Znajdź sklep w Twojej okolicy
  Ustal moją lokalizację
  LUB
  Wybierz
 • Twoje konto
 • Zarejestruj się
 • Zaloguj się

Narzędzia do ogrodu – zestaw podstawowy

Praca w ogrodzie da nam sporo satysfakcji, jeśli będziemy ja mogli wykonać sprawnie i bez nadmiernego wysiłku. A to zapewnią nam dobrze dobrane narzędzia.

WSTĘP

Choć ogrody się różnią sposobem zagospodarowania, rosnąca w nim roślinność - drzewa, krzewy, byliny, rośliny jednoroczne i dwuletnie – wymaga systematycznej pielęgnacji. Na początek należy zaopatrzyć się w zestaw niezbędnych narzędzi, którymi będziemy prawidłowo wykonywać konieczne prace pielęgnacyjne. Z czasem, gdy będziemy już wiedzieli, jakie rośliny dominują w ogrodzie i jakich prac musimy wykonać najwięcej, do zestawu podstawowego będziemy mogli dokupić kolejne narzędzia i urządzenia – takie, które wprawdzie ułatwiają różne działania, ale bez których zasadniczo (przynajmniej w pierwszych sezonach) można się obejść. Będą to narzędzia akumulatorowe, elektryczne czy spalinowe, które przyspieszają wykonywanie poszczególnych prac – a to jest tym ważniejsze, im ogród jest większy i im więcej jest w nim roślin wymagających pielęgnowania. W jakie narzędzia ogrodowe należy zaopatrzyć się w pierwszej kolejności?

NIEZBĘDNIK WŁAŚCICIELA OGRODU:

 • Szpadel do przekopywania grządek, kopania dołów, przenoszenia ziemi, powinien być wykonany z solidnej blachy i mieć wygodnie ukształtowany uchwyt. Wysokiej klasy modele mają amortyzatory, zapobiegające odbiciu przy uderzenie w twardy element, np. kamień.

 • Grabie o ostrych zębach do wygrabiania martwych pędów i kłączy z trawnika, grabienia powierzchni przekopanej gleby w celu usunięcia kamieni, korzeni, patyków oraz jej wyrównania. Szerokość „grzebienia” grabi to średnio 18-41 cm.

 • Grabie elastyczne (wachlarzowe) z tworzywa sztucznego lub aluminium do grabienia liści, ściętej trawy i innych lekkich odpadów ogrodowych. Szerokość takich grabi to zwykle 27-50 cm. W niektórych modelach można ją regulować.   

 • Widły szerokozębne do przekopywania gleby bez odwracania skiby, wzruszania gleby podczas odchwaszczania, do rozluźniania twardego podłoża (przez pionowe wbijanie zębów i lekkie poruszanie na boki) co prowadzi do lepszego napowietrzenia podłoża, do przerzucania kompostu, skoszonej trawy, stert chwastów czy liści. Szczególnie polecany do zabiegów wykonywanych na powierzchniach porośniętych roślinami.

 • Łopatka, pazurki, motyczka (czasami pazurki i motyczka połączone są w jedno narzędzie) do prac na grządkach: wzruszania gleby, odchwaszczania, sadzenia niewielkich roślin i cebul.

 • Wąska łopatka (wycinak) do usuwania chwastów (zwłaszcza tych z korzeniem palowym).

 • Sekator nożycowy do usuwania pędów zielonych i zdrewniałych o średnicy do 25 mm; ewentualnie sekator kowadełkowy do grubszych pędów zdrewniałych.

 • Sekator o przedłużonych rękojeściach czyli oburęczny (nożycowy lub kowadełkowy) do cięcia grubszych i twardych pędów o średnicy do 45 mm.

 • Piła ogrodowa „lisi ogon” do usuwania drobniejszych gałęzi lub piła kabłąkowa do usuwania grubszych gałęzi i cięcia drewna.

 • Konewka pojemności 7,5-12,5 l do podlewania rabat, roślin w donicach, skrzynkach i pojemnikach oraz pojedynczych egzemplarzy posadzonych w gruncie.

 • Nożyce do trawy (ręczne lub akumulatorowe) do docinania brzegów trawnika przy chodniku, murze, rabatach.

 • Kosiarka – do małego trawnika wystarczy bębnowa o napędzie ręcznym. Na większym (do 500 m²) sprawdzi się elektryczna, a powyżej 500 m² lepiej zaopatrzyć się w spalinową.

 • Wąż ogrodowy z zestawem zraszaczy – zależnie od wielkości, kształtu i rodzaju powierzchni podlewanych mogą być wahadłowe, dookolne, sektorowe oraz końcówki ręczne.

 • Wiadro lub pojemnik (metalowe lub z tworzywa sztucznego) do gromadzenia i przenoszenia odpadów ogrodowych oraz wody.

 • Taczki do przewożenia odpadów ogrodowych i ziemi, a także narzędzi i różnych urządzeń.

 • Rękawice ogrodowe. Warto mieć kilka par: na przykład cieńsze wzmocnione warstwą lateksu do prac wymagających większej precyzji, czyli pielęgnacji roślin kwitnących czy sadzenia, grubsze wzmocnione PCW oraz solidne skórzane chroniące przed urazami.

Komentarze (3):
~:) (niezalogowany, 83.30.216.*) 2016.06.02, 14:06

Ja jeszcze nie mam piły ogrodowej do przycinania cienkich gałęzi. Myślicie, że warto w taką zainwestować www.conrad.pl/Pi%C5%82a-ogrodowa-GARDENA-8745-20,-D%C5%82ugo%C5%9B%C4%87-brzeszczota-200-mm.htm?websale8=conrad&pi=1194688&ci=SHOP_AREA_1006686_0813103?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~:) (niezalogowany, 83.30.216.*) 2016.06.02, 14:05

Ja jeszcze nie mam piły ogrodowej do przycinania cienkich gałęzi. Myślicie, że warto w taką zainwestować ?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~:) (niezalogowany, 83.30.219.*) 2016.06.01, 23:08

fajny artykuł

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...