Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu

Mrówki to zarówno owady pożyteczne, jak i szkodniki. Z jednej strony poprawiają strukturę gleby, zjadają larwy, oczyszczają swoje najbliższe otoczenie z resztek roślinnych i zwierzęcych. Z drugiej strony niszczą korzenie, bulwy, pąki kwiatowe, „wspierają” żerowanie mszyc, potrafią dotkliwie ukąsić. Jeśli chcemy pozbyć się mrówek z naszego ogrodu, możemy skupić się na ich odstraszaniu (np. metodami naturalnymi), a jeśli to nie pomoże lub będziemy chcieli pozbyć się tych owadów definitywnie – trzeba będzie zastosować preparaty chemiczne.

MRÓWKI

Mrówki to owady należące do rodziny mrókowatych (Formicidae). Można je spotkać niemal na całym świecie. W Polsce występuje ponad 100 gatunków mrówek. Niektóre z nich znajdują się pod ochroną np. mrówka łąkowa (Formica pratensis), która występuje w lasach i jest owadem pożytecznym. Inne mrówki mogą wyrządzać prawdziwe szkody w naszych ogrodach. W najbliższym otoczeniu człowieka spotkać można gatunki takie jak np. hurtnica czarna (Lasius niger), hurtnica żółta (Lasius flavus), murawka darniowiec (Tetramorium caespitum), wścieklice zwyczajne (Myrmica rubra).

SZKODLIWE DZIAŁANIE MRÓWEK

Mrówki mogą uszkadzać młode przyrosty roślin ozdobnych oraz pąki kwiatów, w których znajduje się nektar. Uszkadzają także owoce (np. morele). Niektóre gatunki zakładają swoje gniazda w pniach lub korze drzew, co na drzewa wpływa bardzo negatywnie, ponieważ je osłabia. Mrówki potrafią też zniszczyć nasze ozdobne klomby, grządki warzywne i trawnik – kiedy zakładają mrowiska i drążą w ziemi korytarze, które uszkadzają korzenie roślin, a także ich kłącza i bulwy. Korytarze i tunele dodatkowo przesuszają glebę. Owady te w obronie swojego mrowiska stają się bardzo agresywne – ich ukąszenia pieką, bolą, wywołują rumień na skórze, a niekiedy nawet reakcje alergiczne. A to dlatego, że kiedy kąsają, wstrzykują w ciało jad zwierający kwas mrówkowy. Owady te bardzo lubią smak słodki, a resztki jedzenia pozostawione na werandzie lub tarasie to dla nich prawdziwy rarytas. Niekiedy w poszukiwaniu pokarmu owady te przenoszą się do naszych domów i mieszkań. Mrówki żywią się spadzią czyli słodką wydzieliną mszyc, które w naszych ogrodach potrafią wyrządzić prawdziwe szkody. Mrówki natomiast wyspecjalizowały się w ich ochronie – bronią mszyc przed ich naturalnymi wrogami (np. biedronkami). Niektóre gatunki zakładają nawet swoje prywatne hodowle mszyc – larwy mszyc na zimę przenoszone są w głąb mrowiska, a wiosną dorosłe owady ponownie wynoszone są na zewnątrz, gdzie mogą żerować na roślinach i dostarczać mrówkom potrzebnej im spadzi.

MRÓWKI – OWADY POŻYTECZNE

Mrówki to nie tylko szkodniki, niekiedy owady te są bardzo pożyteczne. Dzięki nim bardzo łatwo jest zlokalizować kolonie mszyc, które żerują na naszych roślinach. Szybciej dostrzeżemy mrówki wędrujące po roślinach, niż małe, często zielonej barwy mszyce ukryte wśród liści. A mszyce to prawdziwe szkodniki i im szybciej zaczniemy je zwalczać, tym lepiej dla naszego ogrodu. Mrówki to nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami, które niszczą rośliny w naszych ogrodach: owady te zjadają larwy np. muchówek. Ponadto mrówki pełnią rolę reducentów – żywią się padliną, martwymi owadami i małymi gryzoniami czy płazami, zjadają resztki organiczne i roślinne, dzięki czemu oczyszczają swoje najbliższe otoczenie, na czym i my korzystamy. Mrówki w pewnym stopniu mogą przyczyniać się także do poprawiania struktury gleby w naszych ogrodach. Kiedy budują swoje mrowiska i drążą korytarze w ziemi, spulchniają i napowietrzają glebę. Dodatkowo ich odchody zawierają użyźniające podłoże pierwiastki (np. azot czy fosfor), które poprawiają jakość gleby.

