Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Egzotyczna katalpa

Katalpa (inaczej zwana surmią) to bardzo dekoracyjne drzewo liściaste. Jej główną ozdobą są bardzo duże liście, oryginalne kwiaty, a także ciekawe owoce. Ma również ładny pokrój i najpiękniej prezentuje się posadzona pojedynczo na wyeksponowanym miejscu.

POCHODZENIE I GATUNKI

Katalpa (Catalpa) to roślina, która pochodzi z południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych Ameryki, jednak w naturze spotkać ją można także w Chinach i Tybecie. Należy do rodziny bignoniowatych. Obecnie znanych jest 11 gatunków tej ozdobnej rośliny. Najczęściej spotykane gatunki to katalpa wielkokwiatowa (Catalpa speciosa), katalpa pośrednia (Catalpa erubescens), katalpa żółtokwiatowa (Catalpa ovata) oraz katalpa zwyczajna (Catalpa bignonioides), zwana także bignoniowatą, którą charakteryzuję poniżej.

WYGLĄD

W naszych warunkach klimatycznych surmia zwyczajna może dorastać do około 10 m wysokości, a jej korona może mieć nawet 6 m szerokości. Jasnozielone liście katalpy mają sercowaty kształt, są delikatnie omszone i naprawdę olbrzymie: mogą mieć nawet 25 cm długości i 15 cm szerokości. Po roztarciu w dłoni liście nieprzyjemnie pachną. Surmia kwitnie w czerwcu oraz w lipcu, a jej kwiaty mają bardzo egzotyczny wygląd: zebrane są w duże (nawet do 30 cm długości), wiechowate kwiatostany, mają biało-kremowy kolor i żółtą gardziel ozdobioną fioletowymi kropkami i plamkami. Swym kształtem przypominają nieco kwiaty kasztanowca i storczyka. Kwiaty katalpy są miododajne i wydzielają delikatny, przyjemny zapach. Dekoracyjne są także owoce katalpy – mają postać długich i cienkich strąków, które przypominają nieco swym kształtem strąki fasoli. W języku angielskim katalpa nosi nazwę „indian bean tree” (czyli „indiańskie drzewo fasolowe”). Wewnątrz strąków znajdują się liczne nasiona, które zaopatrzone są w aparat lotny, w związku z czym przenoszone są przez wiatr na duże odległości. Owoce surmii pozostają na drzewie przez całą zimę, aż do wiosny. Katalpa ma rozłożystą, regularną koronę o kulistym pokroju, która jest osadzona na dość krótkim pniu.

UPRAWA

Katalpa jest rośliną trochę trudniejszą w uprawie. W naszych warunkach klimatycznych może przemarzać, dlatego powinna być sadzona na ciepłych i słonecznych stanowiskach, które są osłonięte przed mroźnymi wiatrami. Najlepiej sadzić katalpę w najcieplejszych rejonach naszego kraju – na Pomorzu oraz w południowo-zachodniej części Polski. Młode egzemplarze trzeba bezwzględnie osłaniać na zimę. Katalpa wymaga żyznego i lekkiego podłoża, które będzie dostateczne wilgotne, ale równocześnie dobrze zdrenowane i przepuszczalne. Nie powinna rosnąć na glebie podmokłej i gliniastej, bo na takim stanowisku może przemarzać. Nie służy jej także podłoże suche, piaszczyste i jałowe. Surmia musi mieć zapewnioną dostateczną ilość słońca. W cieniu nie zakwitnie i będzie słabo rosnąć. Jeśli zapewnimy jej optymalne warunki, będzie za to rosła dość szybko (przyrosty roczne mogą osiągać nawet 25 cm).

