Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Aloesy – rośliny ozdobne i lecznicze

Aloesy to sukulenty pochodzące z rejonów tropikalnych. Jednak rośliny te w naszym klimacie bardzo chętnie hodowane są jako kwiaty doniczkowe. Aloesy są bardzo odporne na suszę i łatwe w uprawie, a ich miąższ zawiera wiele cennych właściwości leczniczych.

POCHODZENIE I WYGLĄD

Aloesy (Aloe) to sukulenty, które w naturze występują w strefie klimatów tropikalnych. Można je spotkać w Afryce, na Półwyspie Arabskim na Madagaskarze oraz w Indiach i Chinach, a także na południu Europy. Obecnie znanych jest około 250 gatunków tych sukulentów. Pędy aloesów (w zależności od gatunku i odmiany) mogą być rozgałęzione albo nie. Zakończone są rozetą grubych, mięsistych liści z kolczastym brzegiem. Liście pokryte są woskowatym nalotem i zawierają sok mleczny o lekko żółtym lub brązowym kolorze. Aloesy mają bardzo dekoracyjne kwiaty: kwiatostany zebrane są w grona umieszone na długiej łodydze. Kwiaty mogą mieć kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony, ale zdarzają się także kwiaty dwubarwne. Aloesy o rośliny wieloletnie (czyli byliny), które powtarzają kwitnienie.

UPRAWA I ROZMNAŻANIE

Rośliny te wymagają podłoża przepuszczalnego, najlepiej gliniasto-piaszczystego. Można zastosować także specjalną ziemię przeznaczoną dla sukulentów. Aloesy preferują jasne i słoneczne stanowiska, najlepszy będzie parapet z wystawą południową. Najodpowiedniejsza temperatura latem to około 20-25 ºC, natomiast zimą powinno być zdecydowanie chłodniej – około 10-15 ºC. W okresie letnim doniczkę z aloesem z powodzeniem możemy wystawić na balkon czy taras. Trzeba jednak pamiętać, aby ochronić roślinę przed deszczem, bo nadmiar wody jej nie służy. Aloesy rozmnażamy przez odnóżki lub przez sadzonki liściowe. Najlepiej zrobić to w czasie wiosennego przesadzania. Sadzonki umieszczamy w piaszczystym, wilgotnym podłożu, powinny się ukorzenić po około 5-6 tygodniach.

PIELĘGNACJA

 

Aloesy to sukulenty czyli rośliny, które przystosowały się do życia w bardzo ciężkich i trudnych warunkach (upały, susza i brak wody). A to dzięki temu, że potrafią magazynować wodę w swoich tkankach. W związku z tym aloesy są bardzo odporne na suszę i należy podlewać je dopiero wtedy, kiedy ziemia w doniczce wyraźnie przeschnie. Odstaną, miękką wodę o temperaturze pokojowej należy lać na podstawkę, a jej nadmiar usuwać. Trzeba bardzo uważać, aby nie zalać aloesu, ponieważ zbyt duża ilość wody może doprowadzić do zgnicia korzeni i rośliny nie da się już uratować. Na dno doniczki z aloesem warto wysypać warstwę drenażową. Do tego celu można użyć keramzytu, żwiru, drobnych kamieni lub pokruszonej ceramicznej donicy. Aloesy nawozimy w okresie letnim co około dwa-trzy tygodnie. Do zasilania tych sukulentów najlepiej użyć dość mocno rozcieńczonego, płynnego nawozu wieloskładnikowego. Można także zastosować specjalny nawóz dla kaktusów i sukulentów. Młodsze egzemplarze należy przesadzać co roku na wiosnę, starsze rośliny przesadza się co około 2-3 lata. Aloes jest rośliną dość odporną na choroby i szkodniki. Jednak może być atakowany przez mszyce oraz przędziorki. Aby pozbyć się tych szkodników, należy wykonać oprysk odpowiednim środkiem ochrony roślin.

 

ZASTOSOWANIE

W naszych warunkach klimatycznych aloesy uprawiane są jako rośliny doniczkowe. Jednak w naturze rośliny te mogą tworzyć duże krzewy albo nawet drzewa. Jednym z najpopularniejszych gatunków aloesu jest aloes zwyczajny (Aloe vera), który w naturze występuje w Afryce i w Azji Mniejszej. Uprawiany w doniczce może dorastać do około 80-100 cm wysokości. Aloes zwyczajny ma szarozielone liście i kwitnie na kolor żółty. Aloesowy sok mleczny wykorzystywany jest w medycynie i kosmetologii. Stosować go można w leczeniu ran, ponieważ bardzo przyspiesza gojenie. Ponadto aloes posiada właściwości silnie przeczyszczające. Sok tej rośliny zawiera wiele witamin i związków mineralnych, a także enzymów, aminokwasów i cukrów. Jeśli chodzi o kosmetyki, to aloesowy miąższ wykorzystywany jest przy produkowaniu kremów nawilżających, ponieważ zawiera wiele cennych składników, które bardzo dobrze wpływają na skórę (aloes stosuje się także w leczeniu trądziku).

 

CIEKAWE ODMIANY ALOESÓW:

Aloes zwyczajny (Aloe vera) – najpopularniejsza odmiana aloesu, chętnie uprawiana jako roślina doniczkowa. Kwitnie na żółto. Jego miąższ posiada wiele cennych składników, dzięki czemu wykorzystywany jest w kosmetologii i farmakologii.

Aloes pstry (Aloe variegata) – odmiana ta posiada wzniesione liście, które są biało nakrapiane.

Aloes drzewiasty (Aloe arborescens) – jest to odmiana o bardzo okazałych kwiatach koloru pomarańczowego lub czerwonego, które mają rurkowaty kształt. Roślina ta w naturze może dorastać do nawet 3 m wysokości (uprawiana jako roślina doniczkowa osiąga około 1 m wysokości). Można ją spotkać w południowej i wschodniej części Afryki oraz na Półwyspie Arabskim. Jest bardzo odporna na niekorzystne warunki i z powodzeniem może rosnąć na suchych, piaszczystych i kamienistych stanowiskach.

Aloes ościsty (Aloe aristata) – to bardzo ciekawa odmiana, której grube, mięsiste, szarozielone liście pokryte są guzkowatymi kolcami (jaśniejszymi niż liście). Liście tworzą zwartą rozetę. Aloes ościsty kwitnie na kolor czerwono-pomarańczowy. W środowisku naturalnym występuje w południowej części Afryki, natomiast w naszej strefie klimatycznej uprawiany jest jako roślina doniczkowa. Dorasta do około 25 cm wysokości.

Aloes uzbrojony (Aloe ferox) – odmiana ta pochodzi z Afryki. W Polsce uprawiana jest jako doniczkowa roślina ozdobna oraz lecznicza. W naturze aloes uzbrojony osiąga około 5 m wysokości i ma duże (nawet do 80 cm długości), grube, mięsiste liście koloru szarozielonego.

zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...