Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Cebulki tulipanów

Wrzesień i początek października – najlepszy moment na sadzenie cebulek tulipanów. Tulipany to jedne z najpopularniejszych roślin w naszych ogrodach. Warto poznać podstawowe zasady uprawy i pielęgnacji, by na wiosnę cieszyć się pięknem kolorowej rabaty.

OCZYSZCZANIE CEBULEK

Po ok. 2-3 tygodniach można już przystąpić do czyszczenia cebul. Usuwamy resztki ziemi i zasuszone części rośliny. Pamiętajmy, by nie uszkodzić wierzchniej warstwy. Następnie trzeba delikatnie oddzielić od siebie poszczególne cebulki i usunąć te, które są chore lub zaatakowane przez szkodniki. Uszkodzone cebule należy spalić, by patogeny nie przeniosły się na inne rośliny.

POCHODZENIE

Tulipany pochodzą z Azji. Obecnie znamy ponad 100 gatunków tych roślin. Ogrodowe odmiany tulipanów trafiły do Europy z Turcji w połowie XVI wieku i od tamtej pory cieszą się niesłabnącą popularnością. Kwiaty te nieodparcie kojarzą się z Holandią: to właśnie tam uprawia się najwięcej tulipanów.

PODŁOŻE, STANOWISKO, PODLEWANIE, NAWOŻENIE

Tulipany mają dość krótki okres wegetacji (ok. 100 dni), który zaczyna się w połowie marca i kończy w czerwcu. Rośliny te dobrze rosną na glebach piaszczysto-gliniastych o odczynie obojętnym lub zasadowym (pH od 6,5 do 7,5). Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, próchnicze. W okresie wzrostu pędów oraz kwitnienia tulipany mają duże zapotrzebowanie na wodę. Potem nie należy ich zbyt obficie podlewać, ponieważ źle to wpłynie na dojrzewanie cebulek. Tulipany najpiękniej kwitną w miejscach, gdzie jest dużo słońca. Warto zadbać o prawidłowe nawożenie. Na wiosnę rośliny nawozimy nawozami azotowymi, co pobudzi je do wzrostu. Nawozy stosowane na jesień powinny natomiast zawierać fosfor i potas.

ODCHWASZCZANIE I OCHRONA CHEMICZNA

Nie można zapomnieć także o odchwaszczaniu i ochronie chemicznej tulipanów. Chwasty należy systematycznie usuwać, a opryski powinno wykonywać się profilaktycznie, by nie dopuścić do ataku szkodników i rozwoju chorób. Warto pamiętać, żeby roślin nie opryskiwać w upalne i wietrzne dni, a także przed deszczem. Tulipany mają na liściach i pędach woskowy nalot, który utrudnia wniknięcie środka chemicznego. W związku z tym trzeba pamiętać, by do roztworu dodać środek zwilżający – zmniejszający napięcie powierzchniowe (np. kilka kropel płynu do mycia naczyń bądź szare mydło). Dzięki temu preparat dokładnie pokryje całą roślinę.

CZERWIEC – WYKOPUJEMY CEBULKI

Tulipany kwitną tylko przez kilkanaście dni w roku (przeważnie w marcu lub kwietniu), ale liście i pędy zamierają dopiero w czerwcu. Właśnie wtedy powinno się przystąpić do wykopywania cebulek. Pozostawienie ich w ziemi na lato może prowadzić do rozwoju chorób, którym sprzyja wysoka temperatura i duża wilgotność. Po wykopaniu cebule trzeba wysuszyć. W tym celu umieszczamy je w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Uwaga: nie należy suszyć ich na słońcu.

CEBULKI PRZYBYSZOWE

W czasie okresu wegetacyjnego do każdej cebuli może przyrosnąć ok. trzech lub czterech małych cebulek. Są to tzw. cebule przybyszowe, a taki sposób rozmnażania nazywa się rozmnażaniem wegetatywnym. Dzięki rozmnażaniu wegetatywnemu możemy mieć pewność, że nowo powstała roślina powtórzy cechy rośliny, od której pochodzi (np. kolor kwiatów, długość kwitnienia itp.).

ROZMNAŻANIE GENERATYWNE

Tulipany możemy także rozmnażać generatywnie czyli przez nasiona. Jednak dojrzewanie nasion bardzo osłabia rozwój cebul i może prowadzić do słabego kwitnienia w kolejnym sezonie. Poza tym nie wiadomo, czy nasiona w ogóle wykiełkują. A nawet jeżeli wykiełkują to rośliny powstałe z nasion będą się znacząco różnić od rośliny macierzystej. Tak więc jeśli chodzi o rozmnażanie tulipanów, to zdecydowanie polecam rozmnażanie wegetatywne (czyli przez podział cebulek).

PRZECHOWYWANIE CEBULEK

Oczyszczone i posortowane cebule należy zaprawić (czyli wymoczyć w preparacie grzybobójczym). Przechowujemy je w ażurowych skrzynkach, w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 20-23st. C. Do momentu posadzenia trzeba systematycznie usuwać wszystkie cebule, które wyglądają na chore oraz te, w których pojawiły się szkodniki.

SADZENIE CEBULEK

Optymalna pora sadzenia tulipanów to wrzesień i pierwsza połowa października. Cebule przed nastaniem mrozów muszą się dobrze ukorzenić. Najlepiej umieścić cebulki w specjalnych koszykach, warto też oznaczyć miejsce posadzenia, by na wiosnę przez przypadek nie przekopać terenu, gdzie mają pojawić się tulipany.

PRAWIDŁOWA PIELĘGNACJA

Tulipanom sprzyja długa i chłodna jesień, obfitująca w opady oraz śnieżna, krótka i łagodna zima. Kiedy zima jest bezśnieżna i mroźna, warto okryć ziemię słomą, świerkowymi gałązkami lub torfem. Na wiosnę trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, nawożeniu, odchwaszczaniu i ochronie chemicznej roślin. Prawidłowe postępowanie z cebulkami tulipanów, a także odpowiednia pielęgnacja roślin pozwolą cieszyć się pięknymi kwiatami już wczesną wiosną.

Komentarze (1):
~spawaczwow (niezalogowany, 79.110.206.*) 2013.05.03, 11:29

1 lisc tulipana czy zakwitnie

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...