PIELĘGNACJA

Surmia nie wymaga regularnego przycinania. Ma ładny, kulisty pokrój i najlepiej prezentuje się w stanie naturalnym. Cięcie ograniczamy do usuwania pędów uschniętych, starych lub chorych. Najlepiej wykonać to wczesną wiosną. Młode egzemplarze można formować, co nada im bardziej regularny pokrój i pobudzi do wytwarzania nowych pędów. Surmia to roślina dość wrażliwa na suszę, dlatego w czasie suchych i upalnych miesięcy należy ją regularnie i obficie podlewać. Jest za to dość odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego idealnie nadaje się do posadzenia w warunkach miejskich. Jeśli chodzi o nawożenie to najlepiej zasilać katalpę wiosną wieloskładnikowym nawozem wolnodziałającym. Surmie niezbyt dobrze znoszą przesadzanie, ponieważ mają dość grube i słabo rozgałęzione korzenie. Nie należy przesadzać egzemplarzy starszych niż około 3-4 lata, ponieważ raczej się nie przyjmą na nowym miejscu. Katalpy są dość wrażliwe na choroby grzybowe, które powodują przede wszystkim zamieranie pędów. Aby im zapobiegać, należy wykonywać profilaktycznie opryski odpowiednimi środkami ochrony roślin.

ZASTOSOWANIE

Katalpa to drzewo dość pokaźnych rozmiarów, więc należy ją sadzić raczej w większych ogrodach. Jest odporna na zanieczyszczenia powietrza, dlatego idealnie nadaje się do posadzenia w warunkach miejskich. Surmia najpiękniej prezentuje się posadzona pojedynczo na wyeksponowanym miejscu. Ładnie wygląda także w zestawieniach kompozycyjnych z innymi roślinami o egzotycznym wyglądzie, które dodatkowo mają kontrastowe ulistnienie. Można ją sadzić np. w pobliżu perukowca podolskiego, klonu palmowego, pęcherznicy kalinolistnej (odmiany o fioletowo-bordowych liściach). Warto jednak mieć na uwadze to, że katalpa wytwarza dość szeroką i gęstą koronę, która uniemożliwia docieranie promieni słonecznych do niższych warstw. Dlatego nie należy sadzić pod nią roślin, które wymagają wybitnie stanowiska słonecznego. Należy do nich także trawa, wiec lepiej nie planować trawnika pod katalpą. W pobliżu surmii dobrze będą za to rosły rośliny cieniolubne i cienioznośne: pnącza (np. bluszcz) czy rośliny okrywowe (np. barwinek). Do mniejszych ogrodów polecam szczególnie niższą odmianę ‘Nana’, która może dorastać do 3-6 m wysokości i osiąga około 5 m średnicy. Przeważnie występuje w formie szczepionej na pniu. Odmiana ta jest ozdobna głównie z liści, ponieważ nie związuje kwiatów. Jest też bardziej wrażliwa na mróz niż cały gatunek. Ciekawie prezentuje się także odmiana ‘Aurea’, której liście początkowo są żółte, a z czasem stają się żółto-zielone. Odmiana ta kwitnie nieco później niż gatunek – w lipcu i sierpniu.

Komentarze (3):
~zbyszek (niezalogowany, 156.67.121.*) 2016.09.17, 12:59

Mam także wieloletnią katalpę posadzoną na piaskach, rośnie jak oszalała, niżej rosnące gałęzie obciąłem, rośnie samotnie, kwiaty w czerwcu przepięknie pachną. Irytujące są strąki których pod drzewem brak od lipca do października. Nigdy nie nawożona i nie podlewana, ostatnie 4 lata wyjątkowo suche, trawa w ogrodzie ocalała w miejscach zacienionych a ona pięknie zielona.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~janek (niezalogowany, 83.27.38.*) 2016.06.28, 18:53

PIĘKNE DRZEWO

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~jadwiga (niezalogowany, 176.111.123.*) 2015.04.13, 15:22

Mam wieloletnią piekną katalpę, niestety w okresie wiosennym cały ogród jest zaśmiecony strąkami i jest to irytujące ,muszę ciągle sprzątać, co zrobić aby ograniczyć zawiązywanie strąków, może jest jakiś sposób - pozdrawiam.

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 3 ) Opinia przydatna dla 40% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...