Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Ślimaki w ogrodzie

Ślimaki lubią wilgotną i pochmurną aurę, ogrody pełne cienistych zakątków i zakamarków, wysoką trawę i rozkładające się roślinne resztki. Niszczą rośliny i korzenie, zostawiając wszędzie charakterystyczny śluz. Jeśli chcemy pozbyć się ślimaków z ogrodu, warto na początku zastosować metody naturalne. Ich naturalnymi wrogami są jeże, ropuchy, ptaki i jaszczurki. Szkodniki te nie tolerują niektórych roślin i nie lubią poruszać się po sypkich powierzchniach takich jak trociny czy żwir. Jednak jeśli naturalne metody zwalczania ślimaków nie pomogą, trzeba będzie użyć środków chemicznych.

 

ŚLIMAKI

Ślimaki należą do gromady mięczaków, w naszym kraju możemy spotkać ponad 250 gatunków tych ciekawych stworzeń (zarówno lądowych, jak i morskich czy słodkowodnych). W ogrodach i na działkach najczęściej mamy do czynienia ze ślimakami winniczkami (Helix pomatia), które nie wyrządzają większych szkód. Największymi szkodnikami są ślimaki nagie, do których zalicza się np. pomrowik plamisty (Deroceras reticulatum) oraz ślinik luzytański (Arion lusitanicus). Pierwszy z nich dorasta do około 6 cm, może mieć kolor od szaro-żółtego po ciemnoczerwony, zostawia po sobie gęsty, białawy śluz. Pomrowiki są wszystkożerne, odżywiają się także odchodami, więc mogą przenosić groźne wirusy i bakterie – lepiej nie dotykać ich gołymi rękami. Ślinik luzytański może dorastać do nawet 15 cm długości, jest szaro-zielony, czasem żółto-brązowy. Jest to ślimak wszystkożerny, a do tego bardzo szybko się rozmnaża, więc uznawany jest za gatunek inwazyjny i szkodnika. Inne gatunki ślimaków, które są często spotykanymi w naszych ogrodach szkodnikami to np. ślinik przepastny, rdzawy, wielki, zmienny oraz pomrowik polny, wielki czy żółtawy.

ŚLIMAKI W OGRODZIE

Występowaniu ślimaków w ogrodzie sprzyja wilgotna, pochmurna i chłodna aura. Lubią deszczowe dni. Żerują wieczorami, nocami i nad ranem, kiedy pojawia się rosa. W ciągu dnia ukrywają się w chłodnych i zacienionych zakątkach w ogrodzie: pod kamieniami, w gęstej trawie, pod stertą desek, w pobliżu kompostownika i rozkładających się resztek roślinnych.

Najwięcej szkód w ogrodzie wyrządzają ślimaki nagie, które są wszystkożerne. Potrafią zjadać całe rośliny, ale najczęściej żerują w ich dolnych partiach oraz na roślinach młodych. Skutkiem ich żerowania są nieregularne dziury w liściach oraz lepki śluz, jaki po sobie zostawiają. Ślimaki niszczą także korzenie roślin – mogą powodować szkody np. w uprawie marchwi, pietruszki, buraków itp. Nie zapominajmy jednak, że ślimaki to naturalni reducenci – rozkładają martwą materię organiczną. Jeżeli nie wyrządzają zbyt wielu szkód w naszym najbliższym otoczeniu, warto zostawić je w spokoju. Jednak jeżeli skutki ich bytowania są dla nas uciążliwe – szkodniki te trzeba zwalczać. Warto zastosować środki profilaktyczne oraz metody naturalne, a jeśli one nie zadziałają, trzeba będzie użyć preparatów chemicznych.

NATURALNE METODY WALKI ZE ŚLIMAKAMI

Ślimaki przez większą część dnia ukryte są w ciemnych, wilgotnych zakamarkach w naszych ogrodach. Aby nie stwarzać im korzystnych do bytowania warunków, utrzymujmy w naszym najbliższym otoczeniu porządek. Nie składujmy desek, kamieni, gruzu i innych śmieci, które mogą posłużyć za kryjówkę dla ślimaków. Ponadto należy regularnie odchwaszczać rabaty, a resztki roślinne usuwać. Trzeba często kosić trawniki i wykaszać naturalne łąki, ponieważ wysoka trawa to idealna kryjówka dla tych szkodników. Ślimaki bardzo często chowają się w pobliżu kompostownika. Trudno zrezygnować z kompostownika w ogrodzie, jednak trzeba pamiętać, że stanowi on idealną kryjówkę (oraz jadłodajnię) dla tych szkodników.

Aby utrudnić ślimakom swobodne przemieszczanie się, warto umieścić w ogrodzie przeszkody i pułapki. Można rozsypywać trociny, żwir (lub gruboziarnisty piasek), korę lub igliwie, a także drobno potłuczone skorupki jajek albo popiół. Niestety takie „sypkie” bariery działają tylko wtedy, kiedy nie pada deszcz. Naturalne metody zwalczania ślimaków to także pułapki piwne. Aby taka pułapka spełniła swoją rolę, trzeba dość głębokie miseczki wkopać w ziemię do poziomu gruntu, a następnie wypełnić je piwem. Ślimaki uwielbiają piwo i zwabione jego zapachem – utopią się. 

