Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Araukaria – oryginalny iglak

Oryginalne araukarie – jako jedne z niewielu iglaków – mogą być uprawiane jako rośliny doniczkowe. Dawniej rośliny te ozdabiały wysokie, chłodne kamienice i przestronne pokoje, gdzie było dość chłodno i panowała wysoka wilgotność powietrza. W naszych ciepłych mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem araukariom jest przeważnie za sucho i za gorąco. Jednak jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, araukarie mogą stanowić bardzo ciekawą dekorację domu.

POCHODZENIE I WYSTĘPOWANIE

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) została odkryta pod koniec XVIII wieku na wyspie Norfolk, która położona jest na Oceanie Spokojnym między Australią, Nową Zelandią a Nową Kaledonią. Obecnie spotkać ją można głównie w Australii i na wyspach położonych na Pacyfiku, a także Ameryce Południowej. Występuje także w cieplejszych rejonach klimatu umiarkowanego (basen Morza Śródziemnego, północne wybrzeża Afryki). Araukaria jest jednym z niewielu drzew iglastych, które nadają się do uprawy doniczkowej w domu. Jeszcze do niedawna roślina ta była bardzo popularną ozdobą naszych domów i mieszkań. Obecnie spotyka się ją coraz rzadziej, ponieważ araukarie źle znoszą ciepłe i zbyt suche powietrze, jakie panuje w naszych mieszkaniach jesienią i zimą.

WYGLĄD

Araukaria to wiecznie zielone drzewo iglaste, które w naturze może dorastać nawet do 60-70 m wysokości. Jako roślina doniczkowa po kilku latach uprawy osiąga około 150 cm wysokości (rzadko przekracza 200 cm). Araukarie rosną dosyć wolno: roczne przyrosty to około 15 cm. Roślina ta ma prosty pień, z którego poziomo, w regularnych okółkach wyrastają boczne gałęzie, gęsto pokryte ciemnozielonymi igłami. Gałęzie araukarii są bardzo dekoracyjne i mogą być ciekawą ozdobą mieszkania, jeśli tylko zapewnimy tej roślinie odpowiednie warunki. W za ciepłych pomieszczeniach, gdzie panuje niska wilgotność powietrza, araukarie gubią igły i zasychają. Warto także wiedzieć, że starsze rośliny zrzucają dolne gałązki – jest to proces całkowicie naturalny.

STANOWISKO

Araukaria preferuje miejsca półcieniste, najlepszy więc będzie pokój z oknem o wystawie północnej. Roślina ta nie lubi być wystawiana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych: jest jej wtedy zdecydowanie za sucho i za ciepło. W okresie letnim można wynieść donicę do ogrodu i umieścić ją w cieniu dużego drzewa, sprawdzi się także ocieniona weranda lub balkon. Zimą należy zapewnić araukarii jasne stanowisko i dosyć chłodne miejsce: najodpowiedniejsza będzie temperatura 5-10°C. Ideałem byłoby przeniesienie araukarii na ogrzewaną werandę lub do ogrodu zimowego. Tej ozdobnej roślinie zdecydowanie nie służy wyższa temperatura – kiedy przez dłuższy czas jest więcej niż 20°C, araukaria zaczyna gubić igły i zasychać. Ponadto roślina staje się wtedy bardzo podatna na ataki groźnych szkodników: wełnowców i wciornastków. Bardzo źle na nią działa także zbyt suche powietrze, jakie panuje w naszych mieszkaniach w okresie zimowym. Niekorzystny wpływ na stan rośliny wywiera również dym papierosowy oraz gaz z kuchenek gazowych. Warto wiedzieć, że araukarie nie tolerują innych roślin wokół siebie. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebują dużo miejsca, gdyż mają dość rozłożysty pokrój.

