Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Ostrzenie zębów pilarki łańcuchowej

Pilarki przydają się do karczowania drzew, cięcia drewna kominkowego lub przycinania krzewów. Niestety zęby ich łańcuchów z czasem się tępią i wymagają naostrzenia. Wyjaśniamy, jak to się robi.

JAK CZĘSTO OSTRZYĆ ZĘBY PILARKI?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co ile miesięcy lub lat trzeba ostrzyc łańcuch pilarki. To zależy od tego, jak często się nią pracuje i jakiej jakości jest łańcuch. Zawodowi drwale będą ostrzyć łańcuchy co kilka miesięcy, ogrodnicy raz na rok, a działkowcy raz na kilka lat.

SPRZĘT I PRZYGOTOWANIE DO OSTRZENIA

Pilnik z prowadnicą. Do ostrzenia łańcuchów używa się pilników do metalu, o niedużej średnicy i przekroju okrągłym. Prowadnicę zakłada się albo na pilnik, albo na łańcuch. Pozwala ona wygodnie przesuwać pilnik pod odpowiednim kątem.

Pilnik płaski. Płaski pilnik do metalu potrzebny jest do wyrównywania wysokości ograniczników wióra.

Elektryczna szlifierka do łańcuchów. To stacjonarne urządzenie umożliwiające wygodne i szybkie ostrzenie łańcuchów zdjętych z pilarki. Zawsze ma tarczę szlifierską w kolorze różowym.

Aby naostrzyć zęby pilarki łańcuchowej ręcznie, nie trzeba zdejmować łańcucha z jej miecza. Należy natomiast unieruchomić prowadnicę na przykład stabilizując ja ostrożnie w imadle. Są też specjalne uchwyty do tego celu. Łańcuch zdejmuje się natomiast do ostrzenia mechanicznego.

OSTRZENIE RĘCZNE

Zanim przystąpi się do ostrzenia, należy wyszukać najkrótszy ząb, czyli najbardziej stępiony. On posłuży za wzór, do którego będą ostrzone wszystkie pozostałe. Warto go jakoś zaznaczyć, na przykład malując z boku kropkę korektorem czy markerem. Z opakowania łańcucha można odczytać pod jakim kątem powinien być on ostrzony. W pierwszej kolejności ostrzy się zęby lewostronne, a następnie prawostronne. Prowadnica pilnika umożliwia szlifowanie każdego z zębów pod identycznym kątem. Pilnik prowadzi się wykonując ruchy „od siebie”, jednocześnie przekręcając w lewo i w prawo. Po naostrzeniu wszystkie zęby powinny mieć identyczną długość, inaczej łańcuch będzie powodował szarpanie podczas cięcia. Równe muszą być też zęby lewe i prawe. Po naostrzeniu zębów pilarki trzeba jeszcze wyrównać ograniczniki wióra. Potrzebny będzie do tego pilnik płaski i ogranicznik, który nakłada się na łańcuch od góry.

OSTRZENIE SZLIFIERKĄ DO ŁAŃCUCHÓW

Zdjęty łańcuch umieszcza się w prowadnicy szlifierki. Ustawia się go tak, żeby podczas opuszczania tarcza szlifierska trafiała na najkrótszy z zębów. Teraz nastawia się kąt ostrzenia, właściwy dla danego rodzaju łańcucha, przesuwając prowadnicę. Odpowiednie ustawienie ułatwia podziałka kątowa na prowadnicy. Przy prowadnicy znajduje się też ogranicznik który należy zahaczyć o ząb, żeby tarcza nie przesunęła się zbyt daleko. Po zablokowaniu prowadnicy można uruchomić szlifierkę i powoli opuszczać jej tarczę. Tę samą czynność powtarza się dla każdego zęba. Po oszlifowaniu wszystkich zębów lewostronnych prowadnicę przekręca się w drugą stronę i ustawia pod identycznym kątem jak wcześniej. Wykonując identyczne czynności szlifuje się zęby prawostronne. Wyrównywanie ograniczników wióra przeprowadza się ręcznie, używając pilnika płaskiego.Uwaga! Pamiętaj, że po założeniu łańcucha, przed dalszym użyciem pilarki trzeba skontrolować, czy jest on właściwie napięty. Za taki można go uznać wtedy, gdy da się lekko odciągnąć od prowadnicy na około 1 cm, w środkowej jej części. Większe luzy trzeba zlikwidować, napinając łańcuch przeznaczonym do tego pokrętłem. W niektórych modelach pilarek łańcuch napina się przekręcając śrubokrętem śrubę regulacyjną.

