Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Azalie

Azalie należą do rodzaju Rhododendron i wraz z różanecznikami właściwymi stanowią jedne z najpiękniejszych kwiatów w naszych ogrodach. Rośliny te zakwitają pod koniec kwietnia i na początku maja, a ich kolorowe kwiaty potrafią przyprawić o zawrót głowy. Białe, kremowe, żółte, różowe, czerwone, fioletowe, purpurowe kwiaty azalii pojawiają się na jeszcze bezlistnych krzewach na przełomie kwietnia i maja. Intensywnie wybarwione kwiaty wyglądają przepięknie, a ich dodatkową ozdobą są długie, wystające ponad płatki pręciki, których jest dokładnie tyle, ile płatków. Poza tym, kwiaty azalii bardzo ładnie pachną. Niezwykle dekoracyjnie azalie prezentują się także jesienią, kiedy ich liście przebarwiają się na kolor żółty, czerwony lub pomarańczowy. Azalie to rośliny zrzucające liście na zimę. Są całkowicie mrozoodporne, więc można je sadzić nawet we wschodnich regionach naszego kraju. Warto je jednak okrywać przez mroźnymi, wysuszającymi wiatrami. Azalie najpiękniej wyglądają posadzone w grupach – jednorodnych lub kwitnących na różne kolory. Warto sadzić je z innymi roślinami wrzosowatymi: różanecznikami, pierisami, wrzosami, wrzoścami, kalmią czy golterią. Dobrym towarzystwem dla azalii są też drzewa i krzewy iglaste, które stanowią piękne, ciemnozielone tło dla innych roślin. Wszystkie te rośliny są kwasolubne, więc aby dobrze rosły, należy zapewnić im odpowiednio kwaśny odczyn gleby. Azalie pięknie wyglądają posadzone nad wodą, przy stawie lub w pobliżu oczka wodnego. Najczęściej spotykane w naszych ogrodach azalie to azalie japońskie i azalie wielkokwiatowe.

AZALIE JAPOŃSKIE

Azalie japońskie to niezbyt wysokie, zwarte i gęste krzewy, które mogą osiągać od 30 do 100 cm wysokości. Rozrastają się głównie na boki i można je sadzić nawet w niezbyt dużych ogrodach. Mają ciemnozielone liście, które na jesieni zmieniają barwę na żółtą lub czerwoną. Liście prawie wszystkich odmian azalii japońskich opadają na zimę. Rośliny te są mrozoodporne, jednak warto okrywać je na zimę gałązkami drzew iglastych. Pod koniec kwietnia i na początku maja na szczytach bezlistnych pędów rozwijają się bezwonne, drobne kwiaty (około 2,5 cm średnicy) o intensywnych barwach. Kwiaty mogą być białe, kremowe, czerwone, różowe w wielu odcieniach. Azalie japońskie preferują słoneczne stanowiska, osłonięte od porywistego wiatru. Najlepiej rosną w wilgotnym, żyznym, próchniczym podłożu. Azalie japońskie nadają się do posadzenia w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach czy w pobliżu oczek wodnych. Dobrze prezentują się posadzone z niskimi krzewami iglastymi oraz roślinami płożącymi.

AZALIE WIELKOKWIATOWE

Azalie wielkokwiatowe to krzyżówki azalii pontyjskiej z wieloma gatunkami, które pochodzą z Ameryki Północnej. Są to duże krzewy lub niewielkie drzewa, które dorastają do około 2 m wysokości. W zależności od odmiany zakwitają od końca kwietnia do początku czerwca i kwitną przez około dwa-trzy tygodnie. Azalie wielkokwiatowe mają duże, pięknie pachnące kwiaty. Kwitną na biało, żółto, pomarańczowo, czerwono i różowo w wielu odcieniach. Jesienią ozdobę stanowią także ich liście, które z ciemnozielonego zmieniają barwę na żółtą, czerwoną lub pomarańczową. Rośliny te zrzucają liście na zimę i są całkowicie mrozoodporne. Niekiedy pąki kwiatowe mogą jednak przemarzać w czasie wiosennych przymrozków. Azalie wielkokwiatowe są łatwiejsze w uprawie niż azalie japońskie, warto jednak pamiętać, że rośliny te nie tolerują zbyt wilgotnej gleby. Za to dobrze znoszą cięcie, dlatego można je formować.

 

Aby azalie dobrze się czuły w naszym ogrodzie, musimy zapewnić im odpowiednie warunki: zdrenowane podłoże, glebę o kwaśnym odczynie, dostateczną ilość wody, nawożenie nawozem do roślin wrzosowatych, a także ochronę chemiczną przed szkodnikami i chorobami.