PODŁOŻE I PRZESADZANIE

Araukaria to drzewo iglaste, więc do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje podłoża o odczynie lekko kwaśnym. W kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych bez problemu można kupić ziemię do iglaków. Do uprawy araukarii można użyć także podłoża przeznaczonego dla innych roślin wrzosowatych (czyli kwasolubnych) np. różaneczników czy azalii. Araukarie powinny rosnąć w glebie żyznej, przepuszczanej, próchniczej i dość wilgotnej. Młode egzemplarze przesadzamy co około 2-3 lata, starsze i większe rośliny (od 1 m wysokości) nie wymagają przesadzania. Wymieniamy im tylko wierzchnią warstwę podłoża. Araukarie należy przesadzać wczesną wiosną (pod koniec lutego, czyli przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego) albo późnym latem (na koniec sierpnia, kiedy rośliny iglaste kończą sezon wegetacyjny). Nowa doniczka powinna mieć o kilka centymetrów większą średnicę niż stara. Ważne jest aby araukarię posadzić dokładnie na tej samej głębokości (posadzona głębiej lub płycej może odchorować i zgubić igły). Świeżo posadzoną roślinę podlewamy.

PODLEWANIE I NAWOŻENIE

Araukarię w czasie sezonu wegetacyjnego (marzec-sierpień) należy podlewać regularnie i obficie (nawet dwa razy w tygodniu). Do podlewania najlepiej używać miękkiej, odstanej wody o temperaturze pokojowej, która pozbawiona jest wapnia (wapń zmienia odczyn gleby na bardziej zasadowy, co nie służy kwasolubnej araukarii). Warto pamiętać, że nawet krótkotrwałe przesuszenie podłoża może okazać się dla tej rośliny zabójcze. Podlewanie ograniczamy zimą – araukarię podlewamy dopiero wtedy, kiedy ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie. Araukarie nawozimy przez cały sezon wegetacyjny (od wiosny do końca lipca) raz na dwa tygodnie. Do zasilania tej rośliny najlepiej używać płynnego nawozu dla roślin iglastych, który dodatkowo zakwasi podłoże. Można zastosować także nawóz do różaneczników i azalii. Jesienią i zimą rośliny nie nawozimy.

ZABIEGI PIELĘGNACYJNE

Araukarie wymagają nie tylko stale wilgotnego podłoża, preferują także dość dużą wilgotność powietrza. Dlatego w czasie okresu wegetacyjnego należy je zraszać nawet 2-3 razy w tygodniu. Do zraszania używamy miękkiej, odstanej wody o temperaturze pokojowej. Zimą zraszamy roślinę raz w tygodniu (jeżeli rośnie w ogrzewanym pomieszczeniu). Nie zaleca się używania nabłyszczacza – igły araukarii mają ładny, ciemnozielony kolor. Jeśli są zakurzone, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Jeżeli araukarię będziemy trzymać zimą w zbyt suchym i ciepłym pomieszczeniu (temperatura 20°C i więcej), roślina może być narażona na atak groźnych szkodników: wełnowców i wciornastków. Jeśli zaobserwujemy efekty żerowania tych szkodników, należy przenieść roślinę w chłodniejsze miejsce o dość dużej wilgotności powietrza i wykonać oprysk odpowiednim preparatem ochrony roślin. Dolne gałązki u starszych okazów araukarii mogą zasychać. Należy je wtedy wyciąć. Niestety w ich miejsce nie pojawią nowe pędy – młode przyrosty roślina wypuści u góry. Araukarie rozmnaża się z nasion lub z półzdrewnianych sadzonek, które pobiera się zimą (grudzień-styczeń). Ukorzenianie sadzonek może potrwać nawet 5 miesięcy. Nasiona pozyskuje się z roślin rosnących w środowisku naturalnym (wyspy Pacyfiku) i warto wiedzieć, że tracą one zdolność kiełkowania już po 10 dniach. Dlatego samodzielne rozmnażanie araukarii może być dosyć trudne. Lepiej kupić gotowe rośliny w sklepie ogrodniczym.

Komentarze (11):
Dodaj komentarz
~Aladyn (niezalogowany, 95.160.81.*) 2016.02.18, 00:15

moją araukarię kupiłem na wiosennym kiermaszu uformowaną na bonsai.Jesienią skorygowałem kształt , bo sporo przyrosła. Jest piękna. Będzie miała zawsze ok. 30 cm wzrostu. Chyba ,że mi padnie.

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 1 ) Opinia przydatna dla 75% użytkowników
~jadzia (niezalogowany, 46.238.231.*) 2016.02.16, 11:54

a mojej odpadają od dołu gałązki . coś nie tak z nią poradźcie mi co robić.

