Znajdź sklep w Twojej okolicy
    Ustal moją lokalizację
    LUB
    Wybierz
  • Twoje konto
  • Zarejestruj się
  • Zaloguj się

Urządzanie pokoju na poddaszu

Urządzenie pokoju na poddaszu okazało się sporym kłopotem. Powód? Trudna do zagospodarowania strefa pod spadzistym dachem. Szkoda było rezygnować z tej przestrzeni. Znaleźliśmy więc sposób na jej praktyczne wykorzystanie.

WSTĘP

Co: Poddasze o powierzchni 40 m? ma jedynie 21 m? strefy użytkowej i jest oświetlone przez dwa okna połaciowe.

 

Dla kogo: Młoda właścicielka, która lubi niekonwencjonalne rozwiązania i chciałaby urządzić tu podręczną szafę albo dodatkowe miejsce do spania.

 

Zadanie: Wykorzystać przestrzeń o wysokości nieprzekraczającej 115 cm. Jednocześnie pomieszczenie nie powinno się zmniejszyć optycznie.

 

SPOSÓB PIERWSZY - RUCHOME SCHOWKI

Założenia

Problemem tego wnętrza jest brak ścianek kolankowych, czyli zewnętrznych ścian konstrukcyjnych, na których oparta jest zwykle więźba dachowa. Wykonuje się je po to, by zwiększyć wysokość i przestrzeń strychu. W tym domu połacie dachu wychodzą praktycznie z poziomu podłogi. Strefa pod skosami, którą chcemy funkcjonalnie zagospodarować, ma aż 165 cm głębokości. By zaprojektować w tym miejscu szafki, musiałem opracować system, który gwarantowałby swobodny dostęp do wszystkich zakamarków.

 

Rozwiązania

 

Zaproponowana przeze mnie konstrukcja składa się z sześciu ruchomych modułów, o szerokości 60 cm każdy, ustawionych prostopadle do skosu ściany (rys. 1). Ich wysokość w najwyższym punkcie wynosi 100 cm. Mają formę wysuwanych, trójkątnych w przekroju wózków. Wystarczy pociągnąć za uchwyt zamocowany w górnej części frontu, by wysunąć szafkę. Pusta waży około 15 kg, wypełniona - znacznie więcej, dlatego najlepiej zamontować kółka łożyskowane, dzięki którym będzie można bez wysiłku manewrować modułami. Wewnętrzne podziały w poszczególnych schowkach zależą od ich przeznaczenia. Można w nich przechowywać ubrania albo dokumenty. Wnętrze wystarczy podzielić kwadratowymi, kasetonowymi półkami na segregatory lub zamontować drążki. Każda z szafek jest innego koloru, więc zmieniając ich kolejność, tworzymy coraz to inne barwne kompozycje.

 

Materiały

 

Wózki z płyty meblowej zrobi stolarz na zamówienie. Kolorowe fronty są tu wykonane z laminowanej płyty, a rolę uchwytów pełnią metalowe rurki. Uwaga! Kółka powinny być z miękkiego tworzywa, wtedy nie porysują podłogi. Taki system jezdny kupimy w hipermarkecie budowlanym.

 

 

 

Mocne strony projektu

 

1. Zabudowanie przestrzeni pod skosami poprawiło proporcje całego pomieszczenia.
2. Dzięki zmianom układu kolorowych frontów wystrój pokoju będzie ulegał efektownym przeobrażeniom.
3. Wnętrze każdego z modułów można lekko przearanżować, dostosowując je do rodzaju przechowywanych rzeczy, np. wyposażyć w boczne ścianki, przekształcając wózek w skrzynię na pościel.
4. Sześcioelementowa szafka jest niekłopotliwa podczas sprzątania; wystarczy ją wysunąć i przetrzeć podłogę.

 

SPOSÓB DRUGI - NISKA MEBLOŚCIANKA

Założenia

W tym wariancie nietypowe ukształtowanie przestrzeni pod skosami potraktowałem jako pretekst do stworzenia nowej formy mebla wielofunkcyjnego. Postanowiłem połączyć miejsce do przechowywania różnych przedmiotów z wygodnym, chowanym posłaniem i dodatkowym siedziskiem.