USŁUGA OSTRZENIA ŁAŃCUCHA

Gdy obawiasz się, że nie poradzisz sobie z ostrzeniem łańcucha, możesz oddać go do warsztatu, który świadczy takie usługi. Być może warto wydać parę złotych zamiast narażać łańcuch na zniszczenie.

Komentarze (11):
Dodaj komentarz
~sss (niezalogowany, 91.231.25.*) 2016.06.25, 22:24

kolego jesli chodzi o naciąg łańcucha to wystarczy przeczytać instrukcje:)

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~wasili (niezalogowany, 62.87.215.*) 2016.02.10, 17:39

mat uśmiałem sie co kilka miesiecy chyba że lezy w szopie. 1mm he he he też dobre dokładnie 8mm jeśli da się odciagnąc od prowadnicy nalezy naciagnąć

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Franek (niezalogowany, 89.74.162.*) 2015.03.13, 06:22

Fachowca zawsze mozna ocenic po jego komentarzu.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~waz55 (niezalogowany, 37.152.19.*) 2014.12.06, 14:35

Na razie w tych komentarzach widzę same bzdury a żadnej konkretnej pomocy

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Kushiro (niezalogowany, 46.113.221.*) 2014.11.27, 07:56

W normalnych warunkach, jesli drewno nie jest zabrudzone blotem, piaskiem, etc. nalezy podostrzyc lancuch co 2-3 zuzytego zbiorniki paliwa. Jesli drewno jest suche, twarde, brudne to ostrzymy co 1-2 zbiornikow. Jesli wiory przypominaja "make", wtedy pilnikiem plaskim planujemy tez ogranicznik drubosci wiora i gorna powierzchnie zeba. Lepiej to zrobic po skoncznej pracy, nie w "polu". Do ostrzenia lepiej uzywac zestawu pilnikow (moze byc z szablonem lub ramka) niz maszyn "diaksopodobnych", ktore pala na niebiesko i rozhartowuja zeby czyniac z nich miekka blache..

Czy opinia jest przydatna?
( 4 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Zapraszam!!! (niezalogowany, 217.113.147.*) 2014.11.17, 15:51

Zapraszam do profesjonalnego naostrzenia łańcucha w firmie AUTO-PIKUL HUSQVARNA na ulicy lubelskiej

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 4 ) Opinia przydatna dla 20% użytkowników
~mat (niezalogowany, 95.41.92.*) 2014.09.09, 13:34

zawodowi pilarze ostrzą łańcuch co kilka miesięcy ? Dobre, naprawdę się uśmiałem. ostrzą codziennie 2-3 razy. gdyby ostrzyli tak jak piszecie to nie wiem czy by na chleb zarobili

Czy opinia jest przydatna?
( 6 / 1 ) Opinia przydatna dla 86% użytkowników
~zas (niezalogowany, 83.21.156.*) 2014.07.05, 21:04

kilka miesięcy jak leży w szopie i nie używasz natomiast gdy tniesz drewno jeszcze kora na nim z piachem to łańcuch należy naostrzyć bezwzględnie,jak ciężko wchodzi w drewno to należy ostrzyć :)

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~poprawka (niezalogowany, 83.23.8.*) 2014.02.21, 18:09

nie 1mm tylko 1cm - to jest odpowiednie napięcie łańcucha

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~eryk29 (niezalogowany, 95.49.39.*) 2014.02.12, 13:12

jesli chodzi o pilarkę, to posiadam sprzęt Stigi, model SP 375 Q z dobrym spalinowym silnikiem 1,2 kW, pilarka znakomicie sprawdza się w każdych warunkach

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 5 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~rc (niezalogowany, 91.239.248.*) 2013.12.17, 21:31

Jeśli chodzi o napięcie łańcucha, to chyba 1mm a nie 1 cm

Czy opinia jest przydatna?
( 4 / 2 ) Opinia przydatna dla 67% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...