Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Odnawiamy drewniany płot

Choć na czarownej wsi zmurszały i poszarzały płot może być urokliwy, jednak jako ogrodzenie współczesnej posesji raczej nie budzi pozytywnych odczuć. Warto zatem co jakiś czas odświeżyć drewniany parkan i przywrócić mu pierwotny wygląd. Ogrodzenia drewniane najczęściej wykonuje się z drewna rodzimego. Niestety jest ono podatne na biodegradację a silne upały i siarczyste mrozy powodują, że szybko się starzeje. Dodatkowo wnikająca w strukturę drewna wilgoć ułatwia rozwój mchów, grzybów i glonów, a szczeliny powstające wskutek ciągłego pęcznienia i kurczenia się surowca, dają szansę na zagnieżdżenie się owadów. Jednak na wszystkie te mankamenty jest metoda.

OCZYSZCZANIE POWIERZCHNI

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać przystępując do renowacji drewnianego ogrodzenia jest sprawdzenie wszystkich jego elementów. Może się bowiem okazać, że poważniejsze uszkodzenia powinny zakończyć się wymianą dotkniętych znakiem czasu sztachet. Jeśli wszystkie wyglądają solidnie a połączenia są stabilne, możemy pozbyć się wierzchniej warstwy starej powłoki oraz usunąć wszelkie niedoskonałości, by powierzchnia drewnianych elementów była gładka i równa. Przy niewielkich płotach i drobnych ubytkach wystarczy w tym celu sięgnąć po papier ścierny o ziarnistości 150-200. Najlepiej jeśli umieścimy go na pacy, wówczas szlifowanie będzie przebiegać stosunkowo szybko i sprawnie. Do większych prac potrzebna będzie szlifierka mechaniczna. Aby ułatwić sobie nieco prace można zdecydować się na zastosowania środka do usuwania strych powłok. Taki preparat skutecznie usunie warstwy farby, lakieru, lazury, a przy tym nie zniszczy powierzchni i nie przyciemni drewna. Do usuwania plam i zatłuszczeń możemy posłużyć się benzyną ekstrakcyjną.

USUWANIE MCHU I GRZYBÓW

Jeśli na drewnianej powierzchni ogrodzenia rozwinął się zielonkawy mech, musimy się go pozbyć przed zasadniczym etapem zabezpieczenia płotu. Choć kuszące jest zdrapywanie narośli szpachlą na sucho, jednak nie poleca się tego sposobu. W takcie usuwania mech rozsiewa zarodniki i nie dość, że się rozprzestrzenia, to niebezpieczne może być jego wdychanie. Należy wówczas zastosować specjalistyczny preparat do usuwania mchu z drewnianych powierzchni. W sprzedaży znajdziemy środki na mchy i glony, które rozpyla się na zwilżoną powierzchnię płotu. Następnie, po odczekaniu krótkiej chwili, za pomocą szczotki należy oczyścić drewnianą powierzchnię. Po zabiegu konieczne jest solidne spłukanie ogrodzenia wodą. Przyda się do tego myjka ciśnieniowa. Drugim zagrożeniem dla naszego ogrodzenia są grzyby. Zaatakowane nimi drewno ma widoczny szary nalot. Na szczęście nie brakuje preparatów, które niszczą grzyby, jednocześnie zapobiegając ponownemu ich rozwojowi. Dodatkowo mają właściwości konserwujące drewno.

ZABEZPIECZENIE DREWNA

Po oszlifowaniu powierzchni trzeba oczyścić ogrodzenie z drobnych zanieczyszczeń i płytu, najlepiej szczotką o sztywnym włosiu. Na dokładnie oczyszczoną i wyrównaną powierzchnię surowego drewna nanosi się impregnat ochronny. Najlepsze będą produkty, które nie tylko zabezpieczą drewno przed warunkami atmosferycznymi (promieniowaniem UV i wilgocią), lecz także przed zagrożeniami biologicznymi - grzybami, owadami czy pleśnią. Wygodny będzie środek, który zapewnia odpowiednią ochronę już po naniesieniu jednej warstwy. Inne trzeba nakładać w dwóch lub trzech warstwach, wykonując między tymi czynnościami tzw. szlifowanie międzywarstwowe. Do impregnacji najlepiej wykorzystać pędzel przeznaczony do wyrobów rozpuszczalnikowych. Impregnat należy rozprowadzić na dużej powierzchni, a gdy zacznie ona matowieć, rozciera się go półsuchym pędzlem wzdłuż słojów. Zaimpregnowane drewno możemy pokryć bejcą, lekierobejcą, lazurą, olejem do drewna, farbą lub lakierem do drewna. Wybór odpowiedniego preparatu będzie uzależniony od efektu, jaki chcemy uzyskać, m.in. od wykończenia powierzchni (mat, satyna, połysk) czy wyglądy sztachet (widoczny rysunek słojów, kolor). Bejce, lakierobejce i oleje zachowają rysunek słojów, a farby i lakiery ukryją. Aby zredukować czas pracy i ilość nakładanych warstwa przy odnawianiu drewnianego ogrodzenia warto sięgnąć np. po lazurę, która łączy zalety impregnatu i lakierobejcy - impregnuje, chroni i dekoruje drewno, nadając mu trwały i atrakcyjny wygląd.

Komentarze (6):
Dodaj komentarz
~Rysiek (niezalogowany, 89.64.21.*) 2016.07.25, 19:45

u mnie viadron na ścianach altany i na pergoli już trzeci rok z rzędu trzyma się doskonale. Konkretnie używałem lakierobejcy ochronno-dekoracyjnej vidaronu.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~b (niezalogowany, 178.249.90.*) 2016.06.03, 08:45

Ten vidaron musi być do kitu, skoro musicie odświeżać co rok. Poza tym trącicie strasznie spamerami zatrudnianymi przez producenta, by pisać komentarze gdzie się da.

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 1 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~karolla (niezalogowany, 89.186.23.*) 2016.04.23, 21:59

razem z meżem od 3 lat co roku odnawiamy zarówno płot jak i drewniana altanke przy użyciu impregnatu ochronno-dekoracyjnego vidaron

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 5 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~kaktus (niezalogowany, 195.150.184.*) 2015.06.13, 20:19

Spoko jest. Ja stosowałem różne ich produkty i sprawdziły się

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Aleks (niezalogowany, 88.156.128.*) 2015.05.29, 23:12

Planuję w weekend odświeżyć swoje meble i altanę ogrodową. Vidaronem to odświeżyć? Tylko to jedno znam do drewna, dobrej jest jakości?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~rysio (niezalogowany, 89.66.177.*) 2015.05.27, 20:11

ja sobie chwalę lakierobejcę ochronno - dekoracyjną vidaronu z teflonem. Malowałem dwa lata temu, a więc dwa sezony za mną i nadal altana wygląda świetnie. Producent daje 6 lat gwarancji, jestem więc ciekawy jak to dalej się rozwinie.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...