Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Domek dla jeża

Jeża najłatwiej spotkać jesienią. Zawzięcie poluje i szuka legowiska na zimę. Warto więc zrobić mu w ogrodzie domek. W zamian wyłapie szkodniki niszczące naszą zieleń.

Co on tu robi?

Na działce pełni funkcje porządkowe. Zjada dorosłe owady, także ich larwy i poczwarki, oraz obgryzające liście ślimaki. Upora się też ze żmiją zygzakowatą.


Zwyczaje jeża:


- Nasz lokator prowadzi nocny tryb życia. W dzień śpi, nocą wychodzi na żer.


- Najwięcej je jesienią, kiedy zaczyna zbierać zapasy tłuszczu na zimę. Można go dokarmiać drobno posiekanym surowym mięsem albo psią karmą. Nie może nas przy tym widzieć. To w końcu dzikie zwierzę, nie powinno się więc przyzwyczajać do człowieka.


- Wrogiem jeża są psy. Dlatego nie zagnieździ się na działce, gdzie mamy również czworonożnych przyjaciół.


Niezbędne materiały

1.Wyrzynarka
2.Młotek
3.Wkrętarko-wiertarka akumulatorowa
4.Deska heblowana, wym. 2,1x9,2x210 cm


A ponadto: skrzynka po winie (wym. ok. 40x30x20 cm), kawałek starego węża ogrodowego (dł. ok. 60 cm), wycinek siatki z drobnymi oczkami, paczka gwoździ.


Budowa domku

1. ZBIJANIE - Z desek składamy przedsionek domku. Wlot powinien mieć wymiary nie większe niż 20x15 cm. Chodzi o to, żeby nie zmieściło się tam żadne zwierzę większe od jeża.


2. WYCINANIE - Zdejmujemy wieko skrzynki. Na jej dłuższym boku robimy otwór, w który następnie wpasujemy przedsionek (najwygodniej wyciąć go za pomocą wyrzynarki).


3. WIERCENIE - Skrzynkę odwracamy. Na tylnej ścianie drążymy dziurę. Później włożymy w nią gumowy wąż zapewniający dopływ świeżego powietrza do domku jeża.


4. MIERZENIE - Teraz pora sprawdzić, czy przedsionek wchodzi w skrzynkę. Gdyby prostokątny otwór okazał się za mały, wystarczy nieco spiłować jego krawędzie.


5. BLOKOWANIE - Jeżeli wszystko do siebie pasuje, oba elementy łączymy gwoździami. Wbijamy je pod kątem w taki sposób, aby ich łebki zblokowały przedsionek ze skrzynką.


6. WIETRZENIE - Montujemy wąż wentylacyjny z siatką, która jest filtrem zatrzymującym insekty. Szlauch musi być skierowany do ziemi (nie napada przez niego deszcz).


Wnętrze wyściełamy suchymi liśćmi i trocinami (siano jest niewskazane, bo szybko gnije). Od góry domek zamykamy wiekiem. Ustawiamy go na uboczu, w gęstych zaroślach. Tam jeż będzie czuł się bezpiecznie.


opracowanie Andrzej Kwiatek zdjęcia Flora Press


Komentarze (17):
Dodaj komentarz
~Jędza (niezalogowany, 91.238.76.*) 2016.06.18, 20:22

Co do dokarmiania jeży, z pewnością nie należy podawać karmy dla psa lub kota, najlepiej kupić na allegro lub w sklepie zoologicznym larwy owadw: mącznika młynarka lub drewnojada. Karmy psie i kocie szkodzą jeżom.

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 2 ) Opinia przydatna dla 50% użytkowników
~magda (niezalogowany, 83.22.218.*) 2016.05.21, 19:03

super, ze na stronie takiego sklepu, jest taka notatka!! :) Pozdrawiam!

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~jonson007 (niezalogowany, 91.202.125.*) 2016.04.25, 17:33

karmić go karmami które są nie tak znane ale dobre broń boże Roial czy jakoś tak polecam dla chętnych pewną stronę.Oto link: [www.jeze.org.com.pl/jeze] można ten link skopiować polecam p.s jakby co ja tej strony nie stworzyłem

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Irena (niezalogowany, 178.42.61.*) 2016.04.02, 14:16

Tylko nie psią karmą! I nie mleko!Są portale z profesjonalnymi radami, czym można dokarmiać jeże.

