Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Traktorki

Gdy wielkość trawnika przekracza 2000 metrów kwadratowych, warto jest zaopatrzyć się w traktorek do koszenia trawy. Kosiarki traktorowe, (zwane również motorowymi, samobieżnymi, mikrociągnikami) zapewniają łatwość obsługi, wygodę i przyjemność koszenia, a także szybkość pracy.

CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY WYBORZE TRAKTORKA DO TRAWY?

 

Przy wyborze traktorka, warto wziąć pod uwagę zarówno położenie trawnika (nierówności terenu, nachylenie) jak i wielkość trawnika, a co za tym idzie - moc urządzenia. A oto na co należy zwrócić uwagę:

 

1. Rodzaj powierzchni do koszenia (trawnik, duży ogród, teren wymagający precyzyjnego manewrowania)
2. Moc i typ silnika
3. Rodzaj systemu koszącego (szerokość koszenia, ilość noży)
4. System zbierania / mielenia skoszonej trawy (kosz na trawę, mielenie, wyrzut boczny)
5. Osprzęt (kosze na trawę, kultywatory, wertykulatory, areatory, odśnieżarki)
6.

Dodatkowe opcje (koła nie niszczące trawy, siedzenie z regulacją wysokości, samocentrująca kierownica, duży zbiornik na paliwo)

 

RODZAJ POWIERZCHNI DO KOSZENIA

 

Niektóre traktorki są przystosowane do trawników o średniej powierzchni (2000-10000 m2). Nie mają wtedy dużych mocy silnika i mają mniejszą szerokość koszenia. Są mniej przystosowane do pracy z różnego rodzaju osprzętem. Za to są nieduże, wygodne, lżejsze a zatem lepsze przy manewrowaniu, tańsze w zakupie i bardziej ekonomiczne w użytkowaniu.

 

Inne traktorki, przeznaczone do trawników o znacznych powierzchniach i do ogrodów (powyżej 10000 m2), mają mocniejszy silnik, większą szerokość koszenia, większe koła. Mogą kosić duże powierzchnie znacznie szybciej. Mają też cięższą i bardziej wytrzymałą obudowę, a zatem są lepiej przystosowane do pracy z różnego rodzaju osprzętem.

 

Są też traktorki specjalnie przeznaczone do "trudnych" powierzchni. Mają one krótszy promień skrętu, a zatem lepiej radzą sobie z przeszkodami, takimi jak drzewa czy krzewy. Zdolność do pokonywania nachyleń zależy bardziej od mocy silnika i obciążeń traktorka niż od skrętu.

 

MOC I TYP SILNIKA

 

Moc mierzona w koniach mechanicznych ma duże znaczenie dla pracy urządzeń z osprzętem do pielęgnacji trawnika czy do odśnieżania. Także w przypadku koszenia, silniki o większej mocy sprawiają, że odbywa się ono szybciej, a traktor lżej podjeżdża pod pagórki.

 

Traktory do średnich trawników (2000-10000 m2) mogą mieć moc silnika ok. 11-15 kM Traktory do dużych trawników (powyżej 10000 m2) mogą mieć moc silnika ok. 16-22 kM

 

Silniki dwucylindrowe mają przewagę nad jednocylindrowymi jeśli chodzi o żywotność silnika, dostarczenie większej mocy, a także chłodniejszą pracę. Stosowane są w większych traktorach. W przypadku silnika znaczenie ma też marka producenta, gdyż o sprawnym i wieloletnim funkcjonowaniu traktora decyduje jakość silnika.

 

 

 

RODZAJ SYSTEMU KOSZĄCEGO

 

Małe agregaty koszące nadają się do średniej wielkości trawników, natomiast duże, do trawników o znacznych powierzchniach. Oprócz wielkości agregatu koszącego, o jego funkcjonalności decyduje ilość noży i system noży tnących.

 

Zwykle im więcej jest noży, tym szybsze i dokładniejsze jest koszenie. System noży może umożliwiać ich obrót w jedną i drugą stronę, wtedy traktor ma możliwość przerzucania skoszonej trawy zarówno do kosza zbierającego jak i do zestawu rozdrabniającego trawę.

 

Zakres wysokości koszenia trawy też jest ważny. Poprzez optymalne dostosowanie wysokości koszenia trawy (ok. 1/3 jej wysokości), poprawia się żywotność trawnika i jego wygląd. Aby zapewnić jak najlepszy rozwój trawy, zakres koszenia traktora powinien być przynajmniej od 3 do 10 cm.