Najbardziej naturalną metodą na pozbycie się ślimaków z ogrodu jest ich wyzbieranie i przeniesienie w inne miejsce (np. na łąkę). Trzeba pamiętać, że winniczki przez większą cześć roku są pod ochroną (oprócz maja, kiedy można je zbierać i oddawać do skupu). Ślimaki nagie najlepiej zbierać w gumowych rękawiczkach, ponieważ mogą roznosić groźne wirusy, bakterie i pasożyty.

DOBÓR ROŚLIN I NATURALNI WROGOWIE

Mimo że ślimaki są wszystkożerne, nie przepadają za niektórymi roślinami. Warto więc posadzić w ogrodzie gatunki takie jak np. bylica piołun, cebula, ciemierniki, cząber, czosnek, gorczyca, krwawnik, macierzanka, majeranek, mydlnica lekarska, nachyłek, orlica pospolita, przywrotnik, rumianek, szałwia, tymianek. Unikajmy natomiast sadzenia roślin, które dla ślimaków stanowią prawdziwe przysmaki: aksamitki, astry, cynie, dalie, funkie, lilie, nasturcje, rudbekie. Ślimaki często żerują także na malinach, poziomkach i truskawkach, lubią też buraki, kapustę, marchew i sałatę. Zbierajmy dojrzałe owoce, które leżą na ziemi pod drzewami (np. morele, brzoskwinie, gruszki, jabłka).

Ślimaki stanowią pożywienie dla jeży i ropuch. Szkodniki te mogą być także zjadane przez niektóre jaszczurki oraz ptaki (głównie bażanty, gawrony, kaczki, kosy, rudziki, szpaki). Ślimaki są także przysmakiem niektórych chrząszczy. Można także zastosować preparat wytworzony na bazie pasożytniczych nicieni, które uśmiercają ślimaki – Nemaslug. Środek ten nie wpływa negatywnie na środowisko.

 

Uprawianie ogrodu w ekologicznym stylu, wielość i różnorodność gatunków roślin i zwierząt, ograniczenie środków chemicznych – to wszystko sprzyja zachowaniu równowagi biologicznej i naturalnej eliminacji groźnych szkodników (w tym także ślimaków).

CHEMICZNE METODY WALKI ZE ŚLIMAKAMI

Przed zastosowaniem środków chemicznych warto zastanowić się, czy ślimaki są na tyle uciążliwe, aby narażać nasze najbliższe otoczenie na działanie substancji silnie toksycznych. Preparaty takie mogą wpływać także na inne – pożyteczne – zwierzęta i owady. Jeśli jednak zdecydujemy się na preparaty chemiczne, musimy zawsze stosować się do instrukcji podanej na opakowaniu. Poza tym środki chemiczne działają tylko do pierwszego deszczu, później trzeba je zastosować ponownie.

Do zwalczania ślimaków służą preparaty takie jak np. Anty-Ślimak, Ślimakol, Ślimax. Środki te działają toksycznie na rośliny, więc posypujemy nimi tylko ścieżki. Inne preparaty na ślimaki to np. Bros Snacol, Glanzit. Ścieżki wokół rabat czy klombów można również posypywać wapnem niegaszonym – jest to substancja żrąca, która pochłania wodę i uśmierca ślimaki (uwaga! środek szkodliwy dla roślin). Można zastosować także Mesurol Alimax (działa także po deszczu) albo Mesurol Schneckenkorn (środek silnie toksyczny dla ludzi i zwierząt).

Komentarze (8):
Dodaj komentarz
~uchacha (niezalogowany, 83.21.250.*) 2015.06.18, 18:41

ten granulat jest świetny. Szkoda tylko, że taki drogi ;-(

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~aluis5 (niezalogowany, 37.209.132.*) 2014.12.08, 16:11

ja wjeden poranek nazbieralem 74o slimakow ile trzeba zdjecz

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Piorun (niezalogowany, 193.239.103.*) 2014.09.30, 23:04

Postawcie przy płocie zdjęcie Macierewicza. Na sam widok żaden ślimak się nie zbliży do płotu a co dopiero na ogród

Czy opinia jest przydatna?
( 5 / 6 ) Opinia przydatna dla 45% użytkowników
~ja (niezalogowany, 87.207.195.*) 2014.09.21, 00:35

glanzit jest rewelacyjny

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~ldkfjlkj (niezalogowany, 83.22.11.*) 2014.09.10, 13:16

sposób z butelką i piwem nie działa złapal sie tylko jeden ślimak / pewnie alkoholik/ a na działce mam ich setki. Lepiej zadzialał "ślimakol" ale jest dość drogi.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~ddd (niezalogowany, 89.25.155.*) 2014.08.17, 18:44

butelka pet w połowie przecięta zakopać pod ziemią tak aby można było wlać piwko : 100% slimaków wytepionych

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~agata (niezalogowany, 83.11.122.*) 2014.08.06, 00:59

ta metoda z sola jest paskudna

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~ewad (niezalogowany, 88.156.252.*) 2014.07.17, 17:43

Moja mama zbiera ślimaki (te bez muszelek) i zasypuje je solą, sypie też sól wokół ogrodzenia by inne ślimaki nie wchodziły do niej. Ma niedużą działkę więc nie ma problemu z solą :)

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 1 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...