażone na przeciągi. Latem można ją wystawić na balkon lub do ogrodu. Ziemia w pojemniku powinna być żyzna, próchnicza, o odczynie kwaśnym. Rośliny nie należy zbyt często przesadzać – przesadzamy dopiero, kiedy donica zrobi się wyraźnie za ciasna (przeważnie co około 3-4 lata, w okresie wiosennym). Hebe powinno mieć stale wilgotne podłoże, jednak nie należy dopuścić do zalegania wody w doniczce. Najlepiej podlewać roślinę na podstawkę miękką, odstałą wodą o temperaturze pokojowej, a jej nadmiar usuwać. W okresie zimowym podlewanie ograniczamy, ale nie można dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża. Hebe w doniczce nawozimy w okresie intensywnego wzrostu – wiosną i latem. Najlepiej użyć do tego celu nawozu do roślin kwitnących. Najlepszy będzie nawóz o kwaśnym odczynie np. do azalii. Do uprawy w domu nadają się przede wszystkim karłowe odmiany hebe takie jak np. 'Margaret', 'Mrs Winder' czy 'Peggy'.

WARUNKI UPRAWY W OGRODZIE

Hebe preferuje stanowiska jasne, ale nie należy sadzić tej rośliny bezpośrednio na słońcu. Najlepsze będzie miejsce w półcieniu, z rozproszonym światłem. Hebe powinna rosnąć na stanowisku zacisznym, osłoniętym od silnych wiatrów. Hebe należy do roślin wrzosowatych, więc podłoże, w którym zamierzamy posadzić roślinę, powinno mieć odczyn kwaśny. Glebę zasadową lub o odczynie obojętnym można przystosować do wymagań hebe dodając do niej torfu kwaśnego. Ponadto podłoże powinno być przepuszczalne, próchnicze i żyzne. Można dodać do niego także trochę gliny. Warto pamiętać, że ziemia wokół rośliny musi być stale lekko wilgotna. Jeśli chodzi o nawożenie hebe, to najlepiej zastosować jest nawóz wieloskładnikowy do roślin wrzosowatych (który zakwasza glebę) w dwóch dawkach: pierwsza dawka wczesną wiosną, a kolejna latem. Dodatkowo latem można zastosować nawóz z dużą zawartością potasu, ponieważ pierwiastek ten przyspiesza drewnienie łodyg co pozytywnie wpływa na poprawę mrozoodporności roślin.

PIELĘGNACJA W OGRODZIE

Hebe to roślina zimozielona, która może być ozdobą ogrodu w czasie łagodnych zim. Jednak kiedy zima jest długa i mroźna, roślina ta może przemarzać. Młode egzemplarze należy dobrze zabezpieczyć przed mrozem, starsze rośliny powinno się okrywać głównie przed silnymi, mroźnymi wiatrami. Najlepiej użyć do tego celu białej agrowłókniny lub gałązek roślin iglastych. Okrycia zdejmujemy wczesną wiosną, żeby rośliny nie „zaparzyły” się pod nimi. Hebe służy także ściółkowanie – ogranicza to parowanie wody oraz zapobiega nadmiernemu rozrastaniu się chwastów. Do ściółkowania najlepiej użyć przekompostowanej kory roślin iglastych lub kompostu o kwaśnym odczynie. Hebe nie wymaga regularnego przycinania, ma ładny naturalny pokrój i dobrze się zagęszcza. Wycinać należy tylko pędy uszkodzone, przemarznięte, suche lub chore. Hebe to rośliny dość odporne na choroby i szkodniki. Jednak niekiedy mogą być one atakowane przez mszyce i wciornastki. Kiedy zauważymy objawy żerowania tych szkodników, należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin. Chłód i duża wilgotność sprzyjają pojawianiu się chorób grzybowych: szarej pleśni oraz plamistości liści. Trzeba wtedy opryskać rośliny środkiem grzybobójczym (fungicydem).

CIEKAWE GATUNKI

Hebe widłakowata (Hebe lycopodioides) – gatunek ten tworzy kępki o wyprostowanych łodygach długości około 20-30 cm, które przypominają widłaki (stąd nazwa). Pędy tej rośliny są gęsto pokryte małymi, sztywnymi, wydłużonymi listkami barwy intensywnie zielonej. Gatunek ten idealnie nadaje się na wrzosowiska oraz na obwódki rabat.

Hebe ochrowata (Hebe ochracea) – liście tego gatunku są bardzo małe i przypominają łuski. Roślina ta tworzy kępy przypominające mech: ma bardzo gęste, rozgałęzione pędy, które są delikatnie płożące. W naszych warunkach klimatycznych gatunek ten dorasta do około 30-40 cm wysokości. W cieplejszym klimacie może osiągać nawet 1 m wysokości. Hebe ochrowata bardzo oryginalnie wygląda w ogrodzie.

Hebe bukszpanowata lub bukszpanolistna (Hebe buxifolia) – niewielkie, ciemnozielone liście tego gatunku przypominają liście bukszpanu (stąd nazwa). To jeden z najwyżej rosnących gatunków hebe w naszym klimacie: może osiągać nawet 1 m wysokości.

Hebe tłustolistna (Hebe pinguifolia) – to bardzo dekoracyjny gatunek o okrągłych liściach z ostrym zakończeniem, które pokryte są szarym, woskowym nalotem. Nalot ten sprawia, że liście wydają się tłuste (stąd nazwa rośliny). Gatunek ten w naszych warunkach klimatycznych może dorastać do około 50 cm wysokości. Jedna z odmian hebe tłustolistnej jest niezwykle dekoracyjna: jej liście ozdobione są ciemnoczerwoną obwódką, która ładnie kontrastuje z szarym, woskowym nalotem.

Komentarze (1):
~anka (niezalogowany, 31.61.138.*) 2015.04.21, 15:59

Czy odnośnie jak ją ostro podciełam

Czy opinia jest przydatna?
( 10 / 1 ) Opinia przydatna dla 91% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...