STANOWISKO

Azalie najlepiej sadzić wiosną (w kwietniu). Rośliny te preferują gleby żyzne i przepuszczalne, a także wilgotne. Źle rosną na ciężkim, gliniastym, nieprzepuszczalnym podłożu. Aby poprawić strukturę takiej gleby, należy ją zdrenować: na dno dołka, w którym zamierzamy posadzić roślinę, warto wysypać keramzyt, potłuczone gliniane doniczki lub żwir. Azalie nie lubią także miejsc jałowych, piaszczystych i suchych. Żeby wzbogacić jałowe podłoże, warto wymieszać ziemię z torfem kwaśnym. Rośliny te najpiękniej rosną na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od silnych wiatrów.

SADZENIE

Podłoże dla azalii musi być też odpowiednio kwaśne. W większości ogrodów gleba nie jest jednak na tyle kwaśna, by spełniać wymagania azalii i innych roślin wrzosowatych (pH 4,5 – 5). Dlatego przed sadzeniem musimy odpowiednio przygotować podłoże. Rośliny te mają płytki system korzeniowy, a ich korzenie rozrastają się głównie na boki. Dół, w którym zamierzamy posadzić rośliny, powinien być niezbyt głęboki, ale za to dosyć szeroki. Wypełniamy go mieszanką ziemi, torfu kwaśnego, przekompostowanej kory sosnowej i igliwia, a następnie obficie zalewamy dół wodą. W tak przygotowane podłoże można już posadzić roślinę. Przed wsadzeniem do gruntu warto doniczkę z azalią włożyć na pół godziny do pojemnika wypełnionego wodą. Po posadzeniu ziemi wokół rośliny nie należy ugniatać, aby nie uszkodzić korzeni. Najlepiej świeżo posadzony krzew mocno podlać, aby ziemia dokładnie oblepiła korzenie. Glebę wokół azalii należy wyściółkować, najlepiej użyć do tego celu torfu, kory bądź liści. Ściółkowanie dodatkowo ochroni korzenie rośliny przed przemarzaniem i ograniczy nadmierne rozrastanie się chwastów.

PODLEWANIE

Azalie preferują dość wilgotne podłoże. Krzewy te należy podlewać rozsądnie i umiarkowanie, ponieważ bardzo źle znoszą zarówno suszę, jak i zalanie. Zbyt duża ilość wody spowoduje zgnicie korzeni i roślinę trzeba będzie wyrzucić. Niedostatek wody wiąże się natomiast ze zwiędnięciem rośliny, która z pewnością odchoruje okres suszy. Jej liście opadną i ograniczone będzie wytwarzanie nowych pąków kwiatowych. Do podlewania najlepiej używać deszczówki lub odstałej wody. Rośliny podlewamy rano lub wieczorem.

NAWOŻENIE

Jeśli chodzi o nawożenie, to azalie najlepiej nawozić na wiosnę nawozem wolnodziałającym, przeznaczonym dla roślin kwasolubnych. Azalie należą do roślin, które nie potrzebują częstego zasilania, a zbyt duża ilość soli w glebie może wpływać na nie niekorzystnie. Dlatego najlepiej zastosować nieco mniejszą dawkę nawozu, niż producent podaje na opakowaniu. Jeśli nawozimy azalie kilkakrotnie w czasie sezonu wegetacyjnego, warto pamiętać, aby nawozy azotowe po raz ostatni zastosować w połowie lipca. Azot pobudza rośliny do wzrostu, a od sierpnia powinny się one powoli przygotowywać do okresu spoczynku.

PRZYCINANIE

Z reguły azalii się nie przycina. Cięcie ogranicza się do usuwania pędów starych, chorych, uschniętych lub przemarzniętych. Suche pędy wycinamy na wiosnę. Warto pamiętać, że aby azalie pięknie i obficie zakwitły w kolejnym roku, należy po kwitnieniu usunąć przekwitłe kwiatostany. Zapobiegnie to zawiązywaniu się nasion.

OCHRONA CHEMICZNA

Azalie narażone są głównie na choroby grzybowe. Biały nalot na liściach, to znak, że roślina została zaatakowana przez mączniaka prawdziwego. W takim przypadku, trzeba wygrabić i spalić wszystkie porażone liście, które opadły, a roślinę należy opryskać odpowiednim preparatem grzybobójczym. Opryski warto wykonywać także profilaktycznie. Jeśli chodzi o szkodniki, to azalie są atakowane głównie przez opuchlaka truskawkowca. Chrząszcze i larwy tego szkodnika żerują na liściach i korzeniach roślin, co może skutkować nawet obumarciem rośliny. W przypadku ataku tego szkodnika należy wykonać niezbędne opryski. Azalie atakowane są także przez szkodniki takie jak np.: szpeciel pordziewiacz azaliowy, wciornastek begoniowiec, pylniak wrzosiak, wieczernica szczawiówka, mszyca azaliowa. O preparaty zwalczające konkretne choroby i szkodniki trzeba zapytać w sklepie ogrodniczym. Opryski można także zlecić firmie ogrodniczej.

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...