Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Ciemierniki – zimowe kwiaty

Nie tylko drzewa i krzewy iglaste oraz rośliny zimozielone mogą w czasie zimowych miesięcy ożywić nasz ogród. Wystarczy posadzić w nim ciemierniki. Te niskie byliny zakwitają właśnie zimą i mogą kwitnąć aż do wiosny. Nie straszny im nawet mróz i śnieg.

„RÓŻE BOŻEGO NARODZENIA” – CIEMIERNIK BIAŁY

Najpopularniejszym gatunkiem ciemiernika jest ciemiernik biały. W Wielkiej Brytanii rośliny te nazywane są „Różami Bożego Narodzenia”. A to dlatego, że zakwitają tam na przełomie listopada i grudnia. W polskich warunkach klimatycznych na kwiaty ciemiernika białego przeważnie trzeba czekać aż do przedwiośnia. Jednak tegoroczny ciepły styczeń sprawił, że możemy cieszyć się pięknie kwitnącymi ciemiernikami już w samym środku zimy. Roślina ta, w zależności od odmiany, może kwitnąć na biało, kremowo, żółto, różowo, czerwono, ciemnofioletowo w różnych odcieniach. Zdarzają się także rośliny o kwiatach nakrapianych jak i gatunek o kwiatach całkowicie zielonych.

WYSTĘPOWANIE CIEMIERNIKÓW BIAŁYCH

Ciemierniki białe to dosyć wolno rosnące byliny o lśniących, ciemnozielonych liściach. Ich środowiskiem naturalnym są azjatyckie góry, ale występują też w Karpatach, Alpach i Apeninach. Rośliny te przeważnie wyrastają do wysokości około 30 cm, ale zdarzają się gatunki osiągające nawet 70 cm wysokości. Ciemierniki najpiękniej wyglądają posadzone w grupach, tworzą wtedy barwne rabaty. Niższe odmiany świetnie nadają się do ogródków skalnych. Ciemierniki dobrze prezentują się także w pojemnikach i donicach – można je hodować na balkonie i tarasie, a nawet w domu.

CIEMIERNIK W DONICZCE

Zimą w kwiaciarniach możemy kupić kwitnące ciemierniki w doniczce. Aby jak najdłużej stanowiły ozdobę naszego domu, należy ustawić je w dość chłodnym i jasnym pomieszczeniu. Roślinę należy regularnie podlewać, by nie dopuścić do przesuszenia podłoża. Jeśli mamy w mieszkaniu bardzo suche powietrze, powinniśmy ciemiernika od czasu do czasu zraszać odstałą wodą. Kiedy temperatura na dworze osiągnie powyżej 10 °C, bylinę można posadzić w ogrodzie. Pozostawiona w doniczce zacznie rozwijać zbyt dużą ilość liści.

WARUNKI UPRAWY W OGRODZIE

Ciemierniki preferują miejsca cieniste i osłonięte od wiatru. Dobrze się będą czuły w cieniu wielkich drzew. Powinniśmy im zapewnić wapienne podłoże. Gleba musi być też żyzna: można wzbogacić ją poprzez dodanie kompostu lub obornika. Do ziemi, w której zamierzamy posadzić ciemierniki, można dodać także glinę. Rośliny te wymagają dość wilgotnego podłoża, dlatego w czasie suszy należy je regularnie i dość obficie podlewać. Poza tym duża ilość wilgoci w czasie ciepłego lata sprzyja zawiązywaniu się paków kwiatowych. Ciemierniki nie potrzebują zbyt częstego nawożenia. Jeśli rosną w żyznej glebie, wystarczy raz w roku zasilić je wolnodziałającym nawozem wieloskładnikowym.

OSTROŻNIE Z PRZESADZANIEM

Warto pamiętać, że ciemierniki bardzo źle znoszą przesadzanie. Mają dość wrażliwe korzenie, które w czasie przesadzania często zostają uszkodzone. Po posadzeniu roślin w nowym miejscu, ciemierniki bardzo długo się regenerują. Dlatego trzeba dobrze przemyśleć, lokalizację rabaty, uwzględniając to, że po paru latach rośliny rozrosną się i będą zajmować dużo więcej miejsca, niż na początku.

ROZMNAŻANIE CIEMIERNIKÓW

Ciemierniki można rozmnażać z nasion (sposób generatywny) lub poprzez podział karp (sposób wegetatywny). Rozmnażania z nasion nie polecam, gdyż rośliny tak uzyskane przeważnie nigdy nie powtarzają cech rośliny macierzystej. Poza tym nasiona ciemierników dość łatwo się przesuszają i szybko tracą zdolność kiełkowania. Jeśli chodzi o rozmnażanie wegetatywne, to podział karp powinniśmy wykonać późną wiosną (w czasie, gdy roślina przekwitnie, przeważnie w maju) lub pod koniec lata (w sierpniu lub we wrześniu). Z jednej kępki roślin wydzielany dwie lub trzy nowe rośliny, które sadzimy do doniczek. Do gruntu możemy je wysadzić rok później. Powinny zakwitnąć w czasie najbliższej zimy.