Czy opinia jest przydatna?
( 2 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
Aneta 2016.01.20, 11:16

Muszę to pokazać moim znajomym. Co roku odwiedza ich jeż :)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~PSOJ NASZE JEŻE (niezalogowany, 178.43.31.*) 2015.11.24, 02:38

Poruszono wiele wątków, więc odpowiadamy kolejno: 1. Do domków na zimę dajemy wyłącznie suche siano. Nigdy trociny. Domkiem może być naturalne schronienie jak np. stos desek czy stare skrzynie. Wtedy wystarczy w suchy dzień wsunąć tam kilka garści siana, a jeże same zaniosą go do legowiska. 2. Jesienią należy dokarmiać, zwłaszcza gdy noce chłodne, gdyż karmy naturalnej nie ma, a jeże młode muszą zdążyć zwiększyć wagę do przynajmniej 700 g. 3. Karmę (najlepiej suchą Royal Canin Kitten lub Josera Minette) wystawiać w ilości 2-3 czubatych łyżek wieczorem. Nie wystawiać tuż przy domku, gdyż jeż owszem zje, ale w domku nie zamieszka, bo wyczuje obce ślady i zapachy. Karmę wystawiać kilka metrów dalej. Jesienią dajemy tylko karmę suchą. Nie dajemy żadnej mokrej. 4. Dla zabezpieczenia się by karmę zjadały jeże, a nie koty oraz dla zabezpieczenia się przed zamoczeniem karmy deszczem, trzeba zrobić prosty karmnik. Bierzemy 6 cegieł i 3 pary z nich stawiamy dłuższym bokiem na sztorc w odległości od siebie 10-12 cm. Powstanie kanał długości 3 cegieł (75 cm) i wysokości 12 cm. Kanał nakrywamy deską lub płytą i dociskamy cegłą, by koty nie zsunęły. W środku karmnika stawiamy spodek a na nim karmę. Karmnik musi mieć oba wloty otwarte, by jednym jeż wszedł a drugim wyszedł. Nie stosować pokrywek od słoików, gdyż kot włoży łapkę i pazurem wyciągnie z kanału. 5. Wodę do picia jeżom dajemy w płaskim naczyniu i stawiamy w sąsiedztwie karmnika jak najdalej od domku. 6. Jeśli budujemy domek, to na zimę po włożeniu sianka do domku, pod pokrywę z jednej strony należy podłożyć kawałek patyka, by stworzyć szczelinę do wentylacji. Wtedy siano nie będzie wilgotne. Taka wentylacja z rurki jest bez sensu! 7. Nie ocieplać domku styropianem ani wełną mineralną. Nie wolno robić domku ze styropianu! 8. Pod domek należy położyć papę lub grubą folię. Nie podkładać styropianu, lecz domek ma stać na gruncie, ale w miejscu nieco wyższym niż reszta terenu, by nie zalało wodą po intensywnym deszczu. 9. Do domku nie zaglądać wcześniej niż wiosną, gdy w nocy temperatura podniesie się do +9 C. Wtedy należy siano zabrać i wysuszyć do następnego roku trzymając w suchym przewiewnym kartonie. Na wiosnę wkładamy siana tylko na 5-10 cm wysokości i nie wyjmujemy patyka spod pokrywy. 10. Jeśli zimą w sąsiedztwie domku pokażą się charakterystyczne ślady jeża na śniegu, będzie oznaczać, że albo nasz jeż miał za małą wagę i się zbudził by szukać pożywienia, albo przyszedł inny głodny jeż. Wtedy do karmnika wsypujemy karmę suchą i obok stawiamy spodek z wodą. 11. Nigdy nie podajemy mleka ani produktów mlekozastępczych. 12. Więcej porad na każdą porę roku znajdziecie Państwo na naszej stronie www.naszejeze.org pod zakładką "poradnik". Można też przesyłać zapytania a w sprawach pilnych dzwonić do naszego Pogotowia Jeżowego (nr jest na stronie głównej).

