Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Prace ogrodnicze w kwietniu

Kwiecień w ogrodzie to bardzo pracowity czas. Trzeba zająć się oczkiem wodnym, systemem automatycznego nawadniania, a także przycinaniem, przesadzaniem i sadzeniem roślin jednorocznych, wieloletnich oraz warzyw. Pamiętajmy także o roślinach doniczkowych.

PODLEWANIE ROŚLIN

Kiedy robi się coraz cieplej, rośliny potrzebują systematycznego podlewania. Jeśli mamy w ogrodzie system automatycznego nawadniania, to należy go włączyć właśnie teraz. Najlepiej zlecić to zadanie firmie ogrodniczej. Specjaliści ustawią odpowiedni program podlewania i sprawdzą poszczególne elementy systemu nawadniającego. Warto zainwestować także w czujnik deszczu. Jest to niewielkie urządzenie, które odcina dopływ wody do zraszaczy w momencie, kiedy opady deszczu były wystarczająco obfite.

OCZKO WODNE PO ZIMIE

Jeśli mamy oczko wodne lub staw, to właśnie teraz musimy się nim zająć. Filtry oraz pompy, które na zimę zostały wyjęte z oczka, należy przed ponownym użyciem dokładnie oczyścić i sprawdzić, czy działają. Urządzeniom, których nie wyjmowaliśmy, należy stopniowo zwiększać przepływ wody. Kiedy już temperatura ustabilizuje się na poziomie około 10°C, należy wpuścić do stawu rybki, które zimowały w akwariach. Natomiast rybki, które całą zimę przebywały w stawie, można już zacząć karmić. Rośliny wodne, które na zimę przenieśliśmy do pomieszczenia, mogą zostać ponownie umieszczone w stawie. Mowa tu o np. hiacyntach wodnych, topianach i salwiniach, liliach wodnych, lotosie tygrysim czy grążelu drobnym. Tropikalne rośliny wodne umieszczamy w oczku wodnym, gdy temperatura powietrza będzie nieco wyższa.

PRZYCINANIE ROŚLIN KWITNĄCYCH WCZESNĄ WIOSNĄ

Kiedy przekwitną już rośliny kwitnące wczesną wiosną, należy je odpowiednio przyciąć. W przypadku roślin cebulowych (takich jak np. tulipany, krokusy, narcyzy) wycinamy tylko uschnięte kwiatostany. Liście i łodygi zostawiamy, ponieważ zmagazynowane są tam składniki odżywcze konieczne do wzrostu cebulek. Przycinamy także krzewy, które już przekwitły np. forsycje, porzeczki ozdobne oraz wierzby szczepione na pniu. Wierzby należy przyciąć dość silnie, ponieważ pobudzi je to do wypuszczania nowych pędów oraz nada krzewom ładny pokrój.

SADZENIE ROŚLIN CEBULOWYCH I JEDNOROCZNYCH

W połowie kwietnia możemy już sadzić w ogrodzie rośliny cebulowe i bulwiaste np. dalie, mieczyki, pacioreczniki. Pikujemy także rośliny jednoroczne, które wysiane były w poprzednich miesiącach np.: szałwię, werbenę, żeniszek. Do gruntu możemy już wysiać kwitnące rośliny jednoroczne takie jak np.: aster chiński, czarnuszka, eszolcja, godecja, groszek pachnący, maciejka, nagietek, nasturcja, nemofilia plamista, powój trójbarwny, rezeda, słonecznik, smagliczka nadmorska, ubiorek gorzki, wilec, złotokwiat.

WARZYWA

Warzywa i kwiaty, które rosną w inspekcie lub w pomieszczeniu, a które mają być wysadzone do gruntu na początku maja, powinniśmy hartować od końca kwietnia. Należy codziennie (każdego dnia coraz dłużej) przez około tydzień wystawiać je na balkon lub do ogrodu. Do gruntu możemy wysadzić już kolejne warzywa: buraki, bób, cebulę, koperek, marchew, pietruszkę, pora, rzodkiewkę, sałatę. Trzeba tylko pamiętać, by świeżo posadzone rośliny okrywać, kiedy mają wystąpić przygruntowe przymrozki. Najlepiej użyć do tego białej agrowłókniny. Do szklarni lub foliowego tunelu można już wysiać np. brokuły, brukselkę, kalafiory czy kalarepę. Natomiast nasiona dyni, kabaczka, kukurydzy cukrowej, melona czy ogórków należy wysiać do donicy, którą umieścimy w pomieszczeniu.

ROZMNAŻANIE ROŚLIN PRZEZ SADZONKI

Datury, fuksje, oleandry i pelargonie w naszym klimacie zimują w pomieszczeniach. Właśnie teraz warto sporządzić z nich sadzonki. Roślin tych nie rozmnażamy z nasion, ponieważ nie mamy gwarancji, że nowe okazy powtórzą cechy rośliny matecznej. Donice z sadzonkami należy umieścić w dość ciepłym miejscu (około 20°C). Po około 2-3 tygodniach powinny się ukorzenić. Wtedy uszczykujemy wierzchołki, co pobudzi roślinę do wzrostu.

ROZMNAŻANIE ROŚLIN PRZEZ ODKŁADY

Niektóre rośliny możemy rozmnażać przez odkłady. W tym celu należy przygiąć gałązki do ziemi, przymocować je i przysypać ziemią. Roślina powinna się ukorzenić do jesieni. Ukorzeniony pędy trzeba odciąć i przesadzić. W ten sposób możemy rozmnażać rośliny takie jak np.: dereń, forsycja, hortensja, irga, jaśminowiec, kalina, kolkwicja, leszczyna, porzeczka, żylistek.