 

Optymalna szerokość korpusu, a zatem koszenia dla różnej wielkości trawników:

 

1. 2000 - 5000 m2 - szerokość 76-100 cm
2. 5000 - 10000 m2 - szerokość 100-115 cm
3. 10000 i więcej m2 - szerokość 115 cm i więcej

 

 

SYSTEMY ZBIERANIA / MIELENIA SKOSZONEJ TRAWY

KOSZE I POJEMNIKI NA TRAWĘ

 

Są one dobrym rozwiązaniem, chronią trawnik przed powstawaniem sfilcowanej, nieprzepuszczalnej warstwy organicznej, powodującej odwodnienie korzeni trawy i mniej skuteczne nawożenie. Dzięki uniknięciu zalegającej skoszonej trawy, trawnik jest elegancki i zdrowy. Pojemniki mogą mieć różne pojemności . Im większy jest pojemnik, tym rzadziej zachodzi konieczność opróżniania go.

 

ROZDRABNIANIE

 

Rozdrabnianie (mielenie) trawy jest najwygodniejszym i najbardziej pożytecznym sposobem na skoszoną trawą. Drobno zmielona trawa, w przeciwieństwie do skoszonej zalegającej, stanowi dobry nawóz organiczny dla rosnącej trawy i nie tworzy warstwy nieprzepuszczalnej dla wody. Tym niemniej mielenie wymaga częstszego koszenia, gdyż urządzenia rozdrabniające nie radzą sobie z bardzo dużą ilością trawy.

 

SYSTEM WYRZUTU BOCZNEGO

 

Trawa po skoszeniu jest wyrzucana z boku, na trawnik, następnie należy ją zgrabić. Zebraną trawę można przekompostować i wykorzystać jako nawóz organiczny. Traktory z tym systemem wykorzystuje się do wysokich traw i tam, gdzie jest mniej drzew i innych przeszkód terenowych przy koszeniu.

 

OSPRZĘT

KOSZE NA TRAWĘ

 

Skoszona trawa jest wmiatana automatycznie przez traktor do kosza. Kosze te mogą mieć różne pojemności, są bardzo wygodne, łatwe do opróżniania i czyszczenia, a także oszczędzają dużo pracy przy zbieraniu skoszonej trawy. Im większy kosz, tym większy obszar można skosić bez konieczności opróżniania go.

 

PRZYCZEPKI OGRODOWE

 

Służą do przewożenia różnego rodzaju rzeczy za pomocą traktorka ogrodowego. Są bardzo praktyczne, np. do przewożenia drzewa do rąbania na opał.

 

 

AERATORY I WERTYKULATORY

 

Wertykulatory pozwalają rozluźnić i napowietrzyć podłoże. Co za tym idzie, trawa rozkrzewia się znacznie lepiej. Za pomocą wertykulatorów niszczy się też mchy i inne chwasty zabierające trawie światło i substancje odżywcze. Wertykulacja, zwana także koszeniem pionowym trawnika, polega na przecinaniu za pomocą noży wertykulatora, wierzchniej warstwy trawnika. Areatory również napowietrzają trawnik (w mniejszym stopniu od wertykulacji) oraz usuwają mech i kiełkujące chwasty.

 

PŁUGI

 

Służą do pracy traktorka w zimie. Bardzo przydatne do odśnieżania. Często razem z pługiem traktorek trzeba wyposażyć w łańcuchy na koła.

 

 

SIEWNIKI

 

Dzięki siewnikom jest możliwość równomiernego rołożenia nasion traw podczas siewu. Ponadto jest to bardzo wygodna i przyjemna metoda siania trawy.

 

WALCE

 

Walce służą do wałowania ziemi po zasianiu trawy. Dzięki wałowaniu więcej nasion trawy kiełkuje, gdyż roślina jest w stanie łatwiej przedostać się na powierzchnię (z mniejszej głębokości). Ponadto po wałowaniu wiatr nie wywiewa nasion i trawnik jest bardziej równomierny.

 

DODATKOWE OPCJE

 

KOŁA NIE NISZCZĄCE TRAWY

 

Po pierwsze pozwalają utrzymać na odpowiedniej wysokości zestaw mielący skoszoną trawę, by nie mielił rosnącej.

 

 

SIEDZENIE Z REGULACJĄ

 

Umożliwia dopasowanie wysokości i zapewnia wygodę, ergonomię i komfort użytkowania każdemu użytkownikowi.