Czy opinia jest przydatna?
( 11 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Monamona (niezalogowany, 83.10.163.*) 2015.10.30, 11:40

No to co z tym sianem? Dawać, czy nie? Mieszka pod deskami. Obok wlotu zostawiłam mu trochę siana ubitego między deskami a po tygodniu siana nie ma. Sam sobie go zabrał? Bo w środku widzę jakieś kawałki... Więc dawać siano czy trociny??? Pozdrawiam. A dokarmianie konieczne? Bo w ogrodzie krzyżują się kocie trasy i jak się zwiedzą, to jeż nie skorzysta.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~kac pin 68 69 (niezalogowany, 95.40.11.*) 2015.10.25, 19:05

jakieś inne pomysły

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Babet (niezalogowany, 85.222.15.*) 2014.09.26, 00:57

Potwierdzam - Whiskas to syf i żadnego zwierzęcia nie powinno sie tym karmić. Animonda karma wołowa i świeże wołowe mięso to łatwo dostępne i bezpieczne pożywienie dla jeży. I proponuje nie zastanawiać sie czy brać jeża na ręce czy nie kiedy potrzebuje pomocy - ten komentarz o zakazach jest totalnie idiotyczny szczególnie, że jeż jest objęty czynna ochrona co oznacza, ze naszym obowiązkiem jest mu pomóc a wiadomo, że to najcześciej wymaga wzięcia na ręce, do domu, itp. Że nasze państwo produkuje buble prawne to każdy wie ale naprawdę nie trzeba tego rozpowszechniać .... Pozdrawiam i odsyłam na stronę www.jeze.com.pl dzięki informacjom tam zawartym odchowalam kilka jeży żeby potem mogły wrócić do natury.

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~syberia (niezalogowany, 213.136.236.*) 2014.06.26, 10:22

ABSOLUTNIE NIE WOLNO KARMIĆ JEŻA WHISKASEM , DOZWOLONA JEST DOBRA MIĘSNA KARMA DLA KOTÓW NP ANIMONDA , WIĘCEJ DOBRYCH INFORMACJI O JEŻACH NA STRONIE FUNDACJA IGLIWIAK

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 2 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~KorNik (niezalogowany, 83.168.89.*) 2014.04.28, 10:24

cytat: Jeże są objęte ochroną ścisłą i bez zezwolenia nie wolno ich przetrzymywać ani brać na ręce cytat: Jeśli przed mrozami jeż ma wagę mniejszą niż 700 G ... jak w takim razie mam zważyć jeża skoro nie wolno go brać na ręce? sam przecież na wagę nie wejdzie czy mam rozumieć że również zabronione jest złapanie jeża z ulicy/drogi i bezpieczne przeniesienie go w rękawicach na pobliską łąkę czy do pobliskiego lasu tak aby nie przejechał do samochód ? Pozdrawim

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~PSOJ NASZE JEŻE (niezalogowany, 79.185.180.*) 2013.08.14, 01:09

