Znajdź sklep w Twojej okolicy
  Ustal moją lokalizację
  LUB
  Wybierz
 • Twoje konto
 • Zarejestruj się
 • Zaloguj się

Zakładanie oczka wodnego

Oczka wodne (stawy ogrodowe) porośnięte roślinami są to ekologiczne, aktywne biologicznie systemy. Dają schronienie przedstawicielom fauny i flory, których zwyczaje zmieniają się w zależności od pory roku.

Wstęp

 

W porównaniu do naturalnych akwenów, oczka ogrodowe są w stanie regulować swą równowagę biologiczną jedynie w ograniczonym stopniu. Jeżeli sztuczny zbiornik wodny pozostawi się bez opieki, jedne gatunki zaczynają dominować nad innymi (na przykład dochodzi do nadmiernego rozmnażania glonów: zielenic i sinic), gromadzi się szlam, a jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Planując kształt oczka starajmy się unikać prostych krawędzi, bo wyglądają nienaturalnie. Pamiętajmy też, że małe stawy o pojemności do 4 m³ powinny mieć głębokość minimum 60 cm, a stawy większe o pojemności 5-8 m³ powinny mieć w najgłębszej części około 80 cm głębokości (100-120 cm jeśli chcemy by żyły i zimowały w nim ryby).


 


 

To się przyda

 1. Projekt oczka wodnego.

 2. Folia PCW lub EPDM w pasach lub płatach o powierzchni obliczonej wg wzoru: przybliżona długość boku zbiornika + 2 x największa głębokość zbiornika + 50-100 cm na zakładki pomnożona przez przybliżona szerokość zbiornika + 2 x największa głębokość zbiornika + 50-100 cm na zakładki.

 3. Drobnoziarnisty piasek w ilości, która pozwoli pokryć dno wykopu warstwą 2-3 cm.

 4. Geowłóknina o powierzchni zbliżonej do powierzchni folii.

 5. Kosze lub kieszenie jutowe do posadzenia roślin.

 6. Kamienie, żwir i otoczaki do umocnienia brzegów i przykrycia dna.

 7. Narzędzia: grabie, łopaty, kilof, zagęszczarkę (można wypożyczyć), a także wiadro, taczki, sznurek do odmierzania, klej do łączenia folii, ewent. farba w sprayu.

 

Budujemy oczko wodne

Oczko wodne możemy wykonać samodzielnie. Do wyboru jest kilka sposobów umocnienia dna: gotowa niecka z tworzywa sztucznego, zbrojony beton lub wreszcie folia PCW czy EPDM. W pierwszym przypadku mamy narzucony kształt i głębokość, w dwóch pozostałych możemy nadać oczku wybrany przez nas kształt, z tym że budowa niecki betonowej wymaga więcej wysiłku i umiejętności. Najprościej jest umocnić dno zbiornika folią, której grubość jest dostosowana do jego wielkości (można to sprawdzić w opisie produktu lub zapytać sprzedawcę).

 

                           

WYBIERZ MIEJSCE


Oczko wodne powinno być położone tak, by słońce oświetlało taflę wody przez 4-6 godzin. Jeśli znajdzie się w pełnym słońcu, nadmierne nagrzewanie wody spowoduje jej szybkie parowanie oraz przyspieszy rozwój glonów. Z kolei zlokalizowanie zbiornika pod koroną drzewa sprawi, że trzeba będzie stale usuwać z powierzchni wody opadające liście, inaczej będą się rozkładać i zamulać dno. Ważne jest też zapewnienie sobie wygodnego dojścia do brzegu oczka oraz dostęp do źródła energii elektrycznej.

 

ZAZNACZ KONTUR


W wyznaczonym miejscu usuń starannie istniejącą roślinność. Zgodnie z projektem - piaskiem lub farbą w sprayu - zaznacz zarys stawu oraz poszczególnych stref głębokości.

  

ZRÓB WYKOP


Zacznij od zewnętrznej krawędzi (obrys) i posuwaj się do środka, pogłębiając wykop zgodnie z projektem. Dno i boki powstałej niecki oczyść z korzeni, patyków, kamieni, a następnie po wyrównaniu i ubiciu, przykryj równomiernie rozłożoną warstwą piasku.