 

 

SAMOCENTRUJĄCA KIEROWNICA

 

Ułatwia koszenie w równych, prostych pasach.

 

 

DUŻY ZBIORNIK NA PALIWO

 

Im większy jest zbiornik na paliwo, tym rzadziej trzeba go dopełniać podczas koszenia. Tym niemniej należy pamiętać, że paliwo stare traci właściwości i niszczy silnik.

 

ZALECENIA

1. Po każdym koszeniu należy krótko przepłukać traktor, dokładnie oczyścić i umyć noże. Warto też pokryć traktor płynem zapobiegającym przyklejaniu się traw.
2. Należy wymienić olej raz na sezon i pilnować jego poziomu, podobnie jak w przypadku samochodu.
3. Jeżeli traktor ma silnik benzynowy, należy zwracać uwagę na to, że benzyna traci swoje właściwości po około 2 miesiącach.
4. Po zakończeniu sezonu koszenia, powinno się opróżnić zbiornik paliwa i uruchomić silnik, aż paliwo się skończy. Traktory powinny być garażowane lub przynajmniej przykryte pokrowcem na zimę.
5. Należy zachować ostrożność! Wyrzut boczny może wystrzelić twarde przedmioty z dużą siłą. Ponadto dla ochrony słuchu warto jest korzystać ze słuchawek zagłuszających.

 

Komentarze (10):
Dodaj komentarz
~Maciek (niezalogowany, 83.28.132.*) 2015.06.18, 14:22

Paweł zostaw do siebie jakiś kontakt , jeśli to co piszesz jest aktualne , chętnie pomogę.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Mike (niezalogowany, 79.191.51.*) 2015.05.10, 11:19

Ja kupiłem traktorek o mocy 16 kM i słabszego silnika jakoś sobie nie wyobrażam. Mam odśnieżarkę o mocy 6,5 kM i ledwo co zipie w bardziej mokrym śniegu, a tu silnik musi udźwignąć jakieś 250 kg + kosz pełny trawy i czasem wjechać pod górkę.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~pawel (niezalogowany, 31.63.58.*) 2015.04.05, 00:02

Pytanie - pojawiło sie duzo mtd o mocy 6,2 kw czyli jakies 8,4 km jak to sie sprawdza w praktyce czy te traktorki kosiarki daja rade ?? nigdzie nie mozna dostac info w tym temacie

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Oneill (niezalogowany, 150.254.240.*) 2015.02.05, 21:32

Ja kupiłem Maccullocha 155 107cm koszenia.Super się sprawuje.Mam na działce 2500met trawy i to co kiedyś mi zajmowało cały dzień kosiarka 50cm ostrzem spalinowa dodam wraz z wyrzucaniem trawy.Teraz robiłem to w 1,20min ze spokojem siedząc sobie,popijając piwko i nie wstając nawet do wysypywania trawy z kosza320lit.Piękna sprawa warto zainwestować.Dodam tylko ze zbiornik 6lit paliwa starcza mi na 2 koszenia czyli 5000tys merów kwadratowych.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~snapper (niezalogowany, 178.36.118.*) 2014.11.01, 11:24

Możecie wyjaśnić co to za tajemniczy płyn przeciwko przyklejaniu się trawy?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~do irek43 (niezalogowany, 80.55.119.*) 2014.03.05, 16:44

Powiedz, z którego jesteś pokoju w Stidze. Wpadnę na kawę ;)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~irek43 (niezalogowany, 83.24.59.*) 2013.10.24, 09:51

Ja zdecydowałem się tydzień temu na zakup traktorka Stiga Villa 520 z agregatem 90 Combi Nowość i sprzęt na prawdę porządny, z dobrymi ostrzami, oferuje ponadto usługę zamiatania no i już wkrótce przydatną odśnieżania ;)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~colo (niezalogowany, 91.218.211.*) 2013.05.10, 08:05

Czy do traktorka z koszem da się podpiąć przyczepe

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~wisiketa (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.07.26, 09:19

1. Po każdym koszeniu należy krótko przepłukać traktor, dokładnie oczyścić i umyć noże. Warto też pokryć traktor płynem zapobiegającym przyklejaniu się traw. jakim płynem? ptasim leczkiem?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~cotooznacza (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.11.06, 18:59

czy same lancuchy na kola wystarcza, przy odsniezaniu, czy nie zachodzi potrzeba dodatkowego obciazenia traktorka, czy naped tnacy trzeba odlaczyc w czasie odsniezania

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
zobacz inne porady