Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Glebogryzarki i kultywatory

Zarówno glebogryzarki jak i kultywatory wykorzystywane są do przygotowywania ziemi pod uprawę roślin. Często te dwa urządzenia są wykorzystywane do tych samych prac. Nie ma też jasnego rozgraniczenia między glebogryzarką a kultywatorem, tym niemniej warto zastanowić się które, z nich będzie bardziej odpowiednie do prac, które wykonujemy.

CO TO SĄ GLEBOGRYZARKI I KULTYWATORY


GLEBOGRYZARKINarzędzia zębate napędzane silnikiem bądź ciągnięte ręcznie, służą do gruntownego spulchniania ziemi, odchwaszczania i napowietrzania. Niektóre mogą także rozprowadzać kompost i torf. Zęby, które obracają się w szybkim tempie wzruszają ziemie, nie zostawiając szczelin powietrznych. Spulchniona ziemia nie ma grudek (jak puch). Stopień spulchnienia gleby przez glebogryzarkę zależy od struktury gleby i jej wilgotności. Urządzenia te mają zastosowanie w ogrodnictwie, np. przed położeniem trawnika.KULTYWATORYUrządzenia zębate stosowane w rolnictwie i ogrodnictwie, wyposażone z reguły w silnik spalinowy o wyższej mocy niż glebogryzarki. Elementy robocze nie obracają się - tak jak w przypadku glebogryzarek. Zęby kultywatora zagłębiają się w glebę, wzruszają ją i spulchniają, pozostawiając szczeliny powietrzne i grudki ziemi. Również mogą rozprowadzać kompost i torf. Mają zastosowanie np. przy szkółkach lub uprawach warzyw, owoców.


Kultywatory to także narzędzia ręczne do spulchniania gleby. Często też mianem kultywatora określa się najmniejsze glebogryzarki.


CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE GLEBOGRYZARKI?


1. Powierzchnia gruntu do wzruszania
2. Specyfika gruntu: twarda ziemia, czy miękka
3. Waga, wymiary i przemieszczanie się urządzenia
4. Dodatkowe zastosowaniaPOWIERZCHNIA GRUNTUIm większa jest powierzchnia gruntu, tym większą, mocniejszą i o większej szerokości pracy glebogryzarkę należy nabyć. Większość glebogryzarek ma szerokość pracy od 16 do 90 cm.


Zatem do ogrodów o powierzchni poniżej 500 m2 można stosować lekkie, bezsilnikowe glebogryzarki, o szerokości pracy poniżej 35 cm. Można tez stosować glebogryzarki z silnikiem elektrycznym o mocy około 200-500W.Do ogrodów od 500 m2 do 1000m2 dobrze jest stosować glebogryzarki o większej szerokości pracy: 35-80cm, elektryczne lub spalinowe. Moce sugerowane, to powyżej 500W w przypadku elektrycznych, natomiast spalinowe mają większe moce, zatem nie są konieczne silniki spalinowe o mocy powyżej 5 kM (3700 W)
W przypadku terenów większych niż 1000m2 warto zaopatrzyć się w większe glebogryzarki, o szerszym zakresie pracy. Tym niemniej nawet na takim terenie dobrze się sprawdzają glebogryzarki o mniejszych mocach, pod warunkiem, że częstotliwość prac jest większa i gleba jest mniej twarda i mniej scalona.SPECYFIKA GRUNTU - TWARDA CZY MIĘKKA ZIEMIAW przypadku dużego zachwaszczenia, nowego terenu, lub gdy gleba jest wyjątkowo twarda, glebogryzarki powinny mieć większą moc, ciężar i solidniejsze zęby. Wygodnym rozwiązaniem są glebogryzarki, które mają regulowaną głębokość pracy.


Glebogryzarki spalinowe najlepiej się nadają do ciężkich, twardych terenów. Należy pamiętać, ze nawet wyjątkowo trudna do kopania ziemia, przed wszelkimi uprawami powinna być na odpowiednią głębokość spulchniona, aby system korzeniowy roślin był silniejszy i miał miejsce do rozwoju.


Ponadto, glebogryzarki mogą mieć zęby w przedniej części urządzenia, wtedy one też wspomagają przemieszczanie się urządzenia. Urządzenia o większej mocy, do twardych gruntów, mają zęby z tyłu, za kołami i są napędzane silnikiem.WAGA, WYMIARY I PRZEMIESZCZANIE SIĘ URZĄDZENIALekkie, napędzane ręcznie glebogryzarki (poniżej 8 kg) mają zęby spulchniające w przedniej części i oprócz przekopywania ziemi napędzają urządzenie. Tego typu glebogryzarki z reguły są nieduże, szerokość około 50 cm.


Średnie i duże glebogryzarki mają z reguły zęby w tylnej części, za kołami. Ich obrotowe noże kątowe mogą się obracać do przodu lub do tyłu. Napędzane są silnikiem, zatem wymagają mniejszego wkładu pracy fizycznej do wprawienia ich w ruch.


