Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Bambusy w domu i ogrodzie

Bambusy w naturze występują w miejscach, gdzie panuje ciepły i wilgotny klimat, jednak z powodzeniem można je uprawiać także w polskich ogrodach i na domowym parapecie. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki, wprowadzą nieco egzotyki do naszego świata.

WYGLĄD

Podrodzina bambusowatych (Bambusoideae) liczy około półtora tysiąca gatunków. Wśród nich wyróżnić można zarówno niziutkie odmiany karłowe, które dorastają do około 20-30 cm wysokości, jak i bambusy wysokie niczym drzewa, które osiągają 30 m wysokości, a nawet więcej. Bambusy mają dekoracyjne, segmentowane łodygi i ozdobne, jasnozielone liście. Niektóre odmiany posiadają barwne pędy, a ich liście mogą być paskowane lub dwubarwne np. zielono-żółte.

WYKORZYSTANIE

Bambusy są na świecie cenione nie tylko ze względu na swoje walory dekoracyjne. Ich drewno jest lekkie i stosunkowo wytrzymałe, więc robi się z niego meble (stoły, krzesła, półki) oraz parkiety. Liście nadają się do wyplatania plecionek. Młode pędy stanowią pożywienie dla zwierząt i ludzi (np. w kuchni azjatyckiej), a z ziaren bambusa można wypiekać chleb.

ZASTOSOWANIE W OGRODZIE

Bambusy posadzone w ogrodzie dodadzą mu nieco egzotyki. Świetnie wyglądają np. w ogrodach typu japońskiego. Dobrze prezentują się zarówno posadzone w jednorodnych grupach, jak i w towarzystwie innych roślin (np. traw czy bylin). Nadają się także do tworzenia żywopłotów (formowanych lub nieformowanych), a niższe gatunki z powodzeniem można sadzić jako rośliny okrywowe lub w ogródkach skalnych. Bambusy dobrze czują się także nad wodą i mogą stanowić ozdobę stawu czy oczka wodnego.

SADZENIE I OCHRONA CHEMICZNA

Optymalnym terminem sadzenia bambusów w naszych ogrodach jest wiosna, kiedy minie już groźba przygruntowych przymrozków. Wtedy będziemy mieć pewność, że rośliny nie przemarzną i zdążą ukorzenić się przed zimą. Bambusy są odporne na większość chorób i szkodników, więc nie wymagają zbyt intensywnej ochrony chemicznej. Niekiedy atakowane są jedynie przez przędziorki. Należy wtedy wykonać oprysk odpowiednim preparatem.

STANOWISKO I PODŁOŻE

Bambusy dobrze rosną na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych. Należy je sadzić w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru. Preferują żyzne, przepuszczalne podłoże o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Nie służą im zarówno gleby zbyt piaszczyste i jałowe, jak i te gliniaste, ciężkie i zwarte. Teren nie może być także podmokły, bo wtedy bambusowe kłącza zgniją.

PODLEWANIE

Uważać należy także z podlewaniem, ponieważ zbyt duża ilość wody może doprowadzić do zgnicia korzeni i roślina będzie nadawać się tylko do wyrzucenia. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra. Młode rośliny podlewamy obficiej, starsze oszczędniej. Bambusy w naturze rosną tam, gdzie panuje dość duża wilgotność powietrza, dlatego dobrze będą czuły się posadzone w pobliżu oczek wodnych i stawów. Jeśli nie możemy zapewnić im takich warunków, należy je często i obficie zraszać (szczególnie w czasie upalnych dni).

NAWOŻENIE

Aby bambusy dobrze rosły, należy je systematycznie nawozić. Rośliny dokarmiamy po raz pierwszy wczesną wiosną (najlepiej w marcu), jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Termin kolejnego nawożenia to przełom maja i czerwca. Powinniśmy wtedy dostarczyć bambusom odpowiedniej dawki azotu. Wczesną jesienią (np. we wrześniu) nawozimy rośliny mieszanką bogatą w potas i fosfor. Trzeba tylko pamiętać, że nie nawozimy roślin w pierwszym roku po posadzeniu.

PRZYCINANIE

Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także przycinanie. Bambusy bardzo dobrze znoszą cięcie, a nieprzycinanie rosną bardzo silnie i się szeroko rozrastają. Każdego roku na wiosnę należy usunąć wszystkie stare, uschnięte i połamane pędy. Bambusy posadzone jako rośliny okrywowe także przycinamy wiosną na wysokości około 5 cm. Wtedy ładnie się rozkrzewią i zagęszczą. Jeśli mamy w ogrodzie bambusowy żywopłot, najlepiej przyciąć go wczesnym latem, kiedy wyrosną nowe pędy. Natomiast jeśli posadziliśmy gatunki o ozdobnych, barwnych łodygach – warto wyciąć dolne liście i pędy, by móc w pełni docenić urodę tych ciekawych bambusów.

OCHRONA PRZED ZIMĄ

Większość gatunków bambusów to rośliny zimozielone, które w naszym klimacie mogą przemarzać, dlatego na zimę należy je odpowiednio zabezpieczyć. Młode okazy bambusów okrywamy matami jutowymi lub białą agrowłókniną, co ochroni je przed mrozem i wiatrem. Starsze rośliny należy cieniować, by uchronić je przed poparzeniami silnymi promieniami słonecznymi na przedwiośniu. Rośliny należy wyściółkować grubą warstwą ściółki. Można do tego celu użyć liści, słomy lub kompostu. Na niekorzystne, zimowe warunki wrażliwe są szczególnie rośliny młode (około 2-3 lata po posadzeniu). Liście gatunków zimozielonych asymilują (oddychają) przez cały rok, dlatego (jeśli nie ma mrozu), należy bambusy podlewać. Po mroźnej zimie rośliny podlewamy obficie dopiero wtedy, kiedy ziemia rozmarznie.

UPRAWA BAMBUSA W DOMU

Bambusy hodować można także w domu. Donicę z bambusem należy umieścić na parapecie z wystawą wschodnią lub południową, aby zapewnić roślinie dużą ilość światła. Na dno pojemnika wysypujemy warstwę drenażową, która zapewni swobodny odpływ nadmiaru wody. Bambusy wymagają żyznego i przepuszczalnego podłoża i dużej wilgotności powietrza, dlatego należy je często zraszać. W pobliżu donicy można też ustawić pojemnik z wodą lub specjalny nawilżacz powietrza. Roślinę nawozimy nawozem wolnodziałającym. Donicę z bambusem można także wystawić na balkon lub taras. Warto to robić szczególnie wtedy, kiedy lato jest ciepłe i deszczowe. Bambusy można uprawiać też w pojemniku z wodą. Należy do tego celu używać wody źródlanej, mineralnej lub odstałej (przynajmniej 24 godziny) wody z kranu. Wodę wymieniamy raz w tygodniu. Bambusa umieszczamy w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio na słońcu. Nawozimy go silnie rozcieńczonym nawozem płynnym (1/10 zalecanej dawki). Optymalna temperatura do uprawy bambusa w domu to około 20-22 °C.

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...