Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Jak wybrać oczko wodne?

Oczko wodne jest nie tylko ozdobą, ale również tworzy przyjemny mikroklimat w ogrodzie.
Zobacz więcej
Właściwe miejsce
Przed przystąpieniem do jego budowy oczka zastanów się jak duże ma ono być i gdzie je umieścisz w ogrodzie. Miejsce to nie może być nasłonecznione. Doprowadzić to może do przegrzania wody i rozwoju glonów. Miejsce to nie może być też bardzo zadrzewione gdyż spadające liście będą zanieczyszczać zbiornik.
Właściwe miejsce
Wykop
Prace zaczyna się od wyznaczenia obrysu oczka. Następnie robimy wykop. Krawędzie dna formuje się ze spadkiem, aby podłoże nie osuwało się pod naporem wody. Zbiornik powinien mieć co najmniej 50 cm głębokości. W przeciwnym wypadku latem woda będzie się nadmiernie nagrzewać. Jeśli mają w nim żyć i zimować ryby koniecznie musi mieć głębokość ponad 100 cm.
Wykop
Folia i geowłóknina
Oczyszczone dno dokładnie wysypuje się 5-centymetrową warstwę piasku. Nieckę wykładamy folią izolacyjną i geowłókniną, która uszczelni oczko i zapobiegnie przerastaniu korzeni drzew. Po jej rozłożeniu napełnij oczko wodą na tyle, aby folia dobrze ułożyła się w niecce.
Folia i geowłóknina
Równowaga biologiczna
Nie zapomnij również o roślinach wokół oczka wodnego. W niewielkim oczku trudno jest zachować równowagę biologiczną niezbędną do utrzymania wody w czystości. Dlatego musisz zainstalować w nim system filtrujący, który oczyści i napowietrzy wodę.
Równowaga biologiczna
Jak dbać o oczko wodne?
Możesz kupić siatkę, skimmer lub nawet specjalny odkurzacz do usuwania zanieczyszczeń. Jesienią warto na kilka tygodni rozciągnąć nad wodą siatkę, która osłoni je przed liśćmi spadającymi z drzew. A przed zimą upewnij się, które elementy wyposażenia należy usunąć z oczka, a które możesz pozostawić w wodzie.
Jak dbać o oczko wodne?
Komentarze (1):
~Martyna8 (niezalogowany, 5.173.125.*) 2016.06.01, 19:18

Zamiast oczka wodnego polecam budowę basenu :) Posiadamy model z PoolsFactory i mogę gorąco polecić tę firmę!

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...
zobacz inne porady