Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Sadzimy drzewa i krzewy

Sadzonki na życzenie

Jesień to dobry czas na sadzenie drzew i krzewów nie tylko tych w pojemnikach, ale i tak zwanych balotowanych (z bryłą korzeniową owiniętą jutą lub siatką) oraz z gołymi korzeniami. Posadzone teraz, już wczesną wiosną rozpoczną wegetację.  Gatunek trzeba wybrać starannie, bo każdy ogród ma swoje wymagania.

Jak wybrać rośliny?

Najczęstszym błędem przy tworzeniu kompozycji roślinnych jest kupowanie niewielkich egzemplarzy i sadzenie ich w zbyt małych odległościach. Po kilku latach rośliny zaczynają się rozrastać wzajemnie sobie przeszkadzać. Zatem aby za kilka czy kilkadziesiąt lat uniknąć wielu kłopotów:

■ Wybierzmy rośliny, którym odpowiadają warunki siedliskowe, panujące w ogrodzie (nasłonecznienie, rodzaj gleby, jej wilgotność i kwasowość).

■ Zanim kupimy wybrane rośliny, dowiedzmy się jakie są ich docelowe rozmiary (wysokość i średnica korony).

■ Wyznaczmy miejsce sadzenia pamiętając, że przyjmuje się, iż system korzeniowy sięga nieco poza rzut korony drzewa lub krzewu (może być rozleglejszy). Pamiętajmy, że choć można formowaniem korony drzewa ograniczać jej wielkość, przycinanie korzeni odbija się na jego zdrowiu i stabilności.

Uwaga! Planując sadzenie, trzeba pamiętać też o biegnących pod ziemią rurach i instalacjach.

Jak sadzić?

■ Rośliny z gołymi korzeniami zanurzamy w wodzie na kilka godzin, balotowanym nacinamy jutę lub siatkę (można z tego zrezygnować), a rosnące w pojemnikach ostrożnie wyjmujemy.

■ Umieszczamy w przygotowanym dole dwukrotnie większym od bryły lub systemu korzeniowego i zasypujemy urodzajną ziemią. Ubijamy ją tak, by uformować wokół nasady rośliny zagłębienie (misę).

■ Obficie podlewamy.

■ Nawożenie nowych sadzonek w ogrodzie najlepiej zacząć w następnym roku wiosną, gdy ustąpią mrozy, a ziemia nieco obeschnie i powtórzyć w czerwcu lub lipcu.

Przykłady drzew do małych ogrodów / Drzewa do małych ogrodów

Klon czerwony (Acer rubrum)

■ To drzewo o kulistej lub stożkowatej koronie osiąga zazwyczaj około 10 m wysokości przy 5-7 m średnicy korony (choć znane są egzemplarze wysokości 20 m).

■ Dobrze rośnie w słońcu lub półcieniu. Jest tolerancyjny co do gleby, choć preferuje bardziej wilgotne.

■ Znosi warunki miejskie.

■ Już w połowie września jego liście pięknie przebarwiają się na czerwono.

Nasza rada. Warto sadzić go pojedynczo na tle elewacji lub grupy wysokiej zieleni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Buk pospolity (Fagus sylvatica)

Jest potężnym drzewem, które rośnie wolno, ale osiąga nawet 30 m wysokości przy 20 m rozpiętości korony. Ma gładką, srebrzystą korę. Liście pojawiają się na nim późną wiosną, w maju, a jesienią stopniowo brązowieją, i suche pozostają na zimę, ale i wtedy są ciekawą ozdobą.  Jego owoce to przysmak wiewiórek i sójek.

■Dobrze się czuje w cieniu. Potrzebuje ziemi żyznej, gliniastej lub gliniasto-piaszczystej, wilgotnej, ale nie zalewanej, z zawartością wapnia.

Może rosnąć w warunkach miejskich.

Nasza rada. Ponieważ dobrze znosi cięcie można wykorzystywać go do tworzenia żywopłotów formowanych.