NATURALNE METODY ODSTRASZANIA MRÓWEK

Jeśli chcemy, aby mrówki wyprowadziły się z naszego ogrodu, warto wokół mrowiska i na trasach ich wędrówek posadzić rośliny, których te owady nie tolerują. Do roślin takich należą np. czosnek, lawenda, nagietki, majeranek, pietruszka, tymianek, wrotycz. Skuteczne bywają też bardzo aromatyczne olejki zapachowe np. lawendowy, miętowy, goździkowy. Odstraszająco na owady działa również sól oraz soda oczyszczona (także proszek do pieczenia), którymi możemy posypywać wykorzystywane przez mrówki ścieżki, jednak substancje te mogą mieć niekorzystny wpływ na rośliny (szczególnie sól). Inne naturalne metody zwalczania mrówek to np. polewanie mrowiska wrzątkiem (bardzo drastyczna metoda...) albo roztworem wody z pokrzywą i czosnkiem lub piołunem. W pobliżu gniazda można ustawić miseczki z miodem, słodkim syropem lub piwem (mrówki giną zwabione zapachem). Mrówki nie przepadają też za zapachem cynamonu, octu, skórki cytrynowej, świeżych liści pomidora, orzecha włoskiego, bzu czarnego, pieprzu ziołowego. Metodą zwalczania mrówek w ogrodzie jest także... pozbycie się mszyc. Mszyce to szkodniki, które żerują na roślinach ozdobnych. Aby się ich pozbyć, trzeba wykonać oprysk chemiczny odpowiednim preparatem. Mszyce dostarczają mrówkom słodkiej spadzi i kiedy pozbawimy ich źródła pożywienia, być może mrówki same wyprowadzą się z naszego ogrodu.

CHEMICZNE METODY ZWALCZANIA MRÓWEK

Jeśli naturalne metody odstraszania mrówek nie przyniosą spodziewanych efektów i będziemy chcieli pozbyć się tych owadów z naszego otoczenia definitywnie, wtedy należy zastosować preparaty chemiczne. Wśród dostępnych insektycydów znajdują się płyny, spraye, proszki i granulaty. Środki te zawierają trucizny o działaniu kontaktowym i żołądkowym, ale mają atrakcyjny dla mrówek zapach i smak. Mrówki zanoszą je do gniazda jako pożywienie i tym samym zatruwają inne osobniki w mrowisku. Inne preparaty mają w swoim składzie hormony (metopren), które powodują u mrówek bezpłodność. Środki takie działają wolniej niż preparaty kontaktowe, ale po pewnym czasie powodują zamieranie kolonii. Najmniej skuteczne są środki do opryskiwania mrowiska – działają one głównie na robotnice i tylko nieznacznie zmniejszają liczebność gniazda. Warto pamiętać, że wszelkie środki chemiczne, jakie stosujemy w ogrodzie, mogą wpływać na nasze najbliższe otoczenie. Ich użycie trzeba przemyśleć szczególnie wtedy, kiedy mamy dzieci i zwierzęta (psy, koty). Preparaty chemiczne wpływają także na nasze uprawy (warzywa, owoce) oraz na inne owady (np. pożyteczne owady zapylające – pszczoły). Zawsze dokładnie czytajmy etykiety i zalecenia producenta, a także przestrzegajmy okresu karencji.

Komentarze (2):
~Blattanex na mrówki - granulat 100g (niezalogowany, 79.187.176.*) 2016.03.23, 16:22

Działa na wiele gatunków mrówek, Niszczy również te w gniazdach, mrowiskach, Zawiera atrakcyjną kombinację substancji nęcących, Posiada różowy kolor, Jest zabezpieczona przed przypadkowym spożyciem przez ludzi i zwierzęta domowe - Zawiera BITREX, Bardzo wydajny, Posiada działanie kontaktowe i pokarmowe, Nie pyli się i nie zbryla, Długi okres działania,

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 5 ) Opinia przydatna dla 29% użytkowników
~Markus (niezalogowany, 83.18.145.*) 2016.02.23, 12:04

Dobry i tani sposób to produkt o nazwie Afanisep. Polecam.

Czy opinia jest przydatna?
( 5 / 3 ) Opinia przydatna dla 63% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...