Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Buda dla psa

Zima to ciężki okres dla naszych zwierząt domowych, zwłaszcza tych żyjących na świeżym powietrzu. Pies jako przyjaciel domowników oraz wierny stróż posesji, również potrzebuje własnego zacisznego miejsca. Zwłaszcza na zimę powinniśmy zapewnić mu bezpieczną i ciepłą budę, w której schroni się nie tylko nocą, ale również w czasie silnego porywistego wiatru oraz zacinającego deszczu czy siekącego śniegu. Konstrukcja budy musi być solidna, stabilna oraz estetyczna, by nie szpeciła naszego ogrodu.

LOKALIZCJA BUDY

Dom dla psa powinien być usytuowany w miejscu osłoniętym od wiatru, a w okresie letnim również od nadmiernego słońca. Powinno być ono w miarę spokojne, by zapewnić komfort zwierzęciu w czasie odpoczynku. Jeśli martwimy się o zanieczyszczenia wokół budy, to błąd. Pies nigdy nie wypróżnia się w pobliżu miejsca swojego legowiska. Toteż bez problemu możemy ustawić budę w widocznym, a nawet bardziej reprezentacyjnym miejscu, (w tym przypadku postawny na model o wysokiej estetyce), z którego nasz pupil będzie mógł doglądać posesji. Jedynym minusem może być zapach gromadzącej się sierści na posłaniu, dlatego nie lokalizujmy budy pod samym oknem lub tuż obok drzwi wejściowych.

WYBIERAMY MODEL

Choć konstrukcja budy nie jest skomplikowana i przy minimalnych zdolnościach stolarskich możemy zrobić ją we własnym zakresie, warto rozważyć kupno gotowego produktu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że deski tworzące dom dla pas są odpowiednio zamocowane i zabezpieczone. Najlepsza będzie buda z drewna impregnowanego próżniowo. Gotowy produkt kupuje się w częściach a złożenie elementów nie jest trudne. W zestawie znajdziemy łączniki i solidne okucia. W komplecie nabędziemy również odpowiednie zadaszenie. Do wyboru mamy budy z dachem drewnianym lub dodatkowo pokrytym papą asfaltową, która będzie stanowić wzmocnioną izolację przed opadami atmosferycznymi. Wielkość budy należy dobrać do wielkości psa. Nie powinna być zbyt mała, gdyż będzie w niej zwierzęciu zbyt ciasno. Musi ono mieć możliwość obrócenia się w środku. Z kolei przestrzeń wewnętrzna nie powinna być także za obszerna, gdyż pies będzie w niej marzł. Idealnie dopasowana powierzchnia pozwoli pupilowi ogrzać ją ciepłem własnego ciała. Duże psy ważące od 30 do 50 kg powinny mieszkać w budzie o szerokości około 60 cm i wysokości 1 m, mniejsze potrzebują budy o szerokości od 30 cm i wysokości 60 cm. Warto wiedzieć, że na rynku znajdziemy model o zdejmowanym lub uchylanym dachu, co znacznie ułatwia sprzątanie wnętrza.

OCIEPLENIE BUDY DLA PSA

Budy mają też różnej wielkości wejścia. One także powinny być dostosowane do psich gabarytów. Jednak pamiętajmy, że zbyt duży otwór pozwoli na szybkie wychłodzenie wnętrza. Dlatego warto postawić na możliwie najmniejsze wejście lub z osłonką wahadłową. Dodatkowo niektóre modele bud mają szczeliny w konstrukcji ścianek, w które można na zimę wsuwać warstwę ocieplenia. Doskonale do tego posłużą płyty styropianowe lub inne materiały izolujące od zimna i wiatru. Także drewniana podłoga legowiska powinna być wyściełana, by pies nie marzł od gruntu. Sprawdzą się tu materace specjalnie skonstruowane dla zwierząt, wykonywane z odpornego tworzywa sztucznego. Nie powinno się układać w budzie materiałów, które łatwo chłoną wilgoć. Ustawiając budę należy zapewnić jej dodatkowy dystans od gruntu, aby nie doszło do przemarzania konstrukcji oraz nasiąkania wodą opadową. Może to doprowadzić do szybszej degradacji drewna konstrukcyjnego. Pod budę można podłożyć np. deski lub belki dystansujące.

zobacz produkty
Wczytywanie...