WYŁÓŻ FOLIĄ

 

Wykop wyłóż przygotowaną wcześniej geowłókniną, a następnie starannie rozłóż folię. Dno przykryj żwirem i drobnymi otoczakami, ułóż też większe kamienie, by stworzyć wrażenie naturalności.

 

                         

OBSADŹ ROŚLINAMI

 

Dobrze jeśli w oczku wodnym rosną rośliny strefy głębokiej i średnio głębokiej, przy brzegu zostanie uformowane wgłębienie, w którym powstanie strefa bagienna, a na brzegu posadzimy gatunki preferujące bliskość wody. Rośliny możesz umieścić w koszach lub specjalnych kieszeniach jutowych, które najpierw obciąż dużymi kamieniami.

 

NAPEŁNIJ WODĄ


Staw ostrożnie wypełnij wodą do połowy. Gdy folia osiądzie na wymodelowanym podłożu i nie stwierdzisz nieszczelności, powoli uzupełnij wodę aż do pełna.

                             

WYKOŃCZ BRZEGI

 

Aby oczko wodne wyglądało naturalnie zamaskuj folię żwirem, kamieniami i pędami roślin porastających brzeg. Kompozycja przygotowana według własnego pomysłu stanie się efektowną dekoracją.

I GOTOWE!

 

Jeżeli chcesz, by staw wyglądał efektownie zainstaluj w nim filtr, który pomoże utrzymać czystą wodę. Fontanna albo kaskada wprawią wodę w ruch co ją natleni, a pływający po powierzchni skimer usunie z niej liście i inne zanieczyszczenia. Efekty specjalne zapewnia reflektory i pływające lampy.

 

 

Komentarze (8):
Dodaj komentarz
~Martyna88 (niezalogowany, 5.173.125.*) 2016.06.01, 19:20

Oczko wodne jest fajne, ale nie aż tak jak basen! Jeśli ktoś poważnie myśli o jego budowie, to gorąco polecam firmę PoolsFactory z Opola.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~jarek (niezalogowany, 83.20.156.*) 2015.05.16, 12:26

Zbudowanie oczka wodnego nie jest rzeczą skomplikowaną i praktycznie każdy może takie wykonać samodzielnie. Wystarczy wcześniej się przygotować zasięgając porad znajomych lub z internetu.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~oczko wodne (niezalogowany, 31.174.255.*) 2015.04.22, 15:41

Oczko super !!! Czy może mi ktoś podpowie jak obliczyć objętość wykopanego dołu pod oczko wodne? Co trzeba kupić ( filtry, pompy, itp) ewentualnie czy jeżeli nie będzie rybek to te filtry oczyszczą na tyle wodę żeby dzieciaki mogły się w lecie trochę "pomoczyć"

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~jakja (niezalogowany, 178.37.164.*) 2014.11.19, 11:51

do Wejder "oczko wodne ma jedną wadę. przyciąga komary. " Bzdury! Mit, który głoszą osoby nie mające żadnej wiedzy o oczkach.. W takim oczku powstaje mikro nisza: pojawiają się żaby, może rybki.. :) Obiekt sam żyje, ciesząc oczy swoim pięknem. Ważne, żeby WIEDZIEĆ co i jak,a nie tylko myśleć, że się wie.. :)

Czy opinia jest przydatna?
( 4 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~forest (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.07.30, 14:53

najlepiej jest zasłać coś co uchroni folię przed kamieniami, my użyliśmy do tego plandeki, którą posypaliśmy przesianym piaskiem

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~allegro&leroy (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.07.17, 20:58

czy pod geofolią nie potrzebna jest ta specjalna siateczka?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Wejder (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.07.03, 21:35

oczko wodne ma jedną wadę. przyciąga komary.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 5 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~slawci (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.03.19, 09:03

bardzo fajne oczko wodne ja takie też sobie zrobie

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...
zobacz inne porady