Wymiary tych glebogryzarek mogą być znaczne. Najważniejsza jest szerokość, w przypadku pracy na dużych powierzchniach. Im większa, tym większy teren można spulchnić za jednym przejazdem urządzenia. Waga średnich glebogryzarek waha się między 10 a 25 kg, natomiast duże mogą ważyć nawet powyżej 50 kg.
DODATKOWE ZASTOSOWANIABardzo częstym rozwiązaniem są urządzenia wielofunkcyjne. Łączą w sobie zalety glebogryzarki, areatora i wertykulatora. Są też takie, które mają funkcję koszenia, zbierania śniegu, siania, zamiatania, walcowania i inne. Z reguły są to mikrociągniki, ale także niektóre urządzenia napędzane silnikiem, natomiast prowadzone ręcznie, mogą mieć większość tych funkcji.


Komentarze (12):
Dodaj komentarz
~aaa111 (niezalogowany, 77.25.77.*) 2014.07.18, 22:27

Witam i 709 - to samo moja - rwie wierzchem do przodu a utrzymać ją dłużej by się wryła to nie takie łatwe na dłuższych odcinkach - zastanawiam się czy jak by ją dociążyć / np kawałkiem krawężnika czy to by zdało egzamin ? próbowałeś takiego rozwiązania? - coś podobnego widziałem przy traktorze to żeby nie stawał dęba to miał ciężarki z przodu - i moja rada zanim kupicie coś nawet znanej marki pytajcie o dodatkowy sprzęt bo jedni produkują wielozadaniowe a inni tylko jednozadaniowe / wspaniały w tym względzie był nasz Polski "dzik" ale niestety nowej demokracji biedak nie przeżył jak zresztą wiele zakładów . Miłej orki na ugorze, bo jeszcze może, być gorzej.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~bodo2111 (niezalogowany, 46.238.231.*) 2014.05.25, 11:09

szukam glebogryzarki o szerokości roboczej 16 cm, jaka cena i jaki producent. Proszę o pomoc.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~gospodarz (niezalogowany, 93.154.161.*) 2014.03.09, 08:24

glebogryzarka to wyłudzenie pieniedzy przez serwis w czestochowie na poprzecznej do warszawskiej i praktiker czestochowa

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~romaniano (niezalogowany, 93.154.143.*) 2014.02.16, 15:29

i 709 masz racje trzeba ciagnac ja do tyłu to daje efekty do przodu to nie

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Ratownik (niezalogowany, 31.61.136.*) 2014.01.17, 09:17

[url= W linku macie rodzaje, opis glebogryzarek itd. Myślę że wiedza jest podstawą przed zakupem odpowiedniego sprzętu. Powodzenia.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~marcin303 (niezalogowany, 83.28.140.*) 2013.08.18, 09:25

Posiadam podobnie jak Adamek glebogryzarkę Stigi, dokłądnie model Silex 40 R-G z mocnym silnikiem z serii OM 55, co dla mnie ważne posiada bieg wsteczny dzięki czemu łatwiej jest mi manewrować w ciasnych obszarach

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~adamek (niezalogowany, 178.219.24.*) 2013.03.11, 14:57

Ja mam glebogryzarkę Stiga i powiem Wam, że daje radę. Niedługo mam zamiar zacząć ją znowu używać, bo przydałoby się spulchnić ziemię przed wysiewem nasion. Szczerze powiedziawszy to o wiele lepiej wszystko rośnie, jak kiedykolwiek używaliście tego urządzenia do spulchniania ziemi to wiecie o czym piszę.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~www.i-pożyczka.pl (niezalogowany, 31.11.173.*) 2013.02.28, 22:24

szukasz sprzętu,a nie masz kasy?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~j709 (niezalogowany, 212.180.156.*) 2012.10.14, 21:30

Jak toto prowadzić? Rwie do przodu i gryzie powierzchniowo; ciągniecie do tyłu daje lepsze efekty (głębiej gryzie) - ale wymaga siły byka!. Próbowałem wprawdzie inny model - bez regulacjo głębokości i z hakiem w rodzaju radła z tyłu - ale pewne zasady są chyba jednakowe dla wszystkich typów tych urządzeń? Ziemia twarda, ilasto gliniasta, sucho. Małą elektryczną pracuję do tyłu a ruch do przodu wykorzystuję do wyrównania dość rozkopanej powierzchni (blacha osłonowa służy za wyrównywacz). Skutki dobre, ale to małe urządzenie a grunt miękki. Jak opanować spalinowego szatana uciekającego do przodu o drapiacego grunt powierzchiowo? Przytrzymywanie jest bardzo męczące i daje efekt mielenia w miejscu. Jakie takie efekty daje przytrzymanie, pomielenie chwilę i wycofywanie po paręnaście cm do tyłu. Aliści taka mechanizacja skłania mnie do powrotu do szpadla. Pozostaję z nadzieją na rady. Byłbym wdzięczny za maile na j709@wp.pl

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~kazimierz (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.03.13, 18:37

Interesujące są wielofuncyjne narzędzia z podziwem spogłądam na pług i jeszcze żeby ogarnął śnieg z pod bramy

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Maniek (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.01.25, 11:16

fakt, gelbogryzarki są bardzo pomocnymi sprzętami jeśli chodzi o prowadznie ogrodów, ja sam zastanawiam się nad tym, czy nie zaopatrzyć się w taki sprzęt, na stronie alko widziałem kilka ciekawych modeli, cena też przystępna i dość długi okres gwarancji.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~hsfbyhe (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.03.23, 23:54

podajcie ceny

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
zobacz inne porady