 

Uwaga! roślina trująca

Musimy pamiętać, że wszystkie części tej byliny są trujące. Ciemiernik wykorzystywany jest w farmakologii i medycynie, jednak spożycie jego nasion, liści, korzeni bądź kwiatów może prowadzić do zatrucia. Trzeba bardzo uważać nawet w czasie prac pielęgnacyjnych, ponieważ sok wydobywający się z urwanych liści lub przełamanych gałązek, może powodować podrażnienia skóry. W miejscu kontaktu soku ze skórą mogą nawet pojawić pęcherze. Dlatego do przesadzania lub przycinania ciemierników należy zawsze zakładać gumowe rękawiczki.

GATUNKI

Znamy około 20 gatunków ciemierników. Najpopularniejszy w Polsce jest ciemiernik biały – swą polską nazwę zawdzięcza białym kwiatom. Łacińska nazwa (Helleborus niger) pochodzi od ciemnego koloru korzeni. Warto poznać inne gatunki tej dekoracyjnej byliny.

 

Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus), jak sama nazwa wskazuje, wydziela dość nieprzyjemny zapach. Dawniej jego korzenie wykorzystywane były przy produkcji tabaki. Gatunek ten pochodzi z Europy południowo- zachodniej. Może osiągać wysokość ponad 50cm. Ciemiernik cuchnący ma błyszczące liście koloru ciemnej zieleni, a zielone kwiaty z purpurowo-czerwonym obrzeżem pojawiają się już w lutym. Kwitnie przeważnie do kwietnia, niektóre odmiany – nawet do czerwca.

 

Ciemiernik czerwieniejący (Helleborus atrorubens) to bardzo niska bylina (dorasta do max 20cm), która pochodzi z Bałkanów. Nazwa tego ciemiernika pochodzi stąd, że jego liście, pędy i kwiaty mają kolor purpury. Kwitnie późną zimą. Jego kwiaty utrzymują się do wiosny.

 

Ciemiernik korsykański (Helleborus argutifolius) ma zielono-żółte kwiaty, którą pojawiają się w styczniu-lutym i stanowią ozdobę aż do kwietnia. Roślina ta może osiągać wysokość pół metra. Ciemierniki korsykańskie są mrozoodporne, ale w czasie bezśnieżnych i bardzo mroźnych zim należy je przykryć gałązkami drzew lub krzewów iglastych. Gatunek ten jest także bardzo wrażliwe na silne, zimowe wiatry. Najpiękniej rosną na stanowiskach słonecznych. Kiedy zima jest łagodna, błyszczące liście ciemiernika korsykańskiego nie opadają.

 

Ciemiernik ogrodowy(Helleborus x hybridus) to mieszaniec uzyskany w procesie krzyżowania ze sobą kilku gatunków. W zależności od odmiany jego kwiaty mogą być białe, żółte, różowe, czerwone, bordowo-purpurowe. Ciemierniki ogrodowe mogą dorastać nawet do 70cm wysokości. W czasie bardzo mroźnych zim mogą przemarzać, dlatego warto zabezpieczyć okrywając rośliny gałązkami iglaków lub agrowłókniną.

 

Ciemiernik orientalny (Helleborus orientalis ssp. orientalis) rośnie dziko na Kaukazie. Może osiągać 40cm wysokości. Kremowe lub zielono-białe kwiaty z delikatnym, różowym odcieniem pojawiają się przeważnie w lutym. Ciemierniki orientalne kwitną do kwietnia.

 

Ciemiernik purpurowy (Helleborus purpurascens) ma ciekawe kwiaty, które początkowo mają barwę zielono-bordową, a później zmieniają kolor na purpurowo-bordowy. Środowiskiem naturalnym ciemiernika purpurowego jest Europa Centralna i Wschodnia. W naturze można go spotkać także w Polsce – w Bieszczadach.

 

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalia) posiada bardzo duże zimozielone liście (nawet 45cm średnicy) i może osiągać ponad pół metra wysokości. Białe, różowe lub czerwone kwiaty pojawiają się na przedwiośniu. Naturalnym miejscem występowania ciemiernika wschodniego jest Bułgaria, Grecja, Turcja oraz góry Kaukazu.

Komentarze (2):
~olka (niezalogowany, 95.178.116.*) 2015.02.19, 21:54

Kupiłam w doniczce...ale ostatnio zauważyłam, ze liście obsychają ...co robić????

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 1 ) Opinia przydatna dla 75% użytkowników
~neklas (niezalogowany, 83.22.17.*) 2014.04.07, 22:03

niekłopotliwa uprawa,kwitną w okresie listopad - luty,są bezkonkurencjne !!!

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...
zobacz inne porady