 

 

Rozwiązania

 

Niska zabudowa, usytuowana wzdłuż skośnej ściany, wygląda jak rząd bliźniaczych szafek. W rzeczywistości skrywa o wiele więcej. Dzieli się na trzy części. W pierwszej, skrajnej, znajduje się łóżko o szerokości 162 cm. Zostało pomyślane jako wielka szuflada, a właściwie platforma z materacem, oparta z przodu na metalowych nóżkach. Jest ona wysuwana na rolkowych prowadnicach. Nad posłaniem znajdują się jeszcze dwie mniejsze szuflady na drobne rzeczy. Środkową część meblościanki zajmują głębokie szuflady na 80-centymetrowych prowadnicach.

 

 

By można było wygodnie korzystać z całej ich powierzchni, warto zamontować w środku system obrotowy z ruchomymi przegródkami, wzorowany na tym, jakie stosuje się w narożnych szafkach kuchennych. Ostatni segment długiego mebla to szerokie, dwuosobowe siedzisko. Po wyjęciu poduchy dostaniemy się jeszcze do schowka przeznaczonego na składowanie dużych przedmiotów i znajdującego się za oparciem. Cała meblościanka stoi na 15-centymetrowych nogach. Dzięki temu konstrukcja nabiera lekkości i wizualnie nie przytłacza wnętrza. To wrażenie podkreśla dodatkowo listwa oświetleniowa z mlecznego pleksi, zamontowana nad blatem. Biegnie ona wzdłuż mebla i łagodzi ostry kąt między blatem a połacią dachu (sprzyjający gromadzeniu się kurzu).

 

 

Materiały

 

Konstrukcję mebla (korpusy szafek, szuflady, podstawę siedziska i stelaż łóżka) proponuję wykonać z płyty meblowej, fronty z lakierowanego MDF-u, blat z laminowanej płyty. Wszystko ustawiamy na aluminiowych nogach (z filcowymi podkładkami). Listwę oświetleniową z opalowego pleksi najlepiej zamówić w firmie robiącej kasetony reklamowe. W szufladach powinny być zamontowane stalowe prowadnice. Poduchy siedziska są zrobione z pianki poliuretanowej i mogą być obite np. ekoskórą.

 

 

Mocne strony projektu


1. Zaprojektowanie zintegrowanego mebla pozwoliło maksymalnie wykorzystać trudne miejsce pod skosami.
2. Niska meblościanka w ożywczym niebieskim kolorze, dzięki połączeniu funkcji wypoczynkowej i magazynowej, jest dobrym pomysłem na urządzenie pokoju nastolatka.
3. Taka zabudowa pozwala szybko ukryć wszystko to, co w ciągu dnia nie powinno być widoczne.

 

Komentarze (6):
Dodaj komentarz
~magg (niezalogowany, 164.127.89.*) 2015.07.13, 20:11

może i fajne rozwiązanie ale jak widzę nikt z komentujących jeszcze tego nie ma u siebie ... Wolałabym przeczytać post kogoś kto ma i wypróbował ... :-/

Czy opinia jest przydatna?
( 1 / 0 ) Opinia przydatna dla 100% użytkowników
~Alice (niezalogowany, 83.22.71.*) 2013.06.09, 21:26

super,tylko szkoda że ja nie mam "trójkątnego" poddasza,bo mój dach jest płaski XD

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~ewaexc (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.09.06, 20:50

super !!!!! godne uwagi:)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~karolika (niezalogowany, 172.27.5.*) 2012.04.23, 12:12

ruchome schowki super wlasnie jestem w trakcie remontu i chyba to wypróbuje:-)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Isabelle (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.11.08, 11:44

Super rozwiązanie do pokoju młodzieżowego , wykorzystam jak córcia troche podrośnie ;) a może macie jakiś pomysł na sypialnię i garderobę dla rodziców przy obustronnych skosach i braku miejsca na normalną wymiarową szafę???

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
~Marta (niezalogowany, 172.27.5.*) 2011.04.17, 16:40

Świetny pomysł na zagospodarowanie przestrzeni pod skasami:)

Czy opinia jest przydatna?
( 0 / 0 ) Opinia przydatna dla użytkowników
zobacz produkty
Wczytywanie...