Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska to nieodłączny element bożonarodzeniowych dekoracji. Ta roślina doniczkowa – obok choinki – to najpopularniejsza ozdoba naszych domów w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Warto dowiedzieć się jak prawidłowo pielęgnować ją przez cały rok.

POCHODZENIE I NAZWA

Gwiazda betlejemska(Euphorbia pulcherrima) to tak naprawdę wilczomlecz piękny (inna nazwa to wilczomlecz nadobny). Roślina ta stała się nieodłącznym elementem bożonarodzeniowego krajobrazu. Wilczomlecz piękny pochodzi z Ameryki Środkowej. Do Europy trafił w pierwszej połowie XIX wieku z Meksyku. Gwiazda betlejemska nazywana jest także poinsecją od nazwiska meksykańskiego dyplomaty i botanika Joela Poinsettego.

WYGLĄD

Kwiaty gwiazdy betlejemskiej są małe, niepozorne i mają zielonkawobiały kolor. Prawdziwą ozdobą tej rośliny są barwne przylistki, które tworzą okazałą rozetę wokół kwiatów. Najpopularniejsze są poinsecje, których przylistki przybierają kolor szkarłatnej czerwieni. Pięknie kontrastuje to z ciemnozieloną barwą liści. Zdarzają się jednak odmiany, które mają białe, kremowe, żółte lub różowe przylistki. Kiedy kupujemy gwiazdę betlejemską, należy zwrócić uwagę, czy jej liście nie żółkną od spodu i nie są zaatakowane przez szkodniki. Kupujemy tylko zdrowo wyglądające egzemplarze o zwartym, regularnym pokroju i pięknie wybarwionych liściach barwy ciemnej zieleni.

ROŚLINA DNIA KRÓTKIEGO

Gwiazda betlejemska należy do roślin dnia krótkiego. Aby wytworzyła kwiaty i kolorowe przylistki, potrzebuje okresowego zaciemnienia. Ograniczenie roślinie dostępu do światła pobudzi ją do wytworzenia wielu pąków kwiatowych. Zaciemnienie musi trwać około dwa miesiące, a dostęp do światła musi być ograniczony do dziesięciu godzin dziennie. Mowa tu nie tylko o świetle słonecznym, ale także o sztucznym oświetleniu. Kiedy światła będzie za dużo, rozwój kwiatów zostanie zahamowany. Doprowadzi to także do nadmiernego przyrostu liści. Aby poinsecja zakwitła na Boże Narodzenie, zaciemnianie musimy rozpocząć już we wrześniu. W tym celu najlepiej zakrywać doniczkę z gwiazdą betlejemską dużym kartonem lub przenosić ją do pomieszczenia, które nie ma dostępu do światła słonecznego ani sztucznego. Aby pąki kwiatowe się rozwinęły, poinsecję należy zaciemniać na czternaście-szesnaście godzin każdej doby.

WYMAGANIA I UPRAWA

Gwiazda betlejemska jest rośliną ciepłolubną, jednak nie stawiajmy jej w pobliżu kominka czy kaloryfera, ponieważ będzie jej tam za ciepło i zdecydowanie zbyt sucho. Roślina ta najlepiej czuje się w temperaturze 18-20°C, ale jeśli temperatura jest nieco niższa (ok. 15-16 °C), to kwiaty i przylistki utrzymają się trochę dłużej. Trzeba jednak bardzo uważać, aby temperatura w pomieszczeniu nie spadła poniżej 12°C, ponieważ spowoduje to opadanie liści. Temperatura powyżej 23°C także nie służy poinsecji – wtedy jej liście żółkną i zaczynają opadać. Aby gwiazda betlejemska długo i obficie kwitła, musi mieć także zapewnioną odpowiednią wilgotność powietrza. Gwiazda betlejemska jest bardzo wrażliwa na niskie temperatury. Nawet wietrzenie i przeciągi mogą spowodować żółkniecie i opadanie liści i przylistków. Dlatego nie należy stawiać doniczki z poinsecją na  parapecie okna, którego często używamy do wietrzenia mieszkania. Trzeba też bardzo uważać w trakcie transportu gwiazdy betlejemskiej z kwiaciarni do domu. Wilczomlecz piękny nie toleruje mrozów i może nie przeżyć tej podróży, jeśli bardzo dobrze nie zabezpieczymy doniczki przed działaniem niskiej temperatury. Trzeba także uważać na kruche łodygi i delikatne liście gwiazdy betlejemskiej. Po przywiezieniu rośliny do domu nie musimy jej przesadzać, ponieważ rośnie w optymalnym dla niej podłożu. Przesadzamy ją do nowej doniczki dopiero po okresie spoczynku (czyli na początku maja). Nigdy nie kupujmy gwiazdy betlejemskiej od handlarzy, którzy mają swoje stosika na dworze, ponieważ poinsecje są tam narażone na wychłodzenie (a nawet przemarznięcie) i roślina bardzo szybko straci wszystkie liście i kwiaty. Gwiazda betlejemska preferuje stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio na słońcu. W czasie wzrostu i kwitnienia wymaga częstego i obfitego podlewania. Ale podlewajmy ją dopiero wtedy, kiedy ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie, ponieważ zalanie korzeni może spowodować ich zgnicie i roślinę trzeba będzie wyrzucić. Pierwszym objawem przelania będzie opadanie liści. Wodę należy lać na podstawkę, a jej nadmiar usuwać. Poinsecji nie służy także przesuszenie – roślinę bardzo ciężko wtedy odratować. Objawem przesuszenia jest więdniecie liści. Gwiazdę betlejemską powinniśmy także regularnie nawozić: raz w tygodniu (w okresie od czerwca do października).

PIELĘGNACJA PO PRZEKWITNIĘCIU

Po przekwitnięciu (przeważnie koniec lutego) gwiazdę betlejemską należy przyciąć na wysokości 10-15 cm. Powinno się także zostawić 4-5 najsilniejszych pędów. Okres spoczynku rośliny potrwa mniej więcej do maja, w tym czasie rośliny raczej nie podlewamy. Trzeba ją za to przenieść do chłodnego (14–16°C) i ciemnego pomieszczenia. Po około dwóch miesiącach (czyli na początku maja) poinsecję przesadzamy do nowej doniczki i przenosimy do ciepłego, jasnego miejsca. Okres wzrostu trwa od maja do listopada, trzeba wtedy roślinę obficie podlewać, a od czerwca – także nawozić. Najlepiej do tego celu używać nawozu do roślin o ozdobnych liściach. Prawidłowy wzrost i rozwój gwiazdy betlejemskiej przyspieszy duża wilgotność powietrza. Kiedy poinsecja wypuści nowe liście, warto ją nieco przyciąć, co pobudzi roślinę do wytwarzania nowych przyrostów.

TRUJĄCY SOK MLECZNY

Uwaga! Wilczomlecz piękny, jak wszystkie wilczomlecze, zawiera sok mleczny, który jest bardzo trujący – może powodować podrażnienia skóry. Dlatego przy wykonywaniu wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych (a szczególnie w czasie przycinania rośliny) należy używać gumowych rękawiczek. Wypływanie soku mlecznego można zatamować, obmywając pędy (w miejscu cięcia) ciepłą wodą, a następnie posypując rany sproszkowanym węglem drzewnym.