Niestety, opis budowy domku dla jeża w ogrodzie nie jest poprawny, a wręcz szkodliwy. Przede wszystkim, domek należy zbić z surowych (nie malowanych i nie impregnowanych desek sosnowych grubości 25 mm. Podłoga też z desek lub sklejki wodoodpornej. Daszek najlepiej ze sklejki wodoodpornej lub desek - na zawiasach otwierany do góry. Daszek trzeba obić grubą folią PCV aby nie zaciekała woda. Wewnątrz domku tuż za wejściem z deski wydzielamy kanał wejściowy - dzięki czemu do wnętrza komory spania jeża nie dostanie się jego wielki wróg kuna oraz borsuk. Na opisie kanał wejściowy zewnętrzny w niczym nie zabezpiecza wejścia kuny! Nie wykonujemy żadnych kanałów wentylacyjnych! Do wnętrza nie wolno wkładać styropianu ani trocin! Wyłącznie suche siano! Jesienią siana ma być do połowy wysokości domku, ale tuż przed mrozami należy sianem dopełnić aż po dach! Domek stawiamy bezpośrednio na ziemi w takim miejscu by nie było to wgłębienie terenu (nie może zbierać się woda). Pod domek nie wkładamy ani desek ani styropianu. Styropianem nie wolno też domka obkładać! Na domek wysypujemy taczkę lub więcej liści zgrabionych oraz obkładamy gałęziami by wiatr nie rozwiał. Nie nakrywamy foliami a jedynie można na wierzch położyć folię 1 m x 1 m ale boki muszą mieć kontakt z powietrzem. Do domku nie zaglądamy! Jako karmę do dokarmiania wystawiać na talerzyku WHISKAS JUNIOR (dowolnego smaku) w ilości połowy saszetki 100-gramowej na jeden raz lub czubatą łyżkę Royal Canin 36 oraz talerzyk z wodą do picia. Nie wolno podawać mleka ani pieczyw! Karmę wystawiać pierwszy raz o zmierzchu a drugi przed pójściem człowieka spać (23-24). Po wystawieniu karmy należy się oddalić na kilkanaście metrów, ale dopilnować by nie zjadł jej kot lub pies. Domku ze stryropianu nie wolno robić! Wymiary domku muszą być nie mniejsze niż podajemy na naszej stronie w poradniku: www.naszejeze.org Jeże są objęte ochroną ścisłą i bez zezwolenia nie wolno ich przetrzymywać ani brać na ręce! Nie wolno też ich oswajać. Pamiętajmy, że jeże są wędrownikami i jeśli jedną zimę jeż przezimuje w domku, to na wiosnę i tak pomaszeruje dalej. Dlatego na wiosnę należy z domku zabrać 90% sianka a dołożyć przed zimą. Jeśli przed mrozami jeż ma wagę mniejszą niż 700 G należy nas zawiadomić, gdyż jeż nie przeżyje zimy.

Czy opinia jest przydatna?
( 3 / 2 ) Opinia przydatna dla 60% użytkowników
~johnny (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.01.04, 22:10

czesc, wymiary wlotu to wymiary wewnetrzne, czy zewnetrzne? dzieki

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Agnieszka (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.09.03, 18:29

Ja też z moimi dziećmi będziemy dzisiaj robić domek dla jeża na zimę. Jeżyk od czasu do czasu gości w naszym sadzie. Super by było jakby zamieszkał w naszym domu :-) Co do pytania Heńka, to wydaje mi się, że taki domek z grubego styropianu, to jest fajny pomysł. Wystarczy go docisnąć grubszymi gałązkami, zamaskować listkami i dom dla jeża jak znalazł :-)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~PozdrawiamHeniek (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.08.30, 22:17

Myślałem o zbudowaniu domku dla mojego jeża ze styropianu. Proszę o radę, czy to dobry pomysł?

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 1 ) Opinia przydatna dla 0% użytkowników
~Nina (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.08.04, 15:36

szkoda tylko, że jeże mają masę pcheł, nie, nie takie jak pieski, mają takie nieskaczące. Zastanawiam się jak takiemu pomóc i pozbawić go tego paskudztwa. Wzięłam kiedyś jeża , wsadziłam do miski z wodą i sporo pcheł odpadło z niego, ale pewnie nie wszystkie ! Pozdrawiam sympatyków jeżyków !

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Ania (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.06.12, 11:21

Nasz jeżyk i Sunia żyją w komitywie,Sunia gdy odwiedza nas póznym wieczorem Zbychu-bo tak nazwaliśmy jeżyka-spokojnie patrzy jak pałaszuje jej karmę.Nasza suczka jest łagodna w stosunku do jeżyka,nawet chciała sie z nim bawić,bo zabawnie łapą go zaczepiała,on automatycznie zwijał się w kulkę.Wiemy że co noc nas odwiedza,bo karma jest wysypana z miski,wycwanił się i przewraca sobie pojemniczek jak już jest jej na dnie.Jest u nas od jesieni.Fajnie mieć takie zwierzątko na podwórku :)

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...
Wczytywanie...
Wczytywanie...