PIELĘGNACJA ROŚLIN DONICZKOWYCH

W kwietniu należy rozpocząć nawożenie roślin doniczkowych. Możemy je także przesadzać do większych pojemników. Trzeba zwrócić uwagę, czy na roślinach domowych nie pojawiły się szkodniki (np. mszyce, przędziorki, tarczniki) i czy kwiaty nie zostały zaatakowane przez choroby. Jeśli tak, należy wykonać oprysk chemiczny środkami ochrony roślin.

AERACJA I WERTYKULACJA TRAWNIKA

Kwiecień to czas, kiedy musimy zająć się naszym trawnikiem. Aby cieszyć się pięknym i gęstym trawnikiem przez cały, musimy zacząć pielęgnować go już teraz. Wiosną należy przede wszystkim wykonać zabieg wertykulacji i aeracji. Pamiętajmy też o nawożeniu.

 

Trawa po długiej, śnieżnej zimie może nie prezentować się zbyt dobrze. Na początek zalecam wykonanie zabiegu aeracji i wertykulacji. Aeracja to inaczej napowietrzania darni. Zabieg ten ma na celu rozluźnienie podłoża, dzięki czemu do korzeni lepiej docierają nawozy, woda i powietrze. Aeratory nakłuwają powierzchnię trawnika (100 nakłuć na 1m2), umożliwiając dotarcie składników pokarmowych w głąb gleby. Otwory, które powstają po aeracji, warto posypać piaskiem (ok. 0,1m3 na 100m2). Piaskowanie zwiększa przepuszczalność podłoża, a dzięki aeracji darń stanie się zielona i bujna już po ok. 2 miesiącach.

FILC NA TRAWNIKU

Nawet kiedy kosimy trawnik kosiarką z koszem, część trawy spada na ziemię, gnije i przyczynia się do powstawania tzw. filcu. Filc to nieprzepuszczalna warstwa, która utrudnia dopływ wody i powietrza do korzeni. Trawa marnieje i jest narażona na wiele chorób. Aby zapobiegać powstawaniu filcu trzeba regularnie grabić trawnik oraz stosować zabieg wertykulacji. Dzięki pionowemu nacinaniu darni suche, martwe źdźbła zostają usunięte, a składniki odżywcze docierają do korzeni.

PLEŚŃ ŚNIEGOWA

Na trawniku mogła pojawić się po zimie pleśń śniegowa. Główne powody występowania tej groźnej choroby to: pokrywa śnieżna, która uniemożliwia dostęp powietrza, a także wilgotne podłoże. Patogen może rozwinąć się także wtedy, gdy zostawiliśmy nieskoszoną trawę jesienią oraz zbyt intensywnie lub zbyt późno nawoziliśmy ją nawozami azotowymi. Z pleśnią śniegową mamy do czynienia wtedy, kiedy na trawniku pojawiają się różowo-brązowe plamy o średnicy 10-20cm. Plamy zmarniałej trawy z czasem się powiększają i zaczynają się ze sobą łączyć, co może doprowadzić do zniszczenia całego trawnika. Z chorobą tą trzeba zacząć walczyć od momentu pojawienia się pierwszych objawów: kiedy zauważymy na trawniku biało-różową grzybnię. Trawnik trzeba opryskać preparatem grzybobójczym, a uszkodzoną trawę usunąć i w jej miejsce dosiać nową. Trzeba też pamiętać, żeby w miarę możliwości ograniczyć czynniki sprzyjające pojawianiu się pleśni śniegowej. Należy także nisko skosić trawę przed zimą, jesienią nawozić ją nawozami potasowymi, usuwać suchą darń, stosować wertykulację (czyli zapobiegać powstawaniu filcu) oraz profilaktycznie opryskiwać trawnik odpowiednimi środkami ochrony roślin.

NAWOŻENIE TRAWNIKA

Kwiecień to także moment, kiedy powinniśmy rozpocząć nawożenie trawnika. Osłabiona po zimie trawa potrzebuje wielu składników odżywczych: azotu, fosforu, potasu. Azot pod postacią saletry amonowej pobudza wzrost trawy, ma także wpływ na intensywny kolor darni. Fosfor i potas m.in. wspomagają budowę systemu korzeniowego i zwiększają odporność na choroby. Należy pamiętać, żeby nawozić trawnik po pierwszym koszeniu. Warunkiem koniecznym efektywnego nawożenia jest równomiernie rozprowadzenie nawozu: poprzez rozpuszczenie go w wodzie i dokładnie podlanie trawy lub przy zastosowaniu siewnika.

KOSZENIE

Pierwsze koszenie należy wykonać, gdy trawa będzie miała około 10 cm wysokości. Jeśli mamy w trawniku posadzone np. krokusy, należy wstrzymać się z koszeniem do momentu, gdy liście roślin cebulowych całkowicie uschną. Można oczywiście kosić trawę w taki sposób, by omijać miejsca, w których posadzone są krokusy.

Komentarze (2):
~ataman66 (niezalogowany, 5.172.248.*) 2014.04.14, 20:13

bardzo fajne porady

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~MM (niezalogowany, 89.65.153.*) 2014.03.30, 10:10

Tych prac jest nieco więcej:)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...