Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Grille ogrodowe

Grill stacjonarny czy przenośny?

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego grilla do naszego ogrodu, powinniśmy wpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czy interesuje nas grill przenośny czy stacjonarny?


Grill stacjonarny sprawdzi się w przypadku, gdy w naszym ogrodzie zaplanujemy stałe miejsce do grillowania (grille takie ważą od 150 do 500 kg). Zaletą grilla stacjonarnego jest bez wątpienia jego trwałość, wielkość paleniska oraz możliwość ciekawego wkomponowania go w ogrodową architekturę. Osoby, które decydują się na takie rozwiązanie, często aranżują w swoich ogrodach stałe grillowe zakątki, w których znajdują się stół, krzesła bądź ławy oraz różne kuchenne sprzęty, czyli właściwie cała letnia kuchnia z jadalnią. Planując taki przytulny zakątek, pamiętajmy jednak o kilku rzeczach: nie ustawiajmy naszego grilla w pobliżu gałęzi drzew, zastanówmy się również nad tym by jego lokalizacja nie sprawiła, że unoszący się dym i zapach potraw będą przeszkadzały naszym sąsiadom. Warto również pomyśleć o podłodze z materiału ognioodpornego, łatwego do czyszczenia. Najpopularniejsze grille stacjonarne, wykonane z betonowych prefabrykatów, zazwyczaj nie wymagają budowy fundamentów, jednak warto wykonać dla nich betonową płytę, która ustabilizuje całą konstrukcję oraz odizoluje podstawę grilla od wilgoci z podłoża.


Natomiast zaletami grilla przenośnego są przede wszystkim duża mobilność i lekkość. Możemy ustawiać go w różnych miejscach naszego ogrodu albo nawet zabrać go ze sobą na dalszą wyprawę (niektóre grille można złożyć w wygodną walizkę).


Grille węglowe, gazowe i elektryczne

Najpopularniejszy rodzaj grillów to grille węglowe (do opału używamy węgla drzewnego lub brykietu). Jednak poza nimi na naszym rynku dostępne są grille gazowe oraz elektryczne. W grillach gazowych do opału wykorzystywany jest gaz z butli propan-butan i to rozwiązanie ma dużo zalet - grille gazowe są przede wszystkim łatwe w obsłudze i nie sprawiają problemów przy rozpalaniu. Dodatkowo szybko osiągają odpowiednią temperaturę grillowania, którą można w każdej chwili regulować.


Grille elektryczne są w ogrodach mniej popularne, jednak w naszych domach zyskują coraz większą rzesze odbiorców. Pozwalają na szybkie i zdrowe przyrządzanie posiłków i nie powodują dymienia.


Grille stalowe i żeliwne

Najmniejsze grille przenośne wykonane są najczęściej ze stali. Ich zaletą jest niewielka cena, mała waga oraz łatwość przechowywania i transportu. Wadą jest słaba wytrzymałość - rzadko kiedy takie grille wytrzymują dłużej niż jeden sezon oraz, paradoksalnie, mała waga - są przez nią bardziej wywrotne. Jednak jeżeli grillujemy tylko sporadycznie, to z pewnością spełnią swoją rolę.


Przez znawców kulinarnej sztuki grillowania wysoko cenione są grille żeliwne. Materiał z jakiego są wykonane, długo i równomiernie oddaje ciepło, dlatego przyrządzanie na nim potraw jest łatwiejsze. Poza tym grille żeliwne są zdecydowanie wytrzymalsze i dużo bardziej stabilne od swoich mniejszych, stalowych odpowiedników. Dodatkowo nie są od nich wiele droższe. Są jednak, ze względu na swój rozmiar i sporą wagę, trudniejsze do transportu w dalsze wyprawy.


Na rynku znajdziemy również duży wybór większych i solidnych grilli wykonanych ze stali. Taki grill, dobrej jakości, również będzie służył nam długo i pewnie.


Pokrywy, kółka, półeczki

 

Coraz większa popularność w naszych kraju, obok klasycznych grilli z otwartym paleniskiem, zyskują grille z pokrywą, opalane najczęściej węglem drzewnym. Pozwalają one na grillowanie w każdych warunkach pogodowych, a dzięki wewnętrznej cyrkulacji powietrza, w środku grilla utrzymuje się stała temperatura.


 

Kupując grill powinniśmy ponadto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy, które sprawiają, że jest on bardziej ergonomiczny - są to na przykład: kółka, które ułatwiają jego przestawianie, wszelkiego rodzaju półeczki i deseczki do krojenia, szpikulce do nadziewania potraw czy możliwości ustawienia różnej wysokości rusztu.

Komentarze (2):
~GrillMaster (niezalogowany, 83.7.118.*) 2015.05.20, 19:19

Zgarnij prawdziwy amerykański grill warty 1000 zł

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Voyager (niezalogowany, 78.8.112.*) 2013.04.27, 12:46

Te opisy to bardzo dobre rozwiązanie

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...
zobacz inne porady