Czy opinia jest przydatna?
( 5 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Alf (niezalogowany, 155.158.228.*) 2015.11.18, 13:28

Też chyba sobie ją kupię. Byłem ostatnio w Portugalii, gdzie w ogródkach przydomowych rosną sobie takie wielkie, kilkumetrowe drzewa, podobne do świerka. Szukałem i pytałem ludzi, co to jest - okazuje się, że to właśnie araukaria wyniosła, z tym, że młoda roślina, a takie wielkie, dorosłe drzewo, różnią się liśćmi. Więcej info tutaj: . Tyle, że tam nie ma przymrozków, w parkach i ogrodach mogą sobie spokojnie rosnąć pinie, opuncje, eukaliptusy i kasztany jadalne, a u nas trzeba takie rośliny trzymać w domu. Pinię już hoduję, ciekawe, czy przetrwa parę lat, a teraz czas na araukarię. Pozdrawiam.

Czy opinia jest przydatna?
( 4 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~ania (niezalogowany, 109.243.105.*) 2015.04.02, 16:32

Moje drzewko ma 2,5wys, i prawie tyle szer. .Od strony okna jest gęsta, z drugiej strony gałązki są niestety mizerniejsze. Kiedyś ziemię zakwaszałam, teraz wrzucam opadające gałązki, co jakis czas zraszam, ale 5 poziomów to jej po sześciu latach przybyło, Może to i dobrze, bo już dawno sufit by przebila ;)

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~garlic (niezalogowany, 109.231.2.*) 2015.04.02, 15:47

Moja araukaria jest ze mną od września 1990r , czyli żyje ponad 25lat.Kupiłam ją na kiermaszu , gdy była wlk ołówka .Teraz ma ponad 2,5 m wys , leży na suficie.Niestety nie może dalej rosnąć w górę , ograniczona wys,mieszkania.Stoi w kącie pokoju , kierunek południowy, blisko drzwi balkonowych.podlewam codziennie , od czasu doczasu zasilam Humvitem.Jest kochana .

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Haliś (niezalogowany, 90.156.5.*) 2015.02.26, 18:14

Moja ma 2 lata, po przesadzeniu do dużej(śr 50cm) donicy w ciągu roku z 60 cm wyrosła do 150cm.(5 poziomów) Rośnie w zwykłej ziemi , stanowisko pd-zach. Jeden raz jej dałam środek przeciw brązowieniu igieł. Podlewam x w tyg.Latem zraszam 2x tydz. Za to z nią rozmawiam (fitotronika) i pewnie to jej służy bo rośnie jak na drożdżach:-)))

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Elizabeth (niezalogowany, 5.226.82.*) 2015.02.02, 09:02

Kilka dni temu kupiłam dużą araukarię,postawiłam ją w najchłodniejszy miejscu w domu. Wiem...że można do wody wrzucić kilka ziarenek kwasku cytrynowego, żeby zakwasić glebę. Wasze wypowiedzi są pocieszające, wskazówki teoretyczne są pouczające....mam nadzieję , że utrzymam swoją przez wiele lat...:)

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~grażka (niezalogowany, 83.27.219.*) 2014.11.25, 18:03

a ja właśnie sobie ją kupiłam i tak czytam jak ją hodować i byłam przerażona a tu piszą że rośnie dobrze w ciepłych pokojach uf to dobrze;)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Sha (niezalogowany, 77.112.67.*) 2014.10.06, 12:07

Nom, u mnie też zachowuje się normalnie w temperaturze pokojowej. Trochę drażni mnie tylko że gałązki są długie i giętkie więc po prostu zwisają zamiast ładnie jak na iglaka przystało sterczeć prosto.

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Mona (niezalogowany, 176.221.120.*) 2014.09.19, 16:13

Dobrze wiedzieć,bo już byłam przerażona:-(,dostałam w prezencie i chciałabym ją UTRZYMAĆ:-))),dzięki!

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Teodora (niezalogowany, 85.11.92.*) 2014.09.03, 16:28

Chyba coś się zmieniło,araukarie ,które kupuję w marketach rosną wspaniale od lat na oknie z c.o.przy wysokiej temperaturze zimą,w małych doniczkach ale także w wielkich skrzyniach i w zwyczajnej ziemi z marketu.Bez zasilania czymkolwiek.

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...