 

Buk pospolity (Fagus sylvatica) ‘Purpurea Pendula'

To wolno rosnące drzewko o zwisających gałęziach tworzących parasolowatą koronę będzie malowniczym akcentem w małym ogrodzie. Dorasta do 2-4 m (zależy, na jakiej wysokości jest szczepiony).


Dobrze się czuje w słońcu i półcieniu glebach żyznych i wilgotnych, o stałym poziomie wód gruntowych.


Nasza rada Ta odmiana ma zwisające do ziemi pędy, które możemy przycinać na wybranej przez siebie wysokości. Jeżeli chcemy sprawić, by drzewo było wyższe, możemy jeden z wierzchołkowych pędów podpiąć do pionowej podpory.

 

 

Grab pospolity (Carpinus betulus)

■ To wolno rosnące drzewo dorasta zazwyczaj do około 10 m wysokości, choć bywa, że osiąga nawet 20 m.

■ Ma gładką popielatoszarą korę, u starszych egzemplarzy w ciemniejsze pionowe smugi.

■ Nie jest wymagający co do gleby i znosi nawet silne zacienienie.

Nasza rada. Ponieważ bardzo dobrze znosi cięcie, warto wykorzystywać go w miejscach zacienionych do tworzenia żywopłotów formowanych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klon tatarski odm. ginnala (Acer tataricum subsp. ginnala)


Jest niewielkim drzewem, które może też przybierać formę krzaczastą. Dorasta do 5 m wysokości przy 4 m średnicy korony.

■ Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, a najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych.

■ Jesienią jego liście stają się intensywnie czerwone.

By zakwitł trzeba poczekać przynajmniej pięć lat, ale warto. Jego kwiaty przyjemnie pachą i przyciągają pszczoły.
Nasza rada. Ponieważ rozrasta się przez rozłogi, lepiej nie sadzić go w małym ogrodzie. Na dużych działkach sprawdza się w kompozycjach kolorystycznych.

Komentarze (2):
~blada (niezalogowany, 83.22.17.*) 2014.09.07, 19:13

Po pierwsze, ogród potrzebuje 2-5 lat od posadzenia, żeby uzyskać zamierzony efekt. Rośliny do ogrodu to inwestycja. Przemyślane zakładanie ogrodu polega na tym, że ma wyglądać dobrze przez WIELE lat. Jeśli wydam kupę kasy na drzewa i krzewy, to wolałabym, żeby posiedziały w ziemi co najmniej 10 lat. Przypominam, że jeśli się ma w ogrodzie drzewa lub krzewy ponad 10-letnie, to do ich wykarczowania potrzeba zgody Urzędu Miasta. Dlatego warto pomyśleć, czy po kilku czy kilkudziesięciu latach drzewa lub krzewy nie będą sobie przeszkadzać. Z dwukrotnością dołu proponuję tak nie kombinować, tylko wykopać dół o średnicy dwa razy większej i dwa razy głębszej od bryły korzeniowej. Kto liczy kubaturę bryły, żeby wykopać dziurę? W ogrodnictwie rządzi łopatologia,a nie trolling!

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~ludzie, dajcie spokój (niezalogowany, 91.240.68.*) 2014.04.27, 09:21

"Po kilku latach rośliny zaczynają się rozrastać wzajemnie sobie przeszkadzać. Zatem aby za kilka czy kilkadziesiąt lat uniknąć wielu kłopotów:" Za kilkadziesiąt lat? Czy wy te poradniki lordom piszecie? "Umieszczamy w przygotowanym dole dwukrotnie większym od bryły lub systemu korzeniowego" Czyli dla 20cm średnicy (objętość bryły ok 4200cm3) wybieramy objętość dołu 8400cm3 a stąd wynika średnica 25cm? Brawo... Liczę kulę, bo dla walca to by było to samo 20cm...

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...